Instalki.pl » Testy » Hardware » Test routera Tenda AC19. Niedrogie i szybkie Wi-Fi AC nawet pod światłowód
Piątek, 25 Wrzesień 2020 11:28, Wpisany przez Jan Domański
Tenda AC19 4Poniżej 250 zł za AC2100.

Rozglądacie się za prostym routerem, który obsłuży po WiFi wasze całkiem szybkie kilkusetmegabitowe łącze internetowe? Można pójść w znane marki i średnią półkę, która dla wielu będzie i tak za droga, albo rozejrzeć się za bardziej budżetowymi firmami, do których należy też Tenda. Testowany router Tenda AC19 AC2100 w cenie 249 złotych oferuje dwupasmowe Wi-Fi AC o teoretycznej prędkości do 2033 Mb/s, a w dodatku ma nawet USB.

Zwyczajna czarna skrzynka


Już na pierwszy rzut oka, to klasyczny router z wystającymi obrotowymi antenkami zewnętrznymi. Cała czarna obudowa została wykonana z plastiku niezbyt wysokiej jakości. Nie ma metalowych elementów czy tworzywa sprawiającego bardziej solidne wrażenie, ale na czymś trzeba było zaoszczędzić, jeśli mamy dostać deklarowane parametry. Od spodu znajdziemy otwory wentylacyjne, nóżki (niestety z litego plastiku bez gumowych elementów antypoślizgowych) i dwa otwory, dzięki którym można zawiesić router na ścianie. Anteny niestety nie są wymienne, ale można je obracać o 180 stopni i zaginać o 90 stopni, co jest konieczne przy montażu urządzenia pionowo na ścianie.

Tenda AC19 1Standardowe wyposażenie jak dla routera - zasilacz i kabel sieciowy / foto. Instalki.pl

Od góry widać tylko diody sygnalizujące pracę urządzenia, stan WAN, LAN, WiFi i dodatkową, która zapewne ma zastosowanie serwisowe. Po bokach rozmieszczono kolejne otwory wentylacji i dwie anteny. Pozostałe dwie i porty oraz przyciski usytuowane są z tyłu. Tenda AC19 ma jedno gniazdo USB 2.0, cztery porty Gigabit Ethernet RJ-45 (w tym jeden z opcją ustawienia na potrzeby IPTV), jedno gniazdo Gigabit WAN RJ-45, przycisk o dwóch funkcjach (WPS i reset do fabrycznych ustawień) oraz dedykowane gniazdo zasilacza. Kolejna zauważalna oszczędność, to brak włącznika. Trzeba po prostu odłączyć zasilanie. Na szczęście nie obcięto wbudowanego gigabitowego switcha i mamy pełne cztery gniazda Ethernetowe, a nie trzy jak w niektórych innych tanich routerach.

Specyfikacja Tenda AC19 (AC2100):

 • Standard WiFi AC2100, dwa pasma
 • 1 x 1733 Mb/s 5 GHz, 1 x 300 Mb/s 2.4 GHz
 • 4 x wbudowane zewnętrzne anteny dookólne 6 dBi, MU-MIMO
 • 4 x porty Gigabit Ethernet RJ-45, w tym IPTV
 • 1 x port WAN Gigabit Ethernet
 • 1 x port USB 2.0
 • Przycisk WPS/reset
 • Dwurdzeniowy procesor ARM 28 nm 1 GHz, 500 MHz koprocesor
 • Funkcje: QoS, IPTV, sieć gości, beamforming, tryby pracy router/reapeter/WISP, serwer SMB i FTP z USB, obsługa dedykowaną aplikacją, klient i serwer VPN, DDNS
 • Pierwsza konfiguracja Tenda AC19
 
Tenda AC19 3Wszystkie gigabitowe porty (4 x LAN, 1 x WAN), USB 2.0, przycisk i zasilanie / foto. Instalki.pl

Pierwsza konfiguracja Tenda AC19


Mamy dostęp do dedykowanej aplikacji na smartfony WiFi Tenda, ale pierwsze ustawienie rotuera trzeba przeprowadzić tradycyjnie logując się na panel urządzenia przez przeglądarkę internetową. Zamiast wpisywać adres IP routera, możemy użyć tendawifi com. Ustawiamy podstawowe parametry połączenia internetowego (w przypadku niektórych łącz będzie trzeba uzupełnić dane po wstępnej konfiguracji już przy pierwszym normalnym logowaniu ), nazwę i hasło do WiFi oraz hasło logowania w panelu. Router już działa i można z niego korzystać nawet bez restartu.

