Instalki.pl » Testy » Hardware » Canon Pixima G3460 - recenzja ekonomicznej i szybkiej drukarki
Piątek, 07 Styczeń 2022 10:07, Wpisany przez Wojciech Błachno
Canon Pixima G3460 20211202 093248 medium
Opłacalne urządzenie wielofunkcyjne. 

Drukarka to dla wielu użytkowników wręcz podstawowy element wyposażenia domowego i firmowego biura. Niezależnie od tego, jak dużo i jak często drukujemy, niezmiennym od lat problemem jest kwestia wydajności tuszy i ceny wkładów.

Z punktu widzenia użytkownika zdecydowanie najważniejsze cechy dobrej drukarki to jej wydajność oraz niska cena. Cała reszta funkcji jest w zasadzie taka sama, niezależnie od producenta oraz modelu, który wybierzemy.

Canon Pixima G3460 20211202 093217 medium

Typowe urządzenie wielofunkcyjne oferuje łączność bezprzewodową oraz możliwość szybkiego skanowania i kserowania dokumentów. Jakość druku również jest istotna, ale nie jest to na pewno kluczowy element specyfikacji idealnej drukarki. Canon, mając to w pamięci, proponuje drukarkę wielofunkcyjną Pixma G3460. Czym wyróżnia się ten model?

Pod wieloma względami jest to klasyczna drukarka, po której nie powinniśmy spodziewać się większych fajerwerków. Jednak cech charakterystycznych jest tutaj tak naprawdę kilka, ale chyba najważniejszą z nich jest autorski system MegaTANK. W tym przypadku pojemniki na tusz są wbudowane w drukarkę, a użytkownik ma możliwość samodzielnego napełnienia ich tuszem.

Canon Pixima G3460 20211202 093224 medium

To jednak nie wszystko - Canon chwali się też zawrotną prędkością drukowania, która dla wydruku monochromatycznego wynosi około 10,8 obr./min, a dla kolorowego około 6,0 obr./min. Muszę przyznać, że wartości te są zgodne z moimi rzeczywistymi odczuciami. Drukarka jest naprawdę szybka.

Po wyciągnięciu drukarki z pudełka odkryłem, że jest ona również bardzo lekka - waży tylko 6,5 kg. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jej konstrukcja wykonana została z tworzywa sztucznego. To oczywiście nie oznacza, że jest to tandetny plastik, a wręcz przeciwnie. Drukarka jest solidnie wykonana i sprawia wrażenie wytrzymałego sprzętu, choć oczywiście ta cecha nie zalicza się do grona tych najistotniejszych.

Canon Pixima G3460 20211202 093257 medium

To, co rzuca się w oczy to fakt, że tusze znajdują się w specjalnych butelkach i za ich pomocą musimy uzupełnić fabrycznie puste zbiorniki. Nie jest to na szczęście trudne, bo ich otwory zostały specjalne dostosowane, by przypadkiem nie pomylić kolorów z ich docelowym zbiornikiem. Zestaw obejmuje również dwie głowice drukujące (kolorową i czarno-białą), które musimy umieścić w odpowiednim miejscu zgodnie z instrukcją.

Canon Pixima G3460 20211202 213529 medium

Przed uruchomieniem trzeba też zdjąć specjalne zabezpieczenia i otworzyć zawór, który doprowadza tusz do głowicy drukującej. Przed przenoszeniem drukarki warto pamiętać o tych dwóch rzeczach, bo mogą one uchronić nasze urządzenie przed uszkodzeniem. Producent pomyślał jednak o tym, że transport drukarki był możliwie najwygodniejszy i umieścił na bokach specjalne wyżłobienia poprawiające uchwyt.

Canon Pixima G3460 20211202 093305 medium

Gdy już umieścimy drukarkę w docelowym miejscu, wstępna konfiguracja jest bardzo prosta. Drukarka Canon G3460 może połączyć się naszym komputerem przewodowo oraz bezprzewodowo za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Ten drugi sposób komunikacji pozwala też drukować wprost z naszego smartfona czy tabletu.

Jest to rzecz jasna rynkowy standard, ale w tym przypadku nie wszystko poszło zgodnie z planem. Niestety początkowo miałem spore problemy z ustanowieniem połączenia z moją domową siecią bezprzewodową, a w tym przypadku połączenie przewodowe nie było optymalnym sposobem komunikacji.

Canon Pixima G3460 20211202 093318 medium

Wszelkie kłopoty tkwiły najprawdopodobniej w mocy sygnału mojej sieci i Canon miał problem z połączeniem. To mnie trochę zdziwiło, bo reszta urządzeń, które znajdowały się w tym konkretnym pomieszczeniu, łączyły się z siecią bez większego problemu.

Po zbliżeniu drukarki do routera wszystko przebiegło jednak bez najmniejszego problemu. Oba sprzęty połączyły się bardzo szybko za pomocą protokołu WPS. Byłem jednak zmuszony korzystać z drukarki w innym miejscu, niż bym tego oczekiwał. Nie jestem pewien, który element jest tu bardziej odpowiedzialny za problemy - router czy drukarka.

Canon Pixima G3460 20211202 093524 medium

Przejdźmy jednak do najważniejszej rzeczy, czyli do samego procesu drukowania. Jak już wspomniałem wyżej, Canon drukuje bardzo szybko. Jednak suche cyferki opisujące prędkość w specyfikacji niekoniecznie muszą nam cokolwiek mówić.

Canon Pixima G3460 20211202 093450 medium

W rzeczywistości od kliknięcia drukuj i przyjęcia danych bezprzewodowo przez drukarkę, gotowa i wydrukowana strona była zwracana po kilku sekundach. Poważnym minusem, który warto wskazać, jej brak automatycznego drukowania dwustonnego - w takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni ręcznie obrócić stronę.

Canon Pixima to nie tylko sama drukarka, ale również aplikacje na PC oraz smartfona. Canon Print, dostępny na urządzenia z Androidem i iOS ułatwiaja korzystanie z urządzenia oraz zarządzanie jego ustawieniami. Dla wielu użytkowników może to być dużo wygodniejsza alternatywa dla aplikacji desktopowej - Canon IJ Printer Assistant Tool.

canon aplikacje

Producent pomyślał też możliwości dostępu do zasobów chmurowych. Aplikacje Canon PRINT oraz PIXMA Cloud Link umożliwiają połączenie z takimi usługami jak Dysk Google, Dropbox, OneDrive, a nawet Facebook, Instagram czy Zdjęcia Google.

Canon Pixima G3460 20211202 093409 medium

Podsumowując, Canon G3460 jest to solidne urządzenie wielofunkcyjne, które świetnie spisze się nie tylko w pracy, ale również w domu. Drukuje szybko, niezależnie od tego czy drukujemy w kolorze, czy nie, a system MegaTANK zapewnia ekonomiczne i wydajne drukowanie.

W cenie około 1000 zł będzie to naprawdę solidny wybór. Nie jest to sprzęt idealny, ale stosunek jakości do ceny jest tutaj bardzo dobry.