Cisza i spokój. Tak działają słuchawki Panasonic RZ-S500W z redukcją szumów (recenzja)

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Cisza i spokój. Tak działają słuchawki Panasonic RZ-S500W z redukcją szumów (recenzja)
Sprzęt marki Panasonic dostępny jest na polskim rynku od lat. Osobiście pamiętam nawet czasy, gdy w sprzedaży dostępne były całkiem solidne telefony komórkowe japońskiego koncernu, które śmiało konkurowały z Nokią. Dziś marka kojarzy mi się głównie z telewizorami i aparatami, ale coraz częściej spotykam również produkty z segmentu audio. Firma jest właścicielem marki Technics, a to zobowiązuje.

W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny rozwój słuchawek bezprzewodowych wspierających łączność Bluetooth, a Panasonic postanowił dołączyć do konkurencji wprowadzając do sprzedaży model True Wireless RZ-S500W. W sklepach słuchawki te dostępne są w kolorze białym oraz czarnym. Mnie najbardziej interesuje aspekt redukcji szumów (ANC). Jak słuchawki sprawdzają się w codziennym użytkowaniu? Zapraszam do recenzji.

Panasonic True Wireless RZ-S500W 4

Elegancka czerń i minimalizm

RZ-S500W to bardzo ciekawe słuchawki, które dobre wrażenie robią już od pierwszego otworzenia pudełka. Oprócz samych słuchawek i etui ładującego w zestawie znajdziemy również kabel USB-C oraz aż cztery dodatkowe zestawy gumek w różnych rozmiarach. Wliczając te, które są założone na słuchawkach, jest ich łącznie pięć. Dzięki temu każdy może dobrać rozmiar do swoich uszu.

Panasonic True Wireless RZ-S500W 3

Jakość wykonania samych słuchawek nie pozostawia wiele do życzenia. Matowe tworzywo prezentuje się bardzo elegancko, a jednocześnie minimalistycznie. Niestety nie miałem okazji na żywo przyjrzeć się słuchawkom w białej wersji kolorystycznej, która na zdjęciach wygląda równie ciekawie.

Panasonic True Wireless RZ-S500W 2

Nieco gorzej wypada samo etui. Owszem, tutaj również mamy do czynienia z kolorem czarnym, ale sam plastik wydaje się nieco „tani”. Konstrukcja nadrabia za to niewielkimi gabarytami i niską wagą. Etui waży 45 gramów, a każda ze słuchawek 7 g. Dodam też, że etui sprawia wrażenie wytrzymałego, a przy tym jest niewielkie, dzięki czemu mieści się w kieszeni spodni. Dodatkowo, z przodu znajdziemy 3 diody LED sygnalizujące stan naładowania baterii, a po przeciwnej stronie umieszczono gniazdo ładowania USB-C. Producent obiecuje też szybkie ładowanie, po 15 minutach sprzęt ma być gotowy na 70 minut działania.

Panasonic True Wireless RZ-S500W 6

Osoby rozważające zakup RZ-S500W muszą pamiętać, że są to słuchawki dokanałowe więc samo ich włożenie do uszu wywołuje efekt pewnej izolacji od otoczenia. Nie odczujemy tutaj zatem uczucia lekkości, jakie dają słuchawki douszne opierające się tylko na małżowinie. Oczywiście kosztem tłumienia i redukcji hałasu, ale to tym nieco później.

Panasonic True Wireless RZ-S500W dobrze leżą w uszach. Po ich założeniu należy nieco je docisnąć, by dobrze weszły na miejsce.

Sprzęt obsługuje się za pomocą paneli dotykowych, które umieszczone są na główkach słuchawek. Na szczęście trudno o przypadkowe naciśnięcie paneli dotykowych, bowiem słuchawki można łatwo docisnąć czy poprawić łapiąc je za boki.

Panasonic True Wireless RZ-S500W 7

Nie mogę też przyczepić się do etui. Mechanizm zamykający działa bardzo dobrze, a same słuchawki szybko trafiają na swoje miejsce i rozpoczynają ładowanie baterii. Niestety etui nie jest kompatybilne z ładowarkami bezprzewodowymi. Trochę szkoda, bo byłoby to spore udogodnienie.

Panasonic True Wireless RZ-S500W 8

Wygodna obsługa

Jak już wspomniałem, słuchawkami sterujemy za pomocą paneli dotykowych umieszczonych na każdej z nich. Obsługa jest naprawdę intuicyjna, ale aby zapamiętać wszystkie gesty, warto zajrzeć do instrukcji obsługi.

Nie miałem problemu, aby sterować muzyką czy odbierać połączenia nawet w ruchu podczas spaceru.

Aby zatrzymać/wznowić odtwarzanie wystarczy dotknąć lewą słuchawkę. Zwiększenie głośności to trzy szybkie naciśnięcia. Z kolej na panelu prawej słuchawki można aktywować funkcję ANC – w tym celu należy dotknąć i przytrzymać palec na panelu przez 2 sekundy. Oczywiście gestów jest więcej, a ich opis znajduje się w załączonej dokumentacji.