Tenda AC19 - panelJeśli łączycie się przez PPPoE i zmieniacie router, nie ma potrzeby ręcznego wpisywania danych / foto. Instalki.pl

Ciekawą funkcją jest możliwość zaimportowania danych połączenia PPPoE ze starego routera. Wtedy podłączamy port WAN naszego poprzedniego urządzenia do Ethernetu nowej Tendy, która powinna sczytać dane i ułatwić proces konfiguracji. Funkcja zapowiada się bardzo ciekawie, choć nie miałem możliwości sprawdzić jej w praktyce.

Panel i dodatkowe funkcje


Przy każdym logowaniu do panelu, w tym pierwszym konfiguracyjnym, natykamy się na pewne nieudogodnienie. Niestety ktoś zaniedbał kwestię automatycznego przekierowania i wyskakuje tylko tekstowy komunikat, że trzeba dopisać ukośnik i adres podstrony logowania. Ba, czasem nawet router ma humory i nie wpuszcza nas do panelu mimo podania poprawnego hasła. Dzieje się to losowo i niezależnie od przeglądarki, systemu i urządzenia, a zwykły restart nie pomaga. Zwykle blokuje się możliwość zalogowania do panelu dla całego urządzenia czy dwóch. Trzeba dostać się do routera z innego komputera, telefonu lub chwilę popróbować z tego samego, w końcu usterka minie albo chociaż będzie miała okno poprawnego działania.

Tenda AC19 - panel
"Tryp AP" - jak widać jest nieco potknięć w tłumaczeniu interfejsu / foto. Instalki.pl

Moglibyśmy się spodziewać tylko niezbędnego minimum. Nie jest to może aż kombajn, ale i tak Tenda przygotowała w panelu kilka opcji, które niekoniecznie są obecne w każdym tanim routerze. Możemy ustawić m.in. harmonogram pracy WiFi, włączyć kształtowanie wiązki (poprawia zasięg), stworzyć sieć dla gości (z możliwością odcięcia zasobów lokalnych), użyć funkcji kontroli rodzicielskiej, skonfigurować firewall, QoS, zmienić ustawienia DMZ czy UPnP i routingu statycznego, zarezerwować jeden port LAN na potrzeby IPTV, wyłączyć dostęp pewnych urządzeń do sieci wpisując je na czarną listę czy automatycznie zaktualizować firmware bez potrzeby ręcznego pobierania pliku ze strony producenta i późniejszego wgrywania.

Tenda AC19 - panel
Przegląd kilku bardziej zaawansowanych funkcji / foto. Instalki.pl

Sporą częścią rzeczy da się zarządzać z poziomu aplikacji mobilnej Tenda WiFi na smartfony, choć najpierw trzeba odblokować do niej dostęp w panelu WWW routera. Poza działaniem jako tradycyjny router bezprzewodowy, Tenda AC19 umożliwia pracę w roli bezprzewodowego AP, kiedy zepniemy ją przewodowo z głównym routerem, WISP, czy nawet utworzenie mostu WiFi jako zamiennik reapetera.

Serwer VPN, a nawet serwer plików z USB


Jeśli mamy dynamiczne IP, skorzystamy też z DDNS, a do pracy czy innych specyficznych zastosowań włączymy klienta VPN PPTP lub L2TP. Mniej spotykaną możliwością jest za to postawienie własnego serwera VPN na bazie PPTP, co jest przydatne, jeśli chcemy mieć zdalny dostęp z zewnątrz do zasobów naszej sieci.

Tenda AC19 - panel
Serwery SMB i FTP pozwalają na użycie tylko dwóch kont dostępowych / foto. Instalki.pl

Świetną opcją jest też umożliwienie włączenia serwera plików na podłączonym pendrivie czy dysku USB. Działa na bazie FTP i SMB. Poza lokalnym użyciem, FTP możemy też skonfigurować, aby był dostępny z Internetu. Możemy ustawić tylko dwa konta. Jedno administratora z pełnymi prawami odczytu i zapisu oraz gościa, dla którego wybieramy poziom dostępu. Niestety prędkości są bardzo niskie. Udało mi się osiągnąć na SMB niezależnie od metody połączenia jedynie około 10-11 MB/s odczytu i 3,7-4,5 MB/s w zapisie. To zdecydowanie poniżej osiągów sieci, a także zastosowanego portu USB 2.0. Oczywiście pooglądamy sobie nawet film w 4K, ale przerzucając duże pliki czy pracując z SMB przy kilku urządzeniach, takie przesyły są drastycznie słabe.

