Instalki.pl » Testy » Hardware » Patriot Viper Elite II 16 GB DDR4 3600 MHz - recenzja. Tanio i dobrze
Piątek, 30 Lipiec 2021 18:37, Wpisany przez Maksym Słomski
Patriot Viper Elite II 8
Pamięć RAM w dobrej cenie.

Dwa miesiące temu firma Patriot ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży swoich nowych zestawów pamięci RAM z serii Viper Elite II. W jej skład wchodzi cała masa modeli pozbawionych podświetlenia RGB, w bardzo wielu wariantach - o różnym taktowaniu i opóźnieniach. Do naszej redakcji trafił Patriot Viper Elite II w zestawie dual channel 2 x 8 GB GB DDR4 3600 MHz. Dobrze się składa, bo mamy nie tylko nową platformę testową z procesorem Intel Core i7-11700K oraz świetną płytą główną MSI MAG B560 Tomahawk WiFi, obsługująca pamięci o taktowaniu nawet 5066 MHz po OC, ale równolegle testowaliśmy też podobny zestaw pamięci od XPG. Jak wypada propozycja marki Patriot?

Patriot Viper Elite II 1

Platforma testowa


  • Procesor: Intel Core i7-11700K
  • Chłodzenie CPU: NZXT Kraken X63
  • Płyta główna: MSI MAG B560 Tomahawk WiFi
  • Zasilacz: Seasonic PRIME GX-750 W
  • Dysk systemowy: Samsung SSD 850 EVO 500 GB
  • Obudowa: Sharkoon Night Shark RGB

Zestaw Patriot Viper Elite II 16 GB DDR4 3600 MHz wyceniono na rozsądne 389 złotych. To niezła cena jak na pamięci RAM bez podświetlenia RGB o takich parametrach. Uwagę zwraca nieco wyższe od standardowego 3200 MHz taktowanie 3600 MHz oraz opóźnienia, które dla odmiany są dość wysokie - CL20-26-26-46 przy 1,35 V. Zaawansowanych użytkowników zainteresuje, że producent postawił na chipy marki Hynix.

cpu z mini

Kości sprzedawane są w ładnym opakowaniu, na które nadrukowano wszystkie niezbędne informacje techniczne. Same pamięci spoczywają odpowiednio zabezpieczone w plastikowym blisterze.

Patriot Viper Elite II 3


Moduły zostały stworzono w oparciu o 10-warstwowe płytki PCB, a producent zarzeka się, że kości pamięci i inne komponenty były selekcjonowane pod kątem spełniania przez nie standardów marki. Kości mają cechować się ponadnormatywnie stabilną pracą oraz żywotnością. Czarne płytki zasłania efektowny czarno-czerwony radiator wykonany z aluminium, z logotypem i logo marki Viper.

Patriot Viper Elite II 5
Patriot Viper Elite II 6


Kości Patriot Viper Elite II wspierają XMP 2.0 - wystarczy przełączyć odpowiednią opcję w ustawieniach płyty głównej, aby cieszyć się ich działaniem z taktowaniem 3600 MHz. Ręczny overclocking przekłada się na podniesienie taktowania do 3733 MHz i timingów na CL 18-20-20-38. Odbywa się to kosztem napięcia podniesionego do 1,45 V - większości osób polecałbym pozostawienie ustawień "seryjnych".

Patriot Viper Elite II 11

Testy syntetyczne pokazują, że mamy tu do czynienia z niedrogimi kośćmi. W przypadku pamięci RAM cena często idzie w parze z wydajnością i w tym przypadku tak właśnie jest. Podzespoły okazały się mniej wydajne od testowanych przez nas pamięci XPG Gammix D20 16 GB DDR4 3600 MHz (CL18) w każdym z pomiarów. Różnice w grach są jednak niemalże niedostrzegalne, co będzie informacją istotną dla graczy szukających tanich pamięci do swojego komputera.

pass b1
b2
b3

Podsumowanie


Zestaw pamięci Patriot Viper Elite II 16 GB DDR4 3600 MHz to jeden z najtańszych zestawów dostępnych w tej cenie. Osoby pragnące zaoszczędzić nieco grosza na pamięci RAM w swoim komputerze mogą śmiało wypatrywać ich w sklepach. Nie szokują może wydajnością, ale różnice w zastosowaniach praktycznych pomiędzy nimi a nieco droższymi pamięciami o niższych timingach nie są ogromne. Mocnym argumentem za zakupem jest też wieczysta gwarancja. Uwaga: użytkownicy nie bojący się overclockingu mogą zyskać co nieco na podkręcaniu.