Instalki.pl » Testy » Hardware » Test Flix TV Box: przystawka Smart TV do telewizora
Poniedziałek, 23 Lipiec 2018 13:39, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Flix TV Box 9Smart TV napędzane Androidem.

mPTech, polski producent znany z urządzeń myPhone i HAMMER postanowił wprowadzić na rynek nową markę o nazwie techBite. Pierwszym produktem sygnowanym tą nazwą jest przystawka do telewizora Flix TV Box, którą właśnie przetestowaliśmy.

Smart TV są już standardem w nowszych telewizorach, a użytkownicy starszych odbiorników mogą nabyć dedykowane urządzenia aby cieszyć się dostępem do treści online. Przystawka taka jak Flix TV Box może być również zbawieniem dla osób posiadających telewizor z funkcjami Smart, które nie działają najlepiej lub w przypadku których producent zaprzestał aktualizacji.

Flix TV Box to produkt dedykowany na polski rynek więc nie dziwi fakt, że całe pudełko oraz instrukcja obsługi zawierają informacje w naszym języku.

W zestawie oprócz samego urządzenia, które jest zaskakująco małe (120x120x28 mm) znajdziemy instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, pilota i baterie oraz kabel HDMI. Zatem otrzymujemy kompletny zestaw, który jest gotowy do podłączenia.

Flix TV Box 2

Obudowa jest plastikowa i pokryto ją gumowaną, matową powłoką, która lubi zbierać zabrudzenia ale wygląda elegancko i minimalistycznie. Na jakość wykonania nie można narzekać, wszystkie elementy i złącza są poprawnie spasowane.

Flix TV Box 6

Dołączony pilot niczym szczególnym się nie wyróżnia, został wykonany z plastiku, a na jego jakość nie można narzekać. Jest poręczny i prosty w obsłudze, a to chyba najważniejsze.

Flix TV Box 8

Specyfikacja techniczna

Teraz trochę o specyfikacji. Sercem urządzenia jest układ S905X firmy Amlogic integrujący czterordzeniowy procesor ARM typu Cortex-A53 o taktowaniu 1,5 GHz, z procesorem graficznym Mali-450MP (750 MHz). wspierany przez 2 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej.

TV Box od techBite obsługuje standardy 802.11 ac/b/g/n przy wykorzystaniu dwóch pasm - 2,4 i 5 GHz. Na pokładzie znajdziemy slot na kartę Micro SD, Bluetooth 4.0, złącze HDMI 2.0a, gniazdo Ethernet RJ-45 i 2x USB 2.0.

Flix TV Box 4

Warto również dodać, że urządzenie wspiera standard DLNA (można współdzielić i przesyłać wszelkie pliki multimedialne w ramach wewnętrznej lokalnej sieci bezprzewodowej Wi-Fi) i Miracast. Wśród obsługiwanych formatów wideo producent wymienia MKV, WMV, M2TS, MOV, MP4, AVI, MPG, MPEG, DAT, VOB, FLV, 3GP, DIVX, F4V, ASF, M2V etc.

Oczywiście nie zabrakło wsparcia dla rozdzielczości 4K i standardu HDR.

Konfiguracja i wrażenia z użytkowania

Mocnym elementem Flix TV Box jest system operacyjny, urządzenie napędza Android TV w wersji 8.0.

Po podłączeniu urządzenia do telewizora, to prowadzi nas krok po kroku dosłownie “za rączkę”. Nie trzeba być zatem geekiem aby poradzić sobie z konfiguracją, a dodatkowym atutem jest interfejs w języku polskim.

Platforma Android TV sprawia, że podczas konfiguracji będziemy musieli zalogować się na konto Google, które umożliwi pobieranie aplikacji ze sklepu Play.

Flix TV Box Screenshot 20180723-134105

Na co dzień korzystam z telewizora Sony z wbudowanym Smart TV opartym również na Android TV. Jego działanie, delikatnie mówiąc, jest tragiczne. Interfejs jest powolny, zdarza się, że aplikacje się zawieszają więc korzystanie z funkcji smart to jedna wielka mordęga.

