Seagate FireCuda Gaming Hub 16 TB – recenzja. Zewnętrzny dysk RGB dla wymagających

Maksym SłomskiSkomentuj
Seagate FireCuda Gaming Hub 16 TB – recenzja. Zewnętrzny dysk RGB dla wymagających
Problem niewielkiej ilości wolnej przestrzeni na dane w komputerach jest stary jak świat. Na szczęście od jakiegoś już czasu dyski o dużej pojemności nie szokują swoimi cenami i niemal każdy gracz może pozwolić sobie na zakup magazynu danych na miarę własnych potrzeb. Sytuacja nie jest taka prosta w momencie, gdy wszystkie złącza M.2 i SATA na płycie głównej są już zajęte, a miejsca na pliki nadal brakuje. Kilka mniejszych dysków można zastąpić jednym, większym lub… kupić dysk zewnętrzny. Seagate z myślą o osobach potrzebujących naprawdę DUŻEJ ilości wolnej przestrzeni na dane stworzył zewnętrzne dyski (nazywane koncentratorami) FireCuda Gaming Hub. Są nie tylko pojemne, ale doprawdy ładne. Do naszej redakcji trafił wariant „ostateczny” o pojemności 16 TB, a w sklepach da się jeszcze znaleźć tańszy model 8 TB.

Seagate FireCuda Gaming Hub 1

Specyfikacja Seagate FireCuda Gaming Hub 16 TB

  • Pojemność: 16 TB (14,5 TB wolnej przestrzeni)
  • Złącza: USB-C, USB-A
  • Kompatybilność: Windows, macOS
  • Wymiary: 206 x 128 x 49 mm
  • Masa: 1,354 kg
  • Cena: ? złotych (wersja 8 TB – 2199 złotych w x-kom, niedostępna)

Seagate FireCuda Gaming Hub 16 TB przyjechał do nas w ładnym pudełku, zawierającym najważniejsze informacje na temat urządzenia. W jego wnętrzu drzemie dobrze zabezpieczony dysk Seagate FireCuda Gaming Hub, wraz z przewodem USB, ładowarką sieciową i zestawem sześciu (!) różnych wtyczek. Rzecz jasna nie zabrakło tej w standardzie europejskim.

Seagate FireCuda Gaming Hub 3

Seagate FireCuda Gaming Hub 4
Seagate FireCuda Gaming Hub 5
Seagate FireCuda Gaming Hub 14

Dysk zewnętrzny Seagate FireCuda Gaming Hub to niezły „klocek” i mam tutaj na myśli jego masę, bowiem kubatura obudowy jest całkiem kompaktowa. Sprzęt o wymiarach 206 x 128 x 49 mm waży ok. 1,35 kilograma. W zależności od preferencji, użytkownik może go postawić w orientacji poziomej lub pionowej na gumowych nóżkach. W obu prezentuje się doprawdy zacnie.

Seagate FireCuda Gaming Hub 11

Seagate FireCuda Gaming Hub 7

Rzut oka na obudowę zdradza, że jest ona należycie wentylowana. Na jednej z krawędzi znajduje się złącze zasilania oraz gniazdo do podpięcia przewodu USB. Na przeciwległej usytuowano port USB-A oraz USB-C.

Po podpięciu do zasilania obok portu USB-A zaświeca się niewielki LED, symbolizujący gotowość do działania. Z przetłoczenia, w którym umieszczono porty komunikacyjne dobiega z kolei ładne podświetlenie. Seagate FireCuda Gaming Hub 16 TB to dysk oferujący iluminację RGB, którą da się zsynchronizować z systemem Razer Chroma lub sterować z poziomu aplikacji Seagate Toolkit. Oświetlenie jest subtelne, ale wyraźne i wygląda efektownie. Co istotne: podświetlony jest tylko front z portami USB-A i USB-C.

seagate

Seagate FireCuda Gaming Hub 15
Seagate FireCuda Gaming Hub 18

Seagate FireCuda Gaming Hub 16 TB to urządzenie skrywające w sobie dyski HDD. To smutna wiadomość dla posiadaczy konsol bieżącej generacji, które wymagają bardzo szybkich dysków SSD, aby uruchamiać z nich gry. Urządzenie marki Seagate działa natomiast bez zająknięcia z komputerami osobistymi z systemami Windows i macOS, a także konsolami poprzedniej generacji.

