Instalki.pl » Testy » Hardware » Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL17 - recenzja pamięci dla wymagających
Sobota, 28 Listopad 2020 19:17, Wpisany przez Maksym Słomski
Viper RAM 7
Kości RAM z potencjałem OC.

Opinie dotyczące kości pamięci RAM z podświetleniem RGB są bardzo różne. Jedni twierdzą, że iluminacja stanowi zbędny dodatek śrubujący cenę i podnoszący temperaturę działania tych podzespołów. Inni uważają, że RAM będący w stanie rozświetlić komputerową obudowę z oknem prezentuje się fenomenalnie i warto do niego dopłacić. Nie wiem do której grupy osób się zaliczacie, ale ja zdecydowanie do drugiej. Jeśli coś może być ładne, to dlaczego za niewielką dopłatą miałoby takie nie być? Tym chętniej postanowiłem się przyjrzeć zestawowi pamięci Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17, który pojawia się czasem na promocjach w bardzo kuszących cenach.

Viper RAM 3

Zestaw pamięci Patriot Viper RGB trafił do mnie w kolorowym, dobrze opisanym pudełku. Wyczytać można z niego z miejsca, iż pamięci współpracują doskonale ze wszystkimi popularnymi systemami podświetlenia implementowanymi przez producentów płyt głównych. I tak, podświetleniem Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17 można sterować poprzez oprogramowanie MSI Mystic Light Sync, ASUS Aura Sync, ASRock Polychrome Sync oraz Gigabyte RGB Fusion. Super wieści, bo pozwoli to zredukować ilość dodatkowego oprogramowania do minimum. Przez dodatkowym soft mam tu na myśli Viper RGB Software, pozwalające sterować podświetleniem na dowolnej innej płycie głównej.

Viper RAM 5

Platforma testowa


Procesor: Intel Core i5-9600K
Karta graficzna: Palit GeForce RTX 2080 Ti Dual
Płyta główna: MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon
Zasilacz: Seasonic Prime GX-750
Dysk systemowy: Samsung SSD 850 EVO 500 GB

Pamięci Patriot Viper RGB DDR4-3600 są nad wyraz ładnie wykonane. Topowe kości pamięci Samsung B-Die z obu stron zakrywa czarny, chropowaty w dotyku aluminiowy radiator, nad którym umieszczono plastikowe wstawki, spod których wydobywa się światło. Wprawne oko dostrzeże, że powierzchni iluminowanych jest całkiem sporo (łącznie 5 niezależnych stref) i efektownie wkomponowują się one pomiędzy metal w taki sposób, aby światło widać było nie tylko od góry kości, ale także z boku. Dzięki temu podświetlenie obejmie zasięgiem większą część wnętrza komputera. Radiator wystaje ponad płytkę PCB na wysokość ok. 1,5 centymetra - nie jest on przesadnie wysoki.

Viper RAM 1

ram 1

Czy 32 GB pamięci RAM to za dużo? Wcale tak nie uważam i na co dzień korzystam w swoim komputerze z takiej właśnie ilości pamięci. Wszystko wszak zależy od spektrum zastosowań Twojego peceta. Tutaj mamy do czynienia z zestawem aż 32 GB, który dla niejednego będzie zakupem na długie lata. Ponadto, Patriot Viper RGB to przedstawiciel jednej z dwóch najwydajniejszych serii pamięci tego producenta, więc jest to wybór - przynajmniej w teorii - dla osób ceniących sobie sprzęt z wysokiej półki.

Viper RAM 9

Po włożeniu kości pamięci do płyty głównej wystarczy wejść w BIOS i aktywować XMP, aby ustawić kości w tryb pracy o parametrach 3600 MHz, przy opóźnieniach CL 17-19-19-39 oraz napięciu 1,35 V. Próby podkręcania skutkowały ustawieniem maksymalnego zegara 3933 MHz przy CL16 lub 3266 MHz przy opóźnieniu CL12. Sami możecie zdecydować o tym, który z trybów będzie właściwszy dla komputera, który użytkujecie na co dzień. Poniższe testy przeprowadzone zostały po aktywowaniu profilu XMP. Sprzęt wyjściowo nie wypadł może tak dobrze jak kości T-Force Xtreem ARGB DDR4-3600 CL14, ale należy mieć na względzie znacznie wyższą cenę i niskie opóźnienia rzeczonych kości.

a

b

c

Bez OC pamięci radzą sobie w testach syntetycznych lepiej niż przyzwoicie, jednakże pazur pokazują dopiero po OC, które daje kilkuprocentowy (5-7%), odczuwalny w niektórych grach wzrost wydajności. Kupując takie pamięci grzechem jest nie poprawić za darmo ich pracy.

Viper RAM 8

Podświetleniem pamięci da się sterować z poziomu płyty głównej lub poprzez przyjazną w obsłudze apkę Viper RGB Software. Za jej pośrednictwem da się ustawiać podświetlenie dla pięciu stref, nadając każdej indywidualna barwę. Jasność oraz szybkość zmiany efektu podświetlenia dokonuje się globalnie, dla wszystkich pięciu stref. Użytkownik zapisać może maksymalnie pięć profili iluminacji.

Podsumowanie


Patriot Viper RGB 2x16 GB DDR4-3600 CL 17 to zestaw pamięci nadający się doskonale dla osób, które lubią eksperymentować i dla których liczy się absolutnie najwyższa wydajność. Zastosowanie obustronnych kości Samsung B-Die pozwala zwiększyć taktowanie pamięci do poziomu nawet 4200 MHz lub znacząco je obniżyć, aby uzyskać niższe opóźnienia. Nie jest to może najtańszy zestaw 32 GB pamięci RAM na rynku, ale z pewnością jeden z najwydajniejszych w swojej cenie, który przypadnie do gustu każdemu graczowi lub profesjonaliście o wysokich wymaganiach, któremu overclocking nie jest obcy.

Co do ceny, dostępność w Polsce jest niewielka, ale na niemieckim Amazonie recenzowane tu kości pamięci (oznaczenie pvr432g360c7k) można kupić za ok. 172 euro, czyli zaledwie 771 złotych. Uczciwa cena za sprzęt o takich parametrach.

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Pamięć RAM otrzymała wyróżnienie "Dobry Produkt".