Xiaomi Mi 9 SE czy Huawei P30 Lite? Porównanie

Maksym SłomskiSkomentuj
Xiaomi Mi 9 SE czy Huawei P30 Lite? Porównanie
W dzisiejszym porównaniu postaram się udzielić odpowiedzi na pytanie nurtujące wiele osób poszukujących smartfonu w cenie około 1500 złotych. Co lepiej kupić – Xiaomi Mi 9 SE, czy Huawei P30 Lite?

Według najnowszych danych, firma Huawei w 1. kwartale bieżącego roku miała aż 35.4-procentowy udział w polskim rynku smartfonów. Nie dziwi więc liczba zapytań o nowego Huawei P30 Lite, którego poprzednik był szalenie popularny u operatorów. Firma Xiaomi z kolei cieszy się nieustannie rosnącą sympatią wśród osób chcących kupić jak najwydajniejszy smartfon, w jak najniższej cenie. Obie słuchawki są urządzeniami do złudzenia przypominającymi przedstawicieli flagowej linii urządzeń producentów. Huawei P30 Lite przywodzi na myśl droższego Huawei P30, a Xiaomi Mi 9 SE niewprawne oko pomyli z Xiaomi Mi 9.

Mi 9 SE vs P30 Lite 5

Pojedynek staraliśmy się rozstrzygnąć na zasadach obiektywnych, ale pamiętajcie, że w takich sytuacjach trudno jest wyzbyć się zupełnie subiektywnych opinii. W końcu obiektywnie możemy stwierdzić co najwyżej, że dziś jest niedziela, a jutro będzie poniedziałek lub to, że smartfony mają taką, a nie inną rozdzielczość ekranu. Jak jednak ocenić obiektywnie jakość zdjęć? Cóż, wierzymy, że na podstawie przekazanych przeze mnie informacji każdy z Was będzie w stanie wyłonić własnego zwycięzcę tego porównania.

Specyfikacja sprzętowa

tabelka specki

Cena

Huawei P30 Lite w końcu zaczął tanieć i pierwsze egzemplarze pojawiają się w cenach ok. 1499 złotych, w sprawdzonych sklepach. Xiaomi Mi 9 SE da się kupić w Polsce już za 1399 złotych. Warto mieć w trakcie lektury niniejszego testu cenę urządzeń gdzieś z tyłu głowy. Dla jednego 100 złotych to niedużo, inny zaoszczędzone środki przeznaczy na zakup dodatkowego tripoda, selfie sticka i etui. Xiaomi Mi 9 SE jest tańszy i w relacji do specyfikacji z tabeli, wypada korzystniej. Cena nie podlega jednak w tym wypadku ocenie. Powód jest prosty: ceny zmieniają się dynamicznie. Jeśli jednak spojrzycie na kwoty, jakie należy zapłacić za oba smartfony oraz technikalia, pewne wnioski nasuną Wam się same.

Mi 9 SE vs P30 Lite 1

Budowa i jakość wykonania

Co tu dużo mówić, oba smartfony prezentują się świetnie. To firma Huawei zapoczątkowała modę na gradientowe obudowy, ale Xiaomi sprawnie nadąża za tymi trendami. Bardzo trudno jest na zdjęciach oddać to, jak dobrze wyglądają testowane smartfony. Urządzenia prezentują się niczym flagowce – są w końcu ich „niedrogimi” substytutami. Decydując się na którykolwiek z omawianych sprzętów możecie być pewni, że wybieracie smartfon doskonałej jakości. Rzućcie okiem na kilka poniższych fotografii i sami oceńcie.

