Instalki.pl » Testy » Hardware » Elgato FaceCam - recenzja. Kamera internetowa dla wymagających streamerów i nie tylko
Czwartek, 15 Lipiec 2021 21:30, Wpisany przez Maksym Słomski
Elgato Facecam recenzja
Krótko: jest świetna.

Założę się, że do tej pory mało kto z Was słyszał o niemieckiej marce Elgato. Tymczasem, producent elektroniki działa na rynku już od 1992 roku i ma w swojej ofercie garść całkiem interesujących gadżetów, zwłaszcza dla streamerów. Elgato sprzedaje oświetlenie, urządzenia do przechwytywania obrazu, green screeny, ciekawe stream decki ułatwiające pracę streamerów, rozwiązania audio oraz - od teraz - także kamery. Do naszej redakcji przedpremierowo dotarła Elgato FaceCam. Kiedy dowiedziałem się, że jej cena sugerowana wynosi aż 899 złotych, pomyślałem sobie: nie będę miał dla niej litości. Szybko ją polubiłem.

Elgato Facecam 14

Elgato FaceCam dostarczana jest w ładnym opakowaniu, którego wnętrze został elegancko zorganizowane. Kamerka została zabezpieczona dodatkowo materiałowym woreczkiem, a jej obiektyw został zasłonięty plastikową zasłonką. Można z niej skorzystać w dowolnym momencie - to świetny ukłon w stronę osób ceniących sobie prywatność.

Elgato Facecam 1
Elgato Facecam 15
Elgato Facecam 16

Wewnątrz pudełka oprócz gwiazdy niniejszego tekstu znalazłem także kabelek USB-C do USB-A 3.0 oraz zwyczajową "papierologię". Uwagę zwraca fakt, iż kabelek USB jest odpinany od kamery.

Elgato Facecam 13
Elgato Facecam 7

Jakość wykonania Elgato FaceCam stoi jakby oczko wyżej od większości kamer, ale nadal mamy do czynienia z matowym tworzywem sztucznym. Jest przyjemne w dotyku, solidne i nie widać na nim odcisków palców - tyle w zasadzie można o nim powiedzieć, wyczerpując tym samym temat. Spasowanie stoi na wysokim poziomie.

Elgato Facecam 5
Elgato Facecam 6

Kolejną rzeczą rzucającą się w oczy jest to, że konstrukcja nie należy do najmniejszych. Po części może być to efekt zastosowania dobrej klasy optyki, którą chwali się producent. W pewnym stopniu jest to również efekt zastosowania specjalnego radiatora, poprawiającego chłodzenie procesora Sony Starvis CMOS. Procesor ten dba o wysoką jakość obrazu oraz idealne dopasowywanie jego parametrów w czasie rzeczywistym. Automatyczny balans bieli, korekcja kolorów, krzywa kolorów, wyostrzanie i cała masa innych drobiazgów - to m.in. za nie odpowiada CPU. Im lepszy, tym lepiej - takie to proste.

Elgato Facecam 4
Elgato Facecam 9

Kamerka zamocowana jest domyślnie na podstawce, pozwalającej łatwy montaż na monitorze. Ja bez problemu kamerę zainstalowałem stabilnie na... mikrofonie. No właśnie, Elgato FaceCam nie ma mikrofonu. Producent uznał - moim zdaniem zupełnie słusznie - że osoby zdecydowane na zakup kamery premium będą korzystały z dobrej klasy monitorów biurkowych i nie będą zainteresowane dużo słabszej jakości mikrofonem w kamerce. Oczywiście brak mikrofonu obniża przy okazji koszty produkcji, więc... ;)

Alternatywnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby standardową podstawkę odkręcić, a urządzenie przykręcić do statywu. Ma stosowny gwint 1/4, który daje taką możliwość.

Elgato Facecam 10

Elgato FaceCam wykorzystuje obiektyw o jasności f/2.4, polu widzenia 82 stopni, co jest ekwiwalentem ogniskowej 24 mm. Producent informuje, że optymalną ostrość uzyskamy umieszczając sprzęt w odległości od 30 do 120 centymetrów od osoby nagrywanej. Test potwierdził, że zakres ten jest odpowiedni. Przykładowe nagranie, które za chwilkę obejrzycie było rejestrowane z odległości ok. 40 centymetrów. Tak, to oznacza, że obiektywu nie wyposażono w autofokus. Wysokiej klasy optyka to brak aberracji chromatycznej, lepsza ostrość obrazu, naturalniejsze kolory i więcej detali. Przyznam szczerze, że nie widziałem jeszcze kamery internetowej, która nagrywałaby tak ładne wideo w nawet nie najlepszych warunkach oświetleniowych.

