Oppo A74: test budżetowca z ekranem AMOLED

Jan MentelSkomentuj
Oppo A74: test budżetowca z ekranem AMOLED
Niezbyt drogie smartfony z ekranem AMOLED do niedawna były niszą zagospodarowaną głównie przez serię Galaxy A od Samsunga. Dziś natomiast obok propozycji od Koreańczyków w cenie do 1000 zł można wybierać pomiędzy modelami takimi jak vivo Y70, realme 8 czy Xiaomi Redmi Note 10. Do tego grona ostatnio dołączyło również oppo. Jak więc model A74 wypada na tle konkurencji? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Oppo A74 – specyfikacja

  • Ekran AMOLED FHD 60 Hz (409 PPI)
  • CPU: Qualcomm® Snapdragon™ 662
  • GPU: Qualcomm® Adreno
  • 4GB RAM + 128GB ROM
  • System: ColorOS 11.1 na Android 11
  • Aparat tył: 48 MP + 2MP + 2MP (brak obiektywu szerokokątnego)
  • Aparat przód: 16 MP
  • Szybkie ładowanie 33 W
  • Bateria 5000 mAh
  • Bluetooth 5.0 (SBC, AAC, AptX)
  • 4G
  • Dual Sim
  • USB typ C
  • Złącze słuchawkowe: 3,5 mm
  • Czytnik linii papilarnych w ekranie i skaner twarzy
  • Waga: około 175 g
  • Cena: 999,00 zł

oppo

Oppo A74 – co w zestawie?

W pudełku o standardowych rozmiarach znajdziemy bardzo podstawowy zestaw dodatkowych akcesoriów. Producent umieścił ładowarkę 33 W, igłę do tacki oraz przewodowe słuchawki mini Jack 3,5 mm. Odnotować należy jednak brak etui, które zawsze jest przydatnym elementem wyposażenia.

Pod względem designu większość modeli ze średniej i niższej półki wygląda wręcz identycznie. W przypadku oppo A74 nie jest inaczej i dostajemy tutaj kolejny sprzęt, który na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym z tłumu. Otrzymujemy obudowę wykonaną z tworzywa dającego przyjemny satynowy efekt, który dość skutecznie ukrywa ślady po palcach. Jak na swoje rozmiary nie jest też najcięższy, pochwalić się może także dość smukłą obudową, której grubość wynosi 7,95 mm.

Górną krawędź jest zupełnie pusta, po prawej stronie znajdziemy jedynie przycisk zasilania, z kolei naprzeciwko producent umieścił klawisz głośności oraz tackę dual Sim z możliwością rozbudowy pamięci. Dolną krawędź zagospodarowano na głośnik mono, wejście USB C, mikrofon oraz mini Jack 3,5 mm. Czy Oppo zapomniano o czytniku linii papilarnych? Nie, ten został zintegrowany z ekranem.

oppo

Na pleckach znajdziemy lekko wystającą wyspę z aparatami oraz diodą doświetlającą. Nie zabrakło także logo producenta. Wszystko to wygląda nieco ascetycznie, natomiast z drugiej strony według mnie dobrze, że producent nie silił się na jakieś “tanie” zagrywki w stylu asymetrycznych przetłoczeń itp. Czasami mniej oznacza więcej, co doskonale widać na przykładzie modelu A74.

oppo

Z przodu znajdziemy kontynuację plecków, czyli nadal jest prosto i bez zaskoczeń. W oczy rzucają się jedynie dość smukłe ramki boczne oraz niewielki podbródek z czółkiem. Odnotować można także fakt, że w tym przypadku producent zdecydował się umieścić oczko kamery do selfie asymetrycznie po lewej stronie. A jak to wszystko spisuje się na co dzień? Nie mam najmniejszych zarzutów do spasowania, a zaokrąglone ramki oraz dość niska waga (175 g) sprawiają, że z modelu A74 korzysta się przyjmie.

oppo

Oppo A74 – ekran

Ekran jest jedną z najmocniejszych stron testowanego modelu od oppo. A wszystko za sprawą “pełnokrwistego”, 6,43-calowego panelu AMOLED, który nadal jest rzadkością w tym przedziale cenowym. Matryca o rozdzielczości 2400×1080 pikseli (Full HD+) z gęstością na poziomie 409 ppi zapewnia bardzo ostry obraz. Producent zadbał także o wysoką jasność, która zgodnie z deklaracjami wynosi ok. 800 cd/m². Tak naprawdę do pełni szczęścia brakować może jedynie podwyższonego odświeżania – tutaj otrzymujemy standardowe 60 Hz.

