Test dysku SSD Plextor M5 Pro Xtreme 512GB

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Test dysku SSD Plextor M5 Pro Xtreme 512GB
Plextor rozpoczynał swoją przygodę z produkcją napędów optycznych i urządzeń pamięci masowej w 1989 roku kiedy to pojawił się pierwszy napęd CD-ROM sygnowany logo japońskiego producenta. Dziś firma specjalizuje się głównie w dyskach SSD, w portfolio znajdziemy również napędy Blu-ray.

Dyski SSD Plextor M5 Pro Xtreme wyposażono w najnowszy kontroler Marvell – 88SS9178, dzięki niemu szybkość sekwencyjnego odczytu/zapisu może wynieść nawet 540/470 MB/s. Takie osiągi to nie tylko zasługa kontrolera Marvell ale i japońskich kości Toggle NAND. W serii M5 Pro znajdziemy dyski o zróżnicowanej pojemności – 128GB, 256GB i 512GB. Pełna specyfikacja techniczna testowanego modelu (PX-512M5P) znajduje się poniżej.

Odczyt sekwencyjny 540 MB/s
Zapis sekwencyjny 470 MB/s
Odczyt losowy (IOPS 4KB) 100 000 IOPS
Zapis losowy (IOPS 4KB) 88 000 IOPS
Zasilanie 0.25W
Temperatura eksploatacji 0°C ~ 70°C
Ciężar 70 gramów
Średni czas międzyawaryjny (MTBF) 2 400 000 godzin
Okres gwarancji 5 lat
Pojemność 512 GB
Model 2.5″
Interfejs SATA 6 Gb/s
DRAM Cache 768MB DDR3
Wymiary 69.85mm x 100mm x 7mm

Zawartość opakowania

Całość zapakowano w niebieskie kartonowe pudełko. Wewnątrz najdziemy piankową wkładkę, która zabezpiecza dysk przed uszkodzeniami. W skład zestawu wchodzi 3.5-calowy adapter służący do instalacji dysku w komputerze stacjonarnym. Producent dołączył też zestaw śrubek umożliwiający montaż dysku wraz z adapterem.

Konstrukcja

W tym temacie nie można spodziewać się żadnych niespodzianek. Dysk ma standardowe wymiary (69.85mm x 100mm x 7mm) i waży 70 gramów. Jest bardzo lekki, a metalowa obudowa sprawia wrażenie bardzo solidnej i dobrze zaprojektowanej.

plexotr m5pro 1
plexotr m5pro 3

Firmware

Firmware testowanego modelu wyposażone zostało w dwie ciekawe technologie, a mianowicie True Speed oraz True Protect. Według producenta, True Speed ma zapobiegać spowalnianiu dysku SSD, wynikającemu z jego normalnej eksploatacji. Dzięki tej technologii, nawet dyski o kilkuletnim stażu powinny posiadać identyczne parametry, jak te pochodzące prosto ze sklepu. Z kolei True Protect odpowiada za ochronę przechowywanych danych. Pierwszym jej elementem jest 128-bitowy system korekcji błędów ECC, który automatycznie sprawdza i koryguję odczytywane pliki. Drugim zabezpieczeniem jest algorytm Robust Data Hold-out, dodatkowo zabezpieczający dane. Warto dodać, że dyski Plextor M5 Pro obsługują sprzętowe szyfrowanie za pomocą 256-bitowego algorytmu AES.

Testy

Podobnie jak w przypadku testów innych dysków SSD, do sprawdzenia wydajności wykorzystaliśmy notebooka Dell XPS L702x. Sprzęt wyposażono w procesor Intel Core i7-2630QM (6 MB cache), chipset Intel HM67 Express, 12 GB pamięci RAM (SODIMM DDRAM3, 1333 MHz), kartę graficzną nVidia GeForce GT 555M oraz 64-bitowy system operacyjny Windows 8.1 Pro.

Do sprawdzenia prędkości odczytu i zapisu oraz innych istotnych parametrów użyliśmy oprogramowania ATTO Disk Benchmark, CrystalDiskMark, AS SSD Benchmark, HD Tune Pro i SiSoftware Sandra.

