Optimus E-Sport GZ590T-CR12 – recenzja. Gotowiec, który ma sens

Maksym SłomskiSkomentuj
Optimus E-Sport GZ590T-CR12 – recenzja. Gotowiec, który ma sens
Gotowe zestawy komputerowe dla graczy przez lata cieszyły się dość kiepską renomą, z różnych powodów. Podstawowym z kierowanych pod ich adresem zarzutów był fakt, że konfigurowano je byle jak, a dobór komponentów prowadził do palpitacji serca u zaawansowanych użytkowników. Czasy się zmieniły, a na rynku pojawia się coraz większa liczba gotowców godnych uwagi. Do naszej redakcji trafił jakiś czas temu komputer Optimus E-Sport GZ590T-CR12, który z miejsca budzi pozytywne emocje. Dlaczego? Zapraszamy do lektury.

optimus gz590t-cr12 8
optimus gz590t-cr12 3

Gotowe zestawy komputerowe są na ogół dość słabo opisane przez sprzedające je sklepy. Sprzęt Optimusa wyróżnia się pod tym względem pozytywnie. Już przed zakupem konsument widzi, jakie konkretnie podzespoły kupuje. W specyfikacji nie widnieje „zasilacz 600 W”, a „zasilacz Be quiet! System Power B9 600W”. W komputerze nie zastosowano taniej płyty głównej nieznanego producenta, a płytę główną Gigabyte Z590 UD AC. Tak, AC, czyli z Wi-Fi. Tam gdzie jedni szukaliby oszczędności, Optimus stawia na jakość – podobnie jest w przypadku pozostałych podzespołów. To mi się podoba.

optimus gz590t-cr12 14

Specyfikacja Optimus E-Sport GZ590T-CR12

  • Procesor: Intel Core i5-11600K
  • Chłodzenie procesora: Be quiet! Pure Rock 2
  • Karta graficzna: Zotac RTX 3060 Twin Edge OC 12 GB LHR
  • Płyta główna: Gigabyte Z590 UD AC
  • RAM: 2 x 8 GB Corsair Vengeance Pro RGB 3000 MHz CL15
  • Dysk: SSD Corsair MP400 1 TB
  • Zasilacz: Be quiet! System Power B9 600W
  • Obudowa: Corsair iCUE 4000X
  • System: Windows 10 Home
  • Cena: 7099 złotych (sugerowana)

Cena sugerowana wydaje się dość wysoka, to prawda, ale w dobie wysokich cen kart graficznych oraz kiepskiej ich dostępności, ta nie prezentuje się źle. Co więcej, komputer co najmniej raz widziałem już w promocyjnej cenie 6399 złotych. Zupełnie nieźle, jak na zestaw do grania w najnowsze gry z Windowsem 10 na pokładzie.

Optimus 4

Musimy pamiętać o tym, że taki sprzęt na ogół nie jest kierowany do geeków lubiących samodzielnie składać swoje komputery, a nabywców pragnących na przykład kupić gotowy sprzęt dla swojego dziecka – ogólnie rzecz biorąc: mniej zaawansowanych osób. I takie osoby kupując Optimusa E-Sport GZ590T-CR12 będą moim zdaniem zadowolone.

optimus 0 mini

Komputer dotarł do mnie w dobrze zabezpieczonym kartonie. Co ważne, wewnątrz obudowy znalazł się element podtrzymujący kartę graficzną w taki sposób, aby nie uległa uszkodzeniu w transporcie i nie wyrwała przy okazji gniazda PCI-Express z płyty głównej.

Optimus 8
optimus gz590t-cr12 6
Optimus 14

W pudełku nie znalazły się rzecz jasna indywidualne pudełka dla podzespołów, ale producent dorzucił wszystkie towarzyszące im instrukcje obsługi i akcesoria. Tym sposobem nabywca otrzyma m.in. dodatkowe elementy montażowe do coolera CPU, instrukcje obsługi, przewody SATA dla dodatkowych dysków itp.

Wierzchnią część obudowy zdobi ostrzeżenie mówiące o tym, że przed pierwszym uruchomieniem należy pozbyć się z jej wnętrza zabezpieczenia, o którym wspomniałem wyżej. Komputer po podłączeniu do zasilania, monitora oraz podłączeniu doń myszki i klawiatury jest gotowy do użytku. Na dysku zainstalowano Windows 10, który bez problemu ulepszyłem do Windows 11. Nowoczesny komputer dla gracza po prostu musiał spełniać wymagania nowszej wersji systemu.

Podzespoły zamknięto w efektownej obudowie Corsair iCUE 4000X, której front zdobią trzy wentylatory RGB, ukryte za elegancką szybą. Rozwiązanie szalenie estetyczne, ale nie sprzyjające idealnemu ubiegowi powietrza. Szkoda, że w tylnej części obudowy nie znalazł się kolejny wentylator, wyprowadzający ciepłe powietrze poza obudowę. Pierwsze wrażenie po uruchomieniu sprzętu jest piorunująco dobre, a o to przecież chodzi. Konsument musi czuć satysfakcję z zakupu.

