Instalki.pl » Testy » Hardware » Tedee - test inteligentnego zamka, z którym drzwi otworzysz smartfonem
Poniedziałek, 30 Listopad 2020 09:59, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Zamek tedee 18Kolejny element inteligentnego domu.

Przyznam, że jako prawdziwy gadżeciarz, tematem inteligentnych zamków do drzwi interesowałem się od dawna. Moją uwagę skupiały urządzenia chińskich producentów, jednak sam montaż i majstrowanie przy drzwiach wejściowych do domu, nie napawały mnie optymizmem. Tymczasem otrzymaliśmy propozycję od firmy Gerda, aby przetestować zamek tedee. Jak sprawdza się rozwiązanie polskiego producenta w codziennych zastosowaniach? Czy faktycznie zdalnie otwierany zamek do drzwi to wygoda i bezpieczeństwo? Tego dowiecie się z naszej recenzji.

Otwieraj i zamykaj drzwi za pomocą smartfona


Brzmi zachęcająco, prawda? To zależy. Zauważyłem, że konsumentów można podzielić na dwie grupy. Jedni mówią - fajnie, chciałbym wypróbować, inni - nigdy nie powierzę dostępu do mojego domu aplikacji. Sceptycy obawiają się oczywiście o bezpieczeństwo, powierzając dostęp do mieszkania czy domu zewnętrznej firmie. Warto jednak pamiętać, że polski zamek tedee rozwijany przez Gerda nie jest sprzętem anonimowej firmy. Wręcz przeciwnie, to uznana marka, która pracując nad projektem położyła duży nacisk na bezpieczeństwo. Obawy powinien rozwiać również niedawno przyznany certyfikat „Approved Smart Home Product” od AV-TEST. Ta organizacja i laboratorium zajmuje się na co dzień testowaniem oprogramowania oraz urządzeń IoT. Zamek tedee został doceniony za wiele funkcji, a przede wszystkim za wysoki poziom bezpieczeństwa. AV-TEST zwróciło szczególną uwagę na fakt, że tedee to najmniejszy i najcichszy ze smart locków przebadanych do tej pory przez to laboratorium.

Zamek tedee 21

Zestaw i montaż


Zacznijmy od zestawu. Decydując się na montaż inteligentnego zamka warto zainwestować w kompletny zestaw zawierający zamek tedee (montowany na drzwi) oraz bridge tedee (bramką umożliwiająca łączność zamka z Internetem). W zestawie znajduje się również wkładka GERDA oraz komplet akcesoriów wraz z magnetycznym przewodem do ładowania.

Zamek tedee 3
Zamek tedee 9

Producent duży nacisk kładzie na łatwy montaż, który można wykonać samodzielnie. Pomagają w tym filmy instruktażowe oraz naprawdę przystępna instrukcja krok po kroku. Szczegóły znajdziecie na stronie tedee.

Oczywiście samodzielny montaż nie zawsze będzie możliwy z uwagi na różnorodność drzwi. W moim przypadku skorzystałem z usługi montażu i wiem, że była to dobra decyzja. Okazało się bowiem, że długość wkładki w moich drzwiach nie jest standardowa, więc trzeba było ją wyregulować. Jak? W zestawie z wkładką otrzymujemy specjalne klucze do jej regulacji, jednak doświadczony ślusarz poradził sobie z tym znacznie lepiej.

Zamek tedee 7
Zamek tedee 4
Zamek tedee 13

Montaż zaczynamy zatem od wyjęcia wkładki w drzwiach i wymiany jej na wkładkę Gerda. Ta zakończona jest do strony wewnętrznej specjalną końcówką, na którą nakładamy zamek elektroniczny. Co ważne, od zewnątrz nadal mamy możliwość otwierania drzwi kluczem, więc w przypadku awarii zasilania czy problemów z internetem nie stracimy dostępu do lokalu.

Zamek tedee 15

Po zamontowaniu wkładki można przejść do kalibracji zamka. Tutaj pomocna będzie dedykowana aplikacja mobilna, która prowadzi użytkownika przez proces konfiguracji dosłownie "za rękę".

2020-11-29 174953

Aplikacja i użytkowanie


Jak już wspomniałem, podstawowym narzędziem do obsługi zamka jest aplikacja mobilna tedee dostępna na Androida i iOS. To właśnie z jej poziomu możemy zarządzać wszystkimi istotnymi ustawieniami oraz oczywiście otwierać drzwi.

Zamek tedee 26

Na głównym ekranie widzimy status zamka i dwa przyciski odpowiedzialne za zamykanie i otwieranie drzwi. Łączność może odbywać się za pomocą Bluetooth lub zdecydowanie wygodniej przez Wi-Fi. Do tej drugiej metody niezbędna jest bramka, którą musimy podłączyć do domowej sieci Wi-Fi. Muszę przyznać, że łączność działa bardzo sprawnie i nawet przy łączu internetowym kiepskiej jakości (korzystam z LTE na peryferiach miasta gdzie zasięg jest mizerny) nie miałem problemów z przekazywaniem poleceń. Po naciśnięciu wybranej funkcji w aplikacji, zamek reaguje niemal natychmiast.