Mi 9 SE vs P30 Lite 2

Mi 9 SE vs P30 Lite 13

Mi 9 SE vs P30 Lite 11

Mi 9 SE vs P30 Lite 12

Xiaomi Mi 9 SE jest smartfonem nieco mniejszym, a to za sprawą ekranu o przekątnej 5.97-cala – mniejszego od 6.15-calowego panelu w Huawei P30 Lite. Firma Xiaomi postawiła na wyświetlacz wykonany w cenionej technologii Super AMOLED o rozdzielczości 1080×2340 pikseli (proporcje 19.5:9), podczas gdy Huawei w P30 Lite wykorzystało matrycę LTPS IPS o rozdzielczości 1080×2312 pikseli (proporcje 19:9). Ekran w Xiaomi Mi 9 SE subiektywnie prezentuje się nieco lepiej, jest jaśniejszy i cechuje się lepszą czytelnością w pełnym słońcu.

Mi 9 SE vs P30 Lite 6

Przedni i tylny panel smartfonu Xiaomi Mi 9 SE chronione są szkłem Corning Gorilla Glass 5. W Huawei P30 Lite funkcję ochronną pełni szkło glinokrzemianowe, które ma cechować się podobnymi właściwościami. Przednie i tylne panele urządzeń rozdzielono ramkami wykonanymi z aluminium. 

W obu przypadkach przyciski fizyczne są dobrze osadzone, odpowiednio wyczuwalne pod palcem i prawidłowo klikające. Nie cechuje ich choćby najmniejszy luz. Oglądając obudowy Huawei P30 Lite i Xiaomi Mi 9 SE szybko rzuca się w oczy to, że jedynie smartfon Huawei ma złącze jack 3.5 mm, umożliwiające podpięcie słuchawek. Wybierając Xiaomi Mi 9 SE będziecie musieli korzystać ze słuchawek bezprzewodowych. Żadne z urządzeń nie zostało uszczelnione przed szkodliwym działaniem wody. Szkoda!

Mi 9 SE vs P30 Lite 17

Szybko dostrzeżecie, że tylko jeden ze smartfonów ma czytnik linii papilarnych umieszczony na tylnym panelu. Wszystko dlatego, że w Xiaomi Mi 9 SE ten umieszczony został pod ekranem. Działa on wolniej od czytnika Huawei, ale jest rozwiązaniem nowocześniejszym. Coś za coś, prawda? Oba urządzenia cechują się głośnikami mono (podobnie, dobrze i donośnie grającymi) i są do siebie naprawdę bardzo podobne od strony wizualnej.

W smartfonach zastosowano złącza USB Typu C, ale to w smartfonie Xiaomi Mi 9 SE oferuje dodatkowo możliwość podpięcia pendrive’a (OTG).

Mi 9 SE vs P30 Lite 18

Zbierając wszystkie „za” i „przeciw”, wydaje mi się, że mamy remis. Sami musicie zdecydować, które z powyższych funkcji i braków są dla Was najistotniejsze.

Zwycięzca kategorii: remis

Wydajność

Testy syntetyczne są jedyną obiektywną metodą na sprawdzenie wydajności obu testowanych smartfonów. Wybrałem oczywiście benchmark AnTuTu, który jest kompleksowym i najpopularniejszym narzędziem tego typu. To właśnie ten tester przeważnie służy jako główny argument ku temu, by móc powiedzieć znajomym lub innym internautom: „mam wydajniejszego”. 😉 Żarty na bok.

Liczby nie kłamią. Xiaomi Mi 9 SE miażdży Huawei P30 Lite w teście AnTuTu. Wynik urządzenia Xiaomi na poziomie 178 525 punktów przy zaledwie 130 469 punktach Huawei w jednoznaczny sposób określa lidera tego pojedynku. Szybki rzut oka w wyniki składowe pokazuje, że HiSilicon Kirin 710 dysponuje znacznie mniej wydajnym układem graficznym, niż Snapdragon 712 – to główna przyczyna tak znaczącej porażki. Warto zauważyć, że wydajność RAMu w smartfonie Huawei jest wyższa, niż w sprzęcie Xiaomi.

Mi 9 SE vs P30 Lite 4

Jak to jest w testach syntetycznych już wiemy – a w codziennym użytkowaniu? Na poziomie płynności działania systemu oba smartfony funkcjonują podobnie i większość użytkowników nie zauważy różnic na korzyść jednego lub drugiego urządzenia. Xiaomi Mi 9 SE będzie wydajniejszy w trójwymiarowych grach i będzie odrobinę wcześniej wczytywał zasobożerne aplikacje.

