Instalki.pl » Testy » Hardware » WOOX R4028 - test smart listwy zasilającej
Niedziela, 21 Listopad 2021 22:11, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
WOOX R4028 02
Listwa, którą można sterować głosem.

Urządzenia smart home coraz częściej goszczą w naszych domach. Dzieje się tak dlatego, że tego typu sprzęt jest oferowany w coraz przystępniejszych cenach. Kolejnym aspektem jest prosta konfiguracja, dziś aby korzystać z dobrodziejstw inteligentnego domu nie są już potrzebne przewody czy zaawansowane centralki. Wystarczy łączność Wi-Fi oraz smartfon.

Do naszej redakcji trafiła listwa zasilająca WOOX R4028 umożliwiająca zasilanie oraz zdalne sterowanie zasilaniem dla 3 urządzeń elektrycznych oraz ładowanie do 4 urządzeń USB. Warto wspomnieć, że producent ma w swojej ofercie więcej produktów związanych ze sterowaniem urządzeniami elektrycznymi, m. in. smart gniazdko R6087.

WOOX R4028 01

Specyfikacja WOOX R4028


WOOX R4028 to listwa zasilająca wyposażona w 3 gniazda zasilania AC oraz 4 porty USB. Napięcie znamionowe wynosi 230V AC(50/60Hz), a maksymalne obciążenie 16A / 3680W łącznie. Napięcie wyjściowe dla USB to 5V DC do 2,4A na port (maksymalnie 4A na wszystkie porty).

Wymiary urządzenia to 264x65x40 mm, natomiast długość przewodu wynosi 1,8m. Lista pracuje w sieciach bezprzewodowych IEEE 802.11b/g/n 2,4GHz.

Nie mam zastrzeżeń do jakości wykonania. Urządzenie wykonano z solidnego plastiku, a biały przewód zasilający wygląda naprawdę solidnie. Konstrukcja listwy jest dość klasyczna - na wierzchniej części umieszczono porty USB oraz gniazda AC. Od spodu znajdziemy guowane stopki zapobiegające przesuwaniu się na śliskich powierzchniach. Zabrakło za to otworu montażowego więc jeżeli chcielibyście umieścić listwę na ścianie lub pod biurkiem, trzeba będzie posłużyć się taśmą dwustronną.

WOOX R4028 06

Konfiguracja i możliwości WOOX R4028


Listwa marki WOOX podobnie jak wiele niedrogich urządzeń smart home działa wyłącznie w sieciach Wi-Fi 2,4 GHz. To spore organiczne w dobie standardu 5 GHz. Warto zatem pamiętać, aby połączyć się z odpowiednią siecią podczas pierwszej konfiguracji.

Za obsługę listwy odpowiada aplikacja Woox home, do której możemy podpiąć wiele urządzeń smart home tego producenta.

Aby dodać urządzenie do aplikacji, należy użyć przycisku "+" oraz wybrać urządzenie z listy. Cały proces jest dość prosty. Jak już wspomniałem, podczas konfiguracji trzeba połączyć urządzenie z siecią Wi-Fi 2,4 GHz.

Panel sterowania listwą jest dość prosty i nie oferuje rozbudowanych funkcji. Użytkownik może wyłączyć całą listwę lub poszczególne gniazda AC. Jeżeli chodzi o USB, nie mamy możliwości wyłączania poszczególnych portów - można za to wyłączyć wszystkie naraz.

Aplikacja Woox home
Aplikacja Woox home

Oprogramowanie działa całkiem sprawnie, a komendy wydawane w aplikacji natychmiast wykonywane są na urządzeniu. Warto zauważyć, że każde z gniazd może mieć indywidualną nazwę, co ma spore znacznie w przypadku obsługi urządzenia za pomocą Asystenta Google.

Niestety aplikacja nie pozakazuje poziomu zużycia energii dla poszczególnych gniazd, a szkoda. Takie statystyki są bardzo przydatne. Takich funkcji ekstra trzeba jednak szukać w droższych produktach smart home.

WOOX R4028 07
Status poszczególnych gniazd sygnalizowany jest diodą LED

Funkcje inteligentne WOOX R4028


Omawiana listwa może służyć przede wszystkim do kontroli urządzeń podłączonych do gniazdka nawet po wyjściu z domu. Podłączonymi urządzeniami możemy sterować zdalnie, ponieważ WOOX R4028 stale utrzymuje połączenie z internetem.

Producent przewidział możliwość stworzenia własnego harmonogramu włączania/wyłączania poszczególnych gniazd elektrycznych lub ładowarki USB. W ten sposób można sterować, np. oświetleniem, które będzie włączało i wyłączało się o określonych porach. Kolejną przydatną funkcją jest możliwość wyłączenia poszczególnych gniazd elektrycznych lub ładowarki USB z opóźnieniem czasowym (maksymalnie do 23 godzin i 59 minut).

WOOX R4028 05

Kompatybilność z Amazon Alexa, Google Assistant (Google Home) czy IFTTT sprawia, że możliwe jest sterowanie listwą poleceniami głosowymi.

Działanie komendami głosowymi sprawdziłem z asystentem Google na smartfonie z Androidem i muszę przyznać, że sterowanie działa całkiem sprawnie. Najważniejsze to nadać odpowiednie nazwy dla poszczególnych gniazd.

2021-11-22 145929
WOOX R4028 w aplikacji Google Home

Po dodaniu WOOX R4028 do aplikacji Google Home mogę np. powiedzieć "Ok, Google wyłącz monitor" i asystent faktycznie wykona zadanie dla gniazda opisanego jako "monitor".

WOOX R4028 04

Podsumowanie


Listwa zasilająca WOOX R4028 to urządzenie, które spodoba się osobom chcącym zdalnie sterować urządzeniami elektrycznymi w domu. Do dyspozycji otrzymujemy 3 niezależne gniazda AC, a do tego na pokładzie są też porty USB. Co prawda, ich napięcie nie powala i zapewni raczej wolne ładowanie, ale to zawsze ciekawy dodatek.

Gadżet marki WOOX spełnia swoje zadanie. Aplikacja jest prosta obsłudze, a oferowane funkcje działają poprawnie. Jak dla mnie, największą zaletą jest możliwość sterowania głosem za pomocą asystentów głosowych. Szkoda, że zabrakło pomiaru napięcia w gniazdach, ale nie spodziewałem się takiego bajeru w tym dość tanim produkcie.

Listwa WOOX R4028 na polskim rynku kosztuje ok. 150 zł.