Panasonic True Wireless RZ-S500W 6

Bateria jest świetna

Maksymalnie 19,5 godzin odtwarzania – tyle deklaruje producent. Oczywiście ciężko byłoby uzyskać taki czas bez wsparcia etui ładującego. Same słuchawki powinny grać na jednym ładowaniu nawet 6 godzin i to z włączonym ANC. Muszę przyznać, że tutaj Panasonic stanął na wysokości zadania. Podczas testów spokojnie mogłem odtwarzać muzykę 5 godzin i 30 minuty. To doskonały wynik, jak na słuchawki z redukcją szumów.

Pełne ładowanie etui trwa prawie 2,5 godziny za pomocą dołączonego kabla USB-C. Samo etui pozwala naładować słuchawki do pełna 2 razy (jeden cykl to około 2 godziny).

Panasonic True Wireless RZ-S500W 9

Bogata, ale archaiczna aplikacja

Za obsługę słuchawek odpowiada aplikacja Panasonic Audio Connect, którą znajdziecie zarówno w sklepie Play na Androida, jak i App Store na iOS. Interfejs samej apki nie powala na kolana, całość wygląda dość archaiczne. Na szczęście nie liczy się tylko wygląd, ale istotne są przede wszystkim funkcje.

Na ekranie głównym widzimy stan obu słuchawek oraz skróty do najważniejszych funkcji. Można zatem skonfigurować obsługę asystenta Alexa, zarządzać ANC czy wybrać efekty dźwiękowe. Tutaj dostępny jest wzmocniony bas, czysty głos oraz Equalizer dla osób lubiących dostosować audio do własnych preferencji. Niestety aplikacja Panasonic Audio Connect nie posiada polskiego interfejsu. Podobnie zresztą jak same słuchawki, które wydają komunikaty w języku angielskim.

2020-11-10 135711

Dźwięk i redukcja szumów

W modelu RZ-S500W producent zastosował podwójny hybrydowy system redukcji szumów. Technologia ANC w tych słuchawkach sprawdza się znakomicie. System genialnie redukuje szumy zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Jestem naprawdę zaskoczony, że firmie Panasonic udało się stworzyć tak dobrze działające ANC. Tym bardziej, że mówimy tutaj o słuchawkach, które dostępne są za mniej niż 500 zł podczas gdy konkurencyjne rozwiązania od Sony czy Apple są dużo droższe.

W słuchawkach zastosowano 8-milimetrowe przetworniki dynamiczne z neodymowym magnesem zapewniające naturalne odwzorowanie dźwięków. Nie ma tutaj fajerwerków w postaci soczystego basu, a wysokie i średnie tony są po prostu w porządku.

Słuchawki oferują naprawdę dobrą dynamikę dźwięku, która z pewnością zadowoli większość użytkowników. Utwory są czyste, a basy można podbić w dedykowanej aplikacji.

Nie odnotowałem problemów z łącznością Bluetooth. Producent deklaruje zasięg do 10 metrów i w praktyce wartości te okazały się rzeczywiste. Warto też przypomnieć, że słuchawki wspierają kodeki SBC i AAC, zabrakło natomiast aptX.

Wbudowane mikrofony spełniają swoją rolę, nie miałem kłopotów z połączeniami telefonicznymi zarówno w biurze, jak i na ulicy. Rozmówcy nie narzekali na jakość mojego głosu.

Panasonic True Wireless RZ-S500W 1

Czy warto kupić Panasonic RZ-S500W?

Zdecydowanie tak, jeżeli stawiasz na możliwie najlepszą redukcję szumów. Sprzęt od Panasonic wart jest swojej ceny, a jakość ANC przewyższa wiele dużo droższych modeli. Do tego dostajemy bardzo dobry czas pracy na baterii i wygodną obsługę. Jakość audio również nie rozczarowuje – dźwięk jest neutralny i może wpasować się w większość gatunków.

Jak na słuchawki douszne Panasonic RZ-S500W są dość wygodne i lekkie. Wciąż należę jednak do osób, które preferują konstrukcje douszne, które bez skrępowania można nosić cały dzień. Sporą zaletą jest również cena – Panasonic RZ-S500W znadziemy w polskich sklepach za mniej niż 500 zł i zdecydowanie są to nalepsze słuchawki z redukcją szumów w tym przedziale cenowym.

Plusy:

– genialna redukcja szumów
– wytrzymała bateria
– niezła jakość dźwięku
– dobra jakość rozmów telefonicznych
– brak problemów z łącznością

Minusy:

– brak wsparcia kodeka aptX
– słuchawki dość mocno odstają od ucha
– brak ładowania bezprzewodowego

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Słuchawki otrzymały wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.