Flix TV Box Screenshot 20180723-134115

Na tym tle Flix TV Box wypada rewelacyjnie. System działa bardzo szybko i bez zacięć. Instalowanie aplikacji, przełączanie się między nimi i poruszanie się po interfejsie - wszystko działa jak należy.

Flix TV Box Screenshot 20180723-134134

Aby sprawdzić możliwości przystawki zainstalowałem kilkanaście aplikacji oraz podłączyłem dysk USB z materiałami wideo. Nie zauważyłem aby urządzenie miało problem z odtwarzaniem poszczególnych plików w różnych formatach. Również aplikacje i gry działają płynnie.

Flix TV Box Screenshot 20180723-134050

Google Assistant

W urządzeniu dostępny jest asystent głosowy Google, który póki co oficjalnie nie jest dostępny w języku polskim ale jeszcze w tym roku ma się to zmienić. Google Assistant na Flix TV Box działa bardzo sprawnie, wystarczy nacisnąć dedykowany przycisk na pilocie i przemówić.

Pierwsze uruchomienie asystenta nie jest już tak oczywiste. Na początku myślałem, że asystent po prostu nie działa, podczas wyszukiwania głosowego nie działo się zupełnie nic. Sięgnąłem do instrukcji obsługi i okazało się, że aby aktywować Google Assistant trzeba dodać pilot jako urządzenie Bluetooth. Wystarczyło wejść w ustawienia urządzenia, dodać nowe akcesorium i podczas parowania na pilocie nacisnąć jednocześnie przycisk OK i “-” zmniejszający głośność.

Co ciekawe, ustawiając język polski możemy wydawać proste komendy, które zostaną rozpoznane. Wystarczy nacisnąć przycisk i powiedzieć “Uruchom Kodi” i aplikacja zostanie uruchomiona. Podobnie jak na smartfonach z Androidem działają podstawowe polecenia, można zapytać Asystenta o pogodę na jutro, a ten odpowie w języku polskim a do tego pokaże ją na ekranie. W przypadku wyszukiwania filmów, całość opiera się o zasoby Filmów Google oraz YouTube.

Flix TV Box Screenshot 20180723-134226

Flix TV Box Screenshot 20180723-134233

Sterowanie głosowe jest zatem dostępne w języku polskim ale w ograniczonym zakresie.

Podsumowanie

Flix TV Box to udany produkt dający wygodny dostęp do funkcji smart przy wsparciu platformy Android TV. Na pochwałę zasługuje responsywność i ogólna stabilność działania. Przystawka działa wystarczająco szybko i nawet zainstalowanie kilkunastu aplikacji tego nie zmieniło.

Na plus trzeba też zaliczyć obecność asystenta głosowego, który częściowo działa w języku polskim, a Google zapowiedziało już pełne wsparcie więc pozostaje czekać aż pojawi się stosowna aktualizacja. Pod warunkiem, że producent nie zawali tej kwestii i na czas wyda odpowiedni update.

Sporą wadą w momencie pisania recenzji jest brak wsparcia dla Netflixa. Aplikacja po zainstalowaniu informuje, że nie sprzęt nie jest zgodny i nie można jej uruchomić. Udało mi się dowiedzieć, że producent rozmawia z twórcami aplikacji i wsparcie może pojawić się wkrótce. Jest też inne rozwiązanie, można ręcznie zainstalować odpowiedni pakiet APK (trzeba go pobrać ręcznie na komputerze, a następnie skopiować do pamięci urządzenia).

Ile trzeba zapłacić za Flix TV Box? Wyjściowa cena to 329 zł i trzeba przyznać, że mogłaby być niższa aby konkurować z Mi TV Box od Xiaomi, który w oficjalnej polskiej dystrybucji kosztuje dokładnie tyle samo ale w sieci nie brakuje dużo korzystniejszych ofert.

ZaletyWady
Dobra jakość wykonania  Nie działa Netflix
Wygodny pilot z wbudowanym mikrofonem Wysoka cena
Wsparcie dla Google Assistant
Szybka i niezawodna praca