Navitel R400 Night Vision – recenzja naprawdę taniego wideorejestratora

Maksym SłomskiSkomentuj
Navitel R400 Night Vision – recenzja naprawdę taniego wideorejestratora
{reklama-artykul}
Jakiś czas temu miałem okazję spędzić kilka tygodni z wideorejestratorem Navitel R1050. Urządzenie ze średniej półki oprócz podstawowych funkcji związanych z nagrywaniem oferowało kilka ciekawych dodatków w postaci ostrzeżeń o fotoradarach oraz wyświetlania informacji o bieżącej prędkości. Idąc za ciosem postanowiłem sprawdzić możliwości tańszego wideorejestratora, którego jedynym zadaniem jest rejestrowanie materiałów wideo i zapobieganie ponoszenia szeroko pojętej odpowiedzialności za cudze błędy. Poznajcie bliżej Navitela R400 Night Vision – nową wersję lubianego wideorejestratora Navitel R400.

Navitel R400 NV 11

Navitel R400 Night Vision sprzedawany jest w cenie 199 złotych. To zaledwie połowa ceny wideorejestratora Navitel R1050. Czy to oznacza połowę gorszą jakość? W żadnym wypadku! W zestawie z urządzeniem użytkownik otrzymuje 12-miesięczną subskrypcję aplikacji do nawigacji marki Navitel, 3.5-metrowy przewód zakończony wtykiem do gniazda zapalniczki, przewód USB ściereczkę z mikrofibry, mocowanie na taśmę 3M oraz podstawowe mocowanie na przyssawkę do szyby. Nie ukrywam, że ta forma mocowania wydaje mi się znacznie wygodniejsza od tej na taśmę (która umożliwia przymocowanie do deski rozdzielczej). Przylepiec w każdej chwili można odczepić od szyby, a mocowanie tego typu jest i tak bardzo solidne i na pewno nie odessie się w trakcie jazdy.

Navitel R400 NV 4

Navitel R400 NV 1

Rejestrator drogowy Navitela jest urządzeniem niezwykle kompaktowych rozmiarów. Nie jest wprawdzie tak niewielką „kuleczką” jak droższy sprzęt, ale wymiary na poziomie 85 x 49 x 30 mm czynią go naprawdę kompaktowym. Na tylnej części obudowy urządzenia umieszczono wyświetlacz o przekątnej 2.7-cala. Jest wyraźny, czytelny i daje wgląd nie tylko w rejestrowaną trasę, ale pozwala także odtworzyć zarejestrowane uprzednio filmy. Obudowa urządzenia wykonana jest z dobrej jakości matowego plastiku. Filigranowe urządzenie nie zasłania widoczności na przedniej szybie.

Navitel R400 NV 5

Na obudowie umieszczono kilka przycisków fizycznych. Przycisk zasilania usytuowano na górnym panelu – na prawym i lewym boku znajdziemy jeszcze po 2 klawisze. Warto zaznaczyć, że urządzenie rozpoczyna nagrywanie automatycznie po przekręceniu kluczyka w stacyjce i dostarczeniu mu zasilania. Dzięki temu jest bezobsługowe, a kierowca nigdy nie zapomni o konieczności jego aktywacji. Oczywiście do poprawnego działania niezbędna jest karta pamięci w formacie micro SD wsuwana do obudowy.

Navitel R400 NV 13

Sprzęt Navitela korzysta ze szklanego obiektywu o kącie widzenia wynoszącym 120 stopni. Obiektyw jest na tyle szeroki, że obejmuje także przyległe pasy ruchu w odległości wynoszącej ok. 3 metry przed pojazdem użytkownika. W urządzeniu zastosowano procesor MSTAR AIT8328P oraz matrycę o rozdzielczości 12 Mpix. Ulepszony sensor GC2023 o rozdzielczości 12 Mpix pozwala rejestrować nagrania o lepszej jakości w nocy za sprawą specjalnego trybu nocnego.

Navitel R400 NV 8

W wideorejestratorze Navitel R400 NV zastosowano także kilka funkcji, które są nieodzowne w dobrej jakości urządzeniach tego typu. Obecność czujnika ruchu i czujnika wstrząsów pozwoliły na zastosowanie świetnego trybu parkingowego z regulowaną czułością detekcji aktywności. Nawet gdy użytkownik przebywa poza autem, a pojazd ma wyłączony silnik, kamera za sprawą wbudowanej baterii o pojemności 110 mAh jest w stanie włączyć się automatycznie i zarejestrować ewentualne nawet bardzo delikatne uderzenia lub ruch przed obiektywem (na przykład gdy auto stoi w zamkniętym garażu, który nie powinien zostać otwarty w danym momencie przez użytkownika pojazdu).

Użytkownik może zdefiniować długość każdego z nagrywanych klipów – minimalna długość wynosi minutę. Pliki ze zdarzeń drogowych są automatycznie chronione przed nadpisywaniem. Wszystkie inne nagrania są automatycznie zastępowane nowszymi. Możemy również manualnie zdecydować o zabezpieczeniu danego pliku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby filmy nagrywać z dźwiękiem.

Navitel R400 NV 3

Oczywiście nie omieszkaliśmy sprawdzić tego, co w wideorejestratorze najważniejsze – jakości rejestrowanych filmów. Te prezentują się nieco lepiej, niż w wielu urządzeniach z tej klasy cenowej, jednak próżno tu szukać idealnej czytelności tablic rejestracyjnych niezależnie od zastanych warunków oświetleniowych. Mimo zastosowania trybu Night Vision, po zmroku w ruchu trudno jest odczytać tablice samochodów innych, niż poprzedzające kierowany pojazd. Tryb nocny radzi sobie lepiej, gdy samochód stoi – sprawdzi się doskonale w trybie parkingowym. Próbki nagrań znajdziecie poniżej.

Podsumowanie

Navitel R400 NV 14

W cenie 199 złotych wideorejestrator marki Navitel jest propozycją godną rozważenia. Po urządzeniach z tej klasy cenowej nie można niestety spodziewać się jakości obrazu na miarę urządzeń z najwyższej półki. Navitel R400 NV sprawdza się doskonale w trybie parkingowym, nieco gorzej podczas jazdy za dnia, a bezapelacyjnie najsłabiej wypada w trakcie jazdy po zmroku, kiedy to odczyt numerów tablic bywa utrudniony. Niedociągnięcia rekompensuje wysoka jakość wykonania, wygodny montaż, gratisowa subskrypcja map w zestawie oraz bajecznie