Yeedi K650 – recenzja budżetowego robota sprzątającego

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Yeedi K650 – recenzja budżetowego robota sprzątającego
W ostatnich miesiącach mieliśmy okazję testować wiele urządzeń z kategorii domowej automatyki. Roboty sprzątające coraz częściej goszczą w naszych domach, a wybór na rynku jest naprawdę duży. Marka Yeedi postanowiła wejść w segment produktów budżetowych oferując niedrogie odkurzacze z podstawowymi funkcjami. Nie oznacza to, że sprzęt ten nie ma lubianych przez konsumentów rozwiązań, jak np. sterowanie z poziomu smartfona.

Do naszej redakcji trafił Yeedi K650 – niedrogi odkurzacz automatyczny z trzema regulowanym ustawieniom ssania do 2000 Pa.

Odkurzacz Yeedi K650 2

Yeedi K650 stawia na klasykę

Wygląd odkurzacza nawiązuje do innych urządzeń tego typu. Całość ma okrągłą formę i wymiary 33,7 x 33,9 x 7,9 cm. Dość niski profil sprawia, że robot może wjeżdżać w mniej dostępne miejsca, np. pod kanapę. Producent zadbał o duży pojemnik na kurz (400 ml) i wodę (300 ml).

Odkurzacz Yeedi K650 4

Na wierzchu znajdziemy przycisk odpowiadający za włączanie urządzenia. Od spodu zamonitowano duże, gumowe koła, dwie obrotowe szczotki do zbierania zanieczyszczeń oraz główną szczotkę. Co ważne, w zestawie znajdziemy dwie szczotki: z włosiem i gumową. Ta ostatnia lepiej sprawdza się gdy w domu istnieje szansa na zbieranie dużej ilości dłużnych włosów, które lubią się plątać.

Odkurzacz Yeedi K650 5

Odkurzacz Yeedi K650 11

Aplikacja do sterowania robotem Yeedi K650

W tanich robotach często brakuje zdalnego zarządzania pracą. To właśnie tym Yeedi chce się wyróżnić na tle konkurencji. Odkurzacz możemy sparować z aplikacją za pomocą kodu QR i podpiąć do domowej sieci Wi-Fi. Dostęp do Internetu sprawia, że robotem możemy zarządzać z dowolnego miejsca. To spore ułatwienie w sytuacjach gdy, np. chcemy włączyć sprzątanie przed przyjściem do domu.

Odkurzacz Yeedi K650 7

Urządzenie oferuje 3 tryby sprzątania opisane jako Edge, Auto i Spot. Mamy zatem do wyboru:, sprzątanie krawędziowe (robot porusza się wyłącznie wzdłuż krawędzi pomieszczeń), automatyczne i punktowe (robot kręci się spiralnie w wybranym obszarze – przydatne, jeśli chcesz posprzątać określoną strefę).

2021-02-17 141826

Z poziomu aplikacji możemy też zaplanować sprzątanie na określone dni i godziny. Co ważne, można planować nawet kilka cykli dziennie. Yeedi K650 oferuje tryb cichy, standardowy, max i max+. Oczywiście każdy z nich oferuje inną moc ssania, a co za tym idzie zmienia się też poziom emitowanego hałasu.

Podobnie jak w droższych robotach, w aplikacji znajdziemy historię sprzątania. Możemy zatem zobaczyć, kiedy robot pracował i jak dużo czasu zajęło mu posprzątanie określonych powierzchni.

2021-02-17 142653

Standardowa nawigacja w Yeedi K650

Osoby zainteresowane zakupem tego robota powinny wiedzieć, że nie dysponuje on zaawansowanym skanerem LIDAR więc poruszanie po pomieszczeniach odbywa się na podstawie standardowego algorytmu. Urządzenie dość losowo przemierza obszary w domu, ale z niezłą skutecznością.

Odkurzacz Yeedi K650 9

Urządzenie bez zaawansowanej nawigacji sprawdzi się raczej w małych mieszkaniach. Podczas testów robot skutecznie zbierał kurz z mniejszych pomieszczeń. Nieźle radził sobie również z przeszkodami sprytnie omijając krzesła czy meble. Niestety zdarzyło się, że po posprzątaniu 95 m2 w biurze gdzie znajdują się 4 pomieszczenia, Yeedi K650 nie mógł odnaleźć stacji ładującej lub zabierało mu to sporo czasu.

Odkurzacz Yeedi K650 10

Wydajność sprzątania

Jakość pracy sprawdziłem głównie na wykładzinach i kafelkach. Robot dobrze radzi sobie ze zbieraniem kurzu, rozsypanego cukru czy kawy mielonej. Zbierał nawet większość piasku z drobnymi ziarenkami, ale do kompletnego sprzątania trzeba było użyć trybu max. Również czyszczenie krawędziowe zdaje egzamin.

Podsumowując, robot naprawdę dobrze radzi sobie ze zbieraniem wszelkich zanieczyszczeń. Kuleje za to nawigacja w przypadku większej ilości pomieszczeń.

Odkurzacz Yeedi K650 8

Poziom emitowanego hałasu w trybie standardowym jest na akceptowalnym poziomie (ok. 60 dB). Jeżeli użyjemy maksymalnej mocy robi się głośniej (maksymalnie 70 dB).

Robot oferuje też mycie podłóg, ale w przypadku urządzenia bez mapowania pomieszczeń i dokładnej nawigacji to tylko ciekawy dodatek. Po napełnienia pojemnika 300 ml wody, urządzenie będzie przecierało na mokro wybrane poderznie. Tryb ten wymaga duże uwagi, można np. zamknąć robota w kuchni aby przetarł płytki, bo w innym wypadku może wjechać również na wykładziny czy dywany nie rozpoznając czyszczonej powierzchni.

Odkurzacz Yeedi K650 3

Czy warto kupić Yeedi K650?

Omawiany odkurzacz to dobra propozycja dla osób szukających budżetowego urządzenia, które będzie pomocne podczas sprzątania mniejszych mieszkań. Nawigacja jest wystarczająco „inteligentna” aby posprzątać cały pokój, w większej ilości pomieszczeń może się gubić.

Na plus trzeba odnotować niezłą moc ssania i ogólną jakość sprzątania. Wartym odnotowania dodatkiem jest też wygodna aplikacja pozwalająca na zdalne sterowanie urządzeniem. Ustawianie haromonogramu czy wybór trybu pracy to coś czego brakowało w urządzeniach z tego segmentu cenowego.

Yeedi K650 można kupić bezpośrednio od producenta w oficjalnym sklepie na AliExpress. Sprzedawca oferuje 12-miesięczną gwarancję i szybką dostawę z polskiego magazynu. W momencie publikacji recenzji Yeedi K650 kosztuje ok. 620 zł, ale bywają promocje, gdzie finalna cena może wynieść mniej niż 550 zł. W tym przedziale cenowym to naprawdę sensowny wybór.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.