Instalki.pl » Testy » Hardware » Test realme 8i. Tani i uniwersalny smartfon
Czwartek, 07 Październik 2021 07:00, Wpisany przez Paweł Gajkowski
realme 8i

Zapraszam na premierowy test realme 8i - taniego smartfona balansującego na pograniczu klasy niskobudżetowej i średniej, który na polskim rynku występuje w dwóch wariantach pojemnościowych i ma sporo dobrego do zaoferowania za mniej, niż 900 złotych w najmocniejszej konfiguracji.

Jest to pierwszy na rynku model wykorzystujący najnowszy układ SoC MediaTek helio G96, który wnosi spore usprawnienie względem poprzednika. Do tego jeszcze realme 8i ma ekran o odświeżaniu 120 Hz. Niemniej mocnych aspektów w tym tanim smartfonie jest więcej, dlatego też, aby poznać je wszystkie, zapraszam do recenzji. Jak wyszło w praktyce? Przekonajmy się.

Wygląd


Jak dla mnie wygląd realme 8i to jego słaby punkt, patrząc na tylny panel, który w mojej wersji kolorystycznej (Space Black) błyszczy się, jak świecidełka na choince. I choć zdaję sobie sprawę, że to wyłącznie moje zdanie, to jednak pewne jest jedno - tylna powłoka smartfona wykonana z błyszczącego tworzywa sztucznego jest kolekcjonerem odcisków palców i brudu.

realme 8i

Pomijając ten szczegół smartfon prezentuje się dobrze - nie wyróżnia się ani negatywnie, ani pozytywnie na tle konkurentów z przedziału cenowego. Ramka wykonana została z tworzywa sztucznego, a ekran zajmujący około 90% powierzchni frontowego panelu, zabezpieczony szkłem, choć nieznanego pochodzenia.

realme 8i

realme 8i dobrze leży w dłoni i przyjemnie się z niego korzysta, aczkolwiek osoby o mniejszych dłoniach nie będą w stanie obsłużyć go komfortowo jedną ręką bez konieczności przesuwania go w górę lub w dół. Aby zatem uniknąć przypadkowego uszkodzenia smartfon podczas upadku z niewielkiej wysokości, warto skorzystać z dedykowanego silikonowego etui. Co prawda nie zabezpieczy ono przed rozbiciem ekranu, ale porysowaniem reszty konstrukcji i owszem.

realme 8i

Wysepka aparatu jest stylizowana na układ z serii realme 8, ściślej wiążąc go z rodziną produktów. Wygląda dość nietypowo i może budzić pewne kontrwersje, aczkolwiek oryginalność ponad wszystko. Pomimo obecności czerech oczek, obiektywy są trzy, a czwarte zarezerwowane zostało dla diody doświetlającej LED.

realme 8i

Na ramce korpusu umieszczono między innymi czytnik linii papilarnych zintegrowany z włącznikiem. Biometria działa bez zastrzeżeń i rozpoznawanie jest szybkie. Sam włącznik jednak pracuje dość ciężko, względem tego, do czego przyzwyczaiło mnie realme w innych smartfonach. Z pewnością osoby słuchające muzyki po kablu będą usatysfakcjonowane obecnością złącza słuchawkowego mini-jack 3.5 mm.

Ekran


Ekran o przekątnej 6.6” zastosowany w realme 8i wykonany został w technologii IPS i charakteryzuje się rozdzielczością 2412 x 1080 pikseli. Takie parametry przekładają się na proporcje 20:9 i odpowiednie zagęszczenie pikseli na cal. Do tego dochodzi jeszcze odśnieżanie 120Hz.

realme 8i

Domyślnie smartfon oferuje odświeżanie ekranu na poziomie 60Hz, dlatego już na samym początku przygody z realme 8i warto przejść na wyższy poziom (120 Hz), albo postawić na tryb automatyczny, który dostosowuje się do najbardziej odpowiedniej częstotliwości odświeżania w zależności od potrzeb. Ja jednak zawsze wybieram maksymalną wartość, choć wiem, że wpływa to negatywnie na zużycie energii.

Ramki okalające wyświetlacz są relatywnie wąskie, aczkolwiek ta dolna jest nieco szersza od pozostałych. Kamera dedykowana Sefie umieszczona została w lewym górnym rogu ekranu w specjalnym otworze, a sam panel został zabezpieczony fabrycznie nałożoną folią ochronną.

