Recenzja OPPO Reno4. Jest tańszy, ale nadal piękny

Patryk KorzenieckiSkomentuj
Recenzja OPPO Reno4. Jest tańszy, ale nadal piękny

OPPO Reno4 Pro jest dosyć drogim, ale bardzo udanym smartfonem. Najbardziej zaimponował mi jego wygląd – moim zdaniem to jeden z najładniejszych smartfonów na rynku. Wrażenie robi także jego grubość oraz szybkość, którą potęguje ekran 120 Hz. Naturalnie będę go porównywał z testowanym OPPO Reno4.

Tak wygląda jego specyfikacja:

OPPO Reno4 Specyfikacja
Procesor i grafika Snapdragon 720G (2 x 2,3 GHz + 6 x 1,8 GHz)
Adreno 618
Pamięć RAM 8 GB
Pamięć masowa 128 GB
Możliwość rozbudowy pamięci tak, za pomocą karty microSDXC
Wyświetlacz 6,4-calowy OLED
Rozdzielczość 2400 x 1080 pikseli (411 ppi)
Bezpieczeństwo czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy kamerką
Akumulator 4015 mAh, ładowanie 30 W
Aparat fotograficzny Aparat główny 48 MP, 1/2,0′, f/1,7
Obiektyw ultraszerokokątny 8 MP, 119 stopni, f/2,2
Aparat makro 2 MP, f/2,4
Czujnik głębi 2 MP, f/2,4
Aparat przedni 32 MP f/2,4
System operacyjny Android 10 z nakładką ColorOS 7.2
Transmisja danych GSM / HSPA / LTE-Advanced
Łączność i lokalizacja Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1
A-GPS, GLONASS, BEIDOU, GALILEO, QZSS
Czujniki akcelerometr, żyroskop, cyfrowy kompas, jasności otoczenia,
zbliżeniowy,
Złącza USB-C z OTG
Typ karty SIM nano-SIM + nano-SIM+ microSDXC
Wymiary 160,3 x 73,9 x 7,7 mm
Masa 165 g

Skoro zapoznaliście się z parametrami, to czas przejść do meritum.

OPPO Reno4 bierze co najlepsze z modelu Reno4 Pro

OPPO Reno4 z tyłu wygląda praktycznie identycznie jak model z Pro. Również mamy do czynienia ze szkłem mieniącym się odcieniami ciemnego niebieskiego oraz błękitu wpadającego momentami w biel. Jest ono matowe, więc nie ma mowy o palcowaniu się albo zbieraniu brudu. Jest elegancko, ale praktycznie.

OPPO Reno4 recenzjaOPPO Reno4 zgrabnie wpasowuje się w dłoń. / foto: własne

W górnym lewym rogu OPPO Reno4 znajduje się szklana wysepka. Na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak ta w Reno4 Pro, jednak tym razem lampę błyskową przeniesiono na dół. Z kolei w górnej części znalazło się miejsce na aparat dodatkowy. Jest to czujnik głębi.

Z lewej części wysepki w linii pionowej rozmieszczono resztę aparatów. Lekko wystają, co sprawia problem przy utrzymaniu czystości – kurz lubi zbierać się pomiędzy soczewkami.

OPPO Reno4 recenzjaTył wygląda szykownie. / foto: własne

Mimo wszystko muszę powiedzieć, że OPPO Reno4 podobnie jak lepiej wyposażony brat niesamowicie mi się podoba i robi świetne wrażenie. Uwierzcie mi, że na żywo wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach. Genialnie się też go używa – jest cienki i dobrze leży w ręce.

Obudowa jest świetna, ale jest i kompromis

Tak jak wspomniałem wyżej, lwią część obudowy stanowi szkło. Spaja je błyszcząca ramka. Na pierwszy rzut oka wygląda jak metal, jednak tym razem OPPO postanowiło nieco przyciąć koszty i zdecydować się na plastik.

OPPO Reno4 recenzjaPrzyciski głośności umieszczono z lewej strony. / foto: własne

OPPO Reno4 mimo wszystko nie stracił przez ten zabieg na wyglądzie. Lakierowanie nie wygląda tandetnie – to powłoka o bardzo wysokiej jakości i nie wygląda absolutnie tanio. To, że nie jest to aluminium odczuwalne jest jedynie po dotknięciu – brakuje charakterystycznego chłodu.

Mimo wszystko widziałbym w tym przedziale cenowym raczej aluminium niż plastik – zwłaszcza, że OPPO celuje w półkę premium.

Co do jakości spasowania OPPO Reno4 – nie mam w tej kwestii żadnych zarzutów. Materiały są ściśle dopasowane i nie ma mowy o jakichkolwiek luzach albo skrzypieniu.