Dwa pasma WiFi AC2100 w niezłej cenie


Niektóre dwupasmowe i trzypasmowe konstrukcje pozwalają opcjonalnie na rozgłaszanie jednej nazwy sieci i wtedy już sam router decyduje, do którego pasma przyporządkować dany sprzęt. W Tendzie AC19 oba mają tylko tryb ustanowienia całkiem oddzielnych sieci WiFi 2,4 GHz i 5 GHz, więc za każdym razem musimy ręcznie zdecydować, do którego WiFi połączyć nasze urządzenia. Nie jest to mocny minus, ale warto zaznaczyć tę kwestię, jeśli wolimy mieć do wyboru oba tryby czy wyłącznie automatyczny.

Tenda AC19 5Prosta, dość klasyczna bryła routera bez dziwnych dodatków / foto. Instalki.pl

Według specyfikacji router może osiągnąć do 300 Mb/s dla 2,4 GHz i do 1733 Mb/s w 5 GHz. Oczywiście tylko w teorii i jeśli mielibyśmy sprzęt z obsługą takiego standardu, popularniejsze są wolniejsze moduły sieciowe MIMO 2x2. Po kablu router Tenda AC19 nie sprawiał żadnych problemów i oferował niewiele poniżej pełnego gigabita, a także zapewniał pełne wykorzystanie połączenia internetowego przy pingu 1 ms. Za to testy WiFi na łączu 735 Mb/s pobierania i 80 Mb/s wysyłania także wypadły nieźle biorąc pod uwagę zastosowany sprzęt i cenę.

Testy WiFi ac i WiFi n


Pomiary przeprowadziłem na Speedteście w czterech lokalizacjach testowych w budynku wykonanym ze starej pełnej cegły bez zbrojeń. Pierwsza partia prób odbywała się w tym samym pomieszczeniu, co router, druga pokój dalej za jedną ścianą, trzecia kolejne pomieszczenie i ściana, a ostatnia na balkonie przy zamkniętych drzwiach, więc zarówno dystans jak i obiekty do przenikania były sumarycznie najcięższe. Wszystkie sprzęty miały karty sieciowe WiFi ac MIMO 2x2: Intel Dual Band Wireless-AC 8260 w komputerze stacjonarnym (tylko pierwsza lokalizacja) oraz Intel Dual Band Wireless-AC 7265 w laptopie i smartfon HTC U12+ także z WiFi ac.

rozmieszczenie testów Tenda AC19Rozmieszczenie testowych pozycji / foto. Instalki.pl

Wi-Fi N 2,4 GHz

Lokalizacja nr 1:
 • Stacjonarny PC: ping 1 ms, 120-165 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie
 • Laptop: ping 2 ms, 120-165 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie
 • Smartfon: ping 1 ms, 120-140 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie

Lokalizacja nr 2:
 • Laptop: ping 3-5 ms, 65-80 Mb/s pobieranie, 65-80 Mb/s wysyłanie
 • Smartfon: ping 1 ms, 75-110 Mb/s pobieranie, 70-80 Mb/s wysyłanie

Lokalizacja nr 3:
 • Laptop: ping 4-5 ms, 25-65 Mb/s pobieranie, 25-65 Mb/s wysyłanie
 • Smartfon: ping 1-2 ms, 50-80 Mb/s pobieranie, 50-80 Mb/s wysyłanie

Lokalizacja nr 4:
 • Laptop: ping 4-6 ms, <1-2 Mb/s pobieranie, 15-25 Mb/s wysyłanie
 • Smartfon: ping 1-2 ms, 15-30 Mb/s pobieranie, 15-25 Mb/s wysyłanie

