Instalki.pl » Testy » Hardware » Deco P9 - test domowego systemu Wi-Fi Mesh Hybrid
Piątek, 02 Kwiecień 2021 10:44, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
TP-Link DECO P9 Hybrid Mesh 4
Idealny do piętrowych domów i nie tylko.

Sieci mesh są idealnym rozwiązaniem jeżeli masz większe mieszkanie lub piętrowy dom, a zasięgi Wi-Fi nie sięga wszędzie. Rozlokowanie nadajników w różnych miejscach eliminuje problem "martwych" stref, a korzystanie z zasobów Internetu jest po prostu bardziej komfortowe.

Marka TP-Link ma w swojej ofercie wiele domowych systemów Wi-Fi Mesh, jednak Deco P9 wyróżnia się na tle konkurencji. Wszystko przez połączenie dwupasmowego routera bezprzewodowego i transmitera sieciowego. Sprawdziliśmy, jak sprzęt sprawuje się w codziennych zastosowaniach.

2021-03-19 152855

Prosta i elegancka konstrukcja


Z roku na rok urządzenia sieciowe wyglądają coraz lepiej, a Deco P9 doskonale wpisuje się w ten trend. Zamiast typowego "pająka" czyli routera z odstającymi antenami otrzymujemy gustowną konstrukcję w kształcie tuby. Ustawienie takiego urządzenia z pewnością nie będzie szpeciło pomieszczeń więc śmiało Deco P9 można postawić na szafce nocnej czy komodzie.

TP-Link DECO P9 Hybrid Mesh 3

Testowany przez nas zestaw to 3-pak, ale w sprzedaży dostępne są też 2-paki. Każda z jednostek TP-Link Deco P9 jest identyczna - biała wieża z wentylowaną górą i czarnym paskiem biegnącym z tyłu. Przewód zasilający podłącza się do portu schowanego w spodniej części urządzeń, a następnie przeprowadza się go przez szczelinę z tyłu. To dobre rozwiązanie zapewniające stabilną pozycję routera podczas pracy. W zestawie znajdziemy pojedynczy kabel Ethernet, który posłuży nam do połączenia Deco P9 z routerem lub modemem.

Warto też wspomnieć, że z tyłu znajdziemy 2 gigabitowe porty Ethernet. Wymiary Deco P9 to 90,7 × 90,7 × 190 mm.

TP-Link DECO P9 Hybrid Mesh 1

Szalenie prosta instalacja


Wstępna konfiguracja nie wymaga specjalnej znajomości zagadnień związanych z domowymi sieciami. Wystarczy pobrać dedykowaną aplikację Deco na Androida lub iOS i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Użytkownik musi posiadać specjalne konto TP-Link Cloud.

2021-03-20 112210

Podczas konfiguracji wybieramy rodzaj urządzenia, a następnie podłączamy jedno z urządzeń Deco P9 do zasilania oraz sieci za pomocą dołączonego przewodu Ethernet. Zanim sprzęt będzie gotowy do pracy, specjalna dioda znajdująca się na górze routera świeci na zielono, gdy sprzęt będzie gotowy do pracy, kolor zmienia się na niebieski.

TP-Link DECO P9 Hybrid Mesh 6

Podłączenie 3 jednostek Deco P9 w naszej redakcji zajęło dosłownie kilka minut. Podłączając kolejne routery możemy wskazać pomieszczenie, a także piętro, na którym się znajduje (opcja przydatna w przypadku instalacji w domu).

Po zakończeniu konfiguracji wystarczy nadać nazwę i hasło nowej sieci Wi-Fi i gotowe.

2021-03-20 112327
 
2021-03-20 112421

Łatwa w użyciu aplikacja


Coraz więcej urządzeń obsługujemy za pośrednictwem telefonu więc nic dziwnego, że producent postawił na zarządzanie siecią przez dedykowaną aplikację mobilną.

Na ekranie główny aplikacji Deco widzimy aktualnie podłączone urządzenia. Klikając na ikonkę "więcej" dostaniemy się do ustawień routera i funkcji zaawansowanych. W tym miejscu skonfigurujemy również kontrolę rodzicielską, QoS czy przejrzymy raporty miesięczne.

2021-03-29 083318

Wydajność i zasięg


Postanowiłem sprawdzić zasięg i możliwości Deco P9 zarówno w warunkach biurowych, jak i domowych.

Na początek, rozmieściłem routery w biurze o powierzchni około 80 m2. W tym scenariuszu sprawdzałem też sieć Hybrid Mesh czyli połączenie Wi-Fi i sieci opartej na technologii PLC.

W przypadku niewielkiej odległości od routera (od 2 do 5 metrów) Deco P9 daje niemal pełne możliwości wykorzystania łącza 600/60 Mb/s.

2021-03-29 084624
2 metry od routera głównego / 2 metry od routera nr 2

Router numer 3 umieściłem około 10 metrów do routera 2 i 13 metrów od routera głównego. Zasięg oczywiście jest idealny, ale kluczowe są tutaj wyniki pomiarów prędkości. W tym scenariuszu sprawdziłem też czy sieć Hybrid Mesh daje realne korzyści.

2021-03-29 084948
Router nr 3

2021-03-29 085008
Router nr 3 z użyciem portu Ethernet (Wi-Fi Mesh + technologia PLC: sygnał dostarczany przez sieć elektryczną)

Okazuje się, że wykorzystanie Wi-Fi Mesh + PLC (sygnał dostarczany przez sieć elektryczną) daje realne korzyści, a transfer jest zdecydowanie lepszy co dokładnie widać na powyższych pomiarach.

Przetestowałem też Deco P9 w bardziej ekstremalnych, domowych warunkach, gdzie routery oddalone są od siebie o ok. 35 metrów w linii prostej. W ten sposób podłączyłem się do routera sąsiada "łącząc" dwa sąsiadujące ze sobą domy. Ku mojemu zaskoczeniu, sieć naprawdę daje radę pomimo wielu przeszkód w postaci ścian budynków. W sytuacji gdy router główny oddalony jest od routera nr 3 o 35 metrów łączność działa stabilnie dają około 25% jakości przepustowości łącza.

2021-03-29 090234

Deco P9 - czy warto?


TP-Link rekomenduje Deco P9 jako urządzenie do domów o dużej powierzchni. Pod względem zasięgu i jakości połączenia, urządzenie jak najbardziej jest warte polecenia. Wi-Fi Mesh + technologia PLC potrafią realne poprawić jakość połączenia, co jest dodatkowym atutem. Oczywiście prędkość połączenia oferowana przez kolejne urządzenia Deco mogłaby być lepsza, ale warto pamiętać, że zabrakło tutaj standardu Wi-Fi 6.

TP-Link DECO P9 Hybrid Mesh 7

Pozytywnie oceniam też konfigurację oraz obsługę Deco P9. Podłączenie sprzętu jest banalnie proste i nawet osoba bez znajomości zagadnień związanych z sieciami bezprzewodowymi powinna sobie poradzić. Com ważne, dysponując kontem TP-Link Cloud, siecią można zarządzać również zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej.

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Router otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".