Instalki.pl » Testy » Hardware » Huawei FreeBuds 4i - test niedrogich słuchawek z ANC
Środa, 28 Kwiecień 2021 15:40, Wpisany przez Jan Mentel
HUAWEI FreeBuds 4i 4
Nowa propozycja od Huawei to nie tylko świetna cena.

Generalizując, do podstawowych problemów słuchawek TWS należą zbyt krótki czas pracy na jednym ładowaniu oraz nadal stosunkowo wysoka cena. Huawei postanowił przyjrzeć się bliżej obu aspektom, czego efektem jest najnowszy model Huawei FreeBuds 4i. I trzeba przyznać, że przynajmniej na papierze wygląda on wybitnie. A jak jest w rzeczywistości? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej!

HUAWEI FreeBuds 4i 1

Huawei FreeBuds 4i - Specyfikacja:


  • Typ: dokanałowe
  • Bluetooth: 5.2 (zasięg do 10 m)
  • ANC
  • Przetwornik: 10 mm
  • Bateria: akumulator 55 mAh, etui – 215 mAh
  • Czas pracy do 10 h bez ANC, do 7,5 h z ANC, do 22 h łącznie z etui
  • Kodeki: SBC, AAC
  • Waga: 5,5 g (jedna słuchawka), ok. 36,5 g etui
  • Aplikacja: AI LIfe
  • Cena: od 299 zł

Pudełko


W niewielkim pudełku - obok samych słuchawek z etui - znajdziemy zestaw składający się dwóch dodatkowych par gumek silikonowych w różnych rozmiarach. Nie zabrakło także kabla USB C oraz bloczków z bardzo skróconą instrukcją - pełna wersja dostępna jest na stronie producenta.

HUAWEI FreeBuds 4i 2

Wzornictwo


Na polskim rynku dostępne są dwie wersje kolorystyczne. Mowa o białej i czarne - do redakcji akurat trafiła ta druga. I należy przyznać, że sprzęt prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Zaokrąglone kształty, niewielki rozmiar oraz smukła obudowa dodatkowo sprawiają, że etui jest bardzo wygodne i można je bez trudu schować w kieszeni od jeansów. Jest też lekkie, bo waży zaledwie 36 g.

Obudowę wykonano z połyskliwego tworzywa, która pod naciskiem delikatnie trzeszczy. Po prawej stronie od logotypu z boku umieszczono przycisk do parowania. Na spodzie natomiast znajdziemy wejściu USB-C. Po otwarciu wieczka tradycyjnie zapala się dioda powiadomień. I tutaj pojawiają się małe schody: wyjmowanie kanałów z wyżłobień nie jest tak proste jak w innych modelach. Magnes dość mocno je trzyma, dlatego każdorazowo należy wykazać się dużą zręcznością.

HUAWEI FreeBuds 4i 3

Jeśli już się uda, to naszym oczom ukazują się FreeBuds 4i w pełnej okazałości. Wyglądają jak większość tego typu konstrukcji. To, co je może jednak odróżniać, to fakt, że są wyjątkowo wygodne i lekkie (5,5 g). Co prawda jest to kwestia bardzo indywidualna, ale nie przypominam sobie słuchawek, które leżały (a mówiąc precyzyjniej - wisiały) równie dobrze. Zapewniają także dobre trzymanie, w efekcie czego bez trudu przeszły też test biegacza. Z kronikarskiego obowiązku dodam, że nie zapewniają jednak wodoszczelności.

HUAWEI FreeBuds 4i 5

Aplikacja


Do obsługi słuchawek posłuży nam znana i lubiana aplikacja AI Life. Jeśli jednak nie jesteście użytkownikami smartfonów od Huawei, to parowanie z pomocą aplikacji może być - ujmując to bardzo delikatnie - dość problematyczne. Okazuje się, że dystrybucja AI Life pobrana ze sklepu Google Play nie zawiera najbardziej aktualnej listy modeli słuchawek (i innych sprzętów). Co w tej sytuacji robić?

W chwili pisania tego tekstu ze strony producenta należało pobrać aplikację sklepu AppGallery, a następnie z jej pozycji dopiero zainstalować właściwą wersję AI Life. Można się jednak domyślać, że wkrótce Huawei zaktualizuje listę wspieranych urządzeń i tego typu zabiegi nie będą już potrzebne.

AI Life
Aplikacja AI Life

Pod względem funkcji dostajemy tutaj możliwość sprawdzenia poziomu naładowania zarówno dla kanałów jak i etui. Możemy też wybierać pomiędzy dwoma trybami kontroli hałasu, czyli włączonym ANC a trybem świadomości. Nie zabrakło jednocześnie możliwości przypisywania gestów do podwójnego dotknięcia i przytrzymania.

Oczywiście ze słuchawek możemy korzystać bez aplikacji. Nie będziemy mieli jednak wtedy dostępu do wyżej opisanych opcji, a nasze słuchawki nie będą otrzymywać regularnych aktualizacji firmware. Te z kolei są bardzo istotne, bo pozwalają aktywować “ukryte” funkcje. Przykład? Po zakończonej aktualizacji słuchawki nagle zaczęły wykrywać wyjęcie z ucha, każdorazowo zatrzymując przy tym odtwarzanie.

