Hykker Power Bank Solar 4000 – test solarnego powerbanka z Biedronki

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Hykker Power Bank Solar 4000 – test solarnego powerbanka z Biedronki
W dyskontowych koszach Biedronki można przez kilka najbliższych tygodni znaleźć powerbank z funkcją ładowania słonecznego. Czy produkt marki Hykker jest idealnym kompanem w podróży, ratującym nas od braku energii w najmniej oczekiwanym momencie? Sprawdzamy.

Hykker Power Bank Solar 4000 Specyfikacja
Akumulator 3900 mAh
Ładowanie microUSB – USB (typ A) 5 V 500mA
Wejście microUSB 5V 1A
Wyjście 2 x USB 5V 1A
Dodatkowe Wbudowana latarka
Waga 145 g
Wymiary 146 x 75 x 15 mm

Wygląd i pierwsze wrażenia

{reklama-artykul}Power Bank Solar 4000, bo tak nazywa się sprzęt, dostępny jest w dwóch wersjach: czarnej oraz czarno-żółtej. Do naszej redakcji dotarł drugi z wymienionych wariantów.

Już podczas wyjmowania z pudełka w oczy rzucają się dość spore wymiary gadżetu. Ponad 14 centymetrów długości i 7 szerokości to dużo, jak na urządzenie z ogniwem o pojemności zaledwie 3900 mAh.

Hykker Power Bank Solar 4000 3
Jest to oczywiście podyktowane umieszczeniem panelu słonecznego. To właśnie on zajmuje lwią część wykonanej z plastiku obudowy. Na szczęście producent pomyślał o gumowym wykończeniu, dzięki czemu gadżet powinien być odporniejszy na ewentualne upadki. Z jednej strony zastosowano również uchwyt, za pomocą którego powerbank przytwierdzimy np. do plecaka. Dzięki temu, będzie on (teoretycznie) cały czas magazynować energię słoneczną.

Na lewej krawędzi umieszczona została niewielka latarka. Power Bank Solar 4000 może zatem posłużyć do przyświecenia sobie w ciemnym pomieszczeniu.

Gadżet oferuje dwa tradycyjne złącza USB, za pomocą których możemy ładować inne urządzenia. Wejście microUSB służy natomiast do ładowania samego powerbanka.

Hykker Power Bank Solar 4000 4

Wszystkie złącza są ukryte pod gumowymi zaślepkami. I właśnie tu pojawia się pierwszy mankament. Są one osadzone dość głęboko w obudowie, przez co zwykły kabel microUSB będzie się samoczynnie wypinać. Potrzebny jest kabel o wydłużonej końcówce, jaki znajdziemy np. w serii smartfonów myPhone Hammer. Niestety, producent nie dodał takiego do powerbanka, co oznacza, że bez zakupienia dodatkowego kabla gadżet będzie bezużyteczny.

Wydajność ogniwa

Pełne naładowanie baterii za pomocą kabla microUSB zajmuje około 4 godzin. Niestety wydajność ogniwa o pojemności 3900 mAh nie jest zbyt duża. W rzeczywistości udało mi się nią jednokrotnie naładować Huawei P9 Lite, którego pojemność baterii wynosi 3000 mAh. Na drugie ładowanie „soków” już niestety zabrakło. Straty energii podczas ładowania są zatem stosunkowo duże. Pochwalić należy natomiast całkiem szybkie przekazywanie energii. Ładowanie smartfona trwało niewiele dłużej niż z tradycyjnego gniazdka.

Hykker Power Bank Solar 4000 2

Jak sprawuje się funkcja ładowania słonecznego? Bardzo kiepsko. Po przeleżeniu cały dzień na słońcu na świeżym powietrzu, powerbank nie naładował się prawie wcale. Zmagazynowaną energią udało mi się podładować P9 Lite o zaledwie 1%.

Panel słoneczny należy zatem traktować jako atrapę. Zebrana za jego pomocą energia może, co najwyżej posłużyć do chwilowego zaświecenia latarki, a nie ładowania jakiegokolwiek urządzenia.

Hykker Power Bank Solar 4000 5

Podsumowanie

Czy zatem Hykker Power Bank Solar 4000 ma jakiś sens? Trudno doszukiwać się tu realnego zastosowania. Wydajność ogniwa nie jest najlepsza, konstrukcja jest stosunkowo duża, a panel słoneczny po prostu nie działa.

Producent życzy sobie za to „cudo” 49,99 zł. To zdecydowanie za dużo. W podobnej cenie znajdziemy znacznie wydajniejszego powerbanka, bez zbędnego panelu słonecznego. Warto też rozważyć dołożenie kilku złotych i zakupienie banku energii o większej pojemności ogniwa.

Zalety Wady
Wytrzymała obudowa Brak odpowiedniego kabla w zestawie
  Kiepska wydajność ogniwa
  Panel słoneczny praktycznie nie działa

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.