oppo

Odwzorowanie barw może być dostosowywane przy użyciu trybów kolorów „Żywy” i „Delikatny”. Pierwszy z nich obejmuje przestrzeń barw DCI-P3, a drugi mniejszą przestrzeń barw sRGB. Dodatkowo temperatura barwowa może być regulowana na trzech poziomach, czyli „Zimniejsza”, „Domyślna” i “Cieplejsza”. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zdecydowanie najlepsze wrażenia uzyskujemy ustawiając „Żywy” z temperaturą „Cieplejszą”. Barwy są wtedy wyjątkowo nasycone z dość głęboką czernią. Wyświetlacz zasługuje także na pochwały ze względu na szerokie kąty widzenia oraz fakt, że dobrze radzi sobie na dworze przy pełnym słońcu.

Oppo A74 – podzespoły oraz wydajność

oppo

Za napędzanie całości odpowiada ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 662 z układem graficznym Adreno 610 oraz 4 GB RAM-u. Do dyspozycji użytkownika jest około 107 GB ze 128 GB pamięci, którą dzięki karcie microSD można rozszerzyć do 256 GB. Jak sobie radzi taki zestaw? Do codziennego wykonywania podstawowych czynności może wystarczy, natomiast nie można oczekiwać tutaj wielkiej płynności działania i sporego zapasu mocy. Potwierdzać to mogą także benchmarki, w których model A74 nie osiągał rewelacyjnych (nawet jak na standardy klasy średniej) wyników. Wnioski? Na pewno nie jest to propozycja dla miłośników gier!

oppo

oppo

W ramach uzupełnienie należy dodać, że oppo (co może dziwić) nie posiada NFC, które może się przydać m.in. do bezgotówkowych zakupów. Z kolei moduł 5G dostępny jest w nieco droższym wariancie modelu A74 – tutaj otrzymujemy standardowe 4G oraz zestaw składający się z Bluetooth 5.0 and Wi-Fi 5.

oppo
oppo

Oppo A74 – system

oppo

W przypadku sprzętu oppo dostajemy Androida 11 wzbogaconego o nakładkę ColorOS 11.1. W momencie testowania (pierwsza połowa lipca) poprawki bezpieczeństwa Androida pochodziły z końcówki czerwca. Pod względem wyglądu poszczególne elementy interfejsu prezentują się bardzo estetycznie. Dodatkowo producent pozwala w bardzo szerokim stopniu na ich personalizację, umożliwiając zmianę stylu ikon, pola powiadomień czy kolory panelu. Oczywiście nie zabrakło także zestawu preinstalowanych aplikacji. Oprócz tych pochodzących od Google znaleźć można pozycje takie jak Facebook czy Netflix, z czego ta ostatnia “apka” nie może zostać odinstalowana.

oppo

Oppo A74 – audio

Monofoniczny głośnik oppo A74 dostarcza dość przeciętny dźwięk – jest on wyraźnie zoptymalizowany pod kątem wysokich tonów, co przekłada się na praktyczny brak niskich częstotliwości. Do dyspozycji mamy także gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, a także zestaw kodeków Bluetooth (SBC, AAC i aptX) do bezprzewodowego przesyłu dźwięku. Z kronikarskiego obowiązku dodam, że w ustawieniach znajdziemy także equalizer (Real Sound) z czterema trybami takimi jak: Inteligentne, Film, Gra i Muzyka.

oppo

Oppo A74 – biometria

oppo oferuje kilka sposobów na zdejmowanie blokady ekranowej. Najciekawszym (i zwykle spotykam w nieco droższym sprzęcie) jest oczywiście czytnik linii papilarnych, który wylądował na ekranie. Działa on zaskakująco szybko i precyzyjnie. Możemy również skorzystać z odblokowywania twarzą – opcja ta działa sprawnie, bo blokada ekranowa znika wtedy, kiedy tego chcemy, i to nawet w ciemności.

