Acer TravelMate P2 – recenzja. Laptop do pracy i nauki zdalnej

Maksym SłomskiSkomentuj
Acer TravelMate P2 – recenzja. Laptop do pracy i nauki zdalnej
{reklama-artykul}
Nowe laptopy Acer TravelMate P2 zostały zaprezentowane jeszcze w styczniu tego roku. Producent przy okazji premiery zachwalał obecność procesorów Intel 10. generacji, opcjonalnych układów graficznych NVIDIA GeForce MX230, a także opcjonalnych modemów 4G LTE. W kilka miesięcy po światowej premierze do naszej redakcji trafił notebook Acer TravelMate P2 w swojej najtańszej konfiguracji TMP214-52. Acer uważa, że jest to doskonałe urządzenie do pracy zdalnej i „nie ma lepszego wyboru dla profesjonalistów w podróży”. Czy zapewnienia te znajdują pokrycie w rzeczywistości? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Acer TravelMate P2 – specyfikacja

  • Ekran: 14″, IPS, 1920×1080 pikseli
  • Procesor: Intel Core i3-10110U (2,1-4,1 GHz, 2 rdzenie 4 wątki)
  • GPU: Intel UHD Graphics
  • RAM: 8 GB DDR4
  • Dysk: 256 GB NVMe PCIe 3.0 M.2
  • Bateria: 3-komorowa Li-Ion
  • Złącza: HDMI x 1, USB-A 3.1 x 3, USB-C 3.1 x 1, VGA x 1, RJ-45
  • Łączność: Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0
  • Wymiary: 328 x 19,90 x 235,9 mm
  • Masa: 1,60 kg
  • Cena testowanej konfiguracji: ok. 3049 złotych

Rzut oka w specyfikację zdradza, że nie mamy tu do czynienia ze sprzętem do wymagających zadań pokroju obróbki grafiki lub renderowania sprzętu wideo. Acer TravelMate P2 przeznaczony jest raczej dla ludzi biznesu, studentów i osób często podróżujących. Znajduje to odzwierciedlenie zarówno w jakości wykonania, jak i samej specyfikacji.

Acer TravelMate P2 7

Obudowę urządzenia wykonano w całości z niezłej jakości plastiku, a producent zapewnia, że spełnia ona normę MIL-STD 810G, co poświadczać ma zwiększoną jej odporność na uszkodzenia fizyczne oraz zachlapanie wodą. Konstrukcja istotnie sprawia solidne wrażenie i po złapaniu laptopa w dłonie i próbie wykrzywienia go w którejkolwiek płaszczyźnie, obudowa stanowczo się temu sprzeciwia.

Acer TravelMate P2 21

Nawet pokrywa z ekranem jest ponadnormatywnie sztywna. Co ważne: nie da się jej otworzyć jedną dłonią. Po otwarciu rozkłada się na płasko.

Acer TravelMate P2 4

Wymiary laptopa są całkiem kompaktowe jak na sprzęt wyposażony w matrycę o przekątnej 14-cali. W parze z nimi idzie niska masa, wynosząca zaledwie 1,6 kg. Sprzęt nie będzie stanowił znaczącego obciążenia plecaka lub torby. Jest też na tyle lekki, aby nosić go w etui podręcznym.

Acer TravelMate P2 14
Acer TravelMate P2 17

Miłym zaskoczeniem jest duża liczba złączy. Po prawej stronie obudowy usytuowano tylko jeden port USB-A i złącze blokady Kensingtona. Z drugiej natomiast widnieje port zasilania, gniazdo Ethernetowe RJ-45, wyjście VGA (!), wyjście HDMI, dwa porty USB-A, port USB-C bez Thunderbolt 3, czytnik kart pamięci oraz złącze combo jack 3.5 mm.

Acer TravelMate P2 8
Acer TravelMate P2 10

Dla użytkowników biznesowych i osób pracujących się i uczących zdalnie bezpieczeństwo powinno być kwestią priorytetową. Z tego właśnie powodu kamerka umieszczona na ramce nad ekranem jest zasuwana, a laptop wyposażono w czytnik linii papilarnych umieszczony w lewym górnym rogu touchpada. Sprzęt otrzymał ponadto donośnie grające głośniki stereo, usytuowane pod ekranem.

Acer TravelMate P2 13
Acer TravelMate P2 18

Rozmiar płytki dotykowej przesuniętej w osi laptopa nieco w lewą stronę nie jest przesadnie duży. Powierzchnia touchpada zapewnia dobry poślizg, a powierzchnia klikania zintegrowanych z nią klawiszy jest dość skromna. Klawiatura pozostawia nieco do życzenia od strony ergonomii. Skok klawiszy jest niski, ale klik dość dobrze wyczuwalny. Odstępy pomiędzy klawiszami są relatywnie niewielkie. Klawiatury numerycznej nie ma. Automatyczne podświetlenie klawiszy wyłącza się po ok. 15 sekundach bezczynności.

Acer TravelMate P2 6

Acer TravelMate P2 sprzedawany jest w wariantach z matrycą o przekątnej 15,6 cala oraz 14 cali. Testowane urządzenie wyposażono w 14-calowy panel IPS o rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Nie da się go obsługiwać za pomocą dotyku, a szkoda. Maksymalna jego jasność wynosi ok. 215 cd/m2, co sprawia, że praca w bardzo intensywnym słońcu jest utrudniona – sytuację ratuje nieco matowa powłoka. Kąty widzenia są bardzo dobre, jak przystało na matrycę IPS.

Kluczowa nie jest tu wydajność, a czas pracy na baterii

Testowany model laptopa Acer TravelMate P2 wyposażono w 8 GB pamięci RAM. Jeśli ktoś stwierdzi, że to dla niego za mało, producent pozwala umieścić dodatkową kość pamięci w drugim, wolnym gnieździe. Niestety, miejsca na drugi dysk w standardzie M.2 nie ma. Decydując się na zakup wariantu z dyskiem o pojemności 256 GB jest się na niego niejako skazanym – warto mieć to na uwadze. Na dysku preinstalowany jest system Windows 10 Professional.

Acer TravelMate P2 11

Acer TravelMate P2 nie został stworzony z myślą o grach. Zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics nie pozwala w tym zakresie na wiele, podobnie jak z resztą bądź co bądź dwurdzeniowy procesor. Osoby pragnące od czasu do czasu pograć w mniej wymagające gry powinny spoglądać w stronę wersji z dedykowaną kartą graficzną. Acer TravelMate P2 sprawdzi się natomiast świetnie w zastosowaniach typowo biurowych, biznesowych, czy też nawet w podstawowej obróbce grafiki. Tam wydajności na pewno nie zabraknie.

Zastosowanie podzespołów o niezbyt dużej mocy obliczeniowej pozwala uzyskać czas pracy bez ładowarki sięgający nawet 12 godzin – oczywiście w odpowiednim trybie, najlepiej zmniejszonej wydajności i przy zredukowanej jasności ekranu.

Wyniki testów syntetycznych zobaczycie poniżej.

passmark
cinebench
pcmark 10
dysk

Kultura pracy Acer TravelMate P2 to jego niewątpliwa zaleta

Przy minimalnym obciążeniu laptop chłodzony jest w pełni pasywnie. Temperatury rdzeni procesora wynoszą w stanie spoczynku ok. 40 stopni Celsjusza (temp. otoczenia 24 stopnie Celsjusza). 100-procentowe ich obciążenie skutkuje wzrostem temperatury do ok. 71 stopni Celsjusza. Obudowa laptopa nie nagrzewa się, a wentylator umieszczony wewnątrz laptopa nadspodziewanie cicho. Ma to spore znaczenie, gdy pracujemy w pociągu i nie chcemy zwracać na siebie uwagi. Kultura pracy to z pewnością mocny atut notebooka Acer TravelMate P2 w testowanej specyfikacji.

Acer TravelMate P2 23

Podsumowanie

Acer TravelMate P2 należy postrzegać jako całkiem lekki i kompaktowy notebook biznesowy, z którego robić można dobry użytek w podróży – zwłaszcza w przypadku wersji wyposażonej w opcjonalny modem 4G LTE. Sprzęt wspiera standard Wi-Fi 6, oferuje pokaźną paletę złączy (nawet VGA i czytnik kart pamięci) oraz pakiet zabezpieczeń w postaci czytnika linii papilarnych, kamerki z fizyczną zasuwką i obsługi dla Windows Hello.

Acer TravelMate P2 1

Wydajność testowanego wariantu wysoka nie jest, ale zastosowanie procesora Intel Core i3-10110U pozwala mu osiągać dłuższy czas pracy na baterii. Coś za coś. Obudowa wykonana z tworzywa jest odporna na wstrząsy i zachlapania, co pomoże jej zapewne przetrwać trudy codziennego użytkowania nawet w trudnych warunkach. Profesjonaliści powinni być nim w zupełności usatysfakcjonowani – o ile tylko nie będą wymagać od niego zbyt dużej mocy obliczeniowej, którą sprzęt ten po prostu nie dysponuje. Cena? Nie jest zła. Model w testowanej konfiguracji nabyć można za ok. 3000 złotych. 

Mocne strony:

+ kompaktowy rozmiar
+ bardzo cicha praca pod obciążeniem
+ podświetlana klawiatura
+ czytnik linii papilarnych
+ niezła paleta złączy
+ czytnik kart pamięci
+ możliwość rozbudowy RAMu
+ fizyczna zasuwka przedniej kamery
+ opcjonalny modem 4G LTE

Słabe strony:

niezbyt wygodna klawiatura
dość mały touchpad
niska wydajność w nieco bardziej wymagających zadaniach

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.