Instalki.pl » Testy » Hardware » Test Mio MiVue 866. Kamera samochodowa z trybem nocnym
Piątek, 23 Lipiec 2021 16:15, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Mio MiVue 866 test 2
Półka premium wśród kamer samochodowych?

Marka Mio w styczniu bieżącego roku wprowadziła na polski rynek najnowszy model kamer samochodowych, Mio MiVue 866. Jest to pierwsze urządzenie z sensorem Mio Ultra oraz technologią nagrań nocnych Mio Night Vision Ultra. Sprawdzanym, jak nowy model sprawuje się w codziennym użytkowaniu, również w trudniejszych warunkach.

Co oferuje Mio MiVue 866?


Jak już wspomniałem, to pierwsze urządzenie z sensorem Mio Ultra oraz technologią Mio Night Vision Ultra. Producent zapewnia, że modelu Mio MiVue 866 połączono wysokiej jakości optykę z autorskimi rozwiązaniami. Pierwszym elementem jest sensor Mio Ultra. Jest on półtora razy większy od standardowych sensorów przez co obraz zyskuje żywe kolory i posiada odpowiednią jasność nawet, gdy jest słabe oświetlenie. Oprócz zapewnienia odpowiednich kolorów ważne jest, by wideorejestator był w stanie nagrać nie tylko drogę, ale również otoczenie, które bardzo często ma istotny wpływ na ocenę zarejestrowanej sytuacji. Dlatego Mio MiVue 866 posiada szeroki kąt widzenia wynoszący 150 stopni. Ponadto kamera nagrywa w rozdzielczości Full HD w 60 klatkach na sekundę.

Mio MiVue 866 test 1

W materiałach producenta podkreślane jest wykorzystanie autorskiej technologii dedykowanej nagraniom w słabo naświetlonych miejscach - Mio Night Vison Ultra. To dzięki niej obraz trasy nagranej podczas popołudniowej szarówki, czy w trakcie podróży przez nieoświetlone miejskie przedmieścia ma być jasny i czytelny. Aby jeszcze bardziej uwiarygodnić nagranie z wideorejestratora producent wyposażył urządzenie w wbudowany moduł GPS. Zapisze on między innymi współrzędne oraz czas, w którym zostało wykonane nagranie. Dodatkowo trzyosiowy czujnik ruchu automatycznie zapamięta i zapisze na nagraniu wszystkie nagłe zmiany kierunku ruchu.

Mio MiVue 866 wyposażono w dwa tryby parkingowe – aktywny i pasywny. Dzięki zastosowaniu pasywnego trybu parkingowego Mio MiVue 866 po wyłączeniu auta przechodzi w stan czuwania i w momencie zarejestrowania drgań zwiastujących stłuczkę czy obtarcie automatycznie zapisuje to zdarzenie. Bateria wbudowana w urządzenie może chronić nasze auto do 48 godzin. Urządzenie posiada możliwość uruchomienia aktywnego trybu parkingowego, który kompleksowo monitoruje zarówno przód jak i tył auta przez 24 godziny na dobę. Tutaj jednak wymagane jest zewnętrzne zasilanie SmartBox.

Mio MiVue 866 test 5

Kolejnym udogodnieniem jest wsparcie dla kamery MiVue A50 (sprzedawana osobno), która monitoruje tył pojazdu.

Najważniejsze cechy Mio MiVue 866:

 • Przekątna wyświetlacza: 2,7", TFT LCD
 • Dotykowy wyświetlacz: Nie
 • Rozdzielczość nagrywania: FullHD 1080p (do 60 fps)
 • Przysłona: f/2.0
 • Kąt widzenia kamery: 150°
 • Kamera tylna: Możliwość podłączenia
 • Format wideo: MP4 (H.264)
 • Miejsce montażu: szyba
 • Moduł GPS: Tak
 • Złącza: Micro USB - 1 szt.
 • Czytnik kart pamięci: 1 szt. (do 256GB)
 • Łączność bezprzewodowa: WiFi
 • W zestawie: Uchwyt samochodowy, Ładowarka samochodowa, Naklejki 3M
 • Wymiary: 78,5 mm x 56 mm x 43 mm
 • Waga: 113 g
 
2021-07-23 151634
 

Mio MiVue 866 - montaż i obsługa


Kamerkę tradycyjnie montujemy na przedniej szybkie pojazdu. Jest niewielka więc nie ogranicza specjalnie widoczności, co należy zaliczyć na plus. Uchwyt montowany jest za pomocą taśmy 3M, a producent dołączył do zestawu naklejkę na szybkę, dzięki której dużo łatwiej zdemontujemy kamerę.

Na prawej krawędzi umieszczono slot na kartę pamięci, po przeciwnej stronie znajdziemy złącze ładowania miniUSB. Niestety, wciąż mamy do czynienia z tym archaicznym standardem, a szkoda bowiem producent mógł pokusić się o implementację dużo nowocześniejszego USB-C. Wówczas dołączonej ładowarki moglibyśmy użyć chociażby do ładowania telefonu.

Mio MiVue 866 test 4

Obsługa kamery odbywa się za pomocą fizycznych przycisków po ekranem. Menu jest czytelne, a poruszanie się po nim banalnie proste.

Mio MiVue 866

Aktywując Wi-Fi i używając dedykowanej aplikacji MiVue Pro możemy przesyłać nagrania bezpośrednio do pamięci smartfonu. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas niedostępny jest podgląd obrazu na ekranie kamery.

Mio MiVue 866

Mio MiVue 866 - jakość nagrań


Kamera rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD w 60 klatkach na sekundę. Zważywszy na cenę urządzenia oraz zastosowane technologie, należy spodziewać sie ponadprzeciętnej jakości. Jak jest w rzeczywistości? Przykładowe nagrania zarejestrowane za dnia oraz w nocy znajdziecie poniżej. Warto dodać, że nagrania zapisywane na karcie pamięci mają po 60 sekund każde, a wielkość pliku to ok. 124 MB.

Mio MiVue 866 - warto kupić?


Bez wątlenia Mio MiVue 866 nie rozczarowuje w kwestii jakości nagrań. Obraz jest szczegółowy niezależnie od panujących warunków. Sama obsługa kamery nie wymaga zaangażowania ze strony użytkownika, obowiązuje tutaj zasada, zainstaluj i zapomnij (dopóki nie wydarzy się coś niepokojącego na drodze, czego nikomu nie życzę).

Sensor Mio Ultra zdaje egzamin, a dodatki w postaci trybu parkingowego są naprawdę przydatne.

Mio MiVue 866 test 6

Kamera Mio MiVue 866 zapracowała sobie na naszą rekomendację, a jeżeli miałbym już szukać minusów wspomnę o archaicznym złączu, jakości "tylko" Full HD (są już na rynku kamery samochodowe 4K) oraz wysokiej cenie zakupu. Urządzenie dostępne jest w cenie 899 złotych.

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Kamera samochodowa Mio MiVue 866 otrzymała wyróżnienie "Dobry Produkt".