Instalki.pl » Testy » Hardware » TP-Link Archer AX73 AX5400 - test routera Wi‑Fi 6 w rozsądnej cenie
Poniedziałek, 16 Sierpień 2021 10:25, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
TP-Link Archer AX73 4
Wydajny i niedrogi.

Rosnąca konsumpcja transferu danych w gospodarstwach domowych sprawia, że podstawowy router może w pewnych sytuacjach zawodzić. Szczególnie dzieje się tak w przypadku podłączenia do sieci bezprzewodowej kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu urządzeń. W takiej sytuacji warto zainwestować w wydajny sprzęt, który wspiera najnowsze technologie oraz oferuje odpowiedni zasięg.

Do naszej redakcji trafił TP-Link Archer AX73 AX5400 Wireless Dual Band Wi-Fi 6 Router i postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawuje się w codziennych zastosowaniach.

Zawartość opakowania i pierwsze wrażenia


Archer AX73 to router o klasycznej konstrukcji, wykonany z czarnego tworzywa. Miłośnicy minimalistycznych konstrukcji powinni sięgnąć po rozwiązania typu mesh, np. testowany przez nas niedawno TP-Link Deco M9 Plus. Oczywiście nie wygląd jest tutaj najważniejszy, ale z doświadczenia wiem, że są użytkownicy, którzy zwracają na ten aspekt szczególną uwagę.

Router nie należy do najmniejszych (27,5 × 15 × 4 cm), a dodatkowe miejsce zajmuje 6 anten, każda z nich mierzy 14 cm. W opakowaniu znajdziemy router Wi-Fi Archer AX73, zasilacz, kabel Ethernet RJ45 (1 szt.) oraz instrukcję szybkiej instalacji.

TP-Link Archer AX73 1

Sam design może się podobać, producent zadbał o ciekawą strukturę na wierzchniej obudowie, jest też ładny połyskujący element z logo TP-Link.

Na prawej krawędzi znajdziemy 1 port USB 3.0, z tyłu natomiast umieszczono 1 gigabitowy port WAN i 4 gigabitowe porty LAN. Są też dedykowane przyciski LED, WPS, Wi-Fi oraz Reset. Dodam też, że anteny są składane, ale nie odłączane.

2021-08-16 111452
Porty w TP-Link Archer AX73

Wi‑Fi 6 AX5400 i wiele innych technologii na pokładzie


Producent rekomenduje omawiany ruter zwłaszcza miłośnikom gier sieciowych oraz osobom potrzebującym szybkiego, wydajnego i stabilnego łącza do przesyłania i pobierania dużej ilości danych.

Dwupasmowy Archer AX73 oferuje użytkownikom do 5378 Mb/s łącznej przepustowości w dwóch pasmach transmisji: do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Za jego zasięg odpowiada 6 zintegrowanych, zewnętrznych anten, wspieranych m.in. przez technologię kształtowania wiązki. Router posiada gigabitowy port WAN, cztery gigabitowe porty LAN do połączenia urządzeń kablowych oraz port USB 3.0 służący do udostępniania plików w sieci. Podobnie jak w przypadku Archera AX90, urządzenie wspiera funkcję Apple Time Machine. Za stabilne działanie routera odpowiada trzyrdzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz.

TP-Link Archer AX73 5

Urządzenie wyposażone zostało w wiele technologii poprawiających wydajność Wi-Fi. Zastosowano między innymi modulację 1024-QAM, która aż o 25% zwiększa prędkość w porównaniu do Wi-Fi 5. Dzięki OFDMA możliwy jest transport wielu pakietów danych do wielu urządzeń w tym samym czasie, a dzięki MU-MIMO 4x4 osiągnięto wyższą przepustowość, co pozwala na pracę czterech urządzeń jednocześnie, bez zauważalnego spadku jaskości łącza. Dodatkowo, dzięki funkcji Smart Connect użytkownik widzi tylko jedną nazwę sieci (SSID), a router sam wybiera, które pasmo będzie wykorzystywane w danym momencie - 2,4 GHz czy 5 GHz.

TP-Link Archer AX73 2

Kolejna pomocna technologia wykorzystana w Archer AX73 to Beamforming. Umożliwia ona zlokalizowanie łączących się do routera urządzeń, a następnie zwiększa siłę sygnału nadawanego w ich kierunku, zapewniając tym samym najwyższą wydajność. Za optymalizację wydajności Wi-Fi odpowiada także Airtime Fairness, którego działanie polega na promowaniu wydajniejszych użytkowników bezprzewodowych, którzy są w stanie przesłać większą ilość danych w żądanym przedziale czasu. Dzięki tej funkcji starsze urządzenia połączone z routerami nie powodują zmniejszenia prędkości sieci.

Archer AX73 wspiera także technologię OneMesh, która inteligentnie łączy urządzenia z routerem lub wzmacniaczem sieci bezprzewodowej, oferującym najlepszą jakość połączenia. Urządzenia tworzące sieć OneMesh współpracują ze sobą, aby tworzyć jednolitą sieć Wi-Fi. Podczas przemieszczania się po domu, telefon lub tablet zawsze połączy się z urządzeniem, który oferuje mu najlepsze połączenie, bez przerywania transferu.

