Cooler Master MasterKeys Pro M – test mechanicznej klawiatury dla graczy

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Cooler Master MasterKeys Pro M – test mechanicznej klawiatury dla graczy
Firma Cooler Master jest kojarzona przede wszystkim z produkcją podzespołów komputerowych. W jej ofercie znajdziemy także peryferia tworzone z myślą o graczach, a wśród nich klawiatury mechaniczne. Jedną z najnowszych propozycji z tej dziedziny jest Masterkeys Pro M. Czy jest to produkt godny polecenia? Sprawdzamy.

Cooler Master Masterkeys Pro M White Specyfikacja
Rodzaj Mechaniczna
Przełączniki Cherry MX Brown
Kolor Czarny
Podświetlenie Białe
Częstotliwość próbkowania 1000 Hz
Czas reakcji 1 ms
Wymiary 38.01 x 14.38 x 4.24 cm
Pamięć wewnętrzna 512 KB
Kabel Odłączany; 1,5 metra
Waga (bez kabla) 1025 g

Wygląd i pierwsze wrażenia

Cooler Master Masterkeys Pro M to z jednej strony masywna, a z drugiej kompaktowa konstrukcja. Producent nie oszczędzał na zastosowanych materiałach, przez co z ręką na sercu można stwierdzić, że urządzenie wytrzyma długi czas użytkowania.

Dlaczego kompaktowa? Nie zastosowano tu tradycyjnego układu klawiszy. Postanowiono całkowicie zrezygnować ze strzałek kierunkowych i zintegrować je z sekcją numeryczną. To ciekawe rozwiązanie, pozwalające oszczędzić sporo miejsca, jednak w praktyce okazuje się średnio wygodne.

Cooler Master Masterkeys Pro M 4
Jestem bowiem osobą, która często korzysta ze strzałek, jak również z klawiatury numerycznej, ot chociażby do przeglądania stron internetowych i wpisywania danych. W takim przypadku co chwilę musiałem włączać lub wyłączać panel numeryczny za pomocą przycisku NumLock. W przeciwnym razie albo nie działały strzałki, albo też klawisze numeryczne.

Cooler Master Masterkeys Pro M 3
Nie rozumiem też zastosowania przycisku dwóch zer. Wprowadza tylko niepotrzebne zamieszanie i nie sądzę, by ktoś szczególnie z tego korzystał. Być może to przydatne dla księgowych, ale w końcu mamy do czynienia z klawiaturą gamingową.

Osoby, które podobnie jak ja, nie przepadają za połączeniem strzałek z sekcją numeryczną, mogą wybrać wersję L, która oferuje bardziej standardowe rozłożenie klawiszy. Jest niestety nieco droższa.

Wbrew ostatniej modzie Cooler Master postanowił całkowicie zabudować klawisze, jak w tradycyjnej klawiaturze. Obudowa jest gruba i masywna. Na pochwałę zasługuje odpowiednie wyważenie. Podczas korzystania z klawiatury stoi ona w miejscu i nie drgnie nawet o milimetr. Wszystkie elementy są odpowiednio spasowane i nie irytują podczas użytkowania.

Cooler Master Masterkeys Pro M 2
Skok klawiszy jest dość duży, ale to cecha charakterystyczna praktycznie wszystkich „mechaników”. Z klawiatury korzysta się naprawdę przyjemnie, co jest też zasługą zastosowanych przełączników, ale o tym później.

W dzisiejszych czasach nie mogło się też obyć bez odpowiedniego oświetlenia. Muszę jednak przyznać, że zastosowane w Cooler Master Masterkeys Pro M podświetlenie to jedno z ładniejszych, jakie widziałem. Producent postawił wyłącznie na kolor biały i wygląda to świetnie.

Cooler Master Masterkeys Pro M 7
Oświetlenie możemy oczywiście modyfikować, redukując jego moc czy wybierając jeden z kilku trybów (np. oddychanie czy padający deszcz). Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby w kilka chwil zaprogramować własne podświetlenie, wybierając klawisze, które mają być wyróżnione. Dla osób zainteresowanych tematem dostępne jest również SDK, za pomocą którego można je całkowicie zmodyfikować.

Klawiatura jest podłączana do komputera za pomocą złącza USB. 1,5-metrowy przewód jest wystarczającej długości. Można go odłączyć od strony klawiatury, by ułatwić transport urządzenia.