Należy także zauważyć, że Xiaomi Mi 9 SE oferuje nieco nowocześniejsze zaplecze komunikacyjne. Oba smartfony mają NFC, ale to Mi 9 SE ma Bluetooth 5.0, USB OTG oraz obsługuje satelity Galileo, mogąc zapewnić nieco lepsze działanie systemu nawigacji.

Zwycięzca kategorii: Xiaomi Mi 9 SE

Oprogramowanie

Huawei P30 Lite działa pod kontrolą systemu Android 9.0 z nakładką EMUI 9.0. W przypadku smartfonu Xiaomi jest to Android 9.0 z nakładką MIUI 10. Zarówno MIUI, jak i EMUI budzą bardzo skrajne emocje i trudno jest ocenić, która z nakładek jest lepsza. Najważniejszą i cechą jest to, że zarówno MIUI, jak i EMUI oferują możliwość obsługi urządzenia za pomocą gestów. Te w wydaniu smartfonów Xiaomi oraz Huawei (i Honor) są najwygodniejszymi i najbardziej naturalnymi spośród oferowanych przez wszystkich producentów. Nakładki dają olbrzymie możliwości personalizacji i każda z nich dysponuje wbudowanym narzędziem ułatwiającym oczyszczanie smartfonu ze zbędnych plików, ochronę przeciwko zagrożeniom i błyskawiczne czyszczenie pamięci RAM.

emui
Nakładka EMUI

miui
Nakładka MIUI

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o reklamach wyświetlających się tu i ówdzie w MIUI, których próżno szukać w EMUI. W obu przypadkach producenci preinstalują garść autorskich aplikacji – w przypadku smartfonu Xiaomi jest to nawet przeglądarka internetowa. Nie znajdziecie na nich zbyt dużo bloatware, a jeśli takowe jest, to da się je usunąć. W tej kategorii nie ma zwycięzców – ocena nakładki to kwestia indywidualna. Żadna z nakładek nie wyróżnia się mocno in plus lub in minus.

Zwycięzca kategorii: remis

Aparat – zdjęcia i filmy

Oto kategoria najważniejsza dla lwiej części użytkowników smartfonów: zdjęcia. Jakie zdjęcia robi Huawei P30 Lite? Jakie zdjęcia robi Xiaomi Mi 9 SE? W tym miejscu się o tym przekonacie. Oba smartfony dysponują pojedynczym aparatem przednim oraz potrójnym aparatem głównym. Obaj producenci zdecydowali się nieco inaczej podejść do zastosowanych sensorów i optyki.

Smartfony Huawei P30 Lite i Xiaomi Mi 9 SE dysponują aparatem głównym o rozdzielczości 48 Mpix. Jest to identyczny moduł, z niemal identyczną optyką (obiektyw 27 mm w P30 Lite vs 26 mm w Mi 9 SE) i autofokusem wykorzystującym detekcję fazy. Sample zdjęć wykonane na potrzeby testu zostały w rozdzielczości 12 Mpix. Powód jest prozaiczny: to właśnie w tym trybie fotografować będzie większość osób – zdjęcia zapisują się szybciej, a w trakcie fotografowania dla tej rozdzielczości dostępna jest większa liczba opcji. Tu podobieństwa się kończą.

Mi 9 SE vs P30 Lite 10

O ile obaj producenci zdecydowali się wykorzystać obiektyw szerokokątny (17 mm w P30 Lite vs 15 mm w Mi 9 SE), to tylko w Xiaomi Mi 9 SE dostępny jest teleobiektyw (ogniskowa 52 mm). Miejsce teleobiektywu w Huawei P30 Lite zajął obiektyw odpowiadający wyłącznie za pomiar głębi tła. Co ciekawe, w oprogramowaniu obu smartfonów dostępna jest opcja szybkiego aktywowania zoomu 2x – w przypadku sprzętu firmy Huawei jest to jednak zoom cyfrowy.

