Instalki.pl » Testy » Hardware » Testujemy kieszonkowy router TP-LINK M5350 z baterią i modemem 3G
Piątek, 06 Grudzień 2013 16:12, Wpisany przez Michał Cichocki

tplink-testGłówną przyczyną, dla której coraz większą popularnością cieszą się urządzenia mobilne jest nieskrępowany dostęp do sieci. Gdy zostaje on ograniczony, nasza produktywność znacznie maleje. Brak Wi-Fi w okolicy już nie będzie dłużej utrapieniem, gdyż z pomocą przychodzi kieszonkowy router TP-Link M5350. Czy ten maluch ma szanse, by podbić serca szerszego grona użytkowników? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszej recenzji, do której lektury serdecznie zapraszam.


Parametry techniczne

Porty micro USB
Przyciski wyłącznik
Zasilanie bateria 2000mAh, 5VDC/1.0A
Wyświetlacz OLED
Łączność HSPA+/HSUPA/HSDPA/UMTS WCDMA: 2100/1900/900Mhz
Prędkość transmisji pobieranie: 21.6 Mb/s, wysyłanie: 5.76 Mb/s
Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b
Częstotliwość pracy 2.4-2.4835 GHz
Waga 92.5 g
Wymiary 94 x 56.7 x 19.8 mm


Zawartość opakowania

Producent dostarcza router wraz z szybką instrukcją obsługi i kartą gwarancyjną. Dodatkowo otrzymujemy baterię o pojemności 2000 mAh oraz modułową ładowarkę microUSB.

DSC 0302

Wygląd

Już na pierwszy rzut oka, uwagę zwracają zaskakująco małe wymiary urządzenia. Z pewnością jest to bardzo duży plus, gdyż zostało ono zaprojektowane z myślą o zastosowaniach mobilnych. Stylistyka stoi na bardzo dobrym poziomie. Trudno się dziwić, gdyż TP-Link otrzymał wyróżnienia IF Design Award oraz International CES Innovations 2013 Design and Engineering Award. Na pochwałę zasługuje fakt, że jest bardzo lekki i dobrze leży w dłoni.

DSC 0306
Front routera zawiera wyświetlacz OLED oraz przycisk włączania/wyłączania. Wyświetlacz prezentuje podstawowe informacje na temat dostępnego połączenia sieciowego jak zasięg, nazwa operatora, nieodebrane wiadomości SMS, czy prędkość pobierania i wysyłania danych. Całość obudowy wykonana jest z matowego plastiku z charakterystycznymi chropowatościami zwiększającymi ergonomię oraz poprawiającymi walory estetyczne. Producent zwraca uwagę, że sprzęt swoim wyglądem ma przypominać kamień wygładzony przez morskie fale, co wydaje się znajdować swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Na jednej z krawędzi nie mogło zabraknąć złącza microUSB, pod które podłączamy dołączoną ładowarkę. Przyczepić się można jedynie do spodu, który jest śliski, przez co może się zdarzyć, że TP-Link niezbyt pewnie będzie leżał na niektórych powierzchniach. Znacznie lepiej moim zdaniem sprawdził by się gumowany plastik. Gdy zdejmiemy pokrywkę, uzyskamy dostęp do slotu na kartę SIM, kartę pamięci a także baterię.

DSC 0303

Co w trawie piszczy

M5350 to sprzęt działający w trybie 2G, 3G a także HSPA+. Według zapewnień producenta, prędkości pobierania danych mogą oscylować około 21.6 Mbps, natomiast wysyłanie odbywa się z prędkością do 5.7 Mbps. Testując urządzenie, nawet nie liczyłem na to, że chociażby się zbliżę do takich wyników, co niestety się potwierdziło, a prawdopodobną przyczyną jest nie urządzenie, lecz dosyć słaby zasięg 3G. Jako, że z urządzenia korzystałem głównie poza dużym miastem, prędkości pobierania nie przekraczały 8 Mbps, a wysyłania 2 Mbps. Na pochwałę zasługuje fakt, że TP-Link posłuży nam również jako magazyn danych, a to dzięki możliwości instalacji karty microSD do 32 GB, dzięki czemu możemy udostępniać pliki naszym znajomym.

Bateria

W zestawie dołączono akumulatorek o pojemności bagatela 2000 mAh, co już od początku pozwala snuć przypuszczenia, że nie należy się zbyt martwić o to, czy za chwilę jeszcze będziemy mieli możliwość korzystania z sieci. Okazuje się, że nominalny przewidywany czas 6h na pojedynczym ładowaniu w rzeczywistości jest o niebo lepszy. Miałem tym samym sposobność pracować z M5 przez 8h, zaznaczając, że w tym czasie ograniczyłem się do przeglądania stron z uwagi na limitowany transfer oferowany przez mojego operatora. Baterię naładujemy za pomocą dołączonej ładowarki podpinanej do portu micro USB.

DSC 0311
«« Początek « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 2)