OPPO Reno4 recenzjaZ prawej znalazło się miejsce na przycisk zasilania wyróżniony zielonym kolorem. / foto: własne

Na papierze jest słabszy od Reno4 Pro, ale tego nie odczuwałem

OPPO Reno4 został wyposażony w nieco mniej wydajny procesor Snapdragon 720G i mniej RAM-u (8 GB zamiast 12 GB). Różnica codziennym użytkowaniu nie była w zasadzie odczuwalna. Aplikacje uruchamiały się w zasadzie natychmiastowo i działały bardzo płynnie.

Dużą rolę spełniła tu redukcja odświeżania ze 120 Hz do 60 Hz. Nie skarżyłem się także na zamykanie się aplikacji z powodu małej ilości RAM, chociaż nie zawalałem smartfona toną programów. Przy standardowym użytkowaniu spisuje się zadowalająco.

OPPO Reno4 recenzja testColorOS 7.2 odpowiadała mi nie tylko funkcjonalnie… / foto: własne

Jeśli już mówimy o systemie to na pokładzie znalazł się Android 10 z nakładką ColorOS 7.2. Jest estetyczna, ale niecukierkowa. Wyposażono ją w sporo dodatkowych opcji, jednak nie jest w żaden sposób przeładowana. Firma zatroszczyła się o optymalizację i to czuć. Jeśli szukacie szybkiej i funkcjonalnej nakładki opartej o Androida, to ColorOS 7.2 powinna spełnić Wasze oczekiwania.

OPPO Reno4 recenzja test…ale i estetycznie. / foto: własne

Wspomnę jeszcze o możliwości rozszerzenia pamięci za pomocą kart microSDXC. Plusem jest niewątpliwie potrójny slot, dzięki czemu nie musicie wybierać, czy chcecie więcej pamięci czy dodatkową kartę SIM.

Wyświetlacz umie pokazać, jak wygląda czerń

OPPO Reno4 wyświetla obraz na panelu OLED o przekątnej 6,4 cala. Jego rozdzielczość to 2400 x 1080 pikseli. Jest nieco ciemniejszy od wyświetlacza zastosowanego w modelu Pro, ale różnica jest zasadzie odczuwalna tylko przy bezpośrednim porównaniu.

OPPO Reno4 recenzja testW lewym wycięciu umieszono podwójną kamerkę selfie. / foto: własne

Ekran OPPO Reno4 to komponent wysokiej jakości o naturalnych kolorach, świetnej ostrości i pełnej czerni. Nie miałem w zasadzie na co się skarżyć. Może brakowało mi tylko lekkiego zakrzywienia krawędzi panelu, które bardzo lubiłem w Reno4 Pro. OPPO Reno4 w przeciwieństwie do droższego brata ma płaski ekran.

Aparat w OPPO Reno4

Smartfon wyposażono w następujące aparaty:

  • główny 48 MP z przysłoną f/1,7,
  • ultraszerokokątny 8 MP z przysłoną f/2,2,
  • makro 2 MP z przysłoną f/2,4,
  • czujnik głębi 2 MP z przysłoną f/2,4.

OPPO Reno4 Pro nie był może najlepszym smartfonem fotograficznym w swojej klasie, ale robił całkiem niezłe zdjęcia. Tańszy wariant niestety doczekał się kompromisów w tej kwestii.

Po pierwsze, zrezygnowano z aparatu z teleobiektywem na rzecz czujnika głębi i makro.

OPPO Reno4 recenzja testAparat główny. / foto: własne

OPPO Reno4 recenzja testAparat główny. / foto: własne

OPPO Reno4 recenzja testAparat główny. / foto: własne

OPPO Reno4 recenzja testAparat główny. / foto: własne

Poza tym Reno4 oferuję zauważalnie gorszą jakość kadrów, widoczną zwłaszcza w nocy, co jest po części wynikiem zrezygnowania z optycznej stabilizacji. Aparat główny jeszcze daję radę, ale szerokokątny to już inna bajka. W ciągu dnia wyraźnie widoczna jest aberracja chromatyczna w rogach kadru oraz rozmycie obrazu.

OPPO Reno4 recenzja testAparat ultraszerokokątny. / foto: własne

OPPO Reno4 recenzja testAparat ultraszerokokątny. / foto: własne

OPPO Reno4 recenzja testAparat ultraszerokokątny. / foto: własne

OPPO Reno4 recenzja testAparat ultraszerokokątny. / foto: własne

Jak wiadomo, mobilne matryce (i nie tylko mobilne) znacząco tracą jakość obrazu wraz ze spadkiem jasności otoczenia. W przypadku aparatu ultra szerokokątnego jest on widoczny już w pochmurnej pogodzie.