W obu smartfonach aparat przedni został umieszczony na niewielkiej „łezce” wcinającej się w wyświetlacz. Takie rozwiązanie oznacza brak doświetlającego LEDa. W Xiaomi Mi 9 SE aparat przedni ma rozdzielczość 20 Mpix (f/2.0, piksel 0.9 µm), a w Huawei P30 Lite – 32 Mpix (f/2.0, piksel 0.8 µm). Autofokusu w obu przypadkach oczywiście nie ma.

Mi 9 SE vs P30 Lite 9

Porównanie jakości zdjęć powinienem w zasadzie zostawić Wam – wiem doskonale, że w przypadku tychże stosowana jest często zasada „ile osób, tyle opinii”. Z redaktorskiego obowiązku i z tytułu założeń testu, pozwolę sobie na kilka słów komentarza. Wszystkie zdjęcia i filmy w oryginalnej rozdzielczości znajdziecie na naszym dysku Google – w dwóch osobnych folderach.

Oba smartfony radzą sobie iście fenomenalnie w dobrych warunkach oświetleniowych. Wrażenie robią zwłaszcza zdjęcia makro, które nawet na ekranie monitora, przy dużym powiększeniu, robią piorunująco dobre wrażenie.

Mi 9 SE 7

P30 Lite 7

Urządzenia robią piękne portrety w trybie portretowym, które różnią się od siebie niedostrzegalnymi dla laików detalami. Zdjęcia cechują się dobrą rozpiętością tonalną, kontrastem oraz ostrością. Xiaomi Mi 9 SE domyślnie korzysta ze swojego teleobiektywu 2x, co daje ładny, naturalny efekt. Trudno wyłonić zwycięzcę na tym etapie.

Mi 9 SE 10

P30 Lite 10

Obiektywy szerokokątne… rozczarowują. Fotografie wykonywane tymi obiektywami cechują się olbrzymią utratą detali, czasami szwankuje na nich kontrast. Szeroki kąt w tak „tanich” smartfonach póki co jest ciekawostką, ale wydaje mi się, że wiele osób przyzwyczajonych do znacznie tańszych smartfonów nie będzie widziało powodów do narzekań.

Mi 9 SE 15

P30 Lite 15

Zoom optyczny radzi sobie rzecz jasna znacznie lepiej, niż cyfrowy. Xiaomi Mi 9 SE nawet na teleobiektywie zachowuje rewelacyjny kontrast i świetnie odwzorowuje kolory. Zobaczcie na zbliżenie na wieżę kościoła.

Mi 9 SE 11

P30 Lite 11

Po zmroku pazur pokazuje… Xiaomi Mi 9 SE, choć oba smartfony mają naprawdę przyzwoity tryb nocny. W przypadku smartfonu Xiaomi kontrast jest jednak wyższy, ekspozycja znacznie lepiej dopierana, a zaszumienie mniejsze. Zwróćcie uwagę na detal mokrego asfaltu.

Zdjęcia z HDR… P30 Lite przegrywa w przedbiegach. Zobaczcie jak Mi 9 SE ładnie „znajduje” chmury” i poprawia detal drzew. W przypadku propozycji Huawei zdjęcia wyglądają jak nieudolnie rozjaśnione i zamglone.

Mi 9 SE 20

P30 Lite 20

Jeśli chodzi o selfie, to oba smartfony radzą sobie podobnie, nieco inaczej oddając kolory na zdjęciach. Wydaje się, że na fotografiach wykonanych Xiaomi Mi 9 SE dostrzeżemy odrobinkę niższy kontrast i gorsze przejścia pomiędzy barwami. Skóra ma bardziej naturalny kolor w przypadku zdjęć z Huawei P30 Lite.