oppo

Oppo A74 – bateria i ładowanie

Bateria o pojemności 5000 mAh pozwala sądzić, że smartfon wytrzyma ponad dzień pracy bez podłączania do ładowarki. I rzeczywiście, oppo A74 trudno rozładować w ciągu jednego dnia. Podczas testów udało mi się uzyskać blisko 6 godzin pracy na ekranie, co przekłada się na 1,5 dnia przy dość intensywnym korzystaniu. Z kolei mniej aktywni użytkownicy mogą zapomnieć o ładowarce nawet na dwa dni! A jak wygląda kwestia ładowania? Pod tym względem model oppo wypada równie dobrze. W zestawie otrzymujemy szybką ładowarkę o mocy 33 W, która w godzinę pozwala na uzupełnienie do 80 proc, natomiast 100 proc osiągamy po upływie ok.1,5 h.

oppo

Oppo A74 – aparat

oppo A74 wyposażono w potrójny zestaw aparatów, który składa się z głównego oczka (48 MP i przysłoną f/1.7), kamery do zdjęć makro (2 MP i przysłoną f/2.4) oraz sensora głębi (2 MP i przysłoną f/2.4), a z przodu umieszczono aparat do selfie z matrycą 16 MP. Warto jednocześnie zauważyć, że brakuje tutaj obiektywu szerokokątnego, który u konkurencji (poza vivo Y70) jest już standardem.

oppo
oppo
oppo
oppo

W przypadku jasnych scen główny aparat oppo A74 robi dobre zdjęcia charakteryzujące się wysoką szczegółowością, żywymi kolorami oraz szeroką rozpiętością tonalną. Niestety oprogramowanie aparatu często przesadza w kwestii sztucznego podkręcania kolorów, dlatego uzyskane obrazy często wyglądają zbyt „kreskówkowo”. Z kolei do nocnych sesji zdjęciowych otrzymujemy dedykowany tryb nocy, który oferuje przyzwoitą jakość. Co prawda nadal widzimy sporo szumu, jednak w porównaniu do konkurencji nie jest najgorzej. Jak to zwykle bywa w przypadku budżetowców, omawianie oczka marko można zakończyć stwierdzeniem, że takowe jest i niczym się nie wyróżnia. Aparat do selfie natomiast sprawuje się bardzo dobrze. Zdjęcia są szczegółowe z dobrą reprodukcją barw. Nie mogło zabraknąć także trybu portretowego, który przyjemnie rozmywa tło.

oppo
oppo
oppo
oppo

Główny aparat i kamera selfie nagrywają filmy w 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Jakość jest przyzwoita, czego nie można powiedzieć o dźwięku. Dostępna jest także cyfrowa stabilizacja, która wspomaga główny aparat podczas nagrywania filmów. Co więcej, użytkownicy mogą nagrywać filmy wideo w zwolnionym tempie (720P i 120fps).

Wszystkie zdjęcia oraz filmy wykonane Oppo A74 w oryginalnej rozdzielczości znajdziecie na naszym dysku Google.

oppo
oppo
oppo

Oppo A74 – podsumowanie

Oppo A74 to solidny smartfon klasy średniej, który spełnia oczekiwania pod względem ekranu, baterii oraz aparatu. Ogniwo o pojemności 5000 mAh gwarantuje długi czas pracy, główny aparat robi dobre zdjęcia w świetle dziennym, a świetny AMOLED zapewnia świetne wrażenia wizualne. Z drugiej strony należy zwrócić także uwagę na słabsze strony, do których niewątpliwe nalezą niezbyt dobre podzespoły ze Snapdragonem 662 na czele.

Niektórzy będą także narzekać na brak takich elementów jak NFC czy szerokokątnego aparatu, co sprawia, że osobiście bliżej mi do realme 8 czy Xiaomi Redmi Note 10. Jeśli jednak z jakiegoś powodu bardziej zależy nam na Oppo, to najlepszym rozwiązaniem jest poczekać aż cena modelu A74 nieco stopnieje. A jak wiemy, chiński producent nie stroni od przecen, bo jeszcze w kwietniu, czyli w momencie premiery, sprzęt wyceniany był na 1199 zł.

oppo

Mocne strony:

+ Ekran AMOLED
+ Długi czas pracy na baterii
+ Dobry główny aparat

Słabsze strony:

Słabe podzespoły
Brak NFC
Brak obiektywu szerokokątnego
Cena

Udostępnij

Jan Mentel