Instalki.pl » Testy » Hardware » Test WOOX R9061 - inteligentnego wideodomofonu
Piątek, 31 Grudzień 2021 12:42, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
WOOX R9061 05

Z każdym rokiem przybywa inteligentnych gadżetów, w które możemy uzbroić nasz dom. Testowałem już inteligentny zamek do drzwi, smart listwę zasilającą, a teraz przyszedł czas na domofon. WOOX R9061 sprawdzi się zarówno w mieszkaniach, jak i domkach jednorodzinnych. Jak działa? Zapraszam do recenzji.

WOOX R9061 - Inteligentny wideodomofon


Testowane urządzenie spodoba się przede wszystkim osobom, które chcą zdalnie kontrolować to, co dzieje się przed drzwiami ich domu. Dzwonek łączy się z domową siecią Wi-Fi, a podgląd można uzyskać z dowolnego miejsca na świecie za pomocą aplikacji mobilnej, oczywiście pod warunkiem, że w domu aktywne jest połączenie internetowe.

Kupując bezprzewodowy smart dzwonek w zestawie otrzymujemy uchwyt montażowy, zestaw śrub montażowych, dwa akumulatory litowo-jonowe 2600 mAh, kabel USB Micro-B do ładowania akumulatorów, gong oraz instrukcję szybkiej instalacji. Gong można wpiąć do gniazda w domu, a w momencie, gdy ktoś naciśnie przycisk na dzwonku, odtwarzany jest głośny sygnał, aby domownicy wiedzieli, że ktoś jest przy drzwiach. Tutaj ważna uwaga, aby rozmawiać z osobą znajdującą się przy dzwonku, trzeba mieć pod ręką smartfon. Gong służy jedynie do sygnalizacji, że ktoś użył dzwonka, resztę obsłużymy przez aplikację.

WOOX R9061 01

WOOX R9061 nie jest najnowocześniejszym sprzętem - wskazują na to dwa fakty, po pierwsze otrzymujemy wypierane już złącze do ładowania Micro-USB, a łączność bezprzewodowa odbywa się wyłączeni za pomocą sieci WiFi IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz. Pamiętaj o tym, jeżeli masz w domu wyłącznie sieć 5 GHz.

Sama konfiguracja nie jest skomplikowana i nie miałem z nią problemów. Na początek należy pobrać aplikację Woox home, która wspiera również inne urządzenia smart tego producenta.

Po rozpakowaniu pudełka trzeba zdjąć osłonę i zamonitować baterie. Warto też naładować urządzenie do pełna, aby działało bez przeszkód nawet przez kilka miesięcy.

WOOX R9061 04

Aby dodać urządzenie do aplikacji można skorzystać z kodu QR, wyświetla się on na ekranie smartfonu, a dzwonek należy skierować przodem do wyświetlacza. Parowanie zakończy się sukcesem jeżeli urządzenie "zadzwoni". Konfiguracja może potrwać kilkanaście sekund, a na koniec można nadać dzwonkowi indywidualną nazwę.

Kolejnym etapem jest parkowanie dongu, na którym znajdują się dwa przyciski. Jeden odpowiada za głośność, a drugi za wybór melodyjki.

Cały proces konfiguracji możecie zobaczyć na specjalnym wideo przygotowanym przez producenta. Zdecydowanie warto z niego skorzystać, aby usprawnić cały proces.WOOX R9061 - funkcje i obsługa


Podstawowym zadaniem WOOX R9061 jest tryb wideodomofonu. Dzwonek należy zatem umieścić przy drzwiach na zewnątrz, aby nasz gość czy kurier mógł nacisnąć przycisk i zadzwonić do drzwi. Za komunikację odpowiada głośnik, mikrofon oraz wbudowana kamera o rozdzielczości 1960x1080p i kącie widzenia 120°. Dostępny jest też slot na kartę MicroSD (do 128GB) umożliwia lokalny zapis zdarzeń.

Po naciśnięciu dzwonka lub po wykryciu ruchu na smartfon wysyłane jest powiadomienie z podglądem z kamery i możliwością odebrania połączenia. Warto też wspomnieć, że dzwonek zamknięto w obudowie spełniającej standard szczelności IP54.

Producent deklaruje, że zasięg Wi-Fi dzwonka wynosi do 60m w otwartej przestrzeni. W praktyce, nie miałem problemów z komunikacją gdy dzwonek był na zewnątrz, ok. 10 metrów od głównego routera w domu.

Po wybraniu urządzenia w aplikacji już po kilku sekundach widzimy obraz z kamery. Oczywiście jakości połączenia zależy od jakości Internetu zarówno po stronie dzwonka, jak i smartfonu.

2021-12-31 123024

Na ekranie dostępny jest stan baterii, połączenie głosowe, nagrywanie wideo czy tryb zdjęć. Korzystając z dolnych zakładek możemy przeglądać zdarzenia, zapisy w chmurze, ale warto pamiętać, że ta ostatnia opcja jest płatna i trzeba wykupić stosowny abonament u producenta. Cena zaczyna się od 4,49$ jeżeli chcemy przechowywać zapisy z 14 dni. Wybierając abonament za 9,99$ możemy cieszyć się nagraniami przez 30 dni. Dostępne są też bardziej opłacalne plany roczne.

2021-12-31 123139

WOOX R9061 obsługuje też sterowanie zewnętrzne za pomocą Amazon Alexa oraz Asystenta Google.

WOOX R9061 w praktyce


Sama aplikacja Woox home działa poprawnie, ale widać też niedociągnięcia. Interfejs jest w języku polskim, ale powiadomienia z aplikacji już nie.

Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć, jak wypada jakość obrazu z kamery gdy jest ciemno, a także przy świetle pokojowym.Jak widać, jakość jest wystarczająco dobra, aby rozpoznać osobę znajdującą się przed kamerą. Jeżeli chodzi o audio, nie narzekałem na jakość połączenia czy głośność. Problemem jest za to niewielkie opóźnienie.

WOOX R9061 02

WOOX R9061 - Inteligentny wideodomofon


Domofon od WOOX spełnia swoje zadanie. Urządzenie trzeba pochwalić za stabilną pracę i niezłą jakość obrazu. Sprzęt może pełnić rolę dzwonka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją też jako bezprzewodową kamerę.

Sporym atutem jest niska cena, wideodomofon można kupić już za ok. 349 zł, a samo urządzenie oferuje naprawdę bogate możliwości. Niewielkim mankamentem z pewnością jest opóźnienie podczas rozmów, a będzie ono zależało również od stabilności połączenia internetowego.