SteelSeries Arctis 3 – recenzja niezwykle komfortowych słuchawek nie tylko dla graczy

Mateusz PonikowskiSkomentuj
SteelSeries Arctis 3 – recenzja niezwykle komfortowych słuchawek nie tylko dla graczy
Słuchawki gamingowe powinny błyszczeć, świecić i strzelać wodotryskami? Niekoniecznie. Osobiście nie lubię przekombinowanych konstrukcji, których nadrzędnym celem jest krzykliwy wygląd. Tym samym już na samym początku SteelSeries doskonale wstrzelił się w mój gust, prezentując słuchawki z serii Arctis.

Testowane Arctis 3 to najniższy model z całej serii, co oznacza, że kierowany jest do użytkowników, dla których istotnym aspektem jest przystępna cena. Czym różnią się od swoich droższych braci? Arctis 5 ma dodatkowo podświetlenie RGB, a Arctis 7 oferuje łączność bezprzewodową.

Słuchawki Arctis 3 zapewniają w zasadzie wszystko, czego mogą oczekiwać gracze – są wygodne i duże muszle, jest dźwięk przestrzenny Dolby 7.1 i obowiązkowy atrybut każdego szanującego się gracza, czyli mikrofon.

SteelSeries Arctis 3 Specyfikacja
Rodzaj Nauszne zamknięte
Membrany 40 mm
Komunikacja Minijack 3,5 mm
Pasmo przenoszenia 20 ~ 22000 Hz
Impedancja 32 Ohm
Długość przewodu 3 m
Czułość 98 dB
Mikrofon Chowany, dwukierunkowy
Dodatkowe informacje Regulacja głośności
Dźwięk przestrzenny Dolby 7.1
Odpinany kabel
Redukcja szumów otoczenia w mikrofonie

Wygląd i pierwsze wrażenia

Jak już wspomniałem, wygląd słuchawek doskonale wpisuje się w mój gust. To propozycja dla osób ceniących minimalistyczny design, pasujący do niemal każdej sytuacji.

Gdy po raz pierwszy miałem okazję “przymierzyć” Arctis 3 jeszcze przed rynkową premierą podczas PGA 2016 w Poznaniu, sprzęt zrobił na mnie doskonałe wrażenie. Gdy słuchawki dotarły do naszej redakcji, nic w tej kwestii się nie zmieniło i nadal uważam, że to jedne z najlepiej wyglądających słuchawek gamingowych na rynku.

SteelSeries Arctis 3 4
Cała konstrukcja stanowi połączenie różnych materiałów, a głównym z nich jest tworzywo sztuczne. Plastik sprawia wrażenie porządnego, a matowe wykończenie nadaje charakteru.

Pałąk jest wystarczająco elastyczny, a pod nim zastosowano materiał przywodzący na myśl gogle narciarskie. Pasek znajdujący się pod pałąkiem ma za zadanie trzymać całość na głowie w odpowiedniej pozycji i to rozwiązanie spełnia swoją rolę. Co ważne, pasek jest elastyczny i można regulować jego długość. Ten element może być również spersonalizowany – w sklepie producenta znajdziemy różne wzory.

SteelSeries Arctis 3 1
Zastosowane materiały sprawiają, że słuchawki są bardzo lekkie i nawet długie sesje podczas grania czy słuchania muzyki nie powodują dyskomfortu.

Mikrofon znajdujący się na lewej muszli można schować wewnątrz konstrukcji. Gdy jest ukryty, w zasadzie trudno poznać, że mamy do czynienia ze słuchawkami dla graczy i bez wstydu można wyjść w nich na miasto, umilając przechadzkę ulubionymi nutami.

SteelSeries Arctis 3 5
Z tej samej strony umieszczono rolkę regulacji głośności oraz przycisk służący do wyciszania mikrofonu. Wszystkie elementy zostały prawidłowo rozmieszczone i nie można mieć zastrzeżeń do ich działania.

SteelSeries Arctis 3 2

Dla kogo i co w zestawie?

Nauszne, przewodowe słuchawki Arctis 3 są wieloplatformowe, co oznacza, że podłączymy je zarówno do komputera, konsoli jak i smartfona. Wszystko dzięki złączu 3,5 mm.

