realme 8 5G – recenzja. Kuszący smartfon z pewnymi kompromisami

Maksym SłomskiSkomentuj
realme 8 5G – recenzja. Kuszący smartfon z pewnymi kompromisami

Po premierze ciepło przyjętego realme 8, będącego ciekawą alternatywą dla popularnego Redmi Note 10, przyszła kolej na debiut następnego przedstawiciela tej rozsądnie wycenionej serii urządzeń. Dziś miała miejsce polska premiera realme 8 5G, jednego z najtańszych smartfonów zapewniających łączność w tym najnowocześniejszym standardzie. Tak się składa, że korzystamy z niego już od dłuższego czasu i dziś nastał chyba najlepszy moment na to, aby podzielić się z Wami naszymi odczuciami na jego temat. Oto test realme 8 5G.

realme 8 5G 4
Zdjęcie: Instalki.pl

 

Specyfikacja realme 8 5G

realme 8 5G Specyfikacja
Procesor i grafika MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G
Mali-G57 MC2
Pamięć RAM 4/6 GB
Pamięć masowa 64/128 GB UFS 2.1
Możliwość rozbudowy pamięci micro SD
Wyświetlacz 6,5-calowy IPS
Rozdzielczość 1080×2400 pikseli (409 ppi), 90 Hz
Bezpieczeństwo czytnik linii papilarnych
Akumulator 5000 mAh, ładowanie 18 W
Aparat fotograficzny

48 MP (f/1.8, 26 mm, PDAF) +
2 MP (f/2.4, makro) +
2 MP ( f/2.4, głębia tła) +
Z przodu: 16 MP (f/2.1, 26 mm)

System operacyjny Android 11, Realme UI 2.0
Transmisja danych 5G
Łączność ilokalizacja Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1 [A2DP, LE]
NFC, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS
Złącza USB-C (2.0) z OTG
Typ karty SIM nano SIM + nano SIM
Wymiary 162.5 x 74.8 x 8.5 mm
Masa 185 g
Doczekaliśmy czasów, w których 5G wchodzi do „mainstreamu”. Ceny smartfonów z 5G są coraz niższe i niemal każdy producent chce zaoferować konsumentom coś z niskiego lub średniego segmentu cenowego. Jedną z takich propozycji jest realme 8 5G, dostępny na świecie w trzech różnych wersjach. Do Polski dziś trafiają warianty z 4 GB RAM i 64 GB pamięci na dane oraz model z 6 GB RAM i 128 GB przestrzeni na pliki. Droższy z nich można dorwać w cenie 999 złotych, co wydaje się całkiem kuszącą kwotą, jak na sprzęt z modemem 5G. Być może w przyszłości na polskim rynku zagości też wersja 8/128, ale nie jest to informacja potwierdzona.

Czytaj także: Recenzja Realme 8. Dobrze wyposażony sprzęt za mniej niż 1000 zł

W nasze ręce trafił czarny wariant realme 8 5G, który od razu po wyjęciu z pudełka zwraca uwagę niewielką grubością obudowy oraz lekkością. Nie zrozumcie mnie źle: nie jest to wcale sprzęt znajdujący się w tej kwestii w ekstraklasie, ale wyróżnia się pozytywnie na tle mocno rozpychających się w tym segmencie propozycji marek Xiaomi i Motorola. Wymiary telefonu to 162.5 x 74.8 x 8.5 mm, a masa – 185 gramów, czyli o ok. 15-25 gramów mniej od wielu konkurentów. To czuć w dłoni. Nadmienię, że realme 8 bez 5G jest nieco lżejszy i cieńszy.

realme 8 5G 12

W pudełku z realme 8 5G znalazła się jeszcze ładowarka o mocy 18 W, kabelek USB-C, etui oraz tradycyjna papierologia. Smartfon zasilana akumulator o słusznej pojemności 5000 mAh. To dobra wiadomość, zważywszy na fakt, iż obie karty nano SIM są w stanie pracować w trybie 5G dual stand-by. 5G potrafi dość szybko rozładowywać baterię, czemu realme 8 5G skutecznie się opiera, mogąc przepracować bez ładowania nawet 2 dni. Szkoda tylko, że czas ładowania wynosi tu blisko 2,5 godziny. Halo, realme 8 miał ładowanie 30 W. Cóż, w cenie ok. 1000 złotych nie można mieć najwyraźniej wszystkiego.