OPPO Reno4 recenzja testAparat główny – powiększenie 2x. / foto: własne

OPPO Reno4 recenzja testAparat główny – powiększenie 5x. / foto: własne

Mogę jednak pochwalić OPPO Reno4 za estetyka fotografii wykonanych z rozmyciem tła. Jest ono całkiem dokładne i świetnie prezentuje się zwłaszcza pod słońce. Wygląda to tak, jak by OPPO Reno4 został stworzony do takich kadrów.

OPPO Reno4 recenzja testTryb portretowy. / foto: własne

OPPO Reno4 recenzja testTryb portretowy. / foto: własne

OPPO Reno4 świetnie także stabilizuje wideo, i to mimo braku stabilizacji optycznej. Nie potrafiłem jednak znaleźć funkcji makro w oprogramowaniu aparatu. Wiecie, gdzie się znajduje? W trybie profesjonalnym… Nie potrafię zrozumieć tego posunięcia, zwłaszcza że wielu użytkowników po prostu do niego nie zagląda, przez co nie wykorzysta potencjału jednego z aparatów.

Komplet zdjęć w oryginalnej rozdzielczości znajdziecie na naszym dysku Google.

Bateria OPPO Reno4 jest niezła

Urządzenie zasilane jest akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 4015 mAh. Ładowanie smartfona może przebiegać z maksymalną mocy 30 watów, co nie jest spektakularnym wyczynem. Mimo wszystko muszę powiedzieć, że bateria w OPPO Reno4 jest całkiem dobra i odczuwanie lepsza niż w modelu Pro. Jest to wynikiem zastosowania bardziej energooszczędnego procesora i wyświetlacza o maksymalnym odświeżaniu 60 Hz.

OPPO Reno4 recenzja testOPPO Reno4 jest cienki, jednak aparaty trochę wystają. / foto: własne

OPPO Reno4 wytrzymywał mi od 5 do nawet 10 godzin, chociaż maksymalny czas udało mi się uzyskać tylko raz. Ładowałem go co 1 lub 2 dni, chociaż udało mi się wyciągnąć nawet 2,5 dnia pracy. Zaznaczę jednak, że był wtedy naprawdę mało używany.

Co do ładowania, firma deklaruję, że do połowy napełnimy baterię w 20 minut. Mi się udało w 23 minuty, więc wynik jest bardzo zbliżony.

OPPO Reno4 prześle muzykę po kablu

OPPO Reno4 recenzja testGniazdo jack 3,5 mm ulokowano w dolnej części ramki. obok portu USB typu C. / foto: własne
Warto wspomnieć o tym, że OPPO Reno4 w przeciwieństwie do modelu z Pro wyposażono w gniazdo jack 3,5 mm. Do wielu osób jest to plusem – nie każdy jest przyzwyczajony do słuchawek bezprzewodowych. Jeśli planujecie słuchać utworów po kablu, to nie powinniście na nic narzekać. Nie jest najwyższa liga, ale mimo wszystko muzyka zadowalała o moje uszy.

OPPO Reno4 jest przyjemnym, stylowym smartfonem

OPPO Reno4 to całkiem udany średniak. Jest świetnie wykonany, gustowny i zwracający uwagę. Do tego ma niezłe podzespoły i świetnie zoptymalizowany system, dzięki czemu korzystanie z niego to czysta przyjemność.

OPPO Reno4 recenzja testW pełnym słońcu nabiera blasku. / foto: własne

Wprawdzie na rynku są smartfony z większymi ogniwami, ale mimo wszystko w tej kwestii OPPO Reno4 naprawdę daje radę. Tym bardziej, że jest relatywnie cienki.

OPPO Reno4 kosztuje normalnie około 1900 zł, jednak obecnie można go kupić w promocji już za 1499 zł. Moim zdaniem to bardzo uczciwa cena za taki smartfon. Myślę, że przy wyborze telefonu w tym przedziale cenowym dobrze jest wziąć go pod uwagę.

Plusy:

+ świetny wygląd opierający się na projekcie dużo droższego modelu
+ jakość wykonania
+ smukły, komfortowa obaługa
+ ekran OLED
+ wydajność
+ bardzo dobry tryb portretowy
+ niezła bateria
+ responsywny, funkcjonalny i dobrze zoptymalizowany system
+ gniazdo jack 3,5 mm
+ ramka jest wysokiej jakości…

Minusy:

 aparat wypada dosyć przeciętnie
 brudząca się wysepka fotograficzna
 makro ukryte w trybie profesjonalnym (?)

Zobacz również: Recenzja OPPO Reno4 Pro 5G. Ten smartfon jest jak Ferrari

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Smartfon otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Patryk Korzeniecki