Elgato Facecam 19

Konfiguracja Elgato FaceCam jest tak prosta jak podpięcie kamery do komputera. System Windows 10 od razu rozpoznał urządzenie, a sprzęt był gotowy do działania. Maksimum potencjału z kamerki wycisnąć da się dzięki oprogramowaniu Camera Hub - lekkiemu, przejrzystemu i bogatemu w funkcje dla twórców. Mocną stroną urządzenia jest wbudowana pamięć na dane. Dzięki niej ustawienia można przenosić wraz z kamerą pomiędzy komputerami. To szalenie wygodne.

Elgato Facecam 18

W Camera Hub da się zmieniać zoom, a co za tym idzie pole widzenia, regulować kontrast, saturację ostrość, ekspozycje, a także - co jest rzadkością lub wręcz cechą unikalną na tle innych kamer internetowych - ISO oraz czas otwarcia migawki. Nie zabrakło opcji ręcznej korekty balansu bieli oraz opcjonalnie dezaktywowanej funkcji redukcji szumów. Jej wyłączenie w dobrych warunkach oświetleniowych znacząco poprawia obraz z kamerki.

camera hub

Za pomocą Elgato FaceCam można nagrywać nieskompresowany obraz 1080p60, 1080p30, 720p60, 720p30, 540p60 i 540p30. Nie wiem dlaczego ktokolwiek miałby wybrać któregokolwiek z niższych rozdzielczości, ale... śmiało, droga wolna. Ja testowałem wyłącznie 1080p w 60 klatkach na sekundę. Byłem zachwycony. Nagranie zarejestrowane w trybie domyślnym, z włączonym odszumianiem, zobaczycie poniżej. Co ważne, kompresja YouTube jest bezlitosna i nagranie umieszczone w serwisie wygląda gorzej niż plik oryginalny, gorzej też niż obraz streamowany. Nieskompresowane wideo pobierzecie z naszego Dysku Google.

Koniecznie zwróćcie uwagę na fragment od 3:40, gdzie obraz nagrywany jest w optymalnych warunkach oświetleniowych, choć wciąż bez choćby doświetlającej lampy LED, z której skorzystaliby zapewne streamerzy.Podsumowanie


Sugerowana cena Elgato FaceCam na polskim rynku wynosi ok. 899 złotych. Tanio nie jest. Jeśli jesteście jednak gotowi na taki wydatek, otrzymacie jedną z najlepszych kamer rejestrujących obraz w rozdzielczości 1080p w 60 klatkach na sekundę. Powiem bez cienia zawahania: do tej pory nie testowałem kamery internetowej, która rejestrowałaby obraz w tak dobrej jakości. Wideo jest bogate w detale, nawet w gorszych warunkach oświetleniowych, odwzorowanie kolorów jest wierne, a zaszumienie - minimalne. Streamerzy powinni być zadowoleni z mnogości ustawień manualnych.

Wady? Jakieś są, choć każdy powinien ocenić, czy są znaczące. Brak nagrywania w 4K, brak autofokusa, a dla niektórych być może nawet brak mikrofonu mogą stanowić pewnego rodzaju przeszkody.

Gdybym szukał dla siebie kamery internetowej z najwyższej półki, na pewno wziąłbym Elgato FaceCam pod uwagę.

Mocne strony:


+ działa bez dodatkowego oprogramowania
+ fenomenalna jakość obrazu
+ nagrania w 1080p i 60 klatkach na sekundę
+ łatwy montaż na monitorze lub statywie
+ długi przewód USB-C 3.0
+ wbudowana pamięć na ustawienia
+ mnogość funkcji opcjonalnego oprogramowania Camera Hub

Słabe strony:


- dość wysoka cena
- rozdzielczość "tylko" Full HD
- brak autofokusa


Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Kamera internetowa otrzymała wyróżnienie "Dobry Produkt".