Jumper EZbook 3L Pro – test niedrogiego, 14-calowego notebooka

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Jumper EZbook 3L Pro – test niedrogiego, 14-calowego notebooka
{reklama-artykul}
Chińskie firmy zalewają rynek niedrogimi notebookami, które często mają niemal bliźniaczą specyfikację. Tym razem do testów otrzymaliśmy model oznaczony jako Jumper EZbook 3L Pro, który powinien zainteresować osob szukające budżetowego komputera z 14-calowym ekranem, który sprawdzi się do podstawowych zadań.

Jumper EZbook 3L Pro Specyfikacja
Procesor Intel Celeron N3450
Karta graficzna Intel HD Graphics 500
Wyświetlacz 14″ IPS / 1920 x 1080 (FHD)
Pamięć RAM 6 GB DDR3L
Pamięć wewnętrzna 64 GB eMMC
Czytnik kart pamięci Tak
Akumulator 9600mAh
System operacyjny Windows 10 Home
Złącza Micro HDMI, 2x USB 3.0, microSD, mini jack
Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Bluetooth 4.0
Wymiary 33.00 x 22.00 x 1.30 cm
Waga 1,3 kg

Wygląd i pierwsze wrażenia

Komputer nie zaskakuje wyglądem, wręcz przeciwnie – chińczycy bez skrupułów skopiowali konstrukcję obudowy z MacBooka Air co w tym przypadku można uznać za zaletę. Obudowę wykonano z matowego aluminium i jedynie na krawędziach dodano połyskujące szlify. Zastosowana konstrukcja jest zdecydowanie lepsza od większości plastikowych ultrabooków w podobnej cenie.

Całość sprawia pozytywne wrażenie, elementy są prawnie spasowane, a pod naciskiem nic nie skrzypi. Nie zauważyłem też aby klapa po miesiącu użytkowania nabrała luzów, a żeby otworzyć komputer trzeba użyć dwóch rąk. Z przodu umieszczono niewielkie wcięcie w obudowie, które ułatwia otwieranie notebooka.

Jumper EZbook 3L Pro 7

Stosunkowo wąskie ramki wokół ekranu sprawiają, że udało się zamknąć 14-calowy ekran w obudowie typowej dla 13.3-calowych notebooków. Niska waga (1.3 kg) i niewielka grubość (maksymalnie 13,7 mm) sprawiają, że komputer jest wygodny w transporcie.

Trzy małe diody LED, umieszczone tuż nad klawiaturą po lewej stronie, wskazują stan zasilania i aktywację Caps Lock i Num Lock.

Jumper EZbook 3L Pro 5

Klawiatura osadzona jest w lekkim zagłębieniu, a wyspowy układ w połączeniu z odpowiednimi odstępami pomiędzy klawiszami zapewnia dostateczny komfort pisania. Jedynym mankamentem jest przycisk Power umieszczony w prawym górnym rogu zaraz obok Delete więc nie trudno o przypadkowe wyłączenie komputera.

Touchpad nie ma problemów z czasem reakcji czy precyzją. Jedyne zastrzeżenia mogę mieć do działania funkcji wielodotyku – wielokrotnie zdarzało mi się powiększać stronę podczas gdy chciałem jedynie przewinąć w dół.

Jumper EZbook 3L Pro 9

Testowany komputer posiada cechy typowe dla utrabooka więc nie ma co liczyć na dużą ilość portów. Na lewej krawędzi znajdziemy otwór mikrofonu, port micro HDMI i USB 3.0. Po przeciwnej stronie znajdziemy gniazdo kart micro SD, USB 3.0, gniazdo audio i port DC-IN. Z tyłu nie znajdziemy żadnych portów, są za to dwa głośniki.

Jumper EZbook 3L Pro 1

Jumper EZbook 3L Pro 3

Na spodzie znajduje się slot dysku M2, aby się do niego dostać, wystarczy odkręcić jedną śrubkę.


Ekran

Ekran komputera Jumper EZbook 3L Pro wykonano w technologii IPS, a jego jakość jest satysfakcjonująca biorąc pod uwagę cenę urządzenia. Rozdzielczość Full HD gwarantuje dostateczną ostrość wyświetlanych elementów, a matowa powłoka sprawia, że czytelność elementów nawet przy mocniejszym świetle stoi na wysokim poziomie.

Jumper EZbook 3L Pro 8

Wydajność i kultura pracy

Jumper EZbook 3L Pro napędza układ Intel Celeron N3450, który jest typowy dla niedrogich, chińskich notebooków. SoC oparty jest na platformie Apollo Lake i wykonano go w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Bazowa częstotliwość procesora wynosi 1,10 GHz. Układ graficzny Intel HD Graphics 500 wspiera DirectX 12 i zapewnia wyjście wideo w 4K więc bez przeszkód można podłączyć monitor o wyższej rozdzielczości.

W podstawowej wersji użytkownicy otrzymują do dyspozycji 6 GB RAM oraz pamięć flash 64 GB eMMC. Na szczęście komputer wyposażono w dodatkowy slot M2 więc bez przeszkód podłączymy dodatkowy dysk.

Jumper EZbook 3L Pro 11

Taka konfiguracja z powodzeniem wystarcza do prostych, codziennych czynności. Notebook zazwyczaj działa bez zacięć i umożliwia przeglądanie internetu, odtwarzanie wideo (także strumieniowanie), tworzenie tekstów czy odbieranie poczty. Większość użytkowników nie odczuje zatem wielkiego dyskomfortu jednak pracując na co dzień na wydajniejszym sprzęcie zdecydowanie czuć różnicę. Bardziej wymagające osoby powinny być natomiast świadome, że w tej cenie nie można otrzymać demona wydajności.

Jumper EZbook 3L Pro 10

System Windows 10 w wersji Home działa płynnie i nie ma problemów z jego obsługą. Okazjonalne spowolnienia mogą być jednak spowodowane zastosowaną pamięcią eMMC. W przeprowadzonych przez nas testach uzyskaliśmy prędkość odczytu sekwencyjnego na poziomie 165 MB/s, natomiast zapis wyniósł 105 MB/s.

Jumper EZbook 3L Pro

Na pochwałę zasługuje kultura pracy. Notebook nie wydaje praktycznie żadnych dźwięków podczas użytkowania. To zasługa pasywnego systemu chłodzenia. Jednocześnie temperatury urządzenia utrzymują się na zadowalającym poziomie.

Po wyjęciu z pudełka system Windows 10 dostępny jest w angielskiej wersji językowej. Z poziomu ustawień można jednak za darmo pobrać polską lokalizację.

Czas pracy na baterii, łączność

Energooszczędny procesor przekłada się na zadawaljący czas pracy na baterii. W naszym teście notebook pracował średnio 5-6 godzin na jednym ładowaniu (przeglądanie internetu, oglądanie wideo na YouTube).

Zastrzeżeń nie można mieć do zastosowanego modułu Wi-Fi. Obsługuje on sieci zarówno w paśmie 2,4 GHz jak i 5 GHz, przez co zyskujemy dostęp do naprawdę szybkiego i komfortowego połączenia.

Podsumowanie

{reklama-artykul}Czy producent słusznie w nazwie komputera umieścił określenie “Pro”? Raczej nie bowiem nie mamy tutaj do czynienia ze sprzętem profesjonalnym czy ultra wydajnym. Nie oznacza to jednak, że Jumper EZbook 3L Pro jest złym komputerem, wręcz przeciwnie. W cenie poniżej 1000 zł to zdecydowanie jednak z ciekawszych propozycji.

Decydując się na komputer za tak niewielką kwotę trzeba mieć oczywiście świadomość jego ograniczeń. Jest to maszyna do absolutnie podstawowych zadań jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów, praca z dokumentami czy granie w podstawowe gry jak Pasjans czy Minecraft.

Ultrabook zaskakuje dobrą jakością wykonania, jest lekki, a zastosowany ekran IPS oferuje przyjemne kolory. Czas pracy na baterii również nie zawodzi, zastrzeżenia można mieć za to do dość wolnej pamięci eMMC.

W momencie pisania testu za Jumper EZbook 3L Pro w sklepie GearBest trzeba zapłacić około 970 zł.

Zalety Wady
Dobra jakość wykonania Przeciętna wydajność
Kompaktowe wymiary Wolny dysk
Dodatkowy slot M.2 na dysk SSD
Atrakcyjna cena

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.