SiSoftware Sandra

Za pomocą oprogramowania SiSoftware Sandra sprawdziliśmy szybkość odczytu i zapisu. Testy wykazały bardzo dobry odczyt sekwencyjny na poziomie przekraczającym 510 MB/s. W przypadku zapisu wynik był równie dobry i wyniósł 440 MB/s. Wartości są zbliżone do tych podawanych przez producenta, bardzo dobry wynik.

plextor sandra


ATTO Disk Benchmark

ATTO Disk Benchmark mierzy szybkość transferu zarówno dla odczytu jak i zapisu. Test wykonywany jest na blokach od 0.5 do 8192 KB.

plextor atto
Wyniki testu wskazują, że dysk bardzo dobrze radzi sobie na blokach o dużej pojemności. Poniżej wyniki odczytu i zapisu w porównaniu z innymi dyskami SSD, które mieliśmy okazję testować.

atto dyski
Plextor wypada bardzo dobrze jednak Samsung SSD 840 EVO 250GB oferuje delikatnie lepszą wydajność co widać szczególnie przy zapisie.

CrystalDiskMark

Kolejny test wykonany został za pomocą oprogramowania CrystalDiskMark. Benchmark bada wydajność podczas zapisu i odczytu danych w różnych warunkach (zapis lub odczyt sekwencyjny i losowy).

CrystalDiskMark
Kolejny wykres przedstawia wyniki odczytu i zapisu sekwencyjnego różnych dysków SSD. Jak widać, testowany egzemplarz radzi sobie prawie tak dobrze jak najmocniejszy w zestawieniu Samsung.

CrystalDiskMark - odczyt i zapis sekwencyjny

AS SSD Benchmark

Za pomocą AS SSD Benchmark wykonaliśmy kolejne testy wydajność podczas zapisu i odczytu danych w różnych warunkach.

AS SSD Benchmark
Wyniki testu są nieco gorsze od tych uzyskanych za pomocą CrystalDiskMark. Maksymalny odczyt sekwencyjny wyniósł nieco ponad 483 MB/s podczas gdy zapis zatrzymał się na 443 MB/s. Czas dostępu podczas zapisu wyniósł 0,077 ms.

AS SSD Benchmark Wynik


HD Tune Pro

Ostatni test wykonany został przez aplikację HD Tune Pro 5.50. Dzięki niej zmierzyliśmy prędkość zapisu danych oraz czas dostępu. Program daje nam dostęp do wartości maksymalnych, średnich i minimalnych zatem wydajność sprzętu została sprawdzona w różnych warunkach.

HD Tune Pro Odczyt
Według HD Tune Pro, maksymalna prędkość odczytu danych na dysku SSD Plextor M5 Pro Xtreme 512GB wyniosła 351,5 MB/s. Minimalna prędkość to 145 MB/s, a średnia 251,7 MB/s. Czas dostępu mierzony w HD Tune Pro podczas odczytu wyniósł 0,058 ms.

plextor hdtunepro file
Za pomocą tego samego programu wykonaliśmy pomiar szybkości zapisu i odczytu pliku o rozmiarze 500 MB. W tym wypadku odczyt sekwencyjny wyniósł 443,67 MB/s, a zapis 422,78 MB/s.

Poniżej przedstawiamy porównanie szybkości odczytu z różnych dysków.

HD Tune Pro Odczyt
Na koniec warto porównać czas dostępu mierzony w milisekundach.

Czas dostępu

Podsumowanie

Plextor M5 Pro Xtreme 512GB zrobił na nas bardzo dobre wrażenie. W testach wypada dużo lepiej niż testowany ostatnio Intel SSD DC S3500 Series o pojemności 480 GB. Osiągi oferowane przez Plextor M5 Pro Xtreme stawiają go wśród najlepszych produktów w swojej klasie. Smaczku dodaje 5-letnia gwarancja.

Dyski SSD nie należą do najtańszych. Plextor o pojemności 512GB kosztuje obecnie w sklepach internetowych nieco ponad 1500 zł. Dużo? Jeszcze niedawno dyski SSD o takiej pojemności kosztowały grubo ponad 2 tysiące złotych więc oferta Plextora wydaje się rozsądna. Warto również pamiętać, że dyski z serii M5 Pro oferowane są w mniejszych pojemnościach. Model 128GB można kupić już za 349 zł, a taka pojemność w zupełności wystarczy aby obsłużyć system operacyjny.

plexotr m5pro 2

Zalety Wady
Doskonałe osiągi Wysoka cena
Adapter 3.5 cala w zestawie
Solidna obudowa
5-letnia gwarancja
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.