Jasność maksymalna jest w zupełności wystarczająca, dzięki temu ekran jest czytelny w świetle słonecznym. Czujnik świata zastanego pracuje prawidłowo i dobrze dobiera podświetlenie ekranu do warunków otoczenia. Minimalnie podświetlenie też nie budzi zastrzeżeń, ale gdyby dla kogoś było za jasne, to zawsze można skorzystać z dedykowanego trybu ochrony wzroku, który zażółci biel.

realme 8i

Kolory generowane przez zastosowany panel IPS są lekko wyprane i pomimo ustawienia scenariusza kolorów na żywy idą w stronę chłodniejszych. W żadnym wypadku nie można jednak tego uznać za wadę, gdyż w ustawieniach możemy dostosować temperaturę barwową.

W oprogramowaniu znajdziemy ciemny motyw, a także funkcję podbijającą kolory w materiałach wideo.

Podzespoły i wydajność


Za działanie systemu Android 11 z interfejsem realme UI 2.0 odpowiedzialny jest MediaTek helio G96. Układ ten współpracuje z 4GB szybkiej pamięci RAM i nawet 128GB pamięci na dane (UFS 2.2).

MediaTek helio G96 wytworzony został w 12-nanoemtowym procesie litograficznym i składa się z ośmiordzeniowego procesora (2x Cortex-A76 o częstotliwości taktowania 2.05 GHz + 6x [email protected] GHz) i układu graficznego Mali-G57 MC2.

realme 8i

W Polsce są dostępne dwa warianty, aczkolwiek różnić będą się tylko pamięcią wbudowaną. Model tańszy otrzymał 64GB, a nieco droższy 128GB.

Warto przemyśleć zakup i dopłacić 50 zlotych do wariantu 128GB, gdyż tylko on oferuje wsparcie dla DRE (Dynamic RAM Expansion). Jest to funkcja umożliwiająca wykorzystanie części wewnętrznej pamięci na rzecz rozszerzenia pamięci RAM. W przypadku realme 8i jest to zwiększenie z 4 GB do łącznie 7 GB.

realme 8i

Zestaw zastosowanych podzespołów sprawdza się podczas codziennego użytkowania, dzięki czemu poruszanie się po interfejsie realme 8i jest płynne, a przycięcia są tutaj rzadkością. Smartfon zaczyna jednak łapać zadyszkę, gdy chcemy przełączyć się szybko pomiędzy ciężkimi aplikacjami, gdyż wtedy musi wczytywać je od początku. Te lżejsze otwierane są natomiast w odpowiednim tempie. To samo tyczy się gier - im bardziej zaawansowana, tym bardziej obniża się poziom frajdy z uwagi na spadek płynności i gubienie pojedynczych klatek.

realme 8i

realme UI 2.0 jest niezwykle przyjemnym i wygodnym interfejsem bazującym na systemie Android. Producent oferuje między innymi boczne menu ze skrótami do funkcji i aplikacji. Kolejnym przydatnym dodatkiem jest możliwość uruchamiania aplikacji w oknie pływającym. Jest oczywiście tryb obsługi jedną ręką, czy też tryb uproszczony.

Możliwości fotograficzne


realme 8i oferuje zestaw trzech aparatów. Składa się z głównego 50-megapikselowego sensora Samsung (S5KJN1) ze światłem f/1.8 (26,79 mm, 1/2.76”, rozmiar piksela 0.64μm, PDAF) i dwóch dodatkowych o takiej samej charakterystyce (2MP, światło f/2.4), aczkolwiek wykorzystywanych do innych ujęć - makro (sensor OmniVision OV02B10) i bokeh (sensor Galaxycore GC02M1). To dość powszechna konfiguracja w tanich smartfonach.

realme 8i
realme 8i

Otrzymujemy zestaw w zupełności wystarczający do codziennego fotografowania i w żadnym stopniu nieodstający od konkurencji, aczkolwiek obecność ultraszerokokątnego obiektywu byłaby mile widziana. Z pewnością wtedy napisałbym, że mamy kompletne zaplecze fotograficzne. A tak dla mnie pozostaje tylko sensor główny, gdyż fotografie makro nie są dla mnie, a rozmywanie tła można także uzyskać na bardzo dobrym poziomie programowo, czego świetnym przykładem jest choćby Samsung Galaxy Z lip 3 5G.

realme 8i
realme 8i

Aparat główny wykonuje rozsądną pracę, rejestrując odpowiednio ostre, naturalnie wyglądające zdjęcia, aczkolwiek z nieco wąską rozpiętością tonalną. Jego funkcja automatycznego HDR nie zawsze radzi sobie ze skrajnymi światłami i cieniami, ale poza tym nie można mieć zastrzeżeń. Możliwości potwierdzają przykładowe zdjęcia, na które patrzy się z przyjemnością.

