Test modularnych słuchawek dla graczy – Plantronics RIG 500

R.PredkoSkomentuj
Test modularnych słuchawek dla graczy – Plantronics RIG 500

Parametry techniczne

Typ słuchawek Nauszne
Głośniki Dynamiczne o średnicy 40 mm
Regulacja głośności Systemowa (brak pilota)
Mikrofon Tak
Mocowanie mikrofonu Na ruchomym wysięgniku
Typ kabla Oplot gumowy
Złącza minijack combo
Długość przewodu 150 cm
Komunikacja Przewodowa
Pasmo przenoszenia słuchawek 20 – 20000 Hz
Impedancja 32 Omy
Pasmo przenoszenia mikrofonu 63 dB
Waga 200 g

Pierwsze wrażenia

W opakowaniu oprócz samego urządzenia znajdziemy też krótką instrukcję obsługi, oraz przedłużacz kabla z dwiema końcówkami minijack. Skoncentrujmy się jednak na słuchawkach, te bowiem nie dość, że charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem, to na dodatek nęcą modularną konstrukcją. W związku z tym faktem dostajemy do dyspozycji zestaw, który gdy najdzie nas ku temu ochota, możemy sobie rozłożyć na tzw. podzespoły.

Demontując całkowicie testowany zestaw otrzymujemy dwie muszle słuchawkowe, plastikowy, bardzo giętki pałąk oraz jego wewnętrzną materiałową część. Dodatkowo w pałąku umiejscowione zostały otwory, pozwalające określić położenie muszli. Pozwala to dopasować układ do rozmiarów głowy użytkownika. Pomysł ten sprawdza się znakomicie zwłaszcza, że zaczepy są bardzo solidne i muszle wzorowo trzymają się pałąka. O żadnym przypadkowym demontażu nie ma więc mowy.

Plantronics RIG 500 8
Do niezaprzeczalnych zalet RIG 500 zliczyć należy też wagę. Całość konstrukcji zamyka się bowiem w liczbie 200 gramów, co jak nietrudno się domyślić, zapewnia olbrzymią wręcz wygodę w trakcie użytkowania.

Słuchawkowe muszle wyposażono w sporych rozmiarów, miękkie, gąbkowe obicia, które pokryte zostały materiałem. To oczywiście kolejny aspekt wygody w trakcie użytkowania, ale też przy okazji gwarancja wytłumienia zewnętrznych odgłosów, które mogłyby dekoncentrować podczas rozgrywki czy też słuchania muzyki.

Plantronics RIG 500 1
Lewa muszla jest też elementem, w którym zamontowany został plastikowy wysięgnik z mikrofonem. W miarę potrzeby możemy manipulować jego położeniem – opuszczając na dół, gdy korzystamy z mikrofonu lub unosząc do góry, gdy jest on nam niepotrzebny.

Zestaw słuchawkowy Plantronics RIG 500 łączy się z komputerem (konsolą lub innym urządzeniem) za pomocą złącza minijack. Wtyczka taka stanowi, bowiem zakończenie 1,5 metrowego kabla, który pokryty został gumowym oplotem.

Plantronics RIG 500 6

Użytkowanie

Po wstępnych oględzinach przyszedł czas by sprawdzić jak obiekt naszych testów użytkuje się w praktyce.

{reklama-artykul} Chcąc uzyskać pełną funkcjonalność urządzenia, wystarczy podpiąć je do słuchawkowego gniazda minijack. I tu mała uwaga – standardowo kabel zakończony jest jedną tylko wtyczką. W praktyce oznacza to, że domyślnie RIG 500 kompatybilny jest ze standardem minijakc combo. Chcąc jednak korzystać ze słuchawek na urządzeniach wyposażonych w oddzielne gniazda wejścia oraz wyjścia dźwięku, należy użyć przedłużacza dołączonego do zestawu.

Nasze testy rozpoczęliśmy od gier komputerowych. Trzeba przyznać, ze na tej płaszczyźnie RIG 500 spisuje się wręcz doskonale. Wszystkie dźwięki słyszalne są w sposób jak gdyby użytkownik faktycznie znajdował się w miejscu akcji obserwowanej na ekranie monitora. W przypadku gier FPS dało się słyszeć odgłosy stóp zbliżających się wrogów, co pozwalało na określenie kierunku, z którego nadbiegają. Co ciekawe w niektórych grach wyraźnie usłyszane zostały też drugoplanowe odgłosy otoczenia (szczekanie psów, świst wiatru, dyskusje NPC itp.).

Plantronics RIG 500 3
Również w przypadku słuchania muzyki efekty są jak najbardziej pozytywne. Bez problemu oddzielimy dźwięki, wydawane przez poszczególne sekcje instrumentów a klarowne pasmo wokalu nie jest w żaden sposób zagłuszane. Dużym plusem jest też poziom basów. Te bowiem choć wybijają się przed szereg, nie są przesadnie przesterowane. Warto w tym miejscu dodać, że zakres częstotliwości dźwięku generowanego przez RIG 500 to 20Hz – 20 kHz.

Drugim z elementów omawianego tu zestawu jest mikrofon, który może pochwalić się częstotliwością w zakresie 100Hz – 10kHz. Jak wspomniane zostało podczas oględzin, jego wysięgnik możemy unosić ku górze lub też zależenie od potrzeby – opuszczać na dół. Co ciekawe wraz z uniesieniem ku górze mikrofon zostaje wyłączony, zaś opuszczenie na dół powoduje jego włączenie.

Testowanie mikrofonu również nie przyniosło żadnych negatywnych doświadczeń. Dość skutecznie „zbiera” on głos, wygłuszając przy okazji zbędne dźwięki napływające z otoczenia. W efekcie tego nasi rozmówcy wyraźnie i bez żadnych zakłóceń usłyszą nadawany przekaz.

Plantronics RIG 500 4
Niezaprzeczalną zaletą, o której co prawda już wspominano, jest komfort podczas użytkowania. Źródła takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w lekkości konstrukcji, oraz wygodnej oprawie słuchawkowych muszli.

Do minusów zaliczyć możemy natomiast brak potencjometru zamontowanego na kablu. Większość konkurencyjnych modeli posiada taki właśnie bajer i często intuicyjnie, chciałoby się w ten sposób zgłośnić lub ściszyć dźwięk.

Podsumowanie

Testowany zestaw słuchawkowy Plantronics RIG 500 to urządzenie jak najbardziej godne polecenia, a jedną z najbardziej promowanych jego cech stanowi modularna konstrukcja. W gruncie rzeczy jednak kluczowych zalet należy doszukiwać się zarówno w jakości wykonania całej konstrukcji, w wygodzie oraz w idealnej wręcz jakości odtwarzanego dźwięku.

Za urządzenie zapłacimy najtaniej około 180 zł, lecz ceny w poszczególnych sklepach osiągają kwotę nawet do 220 zł (zobacz oferty w sklepach internetowych). Mimo to Plantronics RIG 500 to słuchawki, na które warto jest wydać takie właśnie pieniądze.

Zobacz aktualne ceny w polskich sklepach:


Plantronics RIG 500 7

Zalety Wady
Cena Brak pilota na kablu
Wygoda i komfort w trakcie użytkowania Brak tekstylnego oplotu kabla
Świetna jakość dźwięku
Design
Wygłuszanie dźwięków z otoczenia
Bardzo dobry mikrofon
Modularność
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

R.Predko