Instalki.pl » Testy » Hardware » XPG Gammix D20 16 GB DDR4 3600 MHz - recenzja solidnych pamięci RAM
Piątek, 30 Lipiec 2021 17:29, Wpisany przez Maksym Słomski
XPG Gammix D20 1
Test sensownych RAM-ów.

Do naszej redakcji w ostatnim czasie trafiło kilka zestawów kości pamięci RAM. Dobrze się składa, bowiem od jakiegoś czasu korzystamy z nowej platformy testowej, w skład której wchodzi procesor Intel Core i7-11700K oraz płyta główna MSI MAG B560 Tomahawk WiFi obsługująca pamięci o taktowaniu nawet 5066 MHz po OC. Pierwszym z zestawów, który przetestowaliśmy za jej pomocą to propozycja od XPG, marki należącej do ADATA. XPG Gammix D20 16 GB DDR4 3600 MHz to zestaw dwóch kości 8 GB, pracujących w trybie dual channel i wycenionych adekwatnie do parametrów oraz braku podświetlenia RGB.

XPG Gammix D20 3

Platforma testowa


  • Procesor: Intel Core i7-11700K
  • Chłodzenie CPU: NZXT Kraken X63
  • Płyta główna: MSI MAG B560 Tomahawk WiFi
  • Zasilacz: Seasonic PRIME GX-750 W
  • Dysk systemowy: Samsung SSD 850 EVO 500 GB
  • Obudowa: Sharkoon Night Shark RGB

XPG Gammix D20 16 GB DDR4 3600 MHz dotarły do mnie w schludnym, czerwonym opakowaniu w kolorze czerwonym. Na pudełeczku znajdują się wszystkie niezbędne informacje, dotyczące napięcia (1,35 V), timingów (CL 18-20-20) oraz obsługi profilu XMP 2.0. Na zestaw składają się dwa moduły 8 GB, zabezpieczone w blisterze.

XPG s mini

XPG Gammix D20 to coś dla estetów mających dość wszechobecnego podświetlenia RGB. Wzrok z miejsca przykuwa schludny radiator w czarnym kolorze, z perforacją w jego górnej i dolnej centralnej części. Powierzchnia jest matowa i tylko nieznacznie odbija światło. Czarnego koloru jest również płytka PCB, co stanowi już raczej branżowy standard. Wyobrażam sobie, że pamięci będą wyglądały doskonale w białej płycie głównej.

XPG Gammix D20 4

Radiator ma niski profil, co usatysfakcjonuje osoby stawiające na chłodzenie powietrzne procesora, które często nie lubi się z wysokimi radiatorami RAM-ów.

XPG Gammix D20 6

Wystarczy rzut oka na parametry XPG Gammix D20 16 GB DDR4 3600 MHz, aby przewidzieć to, jak poradzi sobie ów zestaw w testach. Nie jest to ani zestaw najtańszy, ale najdroższy - ot, propozycja dla osób pragnących czegoś więcej niż popularnych pamięci o taktowaniu 3200 MHz.

XPG Gammix D20 5

W benchmarkach syntetycznych kości XPG wypadają lepiej od większości kości 3200 MHz o identycznych lub nieco niższych opóźnieniach. Potencjał OC nie rzuca na kolana, ale nikt nie przypuszczał chyba, że jest to "kit" dla overclockerów. Realnie da się osiągnąć zysk na poziomie ok. 200 MHz przy nieznacznym pogorszeniu opóźnień. Zysk z tego typu operacji jest widoczny raczej tylko w testach syntetycznych. W grach jest nieodczuwalny.

test 0
test 1
test 2
test 3

Podsumowanie


XPG to gamingowa marka ADATA z bardzo dużym wyborem przeróżnych kości pamięci RAM. Do tej pory nie natknąłem się jeszcze na słaby sprzęt z oferty tego producenta i zestaw XPG Gammix D20 3600 MHz nie jest tutaj wyjątkiem. Nie mamy tu do czynienia z RAM-em, który zapamiętamy na lata, ale jest to uczciwie wyceniona pamięć o przyzwoitych opóźnieniach. Zabrakło tu modnego podświetlenia RGB, lecz istnieją osoby, które nie chcą dopłacać za nie ekstra. Design jest ciekawy, być może odrobinę nudny, ale do białej płyty głównej XPG Gammix D20 będą pasowały doskonale. Niski radiator to spory atut.