Patriot Viper VPR100 – recenzja. Dysk SSD NVMe z podświetleniem RGB

Maksym SłomskiSkomentuj
Patriot Viper VPR100 – recenzja. Dysk SSD NVMe z podświetleniem RGB
{reklama-artykul}
Moda na oświetlenie RGB w akcesoriach kierowanych dla graczy nie ustaje. Po słuchawkach, myszkach i wentylatorach przyszła kolej na iluminowane na podkładki, krzesła, a nawet pamięci masowe. Dyski SSD M.2 z podświetleniem RGB goszczą na sklepowych półkach coraz częściej. Jedną z propozycji ze średniej półki cenowej są dyski Patriot Viper Gaming VPR100 RGB. Do naszej redakcji trafił model o pojemności 512 GB, którego działanie wzięliśmy pod lupą.

Viper VPR100 2

Patriot Viper VPR100 M.2 to ciekawa alternatywa dla SSD SATA

Viper VPR100 to propozycja w najpopularniejszym formacie M.2 2280 korzystającym z interfejsu PCIe 3.0 x4 i protokołu NVMe 1.3. Producent postawił na 64-warstwowe kości TLC w postaci rozwiązania Toshiba 3D NAND z 8-kanałowym kontrolerem Phison E12. Testowany model oferujący 512 GB przestrzeni na dane wchodzi w skład linii produktowej, do której zaliczają się też rozwiązania o pojemności 256 GB, a także znacznie droższe nośniki 1 TB i 2 TB. Wszystkie urządzenia różnią się od siebie parametrami.

Viper VPR100 3

W przypadku dysku Viper VPR100 512 GB mamy do czynienia ze sprzętem oferującym według specyfikacji prędkość odczytu danych na poziomie 3300 MB/s i ich zapisu sekwencyjnego z prędkością 2100 MB/s. Zainteresuje Was zapewne współczynnik TBW, który w tym wypadku wynosi aż 800 TB, a także parametry losowego odczytu i zapisu 4K, wynoszące tu odpowiednio 700 000 i 400 000 IOPS. Patriot obejmuje swój sprzęt 5-letnią gwarancją, podając przy tym MTBF (średni czas bezawaryjnej pracy) wynoszący 2 miliony godzin.

Viper VPR100 6

Jak sama nazwa wskazuje, dysk SSD gamingowej marki Patriota oferuje podświetlenie RGB, umieszczone w kilku punktach aluminiowego radiatora odpowiadającego za rozpraszanie ciepła. Sprzęt współpracuje z popularnymi systemami podświetlenia w płytach głównych – MSI Mystic Light, ASUS Aura Sync, ASRock Polychrome i Gigabyte RGB Fusion, ale można nim zarządzać także z poziomu prostej, ale funkcjonalnej aplikacji pobieranej ze strony producenta akcesorium. Po podłączeniu dysku do komputera przekonałem się, że podświetleniem faktycznie można bardzo łatwo sterować z poziomu apki dostarczanej przez MSI.

Viper VPR 100 RGB  1

Co ciekawe, diody można podświetlać niezależnie, podobnie też jak da się definiować różne style iluminacji – od światła statycznego, po efekty dynamiczne.

Viper VPR 100 RGB  5

Viper VPR100 15
Viper VPR100 10

Z pewnością boicie się o wysokie temperatury pracy dysku, do których doprowadzać może oświetlenie. Producent informuje, ze wykorzystał zewnętrzny sensor termiczny zapobiegający przegrzaniu, a w efekcie throttlingowi i spadkowi wydajności. Istotnie, w trakcie testów dysk wykorzystujący 10-warstwową płytkę PCB nie rozgrzewał się do temperatury wyższej niż 65 stopni Celsjusza, a throttling nie został odnotowany. Diody nie mają więc negatywnego wpływu na pracę dysku.

Viper VPR100 – prędkość

Pracę dysku skontrolowałem za pomocą kilku najpopularniejszych benchmarków – CrystalDiskMark, AS SSD Benchmark oraz ATTO Disk Benchmark. Programy te dają na tyle rzetelne i czytelne wyniki pomiarów, że nie widziałem sensu w przeprowadzaniu testów praktycznych, których warunków i tak nie moglibyście odtworzyć na swoich komputerach. Wyniki testów potwierdziły zapewnienia producenta dotyczące parametrów dysku.

Viper VPR100 bmk 2
Viper VPR100 bmk 3
Viper VPR100 bmk 4

Jeśli wydajność dysków SSD SATA Wam nie wystarcza oraz chcecie pozbyć się z wnętrza obudowy paru kabli – standard M.2 jest w sam raz dla Was. Upewnijcie się tylko wcześniej, że Wasza płyta główna oferuje takowe złącza.

Dysk SSD M.2 dla graczy i nie tylko

Patriot Viper VPR100 nie jest najszybszym dyskiem SSD M.2, ale nie aspiruje on do takiego miana. Jest ciekawą alternatywą dla niewiele tańszych dysków SSD SATA o nieco większej pojemności, które nie są w stanie zapełnić tak wysokich transferów. Propozycja Patriota jest ciekawa, ale na pewno nie bezkonkurencyjna w tej klasie produktów. Należy być świadomym tego, że dopłaca się tu „ekstra” za podświetlenie.

Viper VPR100 9

Jeżeli tylko wygląd zewnętrzny Vipera VPR100 przypada Wam do gustu, to od strony możliwości na pewno Was nie zawiedzie. Współczynnik ceny do transferów i żywotności jest bardziej niż przyzwoity.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.