Lenovo IdeaPad S540 (14″ AMD) – recenzja

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Lenovo IdeaPad S540 (14″ AMD) – recenzja
IdeaPad S540 dostępny jest w wielu konfiguracjach. Seria S oferuje między innymi 15-calową konstrukcję z procesorami Intel, w ofercie dostępne są też 14-calowe modele z Intel Core oraz AMD Ryzen 2. generacji i to właśnie ten ostatni wariant testujemy.

Obudowa i jakość wykonania

IdeaPad S540 zamknięto w eleganckiej, minimalistycznej obudowie, a główna część korpusu wykonana została, ku mojemu zaskoczeniu, z aluminium. Dlaczego jestem zaskoczony? Po prostu w sprzęcie z tej półki cenowej nie spodziewałem się tak dobrze wykonanej obudowy.

Całość jest naprawdę smukła (15,9 mm i 1,63 kg) chociaż na rynku znajdziemy oczywiście lżejsze 14-calowe laptopy, jednak będą one nieco droższe (np. ASUS VivoBook 14).

Lenovo IdeaPad S540 2

Komputer przenośny od Lenovo wpisuje się w aktualne trendy stylistyczne zatem projektanci zadbali o wąskie ramki okalające wyświetlacz. To słuszny kierunek, dzięki temu komputer ma zdecydowanie mniejsze gabaryty niż konstrukcje z podobną przekątną ekranu sprzed kilku lat.

Co ważne, kamerkę do wideorozmów udało się “wcisnąć” w górną ramkę więc podczas konferencji użytkownik notebooka nie będzie widoczny z dziwnej perspektywy (w niektórych laptopach kamerę umieszcza się pod ekranem). Dodatkowo posiada ona specjalną „zasuwkę” więc obędzie się bez naklejania taśmy czy nakładania specjalnych zaślepek w trosce o bezpieczeństwo.

Lenovo IdeaPad S540 5

Przechodząc dalej mamy klawiaturę, standardowy gładzik, czytnik linii papilarnych i głośniki. Tutaj kolejny plus dla Lenovo – głośniki umieszczono, podobnie jak w 15-calowym MacBooku Pro, na górze, więc trzymając komputer na kolanach czy biurku, dźwięk nie będzie tłumiony.

Touchpad nie zasługuje na jakieś specjalne zachwyty, działa po prostu poprawnie, a szklana powierzchnia ułatwia jego obsługę.

Lenovo IdeaPad S540 3

Skaner linii papilarnych znany jest praktycznie wszystkim użytkownikom współczesnych smartfonów. Jest to wygodna i szybka technologia uwierzytelniania biometrycznego, którą coraz częściej spotykamy w laptopach. Cieszy fakt, że Lenovo umieściło w IdeaPad S540 skaner odcisków palców. Działa on znakomicie w połączeniu z systemem Windows 10 i Windows Hello. Po skonfigurowaniu tej funkcji, praktycznie zapomniałem o logowaniu się do systemu hasłem, rewelacja.

Na spodzie komputera nie znajdziemy nic ekscytującego, umieszczono tam tylko otwory wentylacyjne odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła.

Lenovo IdeaPad S540 9

Komputer możemy rozłożyć niemal na płastko

Z uwagi na kompaktowy rozmiary całej konstrukcji, ilość dostępnych portów nie zaskakuje. Na lewej krawędzi znajdziemy złącze ładowania (szkoda, że nie za pomocą portu USB-C), złącze HDMI, port USB-C 3.1 (Gen. 2) i gniazdo audio. Po przeciwnej stronie ulokowano dwa porty USB 3.0 (jeden z funkcją Always-On) i czytnik kart SD.

Lenovo IdeaPad S540 6

Lenovo IdeaPad S540 7

Lenovo IdeaPad S540 10

Ekran

W testowanym notebooku producent zastosował matowy panel IPS o przekątnej 14″, pracujący w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 px). Współczynnik ekranu wynosi 16:9, a gęstość pikseli – 157 ppi.

Rozmiar wyświetlacza i zastosowana rozdzielczość sprawiają, że prezentowane obrazy są wystarczająco ostre. Nie można narzekać też na kąty widzenia i kontrast. Nieco gorzej jest z odwzorowaniem kolorów zatem z pewnością nie jest to sprzęt dla twórców. Matryca pozwala za to na komfortową pracę w jasnych pomieszczeniach gdyż jasność panelu sięga 250 nitów.

Lenovo IdeaPad S540 16

Klawiatura i audio

IdeaPad S540 wyposażono w podświetlaną klawiaturę wyspową o dość wygodnym rozstawie klawiszy. Pisanie dłuższych tekstów może za to utrudniać dość płytki skok i trzeba się do tego aspektu po prostu przyzwyczaić. W komputerze nie uświadczymy również bloku numerycznego, ale jest to oczywiste z uwagi na niewielki wymiary obudowy.

Za audio odpowiadają dwa skierowane w górę głośniki 2W (Audio by Harman) wspierające Dolby Audio. Może nie są one nad wyraz głośne, ale na ich ogólną jakość nie można narzekać. Dźwięk jest czysty, a umieszczenie głośników na górze poprawia odbiór audio.

