Instalki.pl » Testy » Hardware » Test zestawu sieciowego Fritz! MESH Set
Wtorek, 19 Maj 2020 10:28, Wpisany przez Wojciech Błachno
Fritzmechbox 20200422 111531 Idealne rozwiązanie w naszej cyfrowej codzienności.

Tworzenie sprawnie działającej domowej sieci bezprzewodowej może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które nie są biegłe w tematyce sieciowej. Na szczęście z pomocą przychodzą tutaj zestawy takie jak Fritz! MESH Set, który miałem okazję testować przez ostatnie dni.

Marka Fritz! to moim zdaniem w segmencie sprzętów sieciowych prawdziwa legenda. To urządzenia wręcz bezkompromisowe w pełnym tego słowa znaczeniu. Nietanie, z charakterystycznym biało-czerwonym designem i zapewniające jakość oraz możliwości na poziomie wyróżniającym je na tle konkurencji.

Fritzmechbox 20200422 111620 2

Czy jest tak właściwie MESH Set?


To w zasadzie dwa osobne urządzenia połączone w jednym zestawie. Router FRITZ!Box 7530 oraz repeater FRTIZ!Repeater 1200. Taki duet pozwoli stworzyć w naszym domu szybką sieć bezprzewodową, która jest prosta w konfiguracji i jednocześnie daje nam wiele możliwości.

FRITZ!Box 7530, czyli serce naszej sieci


Zacznijmy od najważniejszego, czyli od routera. Z zewnątrz to w zasadzie zwykłe urządzenie sieciowe, wyróżniające się wspomnianym już designem, który może się podobać lub nie - jest charakterystyczny i to fakt.

Fritzmechbox 20200422 111257
Fritzmechbox 20200422 111415

Wyróżniają go również pewne detale, do których zaliczamy poszczególne porty. Poza standardowymi portami LAN, złączem zasilania czy portem USB, dzięki któremu możemy stworzyć własny domowy serwer NAS. Znajdziemy tutaj również złącze telefoniczne, bowiem Fritz! może pełnić również rolę centralki telefonicznej z automatyczną sekretarką.

Fritzmechbox 20200422 111344
Fritzmechbox 20200422 111336

FRITZ!Repeater 1200. Na ratunek, gdy zasięgu brak


Drugi z elementów zestawu to repeater, który wpinamy do gniazdka w dowolnym miejscu naszego domu. Po połączeniu obu urządzeń zostanie utworzona jedna wspólna sieć bezprzewodowa o większym zasięgu.

Fritzmechbox 20200422 111450

Pojedyncze routery często mają spory problem z doprowadzeniem mocnego sygnału w całym domu. Takie urządzenie pozwoli przezwyciężyć ten problem. Jak? To bardzo proste i szybkie - wsadzamy repeater do gniazdka i klikamy przycisk Connect. To samo czynimy w głównym routerze, a po chwili oba urządzenia same się znajdą i nawiążą połączenie.

Fritzmechbox 20200422 111605

Po połączeniu repeater przejmuje nazwę i klucz WPA2 wzmacnianej sieci bezprzewodowej. Dzięki temu przełączanie między routerem a repeaterem następuje błyskawicznie i w sposób niezauważalny dla użytkownika.

Najważniejsze cechy


Co oferuje konkretnie FRITZ!Box 7530? Prędkości do 400 Mbit/s w paśmie 2,4, GHz oraz do 866 Mbit/s w paśmie 5 GHz. Podczas konfiguracji urządzenia możemy sami zdecydować, czy chcemy mieć dostęp do obu pasm jednocześnie, czy router ma sam wybierać pasmo automatycznie.

Tak jak już wspomniałem na początku, FRITZ!Box 7530 może też służyć jako centralka telefonii internetowej i stacjonarnej. Obsługuje VoIP, a w połączeniu ze zintegrowaną stacją bazową DECT można korzystać nawet z 6 telefonów bezprzewodowych.

Fritzmechbox 20200422 111310

Ta baza DECT pozwala również na wykorzystanie inteligentnych gniazdek FRITZ!DECT, dzięki czemu nasz dom stanie się naprawdę inteligentny. Możemy zdalnie włączać i wyłączać podłączone do gniazdka urządzenia oraz dokonywać pomiarów zużycia prądu, oraz pomiary temperatury. Możemy też sterować ogrzewaniem naszego domu.

Konfiguracja jest banalna


Po podłączeniu wszystkiego do prądu i sprawowaniu repeatera z routerem trzeba jeszcze dokonać wstępnej konfiguracji routera. Na szczęście panel konfiguracyjny dostępny pod adresem fritz.box jest banalny w obsłudze i bardzo czytelny.

Fritzscreen1 Fritzmechbox
Fritzscreen3 Fritzmechbox
Fritzscreen5 Fritzmechbox


Ilość dostępnych opcji może nieco onieśmielić, ale spokojnie, wszystko jest bardzo czytelnie opisane i bez problemu odnajdzie się w tej konfiguracji nawet laik. Panel jest podzielony na kilka podstawowych sekcji, które obejmują dostęp do Sieci, Telefon, Sieć bezprzewodową, konfigurację stacji bazowej DECT oraz naszego inteligentnego domu.

Testy bojowe. Zaliczone!


Oczywiście testując ten sprzęt, nie mogłem nie wykonać niezbędnych testów. Powiem tak: w sypialni, gdzie zawsze mam problem z połączeniem, dzięki wykorzystaniu repeatera mogę cieszyć się pełną prędkością bez zakłóceń.

fritztests

Moc sygnału i dostępne prędkości całkowicie zaspokoiły moje potrzeby. Osiągałem pełne, zapewniane przez mojego dostawcę prędkości pobierania i wysyłania, niezależnie od miejsca.

Podsumowanie. Łączyłbym się!


W ramach krótkiego podsumowania powiem tylko tyle - jest to sprzęt warty każdej złotówki i szczerze mówiąc wszystkie jego zalety całkowicie przysłoniły jedną drobną wadę, czyli jego "toporny" design. To jest jednak element tej bezkompromisowej natury urządzeń marki Fritz!. Osobiście jestem zwolennikiem nieco bardziej eleganckich urządzeń sieciowych - taki już ze mnie esteta. 

Fritzmechbox 20200422 111548

W tym przypadku, gdy tylko zacząłem aktywnie korzystać z mojej nowo utworzonej sieci MESH, całkowicie zapomniałem tej (całkowicie subiektywnej zresztą) wadzie. W końcu Wam może się ten router bardzo podobać. 

Nie mogę też nie wspomnieć, że niestety nie byłem w stanie sprawdzić realnie wielu opcji tego routera, takich jak wspomniana telefonia czy funkcje inteligentnego domu, które wzbogacają jego ofertę jeszcze mocniej. Mając na względzie to, co oferuje ten zestaw, muszę go polecić z czystym sumieniem. Nie jest to niestety zestaw tani, ale na pewno wart tej ceny.

Cena rekomendowana przez producenta to 
749 zł
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".