Optimus 3
optimus gz590t-cr12 4
Optimus 6

Rzut oka do wnętrza obudowy pokazuje wysoką dbałość Optimusa o szczegóły. Całe okablowanie zostało estetycznie pospinane i ukryte z widoku. Poprawia to oczywiście nie tylko estetykę, ale też obieg powietrza w obudowie. Nigdy jeszcze nie uświadczyłem w żadnym gotowcu aż tak dobrej organizacji przewodów. Co ciekawe, identycznie sytuacja wygląda po zdjęciu drugiej pokrywy. Przyznam, że sam nie poprowadziłbym przewodów za tacką płyty głównej lepiej, niż zrobił to producent. Chapeau bas.

optimus gz590t-cr12 15

Podstawą komputera musi być dobry zasilacz. Optimus postawił na Be quiet! System Power B9 600W, czyli niemodularną konstrukcję z certyfikatem sprawności 80 Plus Bronze. W tej cenie przydałby się wariant modularny, z odpinanym okablowaniem. Dobór zasilacza oceniam mimo wszystko pozytywnie, bo to sprzęt odpowiedniej klasy.

Jeśli chodzi dysk SSD, nie powzięto tu oszczędności. W Optimus E-Sport GZ590T-CR12 spoczywa terabajtowy nośnik M.2 PCIe Gen 3 NVMe o prędkościach odczytu i zapisu sięgających odpowiednio 3429 i 2004 MB/s. Tak dobrych wyników się nie spodziewałem.

5
6

Nie spodziewałem się także płyty głównej z Wi-Fi. Tymczasem producent postanowił sprzedawać swój komputer z konstrukcją AC, wyposażoną w niezłą antenę Wi-Fi połączoną z kartą obsługującą nowy standard Wi-Fi. Gigabyte Z590 UD AC nie jest może konstrukcją z najwyższej półki, ale bije na głowę absolutną większość płyt główny spotykanych w gotowcach. Szacuneczek za ten wybór.

optimus gz590t-cr12 11
optimus gz590t-cr12 13

W bankach pamięci płyty spoczywają podświetlane kości RAM Corsair Vengence Pro o taktowaniu 3000 MHz i opóźnieniach CL 15. Są to rzecz jasna dwie kości po 8 GB pamięci każda, pracujące w trybie dual-channel, co wykorzystuje wiele popularnych gier. Ponownie: nie ma tu mowy o oszczędnościach.

Intel Core i5-11600K uchodzi za gorący procesor, więc nie powinna dziwić obecność skutecznego coolera Be quiet! Pure Rock 2 z wentylatorem o średnicy 120 mm. Pracuje on cicho i radzi sobie ze schładzaniem CPU w grach. Nieco gorzej wygląda sprawa w zastosowaniach profesjonalnych. Potraktowany 10-minutowym testem wielowątkowym w Cinebench R23 procesor rozgrzał się do temperatury 96 stopni Celsjusza. W grach temperatury były jednak o wiele niższe i nie przekraczały 80 stopni (PWM w trybie auto). Temperatury uda się obniżyć montując z tyłu i w górnej części obudowy wentylatory wyprowadzające ciepłe powietrze na zewnątrz.

granie 2
granie 1

O wyświetlanie grafiki dba niezły układ Zotac RTX 3060 Twin Edge OC 12 GB LHR. Jest to jak widzicie wariant z obniżonym potencjałem wydobywania kryptowaluty Ethereum. W grach sprawdza się jednak wybornie i pozwala grać na wysokich detalach w rozdzielczościach Full HD oraz 1440p, a po włączeniu DLSS w mniej wymagających tytułach nawet w 4K. Wyniki testów w grach potwierdzają tylko, że większości graczy RTX 3060 w zupełności wystarczy do szczęścia, pozwalając czerpać pełnię frajdy z posiadania monitora o częstotliwości odświeżania wynoszącej 144 Hz.

10
11
13
optimus gry

Podsumowanie

Po gotowcach nigdy nie spodziewam się zbyt wiele, ale muszę przyznać, że Optimus E-Sport GZ590T-CR12 zaskoczył mnie pozytywnie w zasadzie na każdym froncie. To rozsądnie skonfigurowany komputer, w którym nie widać zbędnych oszczędności. Producent zadbał nie tylko o jego wydajne działanie, ale nie zapomniał także o estetyce (ładna obudowa, wentylatory RGB, świetnie uporządkowane kable) oraz kulturze pracy, czego wyrazem jest chociażby skuteczny cooler procesora oraz sprawny zasilacz. Przyznam szczerze, że gdybym miał sobie kupić gotowca i kupiłbym akurat Optimus E-Sport GZ590T-CR12, nie żałowałbym wyboru. Po dołożeniu kilku wentylatorów jest to doskonały komputer nawet dla wymagających graczy. Tak powinny wyglądać gotowce, brawo.

optimus gz590t-cr12 2

Kwestii ceny zestawu nie komentuję – każdy widzi, jak kształtują się obecnie ceny kart graficznych.

Mocne strony:

+ naprawdę rozsądny dobór komponentów
+ komponenty od producentów z „ekstraklasy”
+ wysoka wydajność konfiguracji – dobry PC do grania w 1440p
+ ogólna estetyka zestawu
+ ładna obudowa z oknem
+ wzorowe uporządkowanie kabli w obudowie
+ bardzo szybki dysk twardy
+ Windows 10 na pokładzie
+ dobra kultura pracy komputera
+ 3 lata gwarancji door-to-door

Słabe strony:

obudowa mogłaby być przewiewniejsza
zasilacz mógłby być modularny
z tyłu obudowy przydałby się seryjny wentylator

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.