Instalki.pl » Testy » Hardware » Alio PTZ10xFHD - recenzja. Kamera PTZ do wideokonferencji z mega zoomem
Poniedziałek, 31 Maj 2021 21:08, Wpisany przez Maksym Słomski
Alio PTZ10xFHD 1
Test kamery wideokonferencyjnej.

Są sytuacje, w których zwykłe kamerki internetowe nie dają sobie rady. W trakcie wideokonferencji, w których bierze udział wiele osób idealnie sprawdzają się kamery typu PTZ (pan-tilt-zoom). Urządzenia tego rodzaju dysponują funkcją obrotu głowicy, pozwalającej wygodnie kierować obiektyw w dowolną stronę tak w pionie, jak i poziomie. Jednym z takich właśnie sprzętów jest kamera wideokonferencyjna Alio PTZ10xFHD, mając sprawdzać się idealnie w dużych salach konferencyjnych. Od jakiegoś czasu testujemy ją w naszej redakcji.

Alio PTZ10xFHD - specyfikacja


 • Rozdzielczość: 1080p @30 kl./s., 720p, 540p, 480p, 360p, 240p
 • Matryca: 1/2.7", CMOS, Efektywne Piksele: 2.07M
 • Obiektyw: 10x zoom optyczny, 5.13 ~ 46.3 mm, f/1.8 ~ f/2.8
 • Przysłona: 1/30s ~ 1/10000s
 • Cyfrowa: redukcja szumów 2D i 3D
 • Wideo: S/N ≥55dB
 • Kąt widzenia w poziomie: 53.6° ~ 6.41°
 • Kąt widzenia w pionie: 31.7° ~ 3.61°
 • Zasięg ruchu w poziomie: ±170°
 • Szybkość ruchu w poziomie: 2.7° ~ 35.7°/s
 • Szybkość ruchu w pionie: 2.7° ~ 31.5°/s
 • Odwrócenie w pionie/poziomie: Tak
 • Ilość możliwych presetów: 255
 • Dokładność presetów: 0.1°
 
Alio PTZ10xFHD 4

Sytuacja na świecie stabilizuje się i wierzę w to, że najgorsze już za nami. Nie zmienia to faktu, że wiele firm nadal pracuje zdalnie i w przyszłości nadal korzystać będzie ze zdobyczy nowych technologii w trakcie prowadzenia wideokonferencji. Nie mówię tu nawet o wciąż dość przyszłościowych zestawach VR, ale chociażby różnego rodzaju zestawach konferencyjnych, takich jak mikrofony i kamery. Takim rozwiązaniem jest Alio PTZ10xFHD, będąca w stanie w pojedynkę obsłużyć wideokonferencję prowadzoną w firmie. Według deklaracji polskiego producenta otrzymała niezbędne funkcje, które to umożliwiają.

Alio PTZ10xFHD 5

Alio PTZ10xFHD dostarczana jest w zestawie z przewodem zasilającym oraz kablem USB 2.0 pozwalającym na podłączenie jej do komputera. W pudełku znajdziemy również pilota do zdalnego sterowania urządzeniem. Mamy tu do czynienia ze sprzętem typu plug'n'play, któremu nie towarzyszy żadne dodatkowe oprogramowanie. Wielka szkoda, że producent nie dorzucił w zestawie startowym dwóch baterii AAA do zasilenia pilota.

Alio PTZ10xFHD 10

Alio PTZ10xFHD to kamera PTZ o wymiarach 140 x 150 x 161 mm. Konstrukcja jest dość ciężka, bowiem waży 1,12 kg. Spasowanie materiałów jest solidne, próżno tu szukać jakichkolwiek niedoróbek i widać, że obcujemy z urządzeniem dedykowanym zastosowaniom profesjonalnym.

Alio PTZ10xFHD 7

Z tyłu Alio PTZ10xFHD producent umieścił port USB (taki jak w drukarce), złącze zasilania oraz port interfejsu sterowania RS232. Odpowiedniego przewodu w zestawie nie ma, ale jak już wspomniałem: do zawiadywania funkcjami kamery wystarczy pilot.

Alio PTZ10xFHD 6

Tym, co z miejsca zwraca uwagę w kamerze jest imponujący obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym. Z poziomu pilota prowadzący konferencję może obracać okiem kamery i kierować ją na dowolnego jej uczestnika, gdy ten akurat zabiera głos lub na planszę z prezentacją, którą chcemy pokazać osobom "po drugiej stronie". Tak duże i całkowicie bezstratne (!) powiększenie jest w stanie pokazać w szczególe nawet osobę siedzącą dobrych kilka, kilkanaście metrów od obiektywu. Jasność obiektywu wynosi od f/1.8 do f/2.8, a więc ten pozostaje jasny nawet przy dużym zoomie. To ogromna zaleta. Ogniskowa wynosi od 5.13 mm do 46.3 mm na maksymalnym zbliżeniu.

Alio PTZ10xFHD 3

Ogromnym atutem z punktu widzenia wykorzystania w biznesie jest opcja zapamiętywania presetów kamery. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy kamera jest przytwierdzona w jakimś miejscu pomieszczenia na stałe - na suficie lub na ścianie. Sprzęt daje możliwość zapisania w pamięci aż 255 różnych ustawień obiektywu w taki sposób, aby wywołać je jednym, dwoma lub trzema kliknięciami pilota. To przydatne w sytuacji, gdy chcemy kierować oko kamery na konkretne miejsce przy stole. Dokładność presetów wynosi aż 0,1 stopnia, więc o precyzję nie ma co się obawiać.

Alio PTZ10xFHD 12
Alio PTZ10xFHD 13

Nasze testy wykazały, że Alio PTZ10xFHD radzi sobie doskonale nawet w niezbyt korzystnych warunkach oświetleniowych, wykazując jedynie tendencję do przepalania kolorów na twarzach znajdujących się w intensywnym słońcu. Doskonałą robotę robi tryb podświetlenia matrycy, dzięki któremu kamera jest w stanie wychwycić mnóstwo dodatkowych detali w gorszych warunkach oświetleniowych, na przykład w sytuacji, gdy mówca odwrócony jest plecami do okna. Widać to z resztą doskonale w naszym krótkim filmie testowym. Zważcie na kompresję YouTube oraz to, iż kamera nie dysponuje wbudowanym mikrofonem. Za słabą jakość audio bardzo przepraszam. ;)



Co więcej, postanowiłem zweryfikować zapewnienia producenta i sprawdzić, czy Alio PTZ10xFHD faktycznie współpracuje z popularnymi platformami komunikacji. Kamera działała bez zastrzeżeń na Microsoft Teams, Zoom, Skype, Messengerze a także aplikacjach pozwalających zapisywać zarejestrowane wideo. Alio na liście wspieranych apek umieszcza jeszcze m.in. TrueConf, Meet i Webex. Za urządzeniem przemawia też zdecydowanie fakt, iż producent zapewnia jego poprawne działanie nie tylko na systemach Windows 7, 8 i 10, ale także Linuxie i macOS.

Podsumowanie


Alio PTZ10xFHD to ciekawy produkt dla odbiorcy biznesowego, za którym przemawia nie tylko świetna jakość transmitowanego obrazu i skuteczny autofokus, ale także opcja montażu niemal na każdej powierzchni, bezstratny zoom optyczny 10x, czy też arcypraktyczna funkcja presetów ustawienia obiektywu. Jeżeli brak funkcji śledzenia obiektów i wbudowanego mikrofonu - i tak niezbyt niepraktycznego w sytuacji, gdy kamera nie znajduje się w centralnej części stołu - Wam nie przeszkadza, to przypuszczam, że zakup Alio PTZ10xFHD będzie strzałem w dziesiątkę.

Alio PTZ10xFHD 2

Mocne strony:


+ działanie na zasadzie plug and play
+ bardzo dobra jakość obrazu
+ szybki autofokus
+ fenomenalny zoom optyczny 10x
+ aż 255 presetów ustawień położenia kamerki
+ opcja zawieszenia na ścianie, suficie, statywie, telewizorze, półce...
+ praktyczny pilot w zestawie
+ kompatybilna z Windows 7/8/10, macOS, Linux i Chrome OS

Słabe strony:


- problemy z kolorami w intensywnym świetle słonecznym
- brak funkcji śledzenia ruchu
- brak mikrofonu
- brak baterii do pilota w zestawie