Instalki.pl » Testy » Hardware » Asus ROG Strix Hero III - recenzja. Fantastyczny ekran i efektowne podświetlenie LED RGB
Środa, 20 Listopad 2019 12:31, Wpisany przez Maksym Słomski
Asus ROG Strix Hero III 19
Laptop dla wymagającego gracza.

Wraz ze wzrostem wydajności procesorów i kart graficznych stosowanych w laptopach pojawiły się notebooki określane mianem DTR (desktop replacement). Miano urządzenia zastępującego komputer stacjonarny z czystym sumieniem można nadać laptopowi Asus ROG Strix Hero III, który jakiś już czas temu trafił w moje ręce.

Nie jestem przekonany czy będzie to dobra platforma dla profesjonalistów, ale jawi się na pewno jako ciekaw kontrpropozycja dla graczy. Graczy z zasobnym portfelem.

Asus ROG Strix Hero III 2

Asus ROG Strix Hero III to model, który względem poprzednika wprowadził kilka innowacji. Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z układami Intel Core 9. generacji - testowany egzemplarz wyposażono w model Core i7-9750H, ale w sprzedaży jest nawet wariant z Core i9-9880H. Drugą z wielkich nowości jest matryca IPS o częstotliwości odświeżania 240 Hz.  Wreszcie, novum jest tutaj funkcja oraz swoisty fizyczny klucz Keystone, któremu nieco uwagi poświęcę dalej.

Asus ROG Strix Hero III - specyfikacja testowanej konfiguracji

 • Ekran: 15,6 cala", IPS, 1920x1080 pikseli, 240 Hz
 • Procesor: Intel Core i7-9750H
 • Grafika: zintegrowana, Intel UHD Graphics 620 + Nvidia GeForce RTX 2070
 • RAM: 16 GB (2 x 8 GB DDR4 2666 MHz)
 • Dysk: SSD M.2 NVMe x4 1 TB (Intel 660p) + wolny slot SATA
 • Złącza: 1 x USB 3.1 Typu C, 3 x USB 3.1 Typu A, HDMI 2.0b, combo jack 3.5 mm, RJ45
 • Łączność: Wi-Fi 802.11ac (2x2), Bluetooth 5.0
 • Bateria: 66 Wh, 4-komorowa
 • Wymiary: 360 x 275 x 24,9 mm
 • Masa: 2,33 kg + 0,81 kg (zasilacz)
 • Cena: ok. 10 499 złotych

Jak zapewne zauważyliście zerkając na specyfikację, mamy tu do czynienia z jednym z najwydajniejszych laptopów dla graczy dostępnych na rynku. Firma Asus postawiła na "pełny" układ graficzny GeForce RTX 2070, zamiast stosować wariant Max-Q. Nie oznacza to jednak, że pracuje on z parametrami identycznymi do kart w komputerach stacjonarnych - taktowanie bazowe i trybu Boost zostało obniżone.

Wydajne podzespoły wymagają oczywiście odpowiednio grubej obudowy, która pomieścić musi dostosowany do oprowadzania dużej ilości ciepła układ chłodzenia. Asus ROG Strix Hero III to na tle laptopów z układami Max-Q niezły klocek, ale waga na poziomie 2,33 kg i grubość obudowy wynosząca 24,9 mm pokazują jak bardzo odchudzone zostały laptopy dla graczy na przestrzeni ostatnich lat.

Asus ROG Strix Hero III 6

Z aluminium wykonano górną część pokrywy ekranu, a cała reszta konstrukcji jest plastikowa. Jest to oczywiście tworzywo wysokiej jakości. 

Asus ROG Strix Hero III 7

Kompromisem związanym z użytkowaniem tak wydajnego laptopa dla graczy pozostaje konieczność dźwigania ze sobą sporego zasilacza. O ile zasilacze do ultrabooków przypominają obecnie ładowarki do telefonów, to 230-watowy zasilacz dla Asus ROG Strix Hero III - pomimo, że relatywnie niewielki - waży słuszne 830 gramów. 

Uwagę po uruchomieniu laptopa ROG Strix Hero III z miejsca zwraca efektowne podświetlenie LED RGB. Jawi się ono nie tylko na klapie, gdzie producent zdecydował się podświetlić logo i nie tylko na klawiaturze, ale także na "mlecznym" pasku LEDowym otaczającym spodnią krawędź obudowy. Mi się podobało, Wam nie musi - kwestia gustu.

Asus ROG Strix Hero III 17

W interesujący sposób producent podszedł do sprawy złączy, których laptopowi nie brakuje. Na pokładzie znajdziemy: port RJ45, HDMI 2.0b, USB Typu C oraz złącze zasilania. Lewa strona obudowy zarezerwowana jest dla trzech portów USB 3.1 Typu A oraz złącza combo jack 3.5 mm. Z prawej strony widnieje wyłącznie klucz NFC KeyStone, który da się wysunąć z obudowy.

Asus ROG Strix Hero III 15

Asus ROG Strix Hero III 16

Wloty powietrza zostały umieszczone w bardzo rozsądnych miejscach - jeden znajduje się z prawej strony obudowy, dwa natomiast po bokach, z tyłu. Wloty trudno jest zasłonić trzymając laptopa na kolanach, a specjalna konstrukcja zawiasów sprawia, że nie zasłania ich także ekran - nawet wtedy, gdy jest maksymalnie odchylony.

Asus ROG Strix Hero III 18

Asus ROG Strix Hero III 10

Poszczególne klawiatury jak na laptopa są dość wysokie - przez co łatwo wyczuwalne - i klikają w odczuwalny sposób, ułatwiający szybkie pisanie. Uważam, że jest to jedna z lepszych klawiatur membranowych, sprzyjająca komfortowi użytkowania nie tylko w grach.

Asus ROG Strix Hero III 8

Wiele osób zdziwi się na wieść, że wcale nie taki filigranowy laptop pozbawiony został dedykowanego bloku numerycznego na klawiaturze. Mimo to producent znalazł miejsce z prawej strony dla klawiszy związanych z obsługą plików tekstowych i przewijaniem stron, a nad główną sekcją umieścił dodatkowo pięć przycisków funkcyjnych - regulację głośności, wyciszanie mikrofonu, tryb chłodzenia laptopa oraz dedykowany przycisk aplikacji ROG.

Asus ROG Strix Hero III 11

Czy bloku numerycznego faktycznie tak po prostu nie ma? Otóż jest.

Asus ROG Strix Hero III 14

Blok numeryczny jest wirtualny i wyświetla się na touchpadzie po tapnięciu i przytrzymaniu miejsca w prawym górnym jego rogu. Podobne rozwiązanie ASUS zastosował w swoim laptopie Zephyrus.

Asus ROG Strix Hero III 3

Ekran - najwyższa półka

Asus ROG Strix Hero III korzysta z matowej matrycy produkcji Sharpa o przekątnej 15,6-cala i rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Jest to panel IPS o jasności wynoszącej ok. 315 cd/m2 w jej najjaśniejszym miejscu. Matowy wyświetlacz sprawia, że treści są czytelne nawet wtedy, gdy gramy na laptopie siedząc w dzień przy oknie.

Killer-feature ekranu to odświeżanie wynoszące 240 Hz i czas reakcji na poziomie zaledwie 3 milisekund. Przypuszczam, że 240-hercowy panel IPS mocno śrubuje cenę laptopa. Według mojego pomiaru, pokrycie przestrzeni palety sRGB przy pomiarze wyniosło 92%. 

Asus ROG Strix Hero III 12

Każdy z graczy powinien docenić cienkie ramki okalające górną część i boki ekranu. Ogromna jest ramka pod ekranem, ale taki jest już urok gamingowych laptopów. Skoro jednak producent zdecydował się zastosować tak wielki "pas startowy" pod powierzchnią wyświetlacza, to zupełnie niezrozumiałym jest dla mnie... absencja kamerki internetowej. Dobrze przeczytaliście: nie ma jej ani tam, ani też nie została ukryta w żadnym z klawiszy.

Asus ROG Strix Hero III 13

Zanim przejdę do kwestii związanych z kulturą pracy i wydajnością pochylmy się nad funkcją Keystone. Otóż fizyczny klucz wsuwany z prawej strony obudowy przede wszystkim pełni rolę zabezpieczenia prywatnych treści umieszczonych na ukrytym dysku Shadow Drive, do których bez klucza nie da się uzyskać dostępu.

Użytkownik dysponujący kluczem może również zapisać sobie własne skróty klawiaturowe, efekty podświetlenia, czy też sposób pracy wentylatorów w aplikacji Armoury Crate, a następnie przekazać laptopa innemu użytkownikowi bez klucza, bez obawy o ich nadpisanie.

Asus ROG Strix Hero III 4

Asus ROG Strix Hero III 5

Asus ROG Strix Hero III - wydajność

Na pokładzie znajdziemy dysk SSD M.2 - Intel 660p. Nie imponuje on parametrami na tle innych tego rodzaju nośników, choć jest oczywiście szybszy niż dowolny dysk SSD SATA. Zmierzone prędkości odczytu sekwencyjnego wynosiły w jego przypadku 1270 MB/s w przypadku odczytu i 1751 MB/s w przypadku zapisu danych.

dysk hero

W grach komputerowych laptop spisywał rewelacyjnie czyli zgodnie z przewidywaniami, oferując wydajność tylko nieznacznie niższą od modeli wykorzystujących układy RTX 2080 Max-Q, z którymi wcześniej miałem do czynienia.

W Wiedźminie 3 uruchomionym w Ultra ustawieniach graficznych, z włączonymi Hairworksami w większości lokalizacji możecie liczyć na ok. 65-70 klatek. Wyłączenie technologii Hairworks pozwoli Wam śmiało zwiększyć liczbę klatek o nawet 20%. Po wyłączeniu ray tracingu w Battlefieldzie 1 wyciągałem ponad 120 klatek na sekundę. Rise of The Tomb Raider? Satysfakcjonujące ~75-80 klatek przy maksimum detali. Sprzęt radził sobie dobrze także z wymagającym Metro: Exodus, nawet po włączeniu ray tracingu.

asus bmk

Procesor Intel Core i7-9750H pracuje z TDP wynoszącym 45 W. Niestety, limit energetyczny sprawia, że w grach nie pracuje on często z maksymalnym taktowaniem. O taktowaniu na poziomie 4,6 GHz w trybie Turbo możecie zapomnieć - znacznie częściej przy dużym obciążeniu procesor pracuje z taktowaniem z przedziału 3,2 - 3,7 GHz. Pod naprawdę dużym obciążeniem spada jeszcze mocniej, a wraz z nim maleje także temperatura.

Procesor w grach polegających mocno na jego mocy obliczeniowej (GTA V) rozgrzewa się błyskawicznie do temperatur w okolicach 90-95 stopni Celsjusza. Cichy w większości sytuacji układ chłodzenia potrafi być wtedy hałaśliwy. Można oczywiście zmienić jego profil, ale odbędzie się to kosztem mocniejszego throttlingu. Temperatura GPU sięgała ok. 77-78 stopni Celsjusza i odbywało się to przy nieznacznym throttlingu. Jednocześnie, ze względu na ogólnie wysoką wydajność komputera, throttling w grach nie był dostrzegalny bez odpowiedniego programu pomiarowego.

Asus ROG Strix Hero III 19

Czas pracy na baterii, to parametr, który ma moim zdaniem marginalne znaczenie w przypadku laptopów typu DTR i laptopów gamingowych. Z dziennikarskiej powinności postanowiłem go jednak sprawdzić, by z niemałym zdziwieniem przekonać się, że ten sięgnąć może nawet 4 godzin. Czas taki osiągnąłem przeglądając zasoby sieci z włączonym modułem Wi-Fi i pracując w programie biurowym, przy obniżonej jasności ekranu. Domyślacie się zapewne, że w grach nie jest już tak różowo. Jeśli z jakiegoś powodu postanowicie grać bez zasilania sieciowego, to czas pracy spadnie do 1:15 - 1:30 godziny. Wydajność urządzenia również spadnie, więc... no, nie ma sensu.

Podsumowanie

Testowana propozycja ASUS'a to jeden z lepszych wyborów w tej klasie cenowej za sprawą szerokiej gamy zalet, które zdają się przyćmiewać wady.

Przede wszystkim, konkurencja może z zazdrością spoglądać na ekran IPS o częstotliwości odświeżania 240 Hz. Ten przypadnie do gustu zwłaszcza osobom grającym w CS:GO i inne dynamiczne strzelanki sieciowe, w których ów atut można przekuć w skuteczność na placu boju. Asus ROG Strix Hero III jest świetnie wykonany, oferuje bardzo wygodną klawiaturę, a także wydajność pozwalającą ogrywać wszystkie tytuły AAA w wysokich detalach graficznych. Jednocześnie laptop pozostaje chłodny nawet przy sporym obciążeniu.

Asus ROG Strix Hero III 20

Niewielkimi mankamentami wydają się tu limit energetyczny procesora, który nie pozwala mu rozwinąć pełni potencjału pod dużym obciążeniem oraz bardzo głośna praca układu chłodzenia w najwydajniejszym z profili chłodzenia. Hałas można zmniejszyć, ale odbędzie się to kosztem wyższych temperatur i potencjalnie mniejszej wydajności.

W cenie Asus ROG Strix Hero III można oczywiście kupić lekkiego ultrabooka i wydajny komputer stacjonarny, ale jeśli ktoś szuka laptopa do gier z wysokiej półki wydajnościowej i jakościowej, to zakup testowanego egzemplarza z pewnością warto rozważyć.

Mocne strony:

+ świetna jakość wykonania
+ bardzo wysoka wydajność w grach
+ ładny, matowy ekran IPS 240 Hz
+ bardzo wygodna klawiatura o wysokim skoku
+ touchpad z cyfrowym blokiem numerycznym
+ miejsce na dodatkowy dysk SATA
+ ciekawe zabezpieczenie Keystone
+ sensowny system sterowania wentylatorami
+ klawiatura z podświetleniem RGB

Słabe strony:

- głośny podczas dużego obciążenia
- limit energetyczny procesora daje o sobie znać
- brak czytnika kart pamięci
- brak kamerki internetowej


Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktProdukt otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".