Dedykowany tryb nocny sprawdza się dobrze i odpowiednio doświetla scenę, wcale nie obniżając znacząco szczegółowości i ostrości zdjęć. Niestety nie zawsze rozjaśnia zdjęcie i tym samym oferuje to samo, co aparat główny.

realme 8i
realme 8i

Rozmywanie tła, przy wykorzystaniu dedykowanego trybu portretowego cieszy oko i daje pożądane efekty. Producent umożliwił sterowanie intensywnością rozmycia tła, a zatem można uzyskać naprawdę dobre zdjęcia.

Ogromna szkoda, że realme 8i rejestruje materiały wideo maksymalnie w rozdzielczości 1080p i to raptem, przy 30 klatkach na sekundę. Niemniej jakość jest zadowalająca, a elektroniczna stabilizacja obrazu spełnia swój zadanie. Z ciekawych funkcji wideo wymienić należy możliwość nagrywania wideo jednocześnie z dwóch kamer - głównej i frotowej.

realme 8i
realme 8i
realme 8i
realme 8i

Bateria, audio i łączność


realme 8i wyposażono w akumulator o pojemności 5000 mAh, który w połączeniu z zastosowanymi podzespołami oferuje dobry czas pracy.

Smartfon podczas okresu testowego ładowałem średnio co 1.5 dnia, aczkolwiek bez większego problemu czas ten wydłużyć morza spokojnie do dwóch dni, przy założeniu, że korzystacie z realme 8i w sposób średnio intensywny. Maksymalne wykorzystanie możliwości smartfona spowoduje, że ładowarka będzie potrzebna Wam codziennie. To jednak nie powinno nikogo dziwić, gdyż to typowy standard w większości smartfonów.

Bez względu na czasy pracy, jakie uda się wykręcić, trzeba mieć na uwadze, że odzyskiwanie energii nie jest spektakularnie szybkie, gdyż smartfon obsługuje ładowarki o mocy 18W. Pełne naładowanie dołączoną do zestawu ładowarką zajmuje około 120 minut.

realme 8i

Umieszczony na dolnej ramce korpusu głośnik multimedialny oferuje przyjemny dźwięk, a do tego jeszcze na odpowiednim poziomie głośności. I choć niskie tony nie są jakieś mocno wyczuwalne, a głośnik jest stricte średnio tonowy, to jednak brzmi naprawdę nieźle, co jest sporym zaskoczeniem w tym przedziale cenowym.

A skoro o cenie wspomniałem w kontekście wyposażenia, to producenta pochwalić trzeba także za kompletne zaplecze komunikacyjne z NFC do płatności zbliżeniowych na czele i tradycyjnym slotem na trzy karty (nanoSIM i microSD do rozbudowy pamięci). Do tego dochodzi jeszcze dwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, a także GPS z A-GPS, GLONASS, GALILEO i BDS. Przewodową komunikację oferuje natomiast port USB typu C w standardzie 2.0.

Podsumowanie


realme 8i to niewątpliwie bardzo dobrze poprawiony smartfon względem modelu z ubiegłego roku. A zatem jeśli jesteś w posiadaniu realme 7i, to koniecznie zastanów się nad przesiadką, gdyż osiągniesz same korzyści wynikające z zakupu realme 8i.

Jeśli natomiast chcesz nowy i zarazem tani smartfon o uniwersalnym zastosowaniu, to niewykluczone, że realme 8i sprosta Twoim oczekiwaniom. Ma bowiem sporo dobrego do zaoferowania i rantem kilka niedociągnięć, aczkolwiek wynikających przede wszystkim z poszukiwań kompromisów.

Plusy:


+ odświeżane ekranu 120Hz
+ kompletne zaplecze komunikacyjne
+ całkiem sensowa kultura pracy
+ dobry czas pracy na baterii
+ niezły aparat główny
+ dobry aparat makro
+ tradycyjny dualSIM

Minusy:


- trochę mało pamięci RAM
- wydajność graficzna nie zachwyca
- ekran generuje nieco blade kolory