W zastosowaniach praktycznych Seagate FireCuda Gaming Hub 16 TB wypada lepiej, niż można by się tego spodziewać po dyskach mechanicznych. Prędkości sekwencyjnego odczytu i zapisu danych w benchmarku CristalDiskMark 8.0.1 wynosiły odpowiednio 279 MB/s i 254 MB/s. Oczywiście jest to wynik daleki od oferowanego przez nowoczesne dyski SSD, ale znacznie lepszy od osiąganego przez zdecydowaną większość dysków talerzowych. Dla porównania, mój dysk Toshiba P300 2 TB, na którym wciąż trzymam wiele gier, uzyskuje rezultaty rzędu 82 i 87 MB/s, przy oczywiście nieco większym procentowym zapełnieniu.

seagate 2

Seagate FireCuda Gaming Hub 16 TB nadaje się nawet do przechowywania na nim gier i aplikacji, ale przede wszystkim tych, które nie działają znacznie szybciej (czytaj: nie doczytują dużo szybciej poziomów) na dyskach SSD. Kopiowanie zwłaszcza dużych plików z dysku i na Seagate FireCuda Gaming Hub przebiega naprawdę sprawnie i trudno oprzeć się wrażeniu, że sprzęt ten to idealny wręcz magazyn danych o dużych rozmiarach – filmów, plików graficznych, a nie samych tylko gier. Ze względu na jego zewnętrzne zastosowanie, można z łatwością przenosić go pomiędzy miejscem zamieszkania i miejscem pracy lub brać po prostu ze sobą na wakacje, wraz z laptopem.

Seagate FireCuda Gaming Hub 6

Ze względu na swoją pojemność Seagate FireCuda Gaming Hub 16 TB nie jest rozwiązaniem bezgłośnym, ale pracuje na tyle cicho, że można zapomnieć o jego obecność. Jednostka nie nagrzewa się również do wysokich temperatur, więc nikt nie powinien być zaniepokojony zjawiskiem throttlingu dysków wynikających ze zbyt wysokiej temperatury. Kultura pracy tego akcesorium stoi na bardzo dobrym poziomie.

Seagate FireCuda Gaming Hub 9

Co istotne, dysk Seagate FireCuda Gaming Hub 16 TB objęty jest bezpłatnym wsparciem Rescue Data Recovery Services. W telegraficznym skrócie jest to usługa umożliwiająca ochronę danych przed ich utratą i kosztami odzyskania. Seagate zapewnia dostęp do zespołu światowej klasy ekspertów w zakresie odzyskiwania danych i jedną próbę odzyskania danych w laboratorium. Jeśli proces odzyskiwania danych zakończy się powodzeniem, użytkownik otrzyma zaszyfrowane urządzenie pamięci masowej, na którym zapisano odzyskane dane. Seagate chwali się najwyższą w branży skutecznością odzyskiwania danych z dysków HDD i SSD na poziomie 95%.

Podsumowanie

Seagate FireCuda Gaming Hub 16 TB z pewnością nie jest sprzętem dla każdego, ale doceni go każdy, kto potrzebuje relatywnie szybkiego magazynu dla naprawdę dużej ilości danych. Urządzenie marki Seagate zaskakuje wysokimi jak na HDD prędkościami odczytu i zapisu danych (ponad 225 MB/s!), cichą pracą oraz dobrym systemem chłodzenia. Dodatkowym atutem jest ładne podświetlenie kompatybilne z Razer Chroma i możliwość podpięcia pod dysk innych nośników danych lub choćby smartfona, celem doładowania go. Seagate FireCuda Gaming Hub za sprawą swoich parametrów umożliwia instalowanie na nim i uruchamianie z niego większości gier posiadaczom komputerów, ale właściciele konsol nowej generacji, wymagających bardzo szybkich dysków SSD, obejdą się smakiem.

Jeśli zrobisz użytek z tak okazałej przestrzeni na pliki, warto zakup Seagate FireCuda Gaming Hub. To wygodna alternatywa dla podobnie wycenionych rozwiązań wewnętrznych, które nie oferują dodatkowej zalety w postaci mobilności.

Ostateczna cena Seagate FireCuda Gaming Hub 16 TB wciąż pozostaje niewiadomą. W chwili publikacji artykułu wariant 8 TB widniał jako niedostępny w sklepie x-kom i był wyceniony na 2199 złotych.

Mocne strony:

+ zaskakująco dobre jak na HDD prędkości odczytu i zapisu plików
+ ładne podświetlenie RGB współpracujące z Razer Chroma
+ możliwość ustawienia w poziomie lub pionie
+ wsparcie Rescue Data Recovery Services

Słabe strony:

to wciąż „tylko” HDD

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Dysk otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.