AOC G2460PF – test 24-calowego monitora dla graczy

Wojciech OnyśkówSkomentuj
AOC G2460PF – test 24-calowego monitora dla graczy
Porządny zestaw gamingowy nie może istnieć bez solidnego monitora, który uwypukli moc całego komputera. To właśnie jakość obrazu jest ostatnim czynnikiem, który wpływa na odbiór całości i satysfakcję z rozgrywki.

Do naszej redakcji trafił 24-calowy monitor firmy AOC, wyposażony w matrycę TN działającą w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Cechą charakterystyczną urządzenia jest obsługa technologii AMD FreeSync, która w wielkim skrócie dostosowuje odświeżanie monitora do liczby klatek generowanych przez kartę graficzną, eliminując tym samym niedoskonałości obrazu.

G2460PF wyróżnia się pod jeszcze jednym względem – częstotliwości odświeżania obrazu. Po podłączeniu monitora za pomocą złącza DisplayPort można uzyskać nawet 144 Hz, co oczywiście ma wymierne korzyści w grach.

Jak jednak monitor sprawuje się w ogólnym rozrachunku i czy jakość obrazu jest zadowalająca? Postaramy się na to odpowiedzieć w poniższym teście.

AOC G2460PF Specyfikacja
Wielkość monitora 24 cale
Format ekranu 16:9
Jasność 350 cd/m2
Współczynnik kontrastu 1000:1
Współczynnik kontrastu dynamicznego 80M:1
Rozdzielczość 1080 x 1920 px
Czas reakcji 1 ms
Odświeżanie 144 Hz
Wejście sygnału D-Sub, DVI, HDMI, Display Port
Złącza 4 x USB 2.0, audio 3,5 mm
Typ panelu TN
Wymiary 565.4 x 393.6 (+130) x 244.58 mm
Masa 6,54 kg

Wygląd i konstrukcja

{reklama-artykul}Nim przejdziemy do technicznych kwestii monitora, kilka chwil należy poświęcić na jego budowę. AOC zdecydował się na dość klasyczny design. Ciemne barwy są tu urozmaicane czerwonym podkreśleniem, co od razu przywołuje na myśl sprzęt gamingowy i daje do zrozumienia, że jest to urządzenie wykorzystujące pełnię możliwości kart graficznych AMD.

Ramki monitora są standardowe – ani za grube, ani za chude. W prawym dolnym rogu umieszczone zostały przyciski służące do obsługi wbudowanego menu. Są one dość mocno wyczuwalne, a wybranie konkretnej funkcji nie nastręcza żadnych trudności. Samo menu mogłoby być nieco bardziej intuicyjne, choć dobrze, że producent zaimplementował język polski.

AOC G2460PF front
Po prawej stronie monitora znajdziemy dwa porty USB 2.0, jeden z nich obsługuje szybkie ładowanie podłączonych urządzeń. Dostęp do nich jest wygodny, choć wyłącznie w trybie ustawienia poziomego. Po przekręceniu monitora w tryb pionowy (podstawka to umożliwia) porty stają się praktycznie bezużyteczne.

Z tyłu po lewej stronie znajdziemy kolejne trzy porty USB 2.0 oraz przełącznik prądu. Z prawej strony umieszczone zostały natomiast wszystkie potrzebne złącza – Dual-Link DVI, HDMI, DisplayPort 1.2a, VGA, 3.5mm audio oraz 3,5 mm dla mikrofonu.

Dual-Link DVI, jak również DisplayPort obsługują częstotliwość 144 Hz, podczas gdy w przypadku HDMI jest ona limitowana do 60 Hz.

AOC G2460PF porty AOC G2460PF porty
Całość została osadzona na solidnej podstawie, która jest wyjątkowo stabilna i pozwala na dostosowanie monitora do własnych potrzeb. Użytkownik może zmienić wysokość monitora oraz kąt nachylenia. Producent umożliwił również przekręcenie ekranu do pozycji pionowej, co może się przydać np. podczas pracy nad tekstem lub grafikom. Dla typowego gracza jest to raczej zbędna funkcja.

Warto jednak pochwalić wykonanie obudowy i podstawy. Monitor jest osadzony stabilnie i nie chwieje się np. podczas bardziej energicznego stukania w klawiaturę. Gracz ma natomiast duże możliwości dostosowania położenia ekranu. Pod tym względem AOC wzorowo odrobił zadanie domowe.


Jakość obrazu i konfiguracja

Po wyjęciu z pudełka i podłączeniu do komputera obraz w AOC G2460PF jest nieco zbyt jasny i „wybielony”. Aby to poprawić, należy oczywiście zagłębić się w opcje monitora i nieco zejść z jasnością. Niestety konfiguracja monitora nastręcza nieco kłopotów. Osiągnięcie odpowiednich parametrów nie jest zbyt proste i należy poświęcić temu chwilę.

Zupełnie niepotrzebna jest funkcja cieni. Zmiana tego parametru sprawia, że obraz jest albo zbyt ciemny, albo zbyt jasny, wręcz męczący. Najlepiej pozostawić zatem domyślną wartość 50, która nie wprowadza żadnych zmian. Odnoszę wrażenie, iż ustawienie na pozycji 45 byłoby optymalne, jednak taka wartość jest nieosiągalna. Regulacja odbywa się bowiem co 10 punktów.

