Instalki.pl » Testy » Hardware » Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+. Test robota sprzątającego
Poniedziałek, 26 Kwiecień 2021 15:44, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro Plus 9
Robot sprzątający z unikalnymi funkcjami.

Automatyczne roboty sprzątające to kategoria produktów, która rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Tego typu urządzenia na dobre zagościły już w naszych domach wyręczając nas w walce z kurzem i innymi zanieczyszczeniami zalegającymi na podłogach.

Tym razem do naszej redakcji trafił naszpikowany technologiami Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+ (STYTJ02ZHM). Robot od Xiaomi oferuje wszystkie niezbędne funkcje w sprzęcie tej klasy, a największym autem ma być precyzyjne omijanie przeszkód dzięki technologii 3D S-cross.

Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro Plus 1

Wygląd i zawartość opakowania


Zestaw jest dość skromny. W pudełku wraz z odkurzaczem otrzymujemy stację dokującą, kabel zasilający, ścierkę mopującą, podkładkę do ścierki mopującej, niewielki przyrząd do czyszczenia oraz zapasową szczotkę boczną. Szkoda, że zabrakło dodatkowej szczotki głównej lub alternatywnej wykonanej z gumy, która lepiej radzi sobie z włosami.

Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro Plus 7

Xiaomi postawiło na klasyczny wygląd, ale konstrukcja jest dość smukła. Na górnej pokrywie nie wystaje specjalny radar i oznacza, to że dzięki wysokości wynoszącej jedynie 8,2 cm robot posprząta również pod fotelem, łóżkiem lub innymi meblami.

Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro Plus 2

Pojemnik na kurz wyciągamy klasycznie po otwarciu górnej pokrywy, a dostęp do niego jest naprawdę komfortowy.

Montaż zbiornika z wodą nie budzi zastrzeżeń - wystarczy wsunąć pojemnik z wodą i ścierką mopującą i gotowe.

Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro Plus 4

Producent ograniczył się do zaledwie dwóch przycisków - włączania (można nim rozpocząć sprzątanie z pominięciem aplikacji) i home (za jego pomocą odeślemy odkurzacz do stacji ładującej). Pod klapą znajdziemy dodatkowo niewielki przycisk do resetowania ustawień sieciowych urządzenia.

Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro Plus 6

Pierwsze uruchomienie i aplikacja


Podczas pierwszego uruchomienia napotkałem na pewne problemy. W domu korzystam z sieci Wi-Fi 5 GHz, a odkurzacz jej nie obsługuje. Trzeba zatem połączyć się z siecią 2.4 GHz, aby skonfigurować sprzęt i podłączyć go do internetu.

Podobnie jak inne inteligentne urządzenia Xiaomi, do obsługi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+ niezbędna jest aplikacja Xiaomi Home.

2021-04-21 162848

Aplikacja na pierwszym planie prezentuje mapę domu lub mieszkania. Znajdziemy tutaj informacje o wyczyszczonej powierzchni i czasie pracy. Inicjując sprzątanie można wybrać jeden z 4 trybów pracy (cichy, normalny, silne, turbo). Dwa ostatnie dedykowane są do dywanów, gdzie potrzebna jest większa moc ssania.

2021-04-21 164427

Warto też zajrzeć do zaawansowanych ustawień robota. Ciekawie wygląda funkcja "czyszczenie dywanu" - po jej włączeniu odkurzacz automatycznie rozpozna dywan i aktywuje maksymalną siłę ssania. Tutaj ważna uwaga - funkcja zadziała, jeżeli rozpoczniecie sprzątanie w miejscu bez dywanu.

Oczywiście nie zabrakło też automatyzacji więc możemy zaplanować sprzątanie, ustawić harmonogram czy zrezygnować z wznawiania sprzątania w późnych godzinach.

Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+ oferuje też komunikaty głosowe, ale niestety nie są one dostępne w języku polskim. Szkoda, bo np. niedawno testowany ROIDMI EVE Plus otrzymał już stosowną aktualizację i komunikaty w naszym rodzimym języku.

Możliwości Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+


Omawiany model to jeden z najlepszych robotów ze stajni Xiaomi. W urządzeniu zastosowano japoński silnik bezszczotkowy NIEDEC o mocy wynoszącej 3000 Pa. Producent zadbał o dwuwarstwowy system filtracji, a wbudowana bateria o pojemności 5200 mAh w standardowym trybie pracy wytrzymuje do 180 minut.

Duże wrażenie zrobił na mnie system rozpoznawania przeszkód, robot w przeciwieństwie do tańszych modeli, nie obija się o przedmioty pozostawione na podłodze. Na pokładzie znajdziemy też podwójny żyroskop, optyczny czujnik przepływu wody i czujnik detekcji schodów. Urządzenie potrafi przejeżdżać przez progi o wysokości do 2 cm.

Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro Plus 10

Istotną zmianą w stosunku do innych robotów sprzątających jest czujnik 3D ToF. Jest to czujnik głębokości, podobne rozwiązanie stosuje się w smartfonach (obliczanie głębi ostrości). Według producenta, sensor może identyfikować przeszkody, tak aby robot skutecznie je omijał. Ma to pomóc w radzeniu sobie z przedmiotami pozostawionymi na podłodze jak kapcie czy kable.

Najważniejsze cechy Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+

 • Maks. zasięg: 250 m²
 • Pojemność baterii: 5200 mAh
 • Głośność: 72 dB
 • Wymiary odkurzacza: 35 x 35 x 8,2 cm
 • Czas pracy: 180 min
 • Moc ssania: 3000 Pa
 • Moc: 40 W
 • Możliwość mopowania: tak
 • Pojemność zbiornika na odpady: 550 ml
 • Pojemność zbiornika na wodę: 250 ml
 • Filtracja: filtr HEPA
 • Model: STYTJ02ZHM

Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro Plus 3

Codzienne sprzątanie z Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+


Wysoka siła ssania sprawia, że odkurzacz dobrze roadzi sobie z piaskiem, kurzem i innymi zabrudzeniami zarówno na płytkach, wykładzinach, jak i dywanach. Bateria umożliwia naprawdę długą pracę, przykładowo po 92 minutach sprzątania odkurzacz wciąż miał 57% zapasu energii.

Nie do końca jestem zadowolony z mapowania pomieszczeń. Pomimo, że maszyna odbyła kilka cykli sprzątania, mapa nie była kompletna, a zdarzyło się nawet, że robot nie potrafił odnaleźć bazy.

2021-04-26 155822

Poziom emitowanego hałasu w trybie standardowym jest akceptowalny i wynosi poniżej 70 dB.

Odkurzacz korzysta z nowego czujnika 3D ToF zamiast nawigacji laserowej. Nie jestem przekonany, czy ta zmiana przyniosła pozytywne rezultaty. Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+ nie poradził sobie z rozpoznaniem i ominięciem kabli pozostawionych na podłodze. Wygląda zatem na to, że jakość skanowania pomieszczeń i przeszkód nie jest nadzwyczajna.

Podobnie jak w innych odkurzaczach tego typu, mopowanie to miły dodatek, ale nie rozwiązuje problemu mycia podług. Funkcja to tylko przecieranie podłogi na mokro więc jeżeli jest brudna, powstaną smugi.Podsumowanie


Spodziewałem się więcej po Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+, a najbardziej zawiodła mnie technologia odpowiedzialna za omijanie przeszkód. Zdarza się, że robot wciąga kable czy obija się o przedmioty pozostawione na podłodze więc zastosowanie sensora 3D ToF nie wniosło tutaj żadnej rewolucji. Robot podczas testów miewał też problemy z powrotem do bazy, co nie powinno mieć miejsca w sprzęcie tej klasy.

Są też pozytywne aspekty, robot oferuje naprawdę dokładne sprzątanie i wiele trybów pracy. Na plus zaliczam też mocną baterię i stosunkowo duży pojemnik na kurz. Urządzenie może być dobrym wyborem dla osób, którym zależy na sprzątaniu pod meblami. Całość ma 8,2 cm wysokości więc Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+ wjedzie tam, gdzie inne roboty zawiodą.

Zalety:

- wydajne sprzątanie
- niski profil
- cicha praca
- duży pojemnik na kurz
- mocna bateria

Wady:

- problemy z mapowaniem
- nie zawsze wykrywa przeszkody

Kupon zniżkowy na Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+

Robot dostępny jest aktualnie na AliExpress w cenie $379.32 (ok. 1450 zł). Sprzęt objęto szybką i darmową dostawą z polskiego magazynu. Aby skorzystać z promocji, w koszyku podczas finalizacji zamówienia podaj kod zniżkowy: PROPLUS20