Bateria


W mojej opinii ten aspekt jest najmocniejszą stroną słuchawek FreeBuds 4i. Każdy kanał otrzymał akumulator o pojemności 55 mAh, dzięki czemu na jednym ładowaniu są w stanie wytrzymać kolejno 10 h (z wyłączonym ANC) i 7 godzin (z włączonym ANC). To naprawdę rewelacyjny wynik, biorąc pod uwagę fakt, że konkurencja zwykle oferuje połowę krótszy czas pracy.

Świetnie też wygląda czas ładowania - włożenie do etui na 10 minut przekłada się aż na 4 godziny odtwarzania. Przyczepić się można jedynie do zbyt małego akumulatora etui ładującego o pojemności 215 mAh, które pozwala tylko raz uzupełnić poziom naładowania obu kanałów. W efekcie cały zestaw (etui plus słuchawki) łącznie zapewniają ok. 22 godzin bez konieczności podłączania do zasilania.

HUAWEI FreeBuds 4i 8

Łączność i rozmowy


Model FreeBuds 4i otrzymał moduł Bluetooth 5.2, który zapewnia bardzo stabilne połączenie z zasięgiem ok. 10 metrów. W trakcie testów nie odnotowałem żadnych problemów z synchronizacją czy przerywaniem. Ponadto należy dodać, że słuchawki chętnie parują się ze smartfonami od różnych producentów. Oczywiście nie zabrakło możliwości odbierania połączeń - ich jakość jest na dobrym poziomie. Głos jest czysty, a ANC sprawnie radzą sobie z wycinaniem dźwięków tła, i to bez artefaktów powodowanych np. przez wiatr.

2021-04-28 154634
foto. Huawei

ANC i tryb świadomości


Dobrze działające ANC jest kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem modelu FreeBuds 4i. Słuchawki skutecznie radzą sobie z uruchomionym piecem gazowym, lodówką czy suszarką sąsiadów. Tak jak wcześniej wspomniałem, do dyspozycji otrzymujemy także tryb świadomości, który wzmacnia dźwięki otoczenia, co może się przydać np. do wysłuchiwania komunikatów na dworcach. Należy jednak dodać, że przytrzymanie słuchawki w takiej sytuacji nie skutkuje jednoczesnym wyciszeniem odtwarzania.

HUAWEI FreeBuds 4i 6

Huawei FreeBuds 4i - Jakość dźwięku


FreeBuds 4i, mimo że może nie są propozycją dla audiofila, to potrafią dać wiele przyjemności. Słuchawki charakteryzują się typowym brzmieniem V, z bardzo uwydatnionym basem, nieco schowaną średnica oraz dobrze zagospodarowanymi tonami wysokimi. Zwracam jednocześnie uwagę, że jak na tak niewielkie rozmiary przetworników (10 mm) potrafią grać bardzo głośno i nawet przy maksymalnie rozkręconej głośności nie występują zniekształcenia.

Słuchawki przyzwoicie prezentują się pod względem dynamiki, a jeśli miałbym im coś do zarzucenia, to byłaby to niska separacja, która sprawia, że instrumenty nieco zaczynają się zlewać. W tej cenie nie jest to jednak poważna niedoróbka, a raczej element komercyjnego zestrojenia, którym model FreeBuds 4i się charakteryzuje. Reasumując: jak na swoją klasę sprzętu oferują naprawdę dobrą jakość dźwięku, a charakterystyka (pod warunkiem, że nie należymy do grona miłośników logotypu Hi-Res Audio) sprawia, że nadają się praktycznie do każdego gatunku muzycznego.

HUAWEI FreeBuds 4i 7

Podsumowanie


Jeżeli szukacie sprzętu, który zapewni Wam długi czas pracy na jednym ładowaniu, to w cenie do 300 zł prawdopodobnie nie znajdziecie nic lepszego. FreeBuds 4i jest bardzo uniwersalnym modelem, który oferuje świetnie działającą funkcję ANC oraz wyraźne basowe brzmienie. Przy okazji zwracam uwagę na responsywny panel dotykowy, który dobrze odczytuje intencje użytkownika.

Jakieś wady? Bateria etui ładującego pozwala tylko na jedno pełne ładowanie, z kolei kształt wyżłobień sprawia, że wyjmowanie słuchawek wymaga dużego skupienia. Te wciąż jednak mało znaczące detale, które raczej nie zmienią faktu, że słuchawki FreeBuds 4i prawdopodobnie zaorają rynek modeli TWS.

Plusy:


+ Dobra jakość dźwięku (basowe zestrojenie)
+ Wygoda
+ Dobrze działająca funkcja ANC
+ Długi czas pracy na baterii (do 10 godzin odtwarzania)
+ Cena

Minusy:


- Obudowa etui nieco trzeszczy
- Niska pojemność baterii ładującego etui

dobry produkt 2021Słuchawki otrzymały wyróżnienie "Dobry Produkt".