AOC G2460PF Ekran
Skoro już przy narzekaniu jesteśmy – przygotowane przez producenta predefiniowane ustawienia są średnio trafione. Mowa między innymi o trybie gracza, który nienaturalnie zmienia obraz w zależności od wybranego gatunku (FPS, RTS itp.). W efekcie najlepiej z tego nie korzystać, a parametry obrazu ustawić własnoręcznie.

Przeszkadzać może trochę wspomniana już luminacja. Niektórym osobom ekran wyda się zbyt jasny. Czerń w rzeczywistości jest tu nieco szarawa, co nie wygląda zbyt dobrze, ale można się do tego przyzwyczaić lub maksymalnie obniżyć parametry.

Producent udostępnia trzy różne parametry gammy. W moim przypadku najlepiej sprawowała się trzecia opcja, która zapewniała najlepsze wrażenia. Po ściągnięciu jasności niemal do zera i pozostawieniu domyślnych ustawień kolorów (50:50:50) ekran w końcu nadawał się do korzystania.

Szkoda, że producent nie pokusił się o przygotowanie predefiniowanych ustawień do wieczornego korzystania z monitora. Niektóre firmy implementują tryb czytania lub tryb nocny, który obniża niebieską barwę, by nie męczyć oczu. W przypadku G2460PF należy to robić manualnie.

AOC G2460PF back
Gdy jednak dojdziemy już do zadowalających rezultatów, okazuje się, że AOC G2460PF sprawuje się całkiem nieźle, oferując przyjemny dla oka obraz, zadowalające odwzorowanie barw i wystarczające do codziennego użytkowania kąty widzenia. Nie będzie problemu, by w kilka osób obejrzeć jakiś film.

Czasy reakcji również nie pozostawiają zbyt wiele do życzenia. Producent deklaruje 1 ms GtG (grey-to-grey), co w przypadku monitora gamingowego jest niezwykle ważne. Podczas rozgrywki ewentualne opóźnienie wywołane pracą monitora jest niezauważalne.

Bardzo ważną cechą monitora jest odświeżanie na poziomie 144 Hz. To w moim odczuciu największa gratka tego urządzenia, pozwalająca na niezwykle płynne wyświetlanie obrazu. Warto jednak zaznaczyć, że takie odświeżanie można osiągnąć wyłącznie na porcie DP 1.2 lub Dual-Link DVI. W przypadku HDMI jesteśmy ograniczeni do 60 Hz.

Ważnym elementem jest też technologia AMD FreeSync. Pozwala ona na synchronizację odświeżania monitora z ilością klatek na sekundę uzyskiwaną w grach. Aby jednak było to możliwe, wymagana jest odpowiednia karta graficzna marki AMD. Posiadacze GeForce’ów nie mają tu czego szukać.

Wszystko to sprawia, że monitor potrafi wyświetlać płynną i satysfakcjonującą rozgrywkę, co w przypadku urządzenia gamingowego jest kwestią piekielnie ważną.

Sprawdziliśmy to na przykładzie kilku gier. Monitor przetestowaliśmy między innymi w Falloucie 4, który charakteryzuje się dość stonowanymi, często wyblakłymi kolorami postapokaliptycznego pustkowia. Wrażenia z gry były pozytywne. Podobnie było w przypadku Wiedźmina 3: Dziki Gon, który w przeciwieństwie do Fallouta 4, pozwala cieszyć oko nieco weselszymi barwami. Także i tu AOC G2460PF spisał się poprawnie, prezentując majestatyczne krajobrazy i płynną akcję podczas walki.

Testy przeprowadziliśmy również w samochodówce GRID: Autosport, gdzie odpowiedni czas reakcji jest niezwykle ważny oraz w wersji beta sieciowej strzelanki Battleborn, która charakteryzuje się żwawą akcją i żywymi kolorami. W grach tych odczuć można było zalety wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu, przejawiającej się płynną rozgrywką.

Podsumowanie

AOC G2460PF nie jest monitorem idealnym. Urządzenie posiada swoje wady, które przejawiają się kłopotami z dostrojeniem obrazu, a konkretnie z ustawieniem odpowiedniej jasności. Po przebrnięciu przez ten etap okazuje się jednak, że monitor oferuje zadowalający obraz wraz z niezłym odwzorowaniem kolorów.

Niepodważalnym plusem G2460PF jest solidna, stabilna podstawka, która pozwala szybko i wygodnie dostosować pozycję monitora. Niektórym przypadnie również do gustu możliwość przekręcenia ekranu w tryb pionowy.

Dużą zaletą jest odświeżanie 144 Hz i technologia AMD FreeSync. Zestaw ten zapewnia niezwykle płynny obraz. Wartość urządzenia podnosi niewygórowana cena. Obecnie za monitor należy zapłacić około 1100 złotych (zobacz oferty w sklepach internetowych), co jak na urządzenie z AMD FreeSync i odświeżaniem 144 Hz nie jest przesadną kwotą.

Wszystko to sprawia, że AOC G2460PF będzie atrakcyjną propozycją, pod warunkiem, że nie przeszkadza nam matryca TN i nieco zbyt duża jasność obrazu.

Zobacz aktualne ceny w polskich sklepach:

Zalety Wady
Solidna konstrukcja Nienaturalna, za duża jasność obrazu
Duże możliwości regulacji pozycji ekranu Nietrafione tryby gier
AMD FreeSync
Odświeżanie 144 Hz
Bogaty zestaw złączy i kabli
Czas reakcji
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.