Cooler Master Masterkeys Pro M 8


Przełączniki i funkcje

Cooler Master Masterkeys Pro M jest dostępny w trzech wersjach, różniących się od siebie zastosowanymi przełącznikami. Mogą być niebieskie, czerwone lub brązowe – oczywiście od Cherry MX. Do naszej redakcji dotarła wersja z przełącznikami brązowymi i to na niej opieramy nasze wrażenia.

Brązowe przełączniki swoją specyfikacją przypominają nieco czerwone, jednak podczas aktywacji można wyczuć lekki opór klawiszy, dzięki czemu mamy informację, w którym dokładnie momencie zaczynają działać. Klawiszom nie towarzyszy jednak charakterystyczne haczenie, jak w przypadku MX Blue, dlatego też nie ma większych problemów podczas intensywnej rozgrywki.

Klawisze działają dość lekko. Nie trzeba używać zbyt wiele siły do aktywacji przełączników, co początkowo może prowadzić do przypadkowych naciśnięć innych przycisków, szczególnie podczas szybkiego wprowadzania tekstu. Do ich charakterystyki można się jednak szybko przyzwyczaić, a sama rozgrywka, jak i pisanie, stanie się po prostu miodne.

Cooler Master Masterkeys Pro M 6
Pod względem generowanego hałasu jest naprawdę nieźle. Klawisze wyraźnie słychać, ale nie ma mocnego kliku, jak w przypadku przełączników niebieskich. Dzięki temu jest szansa, że nie zirytujemy wszystkich domowników intensywną sesją z Battlefieldem.

Z klawiatury korzysta się naprawdę przyjemnie, a wciskanie klawiszy sprawia satysfakcję. Tym bardziej, że producent zdecydował się na zastosowanie dwóch technologii – 6-key oraz N-key rollover. Sprawiają one, że wszystkie polecenia są rejestrowane w odpowiedniej kolejności.

Jeżeli naciskamy jednocześnie nie więcej, jak sześć klawiszy, działa 6-key rollover. W przypadku większej ilości automatycznie przełączamy się na N-key, dzięki czemu wszystkie polecenia nadal są wykonywane. Nasze testy potwierdziły, że rzeczywiście produkt Cooler Master bezproblemowo radzi sobie nawet z kilkunastoma jednocześnie wciśniętymi klawiszami.

Cooler Master Masterkeys Pro M jest najeżony funkcjami dodatkowymi. Oprócz wygodnej obsługi multimediów otrzymujemy między innymi możliwość programowania makr. Cały proces odbywa się bez ingerencji zewnętrznych programów, a ustawienia są zapisywane w pamięci wewnętrznej klawiatury.

Sam proces tworzenia makr nie jest zbyt intuicyjny i potrafi skutecznie zniechęcić. Szczerze mówiąc wolałbym, by całość można było zaprogramować za pomocą dedykowanego oprogramowania, a następnie zapisać w pamięci urządzenia.

Użytkownik może wybierać jeden z czterech dostępnych profili, by szybko przełączać się pomiędzy zapamiętanymi ustawieniami dla poszczególnych gier. Masterkeys Pro M oferuje sporo możliwości, ale trzeba zacisnąć zęby podczas konfiguracji ustawień.

Cooler Master Masterkeys Pro M 1

Podsumowanie

Cooler Master Masterkeys Pro M to solidna klawiatura mechaniczna dla wymagających użytkowników. Produkt oferuje wytrzymałą i stabilną obudowę oraz dobrej jakości przełączniki. Do tego dochodzi gustowne, białe podświetlenie oraz funkcje dodatkowe, z możliwością tworzenia makr na czele.

Klawiatura charakteryzuje się również niewielkimi wymiarami, przez co nie zajmuje zbyt wiele miejsca na biurku. Niestety zostało to okupione złączonym układem klawiszy, bez dedykowanych przycisków kierunkowych. Nie każdemu będzie to pasować.

Cooler Master Masterkeys Pro M można zakupić za około 450 złotych (zobacz oferty w sklepach internetowych). To ciekawa propozycja, jeżeli ktoś szuka kompaktowej, ale jednocześnie dającej spore możliwości klawiatury mechanicznej dla graczy.

Zalety Wady
Solidne wykonanie Brak oddzielnych klawiszy kierunkowych
Podświetlenie Nieintuicyjne programowanie makr
Przełączniki Cherry MX
Funkcje multimedialne i makra
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.