Instalki.pl » Testy » Hardware » Patriot Viper Steel RGB DDR4-3200 CL18 2x8GB - recenzja pamięci dla "kumatych"
Wtorek, 30 Listopad 2021 21:12, Wpisany przez Maksym Słomski
Patriot Viper Steel RGB recenzja
Pamięci dla estetów.

Viper Steel RGB to rodzina pamięci Patriot, w skład której wchodzi kilka dość kontrowersyjnych propozycji. Kontrowersyjnych z punktu widzenia zaawansowanych użytkowników, którzy zwracają uwagę na timingi. Na testowany zestaw Patriot Viper Steel RGB składają się dwie kości pamięci po 8 GB każda o taktowaniu 3200 MHz i opóźnieniach CL18. Alternatywą jest wyżej taktowany zestaw 3600 MHz o timingach CL20. Cena? Niezła, 355 złotych. Podświetlenie? Jest. Zobaczmy zatem, dla kogo przeznaczone są omawiane tu pamięci RAM.

Patriot Viper Steel RGB recenzja 1
Patriot Viper Steel RGB recenzja 2

Patriot Viper Steel RGB to pamięci wyposażone w efektowne, matowoczarne, aluminiowe radiatory z estetycznym akcentem w postaci złotego logo Viper Gaming. Wierzch radiatora o wysokości 44 milimetrów zdobi plastik, pod którym umieszczono 8 LED-ów, zapewniających podświetlenie RGB. Producent deklaruje, że podświetlenie jest zgodne z systemami podświetlenia MSI Mystic Light, Gigabyte RGB Fusion, ASUS Aura SYNC oraz ASRock Polychrome Sync. Udało mi się potwierdzić, że działą doskonale z MSI Mystic Light.

Patriot Viper Steel RGB recenzja 3
Patriot Viper Steel RGB recenzja 4

Ze względu na relatywnie niewielką wysokość radiatorów, kości pamięci nie powinny kolidować z chłodzeniem powietrznym procesora. Pod radiatorami umieszczono jednostronne kości Hynix CJR. Włączenie profilu XMP zmienia taktowanie z 2666 MHz do 3200 MHz i ustawia timingi na poziomie 18-22-22-42.

Platforma testowa


  • Procesor: Intel Core i7-11700K / AMD Ryzen 7 3700X @ 3.6GHz (do OC)
  • Chłodzenie CPU: NZXT Kraken X63
  • Płyta główna: MSI MAG B560 Tomahawk Wi-Fi / MSI X470 Gaming Plus Max (OC)
  • Zasilacz: Seasonic PRIME GX-750 W
  • Dysk systemowy: Samsung SSD 850 EVO 500 GB
  • Obudowa: Cooler Master H500P Mesh
  • System: Windows 10
 
ramy

Po zbudowaniu większej bazy benchmarków na nowej platformie wpis zostanie uzupełniony o wykresy porównawcze.

5
6
7
8

Za pomocą overclockingu da się poprawić taktowanie pamięci do poziomu, bagatela, 4000 MHz, przy opóźnieniach 20-24-24-46. Potrzebowałem do tego napięcia na poziomie 1,38 V. Alternatywą było pozostanie przy taktowaniu 3200 MHz i obniżeniu opóźnień do poziomu 16-18-18-36.

Podsumowanie


Wystarczy rzut oka na specyfikację pamięci Patriot Viper Steel RGB DDR4-3200 CL18, aby stwierdzić, że nie są to najwydajniejsze kości w swojej klasie cenowej. Testy tylko to potwierdzają. Wysokie opóźnienia sprawiają, że pamięci swoją wydajnością wyróżniają się in minus i dopiero po ręcznej modyfikacji timingów i podniesieniu napięcia nawiązują walkę z propozycjami konkurencji. Mam tu na myśli walkę w testach, bowiem w codziennych zastosowaniach - mam tu na myśli przede wszystkim gry - nawet bez OC różnice są na ogół marginalne. Domyślam się, że mało komu będzie chciało się "dłubać" w BIOS-ie.

Patriot Viper Steel RGB recenzja 5

Dla kogo zatem stworzono pamięci Patriot Viper Steel RGB? Przede wszystkim dla estetów. Cena nie odstrasza, a jakość wykonania radiatorów oraz podświetlenia stoi na wysokim poziomie. Sam fakt szerokiemj kompatybilności z systemami podświetlenia płyt głównych dla wielu stanowił będzie dostateczny argument za ich zakupem. Stworzono je też dla osób, które lubią bawić się w OC i będą w stanie wykorzystać pełnię ich potencjału.

Mocne strony:

+ ładne podświetlenie RGB
+ kompatybilność podświetlenia ze wszystkimi znanymi systemami
+ znośna cena
+ wieczysta gwarancja
+ ogromny potencjał OC

Słabe strony:

- przeciętne timingi