Instalki.pl » Testy » Hardware » Transcend JetFlash 380 - pendrive dla smartfonów z Androidem (Test)
Wtorek, 09 Wrzesień 2014 09:09, Wpisany przez Mateusz Ponikowski

JetFlash 380

Kopiowane danych z urządzenia przenośnego nie zawsze jest wygodne. Zdarza się, że połączenia bezprzewodowe zawodzą, a najwygodniejszą metodą, szczególnie przy dużej ilości danych, jest użycie kabla i portu USB. Firma Transcend postanowiła rozszerzyć możliwości związane z szybkim kopiowaniem plików wypuszczając na rynek unikalną pamięć przenośną JetFlash z serii 380. Pendrive wyposażono w dwa złącza - standardowy port USB oraz interfejs microUSB. Sprawdziliśmy jak rozwiązanie Transcend sprawdza się w praktyce i czy warte jest zainteresowania.


Konstrukcja

Testowany JetFlash charakteryzuje się niespotykanie małymi wymiarami. 2,8 cm wysokości i 1,2 cm szerokości sprawiają, że pamięć wyglądająca jak wtyczka USB jest mniejsza od standardowej karty SD. Karcie pamięci ustępuje jedynie pod względem grubości ale wartość ta zależna jest od rozmiarów portu USB.

Wymiary Transcend JetFlash 380Porównanie wielkości Transcend JetFlash 380

Urządzenie Transcend przyciąga wzrok metalicznym wyglądem. Pod plastikową osłoną znajdziemy port microUSB, całą resztę wykonano z metalu. Producent postawił na maksymalnie prostą konstrukcję i bardzo dobrze. Wymiary JetFlash'a sprawiają, że nie koliduje on z innymi wtyczkami podłączonymi do portów USB w komputerze.

Do sprzedaży trafiły pamięci w kolorze srebrnym i złotym. Użytkownik może wybrać satysfakcjonującą go pojemność - 8 GB, 16 GB i 32 GB. Na uwagę zasługuje fakt, że podczas produkcji zastosowano technologię COB (Chip On Board), która gwarantuje odporność na kurz i wodę.

Transcend JetFlash 380Specyfikacja
Wymiary 28.1mm x 12.25mm x 4.5mm
Waga 3.2 gramów
Interfejs USB 2.0 (Standard A / Micro B)
Wymagania systemowe Komputer z portem USB i systemem Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, Mac OS 9.0 lub nowszy, Linux Kernel 2

Tablet lub smartfon ze złączem MicroUSB B i wsparcie dla funkcji hosta USB OTG

System Android 4.0 lub nowszy

Funkcjonalność


Nie warto dłużej rozwodzić się nad wyglądem i specyfikacją urządzenia, czas przejść do testów praktycznych. Zasada działania pamięci Transcend JetFlash jest bardzo prosta. Podłączasz pamięć do złącza MicroUSB w smartfonie, odpalasz dedykowaną aplikację, kopiujesz wybrane pliki z pamięci urządzenia i po chwili możesz cieszyć się nimi na komputerze. JetFlash to po prostu pendrive umożliwiający kopiowane plików z urządzeń z Androidem na komputer PC.

Do transferu danych niezbędna jest aplikacja Transcend Elite, która można pobrać za darmo z Google Play. Teraz bardzo ważna informacja dla potencjalnych nabywców JetFlash - do poprawnej pracy niezbędne jest urządzenie z systemem Android obsługującym standard OTG (On-The-Go). Niestety nie wszystkie smartfony są kompatybilne z produktem Transcend. Na liście niewspieranych urządzeń znajdziemy między innymi Nexus'a 4, 5, 7 i 10. Przed zakupem warto sprawdzić czy telefon wspiera standard OTG. Na stronie producenta dostępna jest lista kompatybilnych urządzeń.

Transcend EliteInterfejs aplikacji do kopiowania plików

Aplikacja Transcend Elite nie ma oszałamiającego interfejsu ale nie o to tutaj chodzi. Menu nawigacyjne pozwala na pogląd plików znajdujących się w folderze zdjęcia, muzyka czy filmy. Oczywiście widzimy również podłączoną pamięć oraz jej pojemność. W przypadku większej ilości plików najlepiej skorzystać z funkcji One-Touch Backup. Pozwala ona na skopiowanie zawartości całej biblioteki. Przykładowo wybieramy z listy Camera, a cała rolka z aparatu zostanie skopiowana na pamięć przenośną.

Wydajność

Transcend JetFlash 380 OdczytKluczowym parametrem decydujący o wyborze pamięci przenośnej może być szybkość transferu danych. Producent podaje, że przesyłanie plików przez port USB jest szybsze i bardziej niezawodne niż Wi-Fi czy Bluetooth. To prawda ale jak szybki jest JetFlash 380?

Urządzenie wykorzystuje interfejs USB 2.0 więc wartości nie będą zaskakująco wysokie. Teoretycznie powinniśmy osiągnąć 7 MB/s (zapis) i 19 MB/s (odczyt). Testy praktycznie wykazały, że zapis danych oscyluje w granicach 8 MB/s. Dużo lepiej było w przypadku odczytu. Kopiując pliki z JetFlash'a na komputer z Windows 8.1 i dyskiem SSD prędkość transferu wyniosła średnio 27 MB/s. Nieźle!

Podsumowanie

Nie można mieć zastrzeżeń do jakości wykonania Transcend JetFlash 380. Elegancka, minimalistyczna konstrukcja sprawia, że pamięć sprawdzi się w każdej sytuacji, a szczególnie w podróży gdy zajdzie potrzeba szybkiego skopiowania zdjęć z urządzenia przenośnego na komputer. Pamięć od Transcend może być doskonałym uzupełnieniem smartfonów i tabletów z Androidem, które nie posiadają slotu na kartę MicroSD. Warto jednak pamiętać, że sprzęt jest zgodny z ograniczoną ilością urządzeń. Testowany JetFlash nie odstrasza również ceną. Za testowany model 16 GB trzeba zapłacić około 39 zł (porównaj ceny w sklepach internetowych). Wersja 32 GB w momencie publikacji testu wyceniania jest na około 50 zł (porównaj ceny w sklepach internetowych).

Transcend JetFlash 380Transcend JetFlash 380 16 GB

ZaletyWady
Jakość wykonania Ograniczona kompatybilność
Niewielkie wymiary
Niewygórowana cena
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt
Produkt otrzymał wyróżnienie "Dobry Produkt".