2020-11-29 174632

Cieszy fakt, że producent zadbał o szereg przydatnych funkcji. Zamek tedee wykrywa niedomknięte rygle i domknie je w razie potrzeby. Wchodząc w "Dziennik zdarzeń" w każdej chwili można sprawdzać, kto i kiedy otworzył lub zamknął drzwi, oraz przejrzeć wszystkie zdarzenia dotyczące zamka.

Jedną z moich ulubionych i najbardziej praktycznych funkcji jest auto-otwieranie. Po jej włączeniu, zamek zostanie automatycznie otwarty gdy wracając do domu wejdę w zasięg Bluetooth zamka. Zamek dba też o bezpieczeństwo oferując automatyczne zamykanie drzwi z pozycji otwartej lub niedomkniętej.

Zamek tedee 24

Funkcje smart pozwalają też udostępniać cyfrowe klucz do drzwi gościom lub członkom rodziny. Dając dostęp dziecku, może ono bez problemu otworzyć drzwi smartfonem po powrocie do szkoły. Jednocześnie administrator zamka wie, kiedy nastąpiło jego otwarcie.Bezpieczeństwo


Otaczające nas inteligentne urządzeniach rodzą wiele słusznych pytań związanych z prywatnością i bezpieczeństwem. Decydując się na zamek tedee trzeba mieć świadomość, że jeżeli ktoś wejdzie w posiadanie naszego smartfona, który nie będzie zabezpieczony (PIN, hasło, odcisk palca, itd.) istnieje ryzyko uruchomienia aplikacji i otwarcia drzwi. Z drugiej strony, podobny scenariusz może zdarzyć się w przypadku kradzieży fizycznych kluczy.

A co z potencjalnymi hakerami, którzy chcieliby przejąć dostęp do zamka? Producent tłumaczy, że aby dostać się do "faktycznych" kluczy, haker musiałby dostać się do API zawierającego tokeny użytkowników. Jest to realizowane za pomocą usługi Azure Active Directory B2C firmy Microsoft. Jeżeli hasło nie wyciekło ze strony użytkownika, wymagałoby to bezpośredniego złamania zabezpieczenia tej usługi na serwerach Microsoftu.

Zamek tedee 17

Smartfon zamiast klucza?


Chyba zgodzicie się ze mną, że współczesne smartfony stanowią często cyfrowe centrum zarządzania światem. Zamek tedee doskonale wpisuje się w ten scenariusz - bo jak inaczej nazwać sytuację, gdy drzwi do domu możemy otworzyć z dowolnego miejsca na świecie łącząc się z zamkiem zdalnie poprzez aplikację.

Jestem pod wrażeniem jak wysokiej jakości produkt udało się stworzyć polskiej firmie. Całość zamknięto w naprawdę ładnej i niewielkiej konstrukcji. Tedee wygląda jak nowoczesna gałka do drzwi, a przecież w środku umieszczono mnóstwo elektroniki oraz pojemną baterię, którą trzeba ładować średnio raz na 6 miesięcy. Skoro o ładowaniu mowa - producent zastosował bardzo sprytne rozwiązanie. Zamek posiada dyskretne złącze microUSB (żałuję, że nie USB-C), a do zestawu dołączono kabel z magnetyczną odpinaną końcówką, która bezboleśnie odczepi się w razie szarpnięcia czy otwarcia drzwi. Samo ładowanie nie stanowi problemu, wystarczy raz na kilka miesięcy podpiąć powerbank lub adapter pod dołączany przewód i gotowe.

2020-11-29 182159
Zestaw tedee / foto. tedee

Podczas testów tedee doceniłem również wygodne funkcje i intuicyjną obsługę. Aplikacja jest bardzo czytelna, a jej obsługa nie powinna nikomu przysporzyć problemów. Szkoda, że producent nie zadbał o dodatkowe zabezpieczenie dostępu do apki, np. PINem lub odciskiem palca. Trzeba zatem polegać na ogólnych zabezpieczeniach smartfona lub innych funkcjach software'owych (niektórzy producenci smartfonów pozwalają zabezpieczyć dostęp do wskazanych aplikacji). Brakuje też mi obsługi z poziomu asystentów głosowych.

Podsumowując, tedee to bardzo udany produkt, który mogę śmiało polecić. Jest to wygodne i sprawnie działające rozwiązanie dla miłośników smart-domu. Niestety gadżet nie jest tani. Za zestaw wraz z bramką i wkładką trzeba zapłacić ponad 1600 złotych.

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Inteligentny zamek otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".