Lenovo IdeaPad S540 8

Lenovo IdeaPad S540 4

Bateria

Producent deklaruje, że akumulator 45 Wh zapewnia do 9 godzin pracy na zasilaniu bateryjnym. Podczas normalnej pracy (przeglądanie internetu, odtwarzanie filmów) udało nam się osiągnąć wynik na poziomie 7-8 godzin. Z pewnością czas pracy byłby lepszy przy przyciemnionym ekranie.

Laptop wspiera szybkie ładowanie RapidCharge więc po około 15 minutach zasilania możemy liczyć na dodatkowe 2 godziny pracy. W godzinę naładujemy komputer do 70%. Małym rozczarowaniem jest natomiast sam zasilacz, wraz z przewodem zasilającym zajmuje on sporo miejsca i zdecydowanie lepiej gdyby producent postawił na bardziej kompaktową konstrukcję.

Lenovo IdeaPad S540 15

Specyfikacja, wydajność i gry

Notebook napędzany jest przez mobilny procesor AMD Ryzen 5 3500U (4-rdzeniowy, 8 wątków, 12nm). Chipset ten oferuje 4 rdzenie o podstawowej częstotliwości 2.1 GHz (w trybie boost do 3.7 GHz), 2MB pamięci L2 i 4MB pamięci L3. Z procesorem zintegrowany jest z układ graficzny Radeon Vega 8. Do dyspozycji otrzymujemy też 6 GB RAM DDR4 i dysk SSD 256 GB.

Zintegrowany układ graficzny Radeon Vega jest zgodny z technologią FreeSync, która synchronizuje odświeżanie wyświetlacza z układem graficznym i daje dzięki temu lepsze wrażenie płynności animacji w grze. FreeSync jest przy tym dostępny w lwiej części monitorów dla graczy, a także w niektórych telewizorach.

Zastosowane komponenty sprawiają, że komputer w codziennym użytkowaniu oferuje dobrą wydajność. Jako sprzęt do przeglądania internetu (również w Chrome z wieloma otwartymi kartami), filmów, pisania tekstów, szybkiej obróbki grafiki, IdeaPad S540 spisuje się nad wyraz dobrze. Oczywiście pisząc o wydajności mam na uwadzę cenę komputera, ta nie jest wygórowana dlatego całość oceniam pozytywnie.

Z komputera korzystałem zarówno stacjonarnie jak i w podróży. Osoby żyjące w biegu z pewnością docenią szybki start systemu i praktycznie niezawodną pracę systemu Windows 10.

Generowany hałas i temperatura komputera również nie budzą zastrzeżeń. Przy pełnym obciążeniu temperatura procesora nie przekraczała 75° C, a obudowa nagrzała się maksymalnie do niespełna 40° C.

Od mobilnego komputera nie możemy oczekiwać oszałamiającej wydajności w grach jednak dzięki zintegrowanej karcie graficznej Radeon Vega możemy bez przeszkód odpalić mniej wymagające tytuły.

Podczas testów sprawdziłem LEGO The Lord of the Rings, w rozdzielczości HD (1280×720) można liczyć na płynną rozgrywkę (od 70 do 100 FPS). Duke Nukem Forever w tej samej rozdzielczości uzyskał średnio 50 FPS, natomiast grając w Counter-Strike Global Offensive w jakości Full HD na ustawieniach automatycznych można liczyć na od 38 do 60 FPS.

Wyniki popularnych benchmarków wyglądają następująco:

  • Cinebench R15 (OpenGL 40.04 FPS, CPU 641 cb, CPU Single Core 115 cb)
  • Cinebench R20 (CPU 1407 pts, CPU Single Core 286 pts)
  • 3Dmark 11 [Performance 1.0] – 3739 p.
  • 3Dmark Time Spy (v1.0) – 814 p.

Podsumowanie

Lenovo IdeaPad S540 w testowanej specyfikacji można kupić za ok. 2500 zł i trzeba przyznać, że jest to bardzo atrakcyjna cena zważywszy na ogólną jakość komputera.

Komputer został wykonany z dobrej jakości materiałów, ma kompaktowe wymiary i nowoczesny wygląd. W stosunkowo niskiej cenie dostajemy wydajny procesor, niezły układ graficzny (zintegrowany), skaner linii papilarnych, ekran z wąskimi ramkami i aluminiowy korpus. Jedynie klawiatura budzi lekkie zastrzeżenia ze względu na niski skok klawiszy, ale ocena tego elementu zależy od preferencji użytkownika.

Czas pracy na baterii jest zadowalający, notebook nie nagrzewa się nadmiernie podczas pracy, a układ graficzny pozwala uruchomić mniej wymagające gry.

IdeaPad S540 będzie doskonałym wyborem dla osób szukających lekkiego i niedrogiego notebooka do podstawowych zadań, pracy z przeglądarką i dokumentami czy oglądania filmów.

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktProdukt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.