Instalki.pl » Testy » Hardware » TeamGroup Cardea Zero Z440 1 TB NVMe - recenzja dysku z PCIe 4.0
Czwartek, 08 Październik 2020 23:03, Wpisany przez Maksym Słomski
CARDEA ZERO Z440 6
Szybki i drogi dysk dla wymagających.

Sprzęt produkowany przez tajwańską markę TeamGroup znany jest zwłaszcza w gronie osób uważnie śledzących świat nowych technologii. Wbrew temu, co można by przypuszczać, patrząc na jego popularność, urządzenia tej marki zdobywają na ogół bardzo wysokie oceny w branżowych testach. Jakiś czas temu na łamach naszego serwisu temu testowaliśmy nawet pamięci RAM TeamGroup T-Force Dark Z DDR4-3600 - wypadły naprawdę dobrze. Tym razem do redakcji Instalki.pl trafił wyjątkowo szybki dysk SSD. TeamGroup Cardea Zero Z440 1 TB NVMe korzysta z pierwszego na świecie kontrolera PCIe 4.0, a my sprawdziliśmy, czy warto się nim zainteresować.

CARDEA ZERO Z440 1

TeamGroup Cardea Zero Z440 1 TB - specyfikacja


Interfejs: M.2 PCIe NVMe 4.0 x4
Kontroler: Phison PS5016-E16
Rodzaj kości pamięci: TLC
Niezawodność MTBF: 1 700 000 godzin
Prędkość odczytu: 5000 MB/s
Prędkość zapisu: 4400 MB/s
Odczyt losowy: 750 000 IOPS
Zapis losowy: 750 000 IOPS
Wymiary: 80 x 22 x 3,7 mm
Cena: ok. 1345 złotych

Jeśli rzuciliście okiem na powyższą specyfikację i czytaliście wcześniej inne nasze recenzje dysków SSD, np. test Kingston KC2500, zauważyliście już na pewno, że parametry pracy TeamGroup Cardea Zero Z440 wybijają się ponad przeciętność. Jest to efekt zastosowania kontrolera Phison PS5016-E16 wykonanego w procesie 28 nm - pierwszego na świecie korzystającego z interfejsu PCIe 4.0. Ponadto, nośnik korzysta z 96-warstwowych kości 3D TLC NAND BiCS. Współczynnik odczytu i zapisu losowego jest nawet dwukrotnie wyższy od dysków uznawanych za szalenie wydajne. Warunek? Musicie dysponować płytą główną obsługującą standard PCIe 4.0.

CARDEA ZERO Z440 2

TeamGroup Cardea Zero Z440 1 TB dotarł do nas w niewielkim blisterku zawierającym najważniejsze informacje na temat nośnika danych. Co ciekawe, znalazła się na nim nawet instrukcja montażu. Na dysk naklejono naklejkę gwarancyjną. Miejsce radiatora spotykanego często w innych wydajnych dyskach SSD M.2 zajął materiał grafenowo-miedziowy, który ma załatwiać kwestię odprowadzania ciepła. Wbrew pozorom, da się zmieścić go pod dowolny radiator oferowany przez różne modele płyt głównych.

CARDEA ZERO Z440 3

Dysk TeamGroup Cardea Zero Z440 1 TB to nośnik w formacie M.2 2280 z cache IC SKhynix DDR4-2400 DRAM umieszczonym po obu stronach płytki, na której umieszczono wzmiankowane wcześniej kości o oznaczeniu TABBG65AWV. Urządzenie objęto 5-letnią gwarancją.

CARDEA ZERO Z440 4

Instalacja dysku przebiega dokładnie tak, jak instalacja każdego innego nośnika M.2. W niektórych przypadkach może być konieczny dodatkowy dystans na płycie głównej. W systemie można zainstalować akcesoryjne oprogramowanie T-Force SSD Toolbox, za pomocą którego kontrolować da się pracę dysku. Można oczywiście skorzystać z dowolnego innego oprogramowania.

CARDEA ZERO Z440 5

Parametry dysku robią wrażenie i potwierdzam, że są zgodne z deklaracjami producenta, a nawet czasem je przewyższają. W testach syntetycznych publikowanych w niniejszej recenzji postanowiliśmy jednak pokazać działanie nośnika w nieco bardziej rzeczywistych warunkach, tj. przy zapełnieniu na poziomie 50%. Wyniki wciąż uznać należy za fenomenalne. Są kilkukrotnie wyższe od najszybszych dysków SSD SATA i wyższe od zdecydowanej większości dysków SSD PCIe 3.0, które sprzedawane są obecnie w polskich sklepach.

CARDEA ZERO Z440 a

CARDEA ZERO Z440 b

CARDEA ZERO Z440 c

TeamGroup Cardea Zero Z440 1 TB był jednym z cieplejszych dysków SSD M.2, z jakimi do tej pory miałem do czynienia. Pod wysokim obciążeniem temperatura nośnika sięgała nawet 75 stopni Celsjusza. To wynik zdecydowanie powyżej średniej. Sytuacja ulega znacznej poprawie pod umieszczeniem pod dedykowanym radiatorem w płycie głównej - o ile oczywiście Wasza płyta nim dysponuje.

CARDEA ZERO Z440 6

Podsumowanie


TeamGroup Cardea Zero Z440 to jeden z najszybszych dysków SSD M.2 dostępnych obecne w sprzedaży. Aby wyzwolić pełnię jego potencjału potrzebujecie jednak płyty głównej obsługującej standard PCIe 4.0. Jeśli ją macie i potrzebujecie niezwykle szybkiego dysku SSD, będziecie zachwyceni działaniem recenzowanego tu akcesorium. W każdym innym przypadku rekomendowalibyśmy zakup tańszego nośnika robiącego użytek ze standardu PCIe 3.0. Nawet jeśli otrzymacie jedynie nieco więcej niż połowę wydajności propozycji spod szyldu TeamGroup, dostaniecie ją za połowę ceny.

Mocne strony:


+ niezrównana wydajność
+ standard PCIe 4.0 x4
+ 5 lat gwarancji
+ mieści się pod radiatory na płytach głównych

Słabe strony:


- trudna do uzasadnienia cena
- dość wysoka temperatora pracy