Instalki.pl » Testy » Hardware » Recenzja Samsung Gear Fit2 - smartwatch dla rozsądnych
Piątek, 29 Lipiec 2016 21:11, Wpisany przez Lech Okoń
Samsung Gear Fit 2 i Galaxy S7 EdgeNie jestem jakimś wielkim fanem smartwatchy, ale w Samsungu Gear Fit2 zakochałem się bez pamięci. Ten niewielki gadżet wygląda pięknie, dyskretnie czuwa parametrami zdrowia i nie kosztuje majątku.

Miałem już u siebie niemal wszystkie smartwatche Samsunga. Jedne oczarowywały mnie funkcją aparatu, inne klasycznym designem, zawsze jednak była jakaś cecha, która na dłuższą metę irytowała i zniechęcała do pamiętania o naładowaniu zegarka. Po przeszło trzech tygodniach z Fit2, mam niedoopalony jasny pasek na nadgarstku – o zegarku zapomniałem może ze dwa razy i… bardzo tego żałowałem.


Samsung Gear Fit2Specyfikacja
Wyświetlacz 1,5 cala, zakrzywiony SuperAMOLED
Rozdzielczość 216 x 432 px
Pamięć RAM 0,5 GB
Pamięć masowa 4 GB, 2 GB wolne dla użytkownika
Procesor dwurdzeniowy Exynos 3250, 1 GHz
Wodoszczelność IP68, zanurzenie na głębokości 1,5 m przez 30 min
Czujniki Akcelerometr, HR, GPS, GLONASS, barometr, pulsometr
Łączność Bluetooth 4.2, Wi-Fi b/g/n
Akumulator 200 mAh, ładowanie przez magnetyczną stację dokującą
Czas pracy Typowy: 3-4 dni,
Czuwanie: do 5 dni,
Praca z GPS-em: do 9 godzin
Wymiary (dł./sz./g.) 52,1 x 24,5 x 11,9 mm
Masa 28 g (S) lub 30 g (L)
System operacyjny Tizen

Ekran

Gear Fit2 występuje w dwóch wariantach „L” i „S”. Różnią się one długością gumowego paska i jak przekazał mi Samsung, również krzywizną ekranu. Podobnie jak w poprzedniku, dostajemy tutaj wygięty ekran Super AMOLED. Ma on przekątną 1,5 cala i kształt podłużnego prostokąta o rozdzielczości 216 x 432 pikseli. Chociaż wydaje się to niewiele jak na telefoniczne standardy, przy takiej przekątnej nie będziemy atakowani pikselozą.

Samsung Gear Fit2
Samsung Gear Fit2
Czytelność ekranu jest idealna w warunkach domowych czy wieczorami, natomiast w ostrym słońcu zdarzało mi się wchodzić w ustawienia i siódemkę w jedenastostopniowej skali zmieniać na maksimum. Dla oszczędzania energii, zegarek utrzymuje taką jasność przez 5 minut, a potem wraca do mniejszej jasności.

samsung-gear-fit2-03

Obudowa jest wodoszczelna i ma tylko dwa przyciski

Podobnie jak ostatnie flagowce Samsunga, Gear Fit2 jest wodoszczelny. Może on bez szkody przebywać przez 30 minut na głębokości 1,5 metra. Chociaż producent zabrania ekspozycji zegarka na silny strumień wody, wizytę na basenie urządzenie przetrwało bez szwanku. Wodoszczelna obudowa w tym segmencie urządzeń to właściwie obowiązkowa cecha. Nie musimy zdejmować zegarka przed prysznicem, ani obawiać się o zapocenie go w czasie aktywności fizycznej. Łatwo też umyjemy urządzenie.

Samsung Gear Fit2
Niestety mokry wyświetlacz nie reaguje poprawnie na dotyk, do czego przyzwyczaiły już nas ekrany pojemnościowe. Samo podświetlenie możemy jednak uruchomić sprzętowym przyciskiem Home lub wstecz na boku urządzenia, a także gestem spojrzenia na zegarek (akcelerometr załatwia sprawę). W gruncie rzeczy z przycisków korzystamy bardzo rzadko – całe menu oparte jest na gestach przesuwania.

Samsung Gear Fit2

Menu proste jak się tylko da

Przesunięcie tarczy zegara w prawo wyświetla listę ostatnich powiadomień. Zarówno tych sportowych, wygenerowanych przez zegarek, jak i monitów z telefonu. Przytrzymanie palca na tarczy zegarka wywołuje listę dostępnych tarczy i umożliwia ich szybką zmianę. Przesuwając natomiast tarczę w lewo, dostaniemy się do pełnoekranowych widżetów, których kolejność możemy swobodnie zmieniać w menadżerze Samsung Gear na ekranie telefonu, jak i po przytrzymaniu palca na ekranie, bezpośrednio na zegarku. Maksymalnie możemy aktywować 8 widżetów, co przy 9 dostępnych nie jest drastycznym limitem.

Samsung Gear Fit2

Przesunięcie palcem od górnej krawędzi ekranu wywołuje menu podręczne. Znajdziemy w nim informacje o akumulatorze i podłączonych słuchawkach Bluetooth, regulację jasności ekranu, możliwość włączenia trybu dyskretnego z wyłączonymi powiadomieniami i skrót do odtwarzacza muzycznego. Co warto dodać w temacie powiadomień, w razie jakby ekran podświetlił się w nieodpowiednim dla nas momencie, możemy zakryć zegarek dłonią i wyświetlacz automatycznie zgaśnie. Kolejnym miłym dodatkiem jest możliwość przypisania skrótu do dowolnej aplikacji do podwójnego naciśnięcia przycisku Home.

Przycisk Home wyświetla listę wszystkich dostępnych aplikacji oraz daje dostęp do ustawień. Znajdziemy tutaj zarówno takie narzędzia jak stoper czy minutnik, funkcję namierzenia telefonu (nawet z adresem), aktywację treningów, funkcję razem do konkurowania z bliskimi, jak i raport dzienny czy aplikacje do notowania ilości przyjmowanych płynów.

Samsung Gear Fit2
Każda z aplikacji w pełni wykorzystuje podłużny kształt ekranu. Opisy są czytelne, a nawigacja opiera się głównie na przesuwaniu list i gestach przesuwania na boki. Chociaż programom nie brakuje atrakcyjnych, kolorowych akcentów, producent korzysta ile się tylko da z ciemnych teł oszczędzających energię w zegarku. Trzeba przyznać, że robi to skutecznie, a przy okazji rośnie kontrast wyświetlanych treści.

«« Początek « Poprzednia 1 2 3 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 3)