Moc sieci MESH w każdym domu. Test zestawu Tenda Nova MW6

Wojtek BłachnoSkomentuj
Moc sieci MESH w każdym domu. Test zestawu Tenda Nova MW6
{reklama-artykul}
Internet bezprzewodowy to teraz norma praktycznie w każdym domu. Połączenie bezprzewodowe umożliwiają nawet urządzenia stacjonarne, które teoretycznie nie wykorzystają pełni możliwości sieci WiFi. WiFi mają teraz nie tylko telefony i komputery, ale również telewizory, pralki, a nawet lodówki. Podłączenie wszystkich tych urządzeń do Sieci w mieszkaniu, to w sumie żaden problem. Wystarczy zwykły router WiFi i voila!. Problem zaczyna się, gdy dysponujemy nieco większą przestrzenią życiową. Powiedzmy, nie 70 metrów kwadratowych w bloku, lecz około 500 metrów domu jednorodzinnego.

Tenda Nova MW6 Zestaw
Źródło: Tenda

Jeden router może w tej sytuacji już nie podołać i w wielu miejscach naszego domu pozostaniemy bez połączenia z Internetem lub będzie ono bardzo słabe. Tutaj z pomocą przychodzi urządzenie, a raczej zestaw urządzeń takich jak Tenda Nova MW6, które pracują w technologii Mesh. Jak to działa? Jest to w banalnie proste w samym założeniu – mamy zestaw kilku urządzeń, które automatycznie i w sposób inteligentny komunikują się ze sobą, udostępniając Internet na dużym obszarze.

Zagadnienia związane z konfiguracją Sieci brzmią bardzo skomplikowanie i najczęściej potrafią zniechęcić do siebie nie tylko laików. Z zestawem Tenda Nova jest wręcz przeciwnie – to banalne w podłączeniu i konfiguracji urządzenia. Prostota zaczyna się już od samej zawartości zestawu. Otrzymujemy w nim 3 identyczne kostki, 3 zasilacze i jeden kabel sieciowy. Trzeba przyznać, że od strony wizualnej urządzenia prezentują się nader elegancko i jednocześnie minimalistycznie.

Tenda Pudło

Wygląd konserwatywny acz elegancki

Kształtem przypominają jednokolorową kostkę Rubika 2×2 i zdecydowanie nie oszpeci wystroju użytkownika o nawet najbardziej wysublimowanym poczuciu estetyki. Pod spodem urządzenia znajdują się dwa porty ethernetowe oraz port zasilania. Bardzo miłym elementem, który mnie osobiście zaskoczył, jest biały, płaski kabel sieciowy. Zasilacze w kolorze białym również prezentują się znakomicie, choć są to przecież elementy zazwyczaj schowane. Teoretycznie producent mógł ten element zwyczajnie olać i dać zwykły, byle jaki kabel i jakikolwiek zasilacz. Taka skrupulatność i dbałość o pozornie nieistotne detale, to zawsze spory plus.

Tenda Nova MW6 Spód

Konfiguracja to pestka

Skoro to takie proste, to jak wygląda proces konfiguracji? Wystarczy wybrać dowolną z kostek, podłączyć ja do sieci oraz zasilania. Urządzenie automatycznie się uruchomi. Wtedy musimy tylko podłączyć się do niego na przykład za pomocą smartfona. Pierwsza podłączona kostka zacznie pełnić funkcję routera MASTER, a pozostałe połączą się z nią automatycznie i będą podrzędne. Słowo klucz to „automatyczne”. W zasadzie wszystko przebiega tutaj samodzielnie, bez konieczności naszej ingerencji. Po rozmieszczeniu trzech kostek w różnych miejscach domu, tak aby ich zasięg się pokrywał i podłączeniu ich do prądu, mija kilkanaście sekund i mamy już dostęp do Sieci.

Same kostki posiadają jedynie jedną diodę, informującą o stanie gotowości i sile sygnału. Gdy dioda świeci się stale, oznacza że kostka jest podłączona. Jej kolor odpowiada sile sygnału (niebieski – mocne połączenie, żółty – wystarczające, magenta – słabe). Gdy wszystkie są kostki świecą się na zielono – znaczy, że zasięg jest idealny. Gdy świeci się na przykład na pomarańczowo, warto poszukać jej lepszego miejsca.

Czym jest MESH i jakie ma zalety?

Czym się różni w takim razie Tenda Nova, od zwykłych extenderów sieciowych? Ano tym, że wszystkie urządzenia MESH, tworzą jedną, spójną sieć bezprzewodową. Nie musimy przełączać się do kolejnego urządzenia, a zasięg sieci bezprzewodowej będzie zawsze na odpowiednim poziomie. Wszystko dzięki funkcji płynnego roamingu. Urządzenia same rozpoznają, że wychodzimy z zasięgu jednego z nich, a wtedy zostaniemy automatycznie przełączeni na tę kostkę, która zapewni nam lepsze połączenie, a my, nawet nie zauważymy różnicy.

Tenda WiFi aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna to wzór minimalizmu i funkcjonalności

Wielkim plusem jest tutaj świetna aplikacja mobilna, dostępna na iOS i Androida. Jest ona minimalistyczna, ale spełnia swoje zadanie w stu procentach. Po pierwszym podłączeniu telefonu do Sieci, poprzez podanie hasła nadrukowanego na spodzie urządzenia, możemy w aplikacji ustawić własną nazwę sieci i hasło. Mamy tutaj wgląd w najważniejsze opcje routera oraz świetną wizualizację naszej sieci MESH, na której widać każdą z podłączonych kostek. Ponadto, do dyspozycji użytkownika oddano całkiem standardowe opcje takie jak kontrola rodzicielska, Sieci dla gości, opcje serwera DHCP i DNS. Do grupy dużo ciekawszych opcji należy tryb QoS, który priorytetyzuje ruch sieciowy związany z grami i WWW. Są tu też opcje dotyczące wspomnianego już roamingu. Jednak aplikacja nie zadowoli miłośników grzebania w zaawansowanych ustawieniach. Jak minimalizm to w pełni.

Jak to się sprawdza w praktyce?

Ale jak w zasadzie sprawuje się Tenda Nova pod względem osiągów? Powiem wprost – jest więcej niż lepiej. Router obsługuje częstotliwości 2,4 i 5 GHz – tak więc bez problemu podłączymy każde urządzenie. Siec 5G zapewnia prędkości do 867 Mb/s a 2,4 GHz do 300 Mb/s.

Tenda Nova prędkość

Podczas testów rozstawiłem kostki na całkiem sporej powierzchni w dużym, jednorodzinnym domu. Do tej pory Sieć była dostępna tylko na piętrze, gdzie znajdował się dotychczasowych router. Na dole natomiast zasięg był obecny jedynie bezpośrednio pod routerem. Po zastosowaniu zestawu Nova Internet jest teraz dostępny dosłownie w całym domu. Zasięg WiFi prawie zawsze jest pełen, a prędkości na obu dostępnych częstotliwościach, są więcej niż zadowalające.

Tenda Nova - Moc sygnału

Tenda Nova wyposażona jest w technologię Wave2 MU-MIMO, co sprawia, że potrafi komunikować się z kilkoma urządzeniami w tym samym czasie. Mamy też tutaj tak zwany beamforming, czyli kształtowanie sygnału WiFi w stronę urządzeń w taki sposób, by zmaksymalizować zasięg i jakość połączenia.

Tenda Nova MW6

Źródło: Tenda

Pytanie jest proste – Czy warto?

Moim zdaniem, zdecydowanie tak! Fakt, nie jest to rozwiązanie idealna dla każdego i nie wszędzie będziemy mogli wykorzystać potencjału sieci MESH w stu procentach. Nie jest to też tanie rozwiązanie, za to na pewno jedno z najbardziej przystępnych cenowo w tej kategorii. Przykładowo TP-Link Deco M5, również działający w technologii MESH, kosztuje koło 1100 zł. Tymczasem za Tenda Nova MW6 musimy obecnie zapłacić niecałe 900 zł (zobacz oferty w sklepach internetowych). Jest to więc idealne i przystępne cenowo rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje podłączyć swój dom do Internetu.

Zalety Wady
altBanalna instalacja i konfiguracja altDosyć wysoka cena
altProsta w obsłudze i intuicyjna aplikacja mobilna altBrak rozbudowanych opcji konfiguracji
altZasadniczo bezobsługowe działanie
altNajbardziej opłacalne rozwiązanie w tej kategorii
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Wojtek BłachnoO technologii i popkulturze może pisać bez ograniczeń. Wśród rodziny i znajomych ma opinię "tego Wojtka co się zna na komputerach". Z wykształcenia bibliotekarz, choć jego zawodowe ścieżki do biblioteki jakoś nie zaprowadziły. Lubi dobre kino, wino, podróże i muzykę filmową. Niepoprawny gadżeciarz. Twierdzi, że urodził się za późno, żeby odkrywać Świat, za wcześnie, żeby odkrywać Wszechświat, ale idealnym momencie, żeby odkrywać Internet. Jest zdania, że memy to poezja XXI wieku.