Lenovo Y740 – test gamingowej bestii z biznesowym designem

Mateusz PietaSkomentuj
Lenovo Y740 – test gamingowej bestii z biznesowym designem
Rynek laptopów gamingowych nie zwalania, a ostatnim tego przykładem są nowe laptopy ze stajni Lenovo – Legion Y740 wyposażone w układy GeForce RTX. Poniższa recenzja dotyczy najsłabszej wersji z RTX 2060, jednak niech was pozory nie zmylą, bowiem sprzęt ten oferuje bardzo dobrą wydajność. Ciekawi? Zapraszam do recenzji!

Legion Y740 Specyfikacja
Procesor i7-8750H (6 rdzeni, od 2,20 Ghz do 4,10 GHz,  9 MB cache)
Karta graficzna RTX 2060 6 GB DDR6
Intel UHD Graphics 630
Pamięć RAM 16 GB 2666 MHz
Dysk SSD M.2 128 GB
HDD 2 TB
Matryca 17,3”, LED, IPS, Full HD, 144 Hz, G-SYNC
Złącza USB 3.1 Gen. 2 – 1 szt.
USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) – 2 szt.
Thunderbolt Typu-C – 1 szt.
HDMI – 1 szt.
Mini Display Port – 1 szt.
RJ-45 (LAN) – 1 szt.
Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe – 1 szt.
Wejście zasilania – 1 szt.
System operacyjny Windows 10 Home
Łączność 2 x 2 802.11 AC + Bluetooth® 4.1
Killer™ Wireless 2 x 2 802.11 AC + Bluetooth 4.1
Akumulator 76 Wh
Wymiary (wy./sz./g.) 25,5 x 412 x 305 [mm]
Masa 2,90 kg

Recenzja wideo

Wygląd i jakość wykonania

Lenovo wciąż podąża szlakiem wyznaczonym przez model Y730, co oznacza, że laptop posiada biznesowy wygląd zamknięty z aluminiowej obudowie. Sprzęt bardzo przypadł mi go gustu, wygląda elegancko i solidnie.

Lenovo Legion Y740 2

Niestety mam tutaj kilka zastrzeżeń. Mój egzemplarz nie jest idealnie spasowany na jednym z boków. Do tego klawiatura i panel roboczy uginają się pod naciskiem, choć trzeba użyć trochę siły. Z drugiej strony wykonanie jest lepsze, niż w przypadku Y530, który niedawno przetestowałem.

Lenovo Legion Y740 3

Budowa laptopa jest niemal identyczna jak u poprzedniku. W odstającej dolnej części obudowy umieszczono kilka portów. Znajdziemy tam dwa wejścia USB, HDMI, miniDisplay Port, Ethernet, gniazdo zasilające oraz gniazdo Kensingtona. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, tym bardziej, że porty mają podświetlane napisy, co jeszcze bardziej ułatwi korzstanie z nich.

Lenovo Legion Y740 4

Na lewej stronie urządzenia umieszczono Thunderbolt typu C oraz wspólny port minijack dla słuchawek i mikrofonu. Po przeciwnej stronie mamy port USB oraz otwór NOVO służący do przywracania ustawień fabrycznych laptopa.

Lenovo Legion Y740 5

Standardowo głośniki stereo wsparte przez głośnik niskotonowy umieszczono na spodzie laptopa. Szkoda, że znowu zabrakło portu na kartę SD.

Lenovo Legion Y740 6

Ramki wokół matrycy są dość duże. Bez żadnego problemu producent umieścił kamerkę do wideorozmów na jej górnej krawędzi. Zawiasy w laptopie są solidne, a klapę bez problemu otworzymy jedną ręką. Na jej części umieszczono logo producenta z delikatnym podświetleniem.

Lenovo Legion Y740 7

Klawiatura z układem wyspowym nie do końca przypadła mi do gustu. Po pierwsze znów mamy tutaj przekombinowany układ z klawiaturą numeryczną, a po drugie ciężko się na niej gra. Prawodpodbnie przyczyną tego jest zbyt niski skok klawiszy.

Lenovo Legion Y740 8a

Niewątpliwie dużą zaletą jest podświetlenie RGB. Za pomocą oprogramowania iCue możemy do woli zmienić kolor, poziom natężenia, a także rodzja podświetlenia. Opcji jest tak dużo, że nie ma sensu ich wymieniać. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Lenovo Legion Y740 9

Pozostając w temacie podświetlenia. Ciekawym akcentem jest uchodzące światło z wylotów wentylatorów, a także podświetlane logo Legion. Nie jestem fanem takich bajerów, ale muszę przyznać, że wygląda to całkiem nieźle.

Lenovo Legion Y740 10

Touchpad w Y740 niczym szczególnie nie wyróżnia się. Ma dwa przyciski fizyczne, jest precyzyjny, ale moim zdaniem mógłby być większy.

Lenovo Legion Y740 11

Matryca

Bardzo dobrze prezentuje się matryca IPS Full HD z odświeżaniem na poziomie 144 Hz. Kolory, kontrast, a także kąty widzenia wypadają bardzo dobrze. Na mały minus jest nierówne podświetlenie w moim egzemplarzu, co jakby nie patrzeć często występuje w panelach IPS.

Lenovo Legion Y740 17

Matryca sprwadzi się zarówno w grach, filmach jak i przy pracy. A jej dodatkową zaletą jest moduł G-Sync.

Lenovo Legion Y740 12

Wydajność

Czas na danie główne tego testu, a więc jak wpada wydajność w tym laptopie. Pierwszą pozycją jaką przetestowałem jest Counter Strike Global Offensive. Podczas deathmechtu na mapie Dust 2 możemy liczyć na ponad 200 klatek na sekundę, z rzadkimi spadkami poniżej tej wartości. W tego typu grach bez problemu możemy cieszyć się matrycą 144 Hz.

Kolejną grą jest Apex Legends. Gra działa w ponad 100 klatkach na sekundę, ale w „gorących” sytuacjach wynik ten spada do 70 klatek. Y740 bez problemu uciągnie Wiedźmina 3 na najwyższych detalach. Wynik około 90 klatek w tłocznym Novigradzie czy 60 na bagnach robi wrażenie. W Shadow of the Tomb Raider w początkowej lokacji osiągniemy około 100 klatek na sekundę na detalach wysokich.
 
Lenovo Legion Y740 19

Na koniec zostawiłem tytuł, który obsługuje technologię Ray Tracing. Podczas gry multiplayer na mapie Hamada możemy liczyć na około 100 klatek, jeśli jednak uruchomimy obsługę ray tracing wynik ten spadnie do około 70 klatek na sekundę. Czy jest warto? Raczej nie, ponieważ w czasie szybkiej rozgrywki nie zwrócimy uwagę na oświetlenie.

Lenovo Legion Y740 20

Y740 nie tylko nadaje się do gier, ale również do pracy. Szczególnie z wymagającymi programami. Praca w Adobe Premiere przy materiale w 4k nie jest dla niego żadnym wyzwaniem.

Lenovo Legion Y740 16

Kultura pracy

Ponieważ laptop jest bardzo wydajny, tak potrzebuje odpowiedniego chłodzenia. To w Lenovo sprawdza się bardzo dobrze, choć dla mnie jest zbyt głośne. Podczas intensywnej rozgrywki procesor osiąga nawet 90 stopni celsjusza, a karta graficzna ponad 70. Z kolei górna część obudowy w najgorętszym miejscu przekracza 40 stopni, jednak nie odczułem z tego powodu jakiegoś dyskomfortu. Natomiast spód laptopa nagrzewa się do niemal 50 stopni.

Lenovo Legion Y740 13

Oprogramowanie

Wypada wspomnieć kilka słów o oprogramowaniu Lenovo Vantage. Jest to swoiste centrum dowodzenia nad laptopem. Znajdziemy tam sporo przydatnych funkcji, jak aktualizacja sterowników, zarządzanie baterią oraz ustawienia dotyczące dźwięku i obrazu.

Opcje te są rozbudowane, np. mamy możliwość skorzystania z trybu oszczędzania energii, który polega na ładowaniu urządzenia do poziomu 60%. Ma to na celu oszczędzanie baterii, gdy przez większość czasu laptop jest stale podpięty do zasilania. Równie przydtatną opcja jest tryb ochronu, który pozowala nam na regulację temperatury kolorów.
Lenovo Legion Y740 18a

Bateria

Jedną z największych wad Y740 jest jego bateria. Ta po prostu bardzo krótko wytrzymuje. Przy pełnej wydajności komputer będzie pracował ledwie godzinę czasu, a to naprawdę słaby wynik. 230 watowa ładowarka, nota bene dość sporych rozmiarów, naładuje laptop w niecałe 120 minut.

Lenovo Legion Y740 14

Podsumowanie i werdykt

Lenovo Legion Y740 1

Moim zdaniem Lenovo Legion Y740 to bardzo dobre urządzenie. W 100% spełnia swoje zadanie jako laptop gamingowy. Większość tytułów uruchomimy na wysokich detalach i tylko w niektórych grach musi nieco obniżyć poszczególne wodotryski graficzne.

Z pewnością gracze docenią obecność matrycy 144 Hz wraz z modułem G-Sync, która idealnie nadaję do dynamicznych gier, gdzie liczy się każda klatka. Wisienką na torcie jest podświetlenie RGB, które możemy dowoli konfiugrować lub ostatecznie wyłączyć.

Oczywiście Y740 nie jest bez wad. Z punktu widzenia gracza największą niedogodnością jest niewygodna klawiatura, która moim zdaniem nie srpawdzi się podczas długich senasów przy ulubionych tytułach. Pozstałe wady wynikają z faktu, że Y740 to laptop gamingowy, a więc nie możemy liczyć na świetną kulturę pracy czy długi czas pracy na baterii.

Za omawiany model w momencie publikacji testu trzeba zapłacić nieco ponad 8000 zł – sprawdź ceny w sklepach internetowych

Zalety Wady
Elegancki wygląd głośna praca
Świetna wydajność Krótki czas pracy na baterii
Matryca 144 Hz, G-Sync Możliwe nierówne podświetlenie matrycy
Aluminiowa obudowa Niewygodna klawiatura do gier
Podświetlenie RGB
Mnogość i rozmieszczenie portów
Skuteczny układ chłodzenia…
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz Pieta