W pudełku znajdziemy przewód o długości 3 metrów. Można go skrócić za pomocą dołączonego adaptera z końcówką analogową 3,5mm, co idealnie sprawdzi się, gdy chcemy podłączyć słuchawki do urządzenia mobilnego.

SteelSeries Arctis 3 3

Jakość dźwięku

Decydując się na SteelSeries Arctis 3 otrzymujemy nauszne, zamknięte słuchawki z membraną o średnicy 40 mm. Pasmo przenoszenia tego zestawu wynosi 20 ~ 22000 Hz, a czułość sięga 98 dB.

Słuchawki grają naprawdę przyzwoicie, jak na swój przedział cenowy. Na szczęście producent nie przesadził z basem, przez co nie jest on przytłaczający. Uznanie należy się również za średnie i wysokie tony. Zestaw od SteelSeries doskonale sprawdza się podczas słuchania muzyki, niezależnie od wybranego gatunku.

SteelSeries Arctis 3 7
Producent zapewnia, że przetworniki SteelSeries S1 oferują dokładne i naturalne odtworzenie wszystkich dźwięków, a nie tylko odgłosów wybuchów i eksplozji. I faktycznie tak jest. Podczas rozgrywki w tytuły FPS bez problemu można usłyszeć każdy dźwięk.

Dla graczy z pewnością nie bez znaczenia jest obecność dźwięku przestrzennego 7.1. Co ciekawe, zazwyczaj słuchawki oferujące tę technologię podłączane są przez interfejs USB, a w tym przypadku wystarczy złącze 3,5 mm minijack, komputer z systemem Windows 7 lub nowszym i oprogramowanie SteelSeries Engine.

Aby skonfigurować dźwięk przestrzenny, trzeba jednak trochę się pomęczyć. Nie wystarczy samo podłączenie zestawu do komputera i wgranie odpowiednich sterowników. Okazuje się, że najpierw trzeba zarejestrować słuchawki na stronie producenta, przypisać je do specjalnego konta, a następnie zalogować się na nie w oprogramowaniu SteelSeries Engine.

Wbudowany, dwukierunkowy mikrofon ClearCast ma za zadanie skutecznie redukować szumy otoczenia, jednocześnie gwarantując czysty dźwięk podczas rozmowy. Testowałem go zarówno podczas rozgrywki, jak i rozmów przez komunikatory i trzeba przyznać, że jego jakość stoi na zadowalającym poziomie.

Oprogramowanie

Chcą skonfigurować słuchawki w systemie Windows musimy skorzystać ze wspomnianej już aplikacji SteelSeries Engine.

Oprogramowanie daje użytkownikowi możliwość tworzenia profili. Z poziomu ustawień można włączyć wirtualny dźwięk przestrzenny 7.1, sterować equalizerem czy ustawić poziom redukcji szumów dla mikrofonu. Program nie jest dostępny w języku polskim, ale obsługa jest na tyle prosta, że każdy powinien sobie poradzić.

SteelSeries Arctis 3 Software

Werdykt

SteelSeries Arctis 3 to bardzo udany zestaw słuchawkowy, przede wszystkim ze względu na przyjemny i przemyślany design i lekką konstrukcję. Dawno nie testowałem tak wygodnych nausznych słuchawek.

Sprzęt trzeba też pochwalić za uniwersalność – nada się zarówno do grania, jak i słuchania muzyki nie tylko w domu, ale i na mieście. Jakość dźwięku nie zawodzi, a poziom wygłuszenia jest odpowiednio wyważony.

SteelSeries Arctis 3 9

W momencie publikacji testu za SteelSeries Arctis 3 trzeba zapłacić niespełna 400 zł (zobacz oferty w sklepach internetowych) i jest to cena akceptowalna. Jeżeli szukacie czegoś bardziej zaawansowanego, to dobrym wyborem może być model Arctis 5, do którego trzeba dopłacić około 100 zł.

Zalety Wady
Wygodna i lekka konstrukcja Instalacja na PC mogłaby być prostsza
Duży komfort użytkowania
Odpowiednia jakość dźwięku
Uniwersalność
Wysuwany mikrofon
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.