Pakiet HomeShield to rozwiązanie, które wspiera ochronę sieć przed cyberatakami, dbając o bezpieczeństwo oraz dostępnych w niej urządzeń IoT w czasie rzeczywistym. Rodzice docenią z pewnością funkcję kontroli rodzicielskiej, dzięki której zastosują blokadę dostępu do wybranych zasobów sieciowych i treści w Internecie. Pakiet HomeShield pozwala także na optymalizację działania poprzez priorytetowanie (funkcja QoS). Za ochronę TP-Link HomeShield by TP-Link odpowiada firma tworząca oprogramowanie antywirusowe Avira.

TP-Link Archer AX73 3

Niestety, korzystanie z rozwiązania HomeShield wymaga dodatkowej opłaty abonamentowej. Miesięcznie usługa kosztuje 28,99 zł, a rocznie 269,99 zł.

Konfiguracja Archer AX73


Od kilku lat obserwuję, że konsumenckie urządzenia sieciowe poczyniły duży postęp w kwestii łatwości konfiguracji. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Router możemy dostosować do własnych preferencji za pomocą aplikacji mobilnej, lub tradycyjnie przez przeglądarkę internetową.

Wybrałem rozwiązanie mobilne i pobrałem TP-Link Tether ze sklepu Play na Androida. Konfigurator prowadzi użytkownika "za rękę", więc cały proces jest naprawdę przyjemny. Dodatkowo, za pomocą aplikacji możemy skonfigurować ustawienia sieci bezprzewodowej, sieć dla gości, wybrać tryb pracy, zarządzać diodami, czy przejrzeć urządzenia podłączone do sieci. Co ważne, aplikacja wysyła powiadomienie push w momencie, gdy nowe urządzenie zostanie podłączone do Wi-Fi.

2021-08-16 105816
2021-08-16 105922

Jeszcze więcej ustawień znajdziemy w panelu, który dostępny jest z poziomu przeglądarki internetowej. Co ważne, cały interfejs dostępny jest w język polskim, a poszczególne funkcje zostały czytelnie rozmieszczone i opisane.

2021-08-16 110326

W zakładce "Zaawansowane" znaleźć można wiele użytecznych funkcji, jak np. konfiguracja portu USB. Wystarczy podłączyć do routera pamięć flash lub dysk USB, aby cieszyć się dostępem do plików z dowolnego urządzenia w sieci. Obsługiwane są takie rozwiązania jak: Apple Time Machine, serwer FTP, serwer mediów i serwer Samba.

2021-08-16 101640
Dysk USB podpięty do TP-Link Archer AX73

Wydajność Archer AX73


Router przetestowałem w środowisku biurowym, na powierzchni ok. 80 m2. Do testów użyłem komputera stacjonarnego z systemem Windows 11 i kartą sieciową Intel Wireless-AC 9560 160 MHz oraz notebooka Dell XPS z Windows 10 i kartą sieciową Intel Killer Wi-Fi 6 AX1650s.

Pracując w pomieszczeniu, gdzie znajduje się router, w odległości ok. 2-3 metrów od urządzenia, jakość transferu Wi-Fi jest znakomita. Zarówno na karcie Wi-Fi 6, jak i 802.11ac udało mi się wycisnąć niemal maksimum z łącza, na jakim pracuje czyli UPC Biznes Internet 600/60 Mb/s.

2021-08-13 144203
Archer AX73 w sieci 802.11ac

biuro 0 3m
Archer AX73 w sieci 802.11ax

biuro 4 25 m sciana
Archer AX73 w sieci 802.11ax (2,5 m przez ścianę)

biuro 3 9m
Archer AX73 w sieci 802.11ax (9 metrów, kilka ścian)

biuro 3 115 m
Archer AX73 w sieci 802.11ax (11 metrów, kilka ścian)

Powyższe testy wykazały, że niezależnie od odległości, router oferuje znakomitą wydajność i jest w stanie pokryć zasięgiem mieszkania o powierzchni nawet 80 m2. Producent deklaruje, że Archer AX73 jest w stanie obsłużyć nawet prędkości Wi-Fi dla streamingu w jakości 8K i testy wykazały, że faktycznie tak jest.

Sprawdziłem też, jak sprawuje się port USB podczas kopiowania plików przez Wi-Fi. W przypadku 802.11ac udało się wyciągnąć średnio 45 MB/s.

2021-08-16 102048

Warto kupić dwupasmowy, gigabitowy router Wi‑Fi 6 Archer AX73 AX5400?


W przypadku modelu Archer AX73, producentowi udało się osiągnąć satysfakcjonujący kompromis pomiędzy bogatą funkcjonalnością, a rozsądną ceną. Muszę przyznać, że jak na router Wi‑Fi 6 za około 500 zł, sprzęt TP-Link wypada wyjątkowo korzystnie.

Urządzenie oferuje świetny zasięg Wi-Fi w paśmie 5 GHz, jest proste w konfiguracji i posada sporo dodatkowych rozwiązań, jak port USB idealnie nadający się do transferu multimediów w obrębie sieci domowej i nie tylko. Małym rozczarowaniem jest brak gigabitowego portu LAN oraz dodatkowo płatne rozwiązania HomeShield. Jak widać, model subskrypcji zawitał też do urządzeń sieciowych i mam wrażenie, że jest to kierunek nieodwracalny.

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Router otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".