Wi-Fi AC 5 GHz

Lokalizacja nr 1:
 • Stacjonarny PC: ping 1-2 ms, 320-435 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie
 • Laptop: ping 2 ms, 320-360 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie
 • Smartfon: ping 1 ms, 350-375 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie

Lokalizacja nr 2:
 • Laptop: ping 3-5 ms, 250-285 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie
 • Smartfon: ping 1 ms, 315-340 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie

Lokalizacja nr 3:
 • Laptop: ping 4-5 ms, 120-135 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie
 • Smartfon: ping 2-3 ms, 190-250 Mb/s pobieranie, 80 Mb/s wysyłanie

Lokalizacja nr 4:
 • Laptop: ping 4-5 ms, 50-75 Mb/s pobieranie, 30-45 Mb/s wysyłanie
 • Smartfon: ping 1-2 ms, 60-70 Mb/s pobieranie, 70-80 Mb/s wysyłanie

W cenie 249 złotych, to Tenda AC19 ma naprawdę niezłe WiFi. Nawet za trzema ścianami i meblami da się spokojnie korzystać z sieci na 5 GHz. W przypadku 2,4 GHz na laptopie pobieranie było prawie zerowe, ale to już znaczna odległość i sporo przeszkód do przebicia. Za to blisko routera można osiągnąć z nieco lepszą kartą sieciową MIMO 2x2 ponad 400 Mb/s. Do wielu łącz na światłowodzie, to spokojnie wystarczy. No chyba, że mowa o wariancie pół gigabita i więcej. Wtedy lepiej zainwestować w WiFi ax lub mieć droższe karty sieciowe MIMO 4x4 w urządzeniach końcowych, których niestety zabrakło na teście, ale na pewno wyniki byłyby jeszcze lepsze. Choć na sucho bez pomiarów nie można stwierdzić jaka byłaby różnica.

Tenda AC19 7Anteny obrócone jak przy poprawnym montażu w pozycji pionowej na ścianie / foto. Instalki.pl

Jeśli nie dysponujemy sprzętem z WiFi ac MIMO 4x4, to można nieco zaoszczędzić i wybrać router z MIMO 2x2. Zostając w temacie Tendy, może to być np. Tenda AC10U. Jednak ten model poza nieco wolniejszym WiFi 5 GHz ma też o 1 dB mniejszy zysk na każdej z anten oraz o jeden mniej port Gigabit Ethernet. Poza tym to prawie taki sam router pod względem możliwości.

WiFi AC2100 poniżej 250 złotych


Jeśli zależy nam na niektórych specyficznych dodatkowych funkcjach jak np. serwer VPN czy IPTV, to Tenda AC19 obsługuje część z nich, ale nie ma ich bardzo dużo. W dodatku mamy całkiem niezły zasięg, dobre prędkości czy port USB do podpinania pamięci. Niestety zastosowane gniazdo ma bardzo niski transfer, nawet jak na USB 2.0. W routerze widać liczne cięcia budżetowe jak rezygnacja z włącznika, plastik niezbyt wysokiej jakości czy taki szczegół, jak brak antypoślizgowej gumy na nóżkach urządzenia, a także małe głupotki w tłumaczeniu interfejsu. Jednak nie są to kwestie wpływające na pracę sprzętu.

Tenda AC19 8foto. Instalki.pl

Jedynym prawdziwym minusem biorąc pod uwagę cenę 249 złotych, jest kapryśny panel administracyjny. Nie dysponuje automatycznym przekierowaniem po wpisaniu ogólnego adresu routera w przeglądarce, a czasem nawet nie wpuszcza nas mimo wpisywania poprawnego hasła. Może zostanie to poprawione w którejś z przyszłych aktualizacji. Do budowy zwykłej taniej sieci bezprzewodowej, nawet przy kilkusetgigabitowym łączu, Tenda AC19 może być dobrym wyborem. Podobnie np. jako dodatkowy AP, jeśli zależy nam na dokupieniu kolejnego elementu, ale nie idziemy w technologię mesh.

Tenda AC19 9foto. Instalki.pl

Mocne strony:

+ niska cena przy takich parametrach
+ niezły zasięg i szybkość
+ kilka funkcji rzadszych w tej klasie cenowej
+ dostęp przez aplikację mobilną
+ port USB

Słabe strony:

- kapryśny panel administracyjny
- kiepskie prędkości USB
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Ruter otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".