realme 8 5G 9

Oglądając realme 8 5G dookoła trudno nie odnieść wrażenia, że z roku na rok jakość wykonania i design najtańszych smartfonów rosną. Smartfon może się podobać nie tylko za sprawą ładnych kolorów obudowy (choćby niebieskiego!), ale także za sprawą stosunkowo wąskich ramek otaczających, ergonomicznie zaokrąglonych brzegów paneli, czy wreszcie schludnie wyglądającej (choć oczywiście wystającej) wysepce aparatu. Panel wykonano z błyszczącego, a nie matowego tworzywa i widać na nim odciski palców. Z tylnej części obudowy zniknął wielki napis „DARE TO LEAP”. Dla wielu będzie to zaletą. Dla mnie jest.

realme 8 5G 2

Realme 8 5G kusi wyświetlaczem. Producent postawił tutaj na duży, 6,5-calowy panel o rozdzielczości 1080×2400 pikseli. Co więcej, wyświetla obraz z częstotliwością 90 Hz, co potęguje wrażenie płynnej pracy zapewnianej w większości zastosowań przez układ MediaTek Dimensity 700 5G. Obraz cieszy oko – kolory są naturalne i odpowiednio nasycone. Smartfon automatycznie podbija jasność obrazu nawet do ok. 600 nitów w pełnym słońcu. Po garści pochwał czas na drobne niedociągnięcie: realme mogło pokusić się o matrycę AMOLED w miejsce obecnego tutaj IPS. To absolutnie nie jest zły IPS, ale… Ponownie: gdzieś trzeba było szukać oszczędności. Przypominam: realme 8 4G ma wyświetlacz Super AMOLED.

realme 8 5G 6

Skoro jesteśmy już przy brakach, wspomnę o braku głośników stereo, wciąż nie będących standardem w tej półce cenowej. Na szczęście realme 8 5G jawi się jako sprzęt, w którym na każdy mankament przypadają dwie lub trzy zalety. Na otarcie łez miłośnikom multimediów uprzejmie donoszę, iż moduł NFC jest na swoim miejscu, a telefonem da się płacić zbliżeniowo. Czytnik linii papilarnych usytuowany z prawej strony ramki, tuż przed przyciskami fizycznymi, działa bardzo dobrze. Czy wspomniałem już o niezależnych gniazdach na dwie karty SIM oraz kartę micro SD? To kolejne dobre wieści.

realme 8 5G 7

Sprzęt ładowany jest za pośrednictwem gniazda USB-C w standardzie 2.0 z obsługą OtG. Ponadto, w sąsiedztwie portu znajduje się stary, dobry znajomy – gniazdo jack 3.5 mm, umożliwiające podłączenie słuchawek przewodowych.

Multimedia i wydajność

O wydajność realme 8 5G dba SoC MediaTek Dimensity 700 oraz w przypadku testowego egzemplarza 8 GB RAM-u. Wariant ten nie będzie jednak na razie sprzedawany w naszym kraju. Nawet w słabszych wersjach realme 8 5G jest wyraźnie wydajniejszy od konkurenta w postaci Redmi Note 10. Jak przekłada się to na praktyczne użytkowanie? Smartfon radzi sobie dobrze z płynną obsługą gier 3D, choć w najbardziej wymagających należy obniżyć nieco ustawienia graficzne, aby cieszyć się większą płynnością wyświetlanego obrazu. W trakcie czynności pokroju uruchamiania mniej wymagających aplikacji, przeglądania zasobów Internetu lub przełączania się pomiędzy apkami, realme 8 5G działa bez zastrzeżeń. Apki trzymane jako zminimalizowane w pamięci RAM są ubijane relatywnie rzadko, choć jest to z pewnością zasługa 8 GB RAM-u. Sytuacja może wyglądać inaczej w przypadku modeli dysponujących mniejszą ilością tej pamięci.

realme 8 5G 3

Modem 5G wypada pozytywnie i nie nastręcza najmniejszych kłopotów w sprawnym łączeniu się z siecią w tym standardzie. NFC pozwala na płatności zbliżeniowe, nawigacja działa bez zarzutu, a sprzęt nie nagrzewa się przesadnie nawet przy dużym obciążeniu. Głośnik mono gra donośnie i na jego temat nie ma co się tak naprawdę dłużej rozwodzić.

Nakładka Realme UI 2.0 bazująca na Androidzie 11 jest lekka i łatwa w obsłudze. Da się ją personalizować w naprawdę szerokim zakresie. Próżno tu szukać bloatware, za co producent zasługuje na pochwałę. Interfejs jest czytelny od strony graficznej, logiczny od strony nawigacji i… no jakiś taki po prostu ładny.

realme 8 5g soft

Aparat

realme 8 5G wyposażono w nie najlepiej dobrane do siebie trio aparatów głównych. Założę się, że gdybym zapytał Was o to, jakie trzy moduły chcielibyście otrzymać w wymarzonym smartfonie, większość odpowiedziałaby, że poza tym standardowym życzyłaby sobie jeszcze teleobiektyw i szeroki kąt. Realme postawiło zamiast tego na aparat główny z matrycą 48 Mpix (obiektyw f/1.8), sensor czarno-biały o rozdzielczości 2 Mpix oraz moduł 2 Mpix z obiektywem do makrofotografii. Z przodu umieszczono kamerkę o rozdzielczości 16 Mpix.

realme 8 5G 13

Fotografie wykonane za pomocą realme 8 5G w świetle dziennym prezentują się bardzo ładnie. Zdjęciom nie brakuje detali i ładnych kolorów, choć rozpiętość tonalna pozostawia trochę do życzenia. Pomimo to uważam, że jestem bardziej wymagający od większości konsumentów, którzy stwierdzą po prostu, że fotografie z aparatu głównego nowego realme 8 5G są „fajne”.

realme 8 5g soft 2

Nieco mniej „fajnie” wyglądają zdjęcia nocne – są rozmyte i mało kontrastowe. Jakość fotografii możeci ocenić sami na podstawie poniższej galerii oraz fotek w wysokiej rozdzielczości umieszczonych na naszym Dysku Google.

1a

2a
3a
4a
5a
6a
7a

Podsumowanie

Smartfon realme 8 5G powstał przede wszystkim z myślą o tym, aby zaoferować konsumentom urządzenie umożliwiające korzystanie z sieci 5G w jak najatrakcyjniejszej cenie. Musiało to wiązać się z pewnymi kompromisowymi rozwiązania względem podobnie wycenionego, ale jednak nieco innego od strony sprzętowej modelu realme 8 4G.

realme 8 5G świetnie funkcjonuje w obrębie sieci 5G, oferując szybki dostęp do Internetu – w najmniej obecnie obciążonym paśmie, z minimalnymi opóźnieniami. Docenią to zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, w których centrach sieć 4G bywa mocno przeładowana i działa po prostu źle. Jego użytkownicy docenią płynne działanie interfejsu, potęgowane przez obecność ekranu o częstotliwości odświeżania na poziomie 90 Hz, którą da się dostrzec także w grach. Sprzęt jest względnie lekki, smukły i pozwoli mniej uzależnionym od smartfonów osobom zapomnieć o ładowarce nawet na 2 dni. Interfejs Realme UI 2.0 bazujący na Androidzie 11 da się polubić.

realme 8 5G 10

Wśród największych wad realme 8 5G nie sposób nie wymienić kiepskiej jakości zdjęć po zmroku, niezbyt optymalnie dobranego zestawu aparatów głównych i dość długiego czasu ładowania.

Jeśli suma zalet przewyższa w Waszym odczuciu wymienione tu potknięcia, to… pozostaje wybrać się do sklepu i zobaczyć, czy realme 8 5G trafie a Wasze gusta.

Mocne strony:

+ niezła wydajność
+ ekran 90 Hz
+ lżejszy i smuklejszy od konkurencji
+ dual SIM z 5G
+ długi czas pracy na baterii
+ przyjazne oprogramowanie

Słabe strony:

dość długi czas ładowania
ekran to tylko IPS
zdjęcia po zmroku

 

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.