Test gamingowych głośników Trust GXT 658 Tytan 5.1

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Test gamingowych głośników Trust GXT 658 Tytan 5.1
Gracze ceniący jakość dźwięku zazwyczaj decydują się na wykorzystanie słuchawek, dzięki czemu mogą się odizolować od świata i zagłębić w rozgrywkę. Niektórzy lubią także korzystać z dedykowanych głośników. Trust GXT 658 Tytan 5.1 to jeden z takich zestawów.

Sprzęt mieliśmy okazję dogłębnie przetestować, sprawdzając zarówno jego ogólną jakość, jak i dźwięk przestrzenny 5.1. Czy warto się nim zainteresować?

Trust GXT 658 Tytan 7

Wygląd i pierwsze wrażenia

Trust GXT 658 Tytan 5.1 zamknięte są w dość dużym pudle. Nic w tym jednak dziwnego, w końcu w środku znajdziemy aż sześć elementów, w tym potężny subwoofer.

Choć początkowo podłączenie zestawu do komputera wydaje się skomplikowane, w rzeczywistości nie nastręcza żadnych problemów. W opakowaniu znajdują się bowiem wszystkie potrzebne kable, a instrukcja obsługi dokładnie wyjaśnia, jak to wszystko należy podłączyć. Znacznym ułatwieniem jest zastosowanie przed producenta końcówek o różnych kolorach.

Trust GXT 658 Tytan 1

Z dźwięku przestrzennego 5.1 skorzystamy wyłącznie w przypadku komputerów PC, które są wyposażone w kartę muzyczną z przynajmniej trzema wyjściami audio 3,5 mm. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki specjalnym przejściówkom, także dostępnym w zestawie, głośniki można podłączyć również do innych urządzeń, za pomocą pojedynczego jacka 3,5 mm. W takim jednak przypadku tracimy dźwięk przestrzenny. Głośniki działają wtedy w trybie stereo. 

{reklama-artykul} Pod względem wyglądu zestaw Trust GXT 658 Tytan 5.1 prezentuje się dość standardowo. Cztery satelity jak i głośnik centralny, stawiany pod monitorem, wykonane są w całości z ciemnego plastiku. Subwoofer zamknięty został natomiast w drewnianej obudowie. Głośnik niskotonowy został ponadto wyposażony w niebieskie diody LED, które migają wraz z wydobywającym się basem. Im jest on mocniejszy, tym lepsze efekty świetlne. W każdej chwili można je jednak wyłączyć.

Jakość wykonania głośników stoi na wysokim poziomie. Producent postawił na stonowany design, który nie rzuca się zbyt mocno w oczy. Jedynym wyróżnikiem jest wspomniane już podświetlenie.

Z rozstawieniem zestawu nie powinno być większego problemu. Producent zaopatrzył głośniki w dość długie kable. W przypadku tylnych jest to aż 5 metrów. Zdaję sobie jednak sprawę, że przy naprawdę dużym pomieszczeniu może to być nieco mało. W moim przypadku w zupełności to wystarczyło.

Trust GXT 658 Tytan 2

Chwilę ponarzekać muszę na temat obsługi głośników. W zestawie znajduje się dedykowany, bezprzewodowy pilot. Za jego pomocą możemy dostosować głośność subwoofera, głośnika centralnego, przednich i tylnych. Wyłączyć można też podświetlenie i tryb dźwięku przestrzennego.

O ile samo korzystanie z pilota jest wygodne, tak mimo wszystko przydałaby się regulacja głośności na klasycznym pilocie przewodowym, który można by przytwierdzić do biurka. Szukanie pilota bezprzewodowego, wycelowanie nim w subwoofer i naciśnięcie przycisku regulacji głośności nie jest zbyt intuicyjne, gdy na chwilę chcemy przyciszyć wszystkie dźwięki.

Owszem, producent umieścił też regulację na subwooferze, jednak schylanie się do głośnika niskotonowego też do najwygodniejszych nie należy.

Trust GXT 658 Tytan 3

Jakość dźwięku

Tym samym przechodzimy do najważniejszej kwestii głośników – jakości dźwięku. Pod tym względem jest całkiem nieźle. Produkt marki Trust gra czysto i przyjemnie. Po odpowiednim rozstawieniu głośników rzeczywiście można się cieszyć dźwiękiem przestrzennym.

Odnoszę jednak wrażenie, że satelitki są nieco zagłuszane przez głośnik centralny, który gra stosunkowo głośno. Oczywiście wartość tę można dostosować z pilota, by inne głośniki nie były tłumione, jednak brak tu pewnej harmonii.

Subwoofer oferuje imponujące i mocne basy. W zasadzie podczas użytkowania moc głośnika niskotonowego nigdy nie miałem ustawioną na maksymalną, gdyż wtedy zagłuszałby on resztę dźwięków. Nie wspominając o sąsiadach, którzy z pewnością nie byliby zadowoleni z jego możliwości. Warto w tym momencie nadmienić, że moc RMS zestawu wynosi 90W, a szczytowa 180W, czyli całkiem sporo.

Trust GXT 658 Tytan 4

Po odpowiednim skonfigurowaniu mocy poszczególnych głośników można się jednak cieszyć dźwiękiem dobrej jakości. Zestaw idealnie nadaje się do grania. Przetestowałem go między innymi w Battlefieldzie 1, gdzie odgłosy wybuchów i wystrzałów brzmiały naprawdę nieźle i dawały ogromną satysfakcję. Nieco gorzej wypadał w tym przypadku sam dźwięk przestrzenny. Czasami miewałem problemy ze zlokalizowaniem kierunku strzałów.

Trust GXT 658 Tytan 5.1 to zestaw, który sprawdzi się nie tylko w grach. Równie komfortowo ogląda się filmy (szczególnie te ze ścieżką dźwiękową 5.1) oraz słucha muzyki. Ze względu na mocny bas, głośniki świetnie nadają się do muzyki elektronicznej.

Poszczególne pasma grają stosunkowo równo, jeżeli odpowiednio przytniemy mocny bas. W takim przypadku uzyskujemy czysty i zadowalający dźwięk, który dla przeciętnego użytkownika powinien być wystarczający. Nie jest to zestaw dla audiofilów, ale oni raczej doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Trust GXT 658 Tytan 5

Podsumowanie

Trust GXT 658 Tytan 5.1 to ciekawy zestaw głośników, jeżeli poszukujemy czegoś z dźwiękiem przestrzennym. Sprzęt jest trudno dostępny w Polsce, jednak z powodzeniem można go zamówić od zachodnich sąsiadów. Cena nie powinna przekraczać 130 euro, czyli około 550 złotych.

Czy jest to zatem propozycja godna polecenia? Jeżeli zależy nam na mocnym basie i dźwięku przestrzennym, a głośniki mają służyć głównie do grania, sprzęt spełni nasze oczekiwania.

Zalety Wady
Solidne wykonanie Brak pilota na kablu
Przyzwoita jakość dźwięku Ograniczona dostępność w Polsce
Potężny bas
Dźwięk przestrzenny

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.