Instalki.pl » Testy » Hardware » MSI PRO 22X 9M-003XEU - recenzja AIO do nauki i pracy zdalnej
Sobota, 16 Styczeń 2021 14:05, Wpisany przez Maksym Słomski
msi aioPodstawowy komputer w rozmiarze mini.

Komputery typu All-in-One cieszą się sporą popularnością zwłaszcza w biurach, sklepach i wszędzie tam, gdzie oszczędność miejsca gra pierwsze skrzypce. Czym w ogóle są tego rodzaju urządzenia? W telegraficznym skrócie: przed sobą widzisz jedynie monitor, który z tyłu swojej obudowy skrywa także komputer. W przypadku MSI PRO 22X 9M-003XEU w kartonie znajdziemy także przewodową myszkę i klawiaturę, czyli wszystko, co niezbędne do rozpoczęcia pracy. Czy MSI PRO 22X 9M-003XEU sprawdza się również w zastosowaniach domowych? Sprawdziłem to.

msi aio 2

MSI PRO 22X 9M-003XEU - komputer do pracy zdalnej?


MSI PRO 22X 9M-003XEU to konfiguracja wyposażona w procesor Intel Core i3 8100. W kartonie z AIO dostarczono zestaw "startowy" w postaci podstawowej niskoprofilowej klawiatury oraz myszki. Przewodowe akcesoria działają poprawnie, ale myślę, że wiele osób skusi się na zakup gadżetów w wersji bezprzewodowej.

msi 1

msi 2

Złożenie sprzętu w całość jest bajecznie proste i sprowadza się do przytwierdzenia podstawy do reszty konstrukcji za pomocą jednej śrubki i bez konieczności używania narzędzi.. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby odkręcić kilka śrubek przykręcić sprzęt do uchwytu na ścianie lub innego rodzaju uchwytu VESA.

Komputer All-in-One od MSI zamknięto w obudowie monitora z dotykową matrycą IPS o przekątnej ekranu wynoszącej 21,5 cala i rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Powierzchnia wyświetlacza ma warstwę antyodblaskową. Jak na dzisiejsze czasy jest to niezwykle mały wyświetlacz, choć wyobrażam sobie, że dla niektórych okaże się on w zupełności wystarczający. Ramki są dość grube, ale cała wykonana z plastiku konstrukcja jest zgrabna i - co najważniejsze - zabierająca minimalną ilość przestrzeni biurkowej. Sprzęt ma wymiary 50 x 37 x 21 centymetrów i waży 5,8 kg.

msi asio

Tym co zwraca uwagę, oprócz przyzwoitej jakości wykonania, jest mnogość złącz. Z boku znajdziemy porty USB 3.2 Gen 1 typu A i C. Obok nich widnieje czytnik kart pamięci 3w1. Z tyłu obudowy producent usytuował dwa złącza USB-A 2.0, dwa USB-A 3.2, RJ45, COM, złącza słuchawkowe i mikrofonowe, wyjście HDMI 1.4 i wejście HDMI. Nie mogło zabraknąć głośników stereo o mocy 2 W każdy. Ciekawostkę stanowi zgodność portów USB z technologią MSI Super Charger, która pozwala na szybkie ładowanie i autodetekcję urządzeń USB w trybie uśpienia komputera.

msi zlacza

Specyfikacja sprzętowa testowanego egzemplarza wskazuje na to, że jest to najbardziej podstawowy sprzęt dedykowany raczej biurom i sklepom, a nie użytkownikom domowym. W parze z procesorem Intel Core i3 8100 współpracuje zaledwie 4 GB pamięci RAM, a grafika to jedynie zintegrowany układ Intel HD Graphics 630. Skromnej specyfikacji dopełnia dysk NVMe o pojemności zaledwie 128 GB. Jego wydajność zobaczycie zerkając na wyniki najpopularniejszego chyba narzędzia pomiarowego dla dysków.

test

Z komputera korzystało mi się całkiem komfortowo w podstawowych zastosowaniach. Jego moc obliczeniowa jest na tyle niewielka, że nie pokusiłem się o testowanie na nim gier. Praca biurowa, przeglądanie zasobów sieci, Netflix, YouTube - tyle. Ten konkretny model, w tej konkretnej specyfikacji nie został stworzony do niczego innego. MSI PRO 22X 9M-003XEU uruchamia się szybko za sprawą dysku SSD i pracuje dość cicho, mimo że wentylatory wchodzące w skład systemu Silent PRO Cooling lubią się załączać.
Obecność portu COM jednoznacznie wskazuje na zastosowania. Można pod niego podłączać czytniki kart kredytowych, skanery kodów kreskowych i inny sprzęt wykorzystywany w biznesie. Tam sprzęt sprawdzi się wzorowo.

Ekran o jasności ok. 250 nitów był dla mnie malutki, jako że na co dzień korzystam z wyświetlacza 27-calowego. W dzisiejszych czasach mnóstwo osób korzysta jednak z laptopów z ekranami 15,6-calowymi, więc przypuszczam, że dla nich wyświetlacz 21,5-calowy byłby ergonomicznym skokiem o lata świetlne do przodu. Kąty widzenia są poprawne, jakość dźwięku dobiegającego z głośniczków... znośna. Nie oszukujmy się: mało kto korzysta z takich głośników.

Podsumowanie


MSI PRO 22X 9M-003XEU może stanowić ciekawą propozycję komputera dla niewymagającego użytkownika, ale znacznie lepiej sprawdzi się w sklepach lub biurach - tam właśnie jest jego miejsce, przynajmniej w tej specyfikacji. Niewielkie gabaryty, szybki dysk SSD, dotykowy antyodblaskowy ekran, czy też obecność portu COM czynią z AIO od MSI interesujący sprzęt dla osób, które... potrzebują właśnie tego rodzaju komputera.

Mocne strony:


+ wystarczająco wydajny do sklepu lub biura
+ kompaktowa konstrukcja
+ mnogość złączy
+ przyzwoity, dotykowy wyświetlacz
+ zgodność ze standardem VESA
+ port COM
+ czytnik kart pamięci

Słabe strony:


- w tej konfiguracji raczej tylko dla B2B
- niskiej jakości przewodowe akcesoria w zestawie
- brak kamerki internetowej