Mi 9 SE 9

P30 Lite 9

Po zmroku różnice są jeszcze bardziej widoczne. Utrata detali jest znacząca w sprzęcie obu producentów, ale to smartfon Huawei stara się zachować bardziej rzeczywiste kolory mimo wszechobecnego światła żarowego. Piękny wąs, co?

Mi 9 SE 18

P30 Lite 18

Zarówno Huawei P30 Lite, jak i Xiaomi Mi 9 SE są w stanie rejestrować filmy w maksymalnej rozdzielczości 1080p, w 60 klatkach na sekundę. Konieczność porównania jakości wideo nagrywanej poprzez te smartfony przywodzi mi na myśl oglądanie wyścigu żółwi. Oba urządzenia nie są stworzonego do tego zadania. Rejestrowany dźwięk jest dobrej jakości, ale nagrania są zaszumione, brakuje im szczegółów, a stabilizacja działa tak sobie. Próbki zobaczycie tutaj. Moim zdaniem nieznacznie lepiej prezentuje się Xiaomi Mi 9 SE.

I jak, przejrzeliście zdjęcia? Macie już swojego zwycięzcę? Moim zdaniem rywalizację wygrywa Xiaomi Mi 9 SE. Nieznacznie, ale… jednak.

Zwycięzca kategorii: Xiaomi Mi 9 SE

Bateria – czas pracy i czas ładowania


Chyba druga najważniejsza z kategorii po kategorii związanej z fotografią. W teorii, odrobinę dłuższy czas pracy na baterii powinien zapewniać smartfon Huawei P30 Lite. Dowiedzieliśmy już, że cechuje się mniejszą wydajnością, a dysponuje pojemniejszą baterią (3340 mAh), niż Xiaomi Mi 9 SE (3070 mAh). Praktyka pokazuje, że czas działania obu urządzeń jest zbliżony, choć w benchmarkach górą jest Xiaomi Mi 9 SE. Godzina odtwarzania filmu w rozdzielczości Full HD przy jasności ekranu ustawionej na ok. 200 cd/m2 rozładowywała baterię obu urządzeń w zasadzie w identycznym tempie (nieco wolniej w przypadku smartfonu Xiaomi). Benchmark PCMark z włączoną sceną Work 2.0 wskazał 9 godzin i 16 minut pracy dla Xiaomi Mi 9 SE i 8 godzin i 55 minut w przypadku Huawei P30 Lite. W benchmarku GFXBench rozbieżności były większe na korzyść smartfonu Xiaomi.

Mi 9 SE vs P30 Lite 16

Oba smartfony obsługują technologię szybkiego ładowania 18 W i dołączona jest do nich w zestawie stosowna ładowarka. Xiaomi Mi 9 SE ładuje się do pełna w ok. 80 minut, Huawei P30 Lite – ok. 95 minut.

Zwycięzca kategorii: nieznaczna wygrana Xiaomi Mi 9 SE

Podsumowanie

Jeśli śledziliście uważnie oceny cząstkowe poszczególnych kategorii, to znacie już zwycięzcę naszego dzisiejszego porównania. Xiaomi Mi 9 SE i Huawei P30 Lite to smartfony podobne tylko na pierwszy rzut oka, a diabeł tkwi tutaj w szczegółach. Smartfon firmy Xiaomi jest wydajniejszy, dysponuje lepszym i jaśniejszym ekranem, cechuje się nieco dłuższym czasem pracy na baterii i – moim zdaniem – robi lepsze zdjęcia. Jeśli miałbym wskazać przewagi urządzenia od Huawei, to byłaby to z pewnością obecność gniazda audio jack 3.5 mm i szybciej działający (choć mniej nowoczesny) czytnik linii papilarnych. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe i to, że smartfon firmy Xiaomi można kupić średnio o 100 złotych taniej…

Mi 9 SE vs P30 Lite 15

Oczywiście ostateczna decyzja zakupowa należy do Was.

Być może po przeczytaniu naszego pojedynku macie zgoła odmienne refleksje? Dzielcie się nimi w komentarzach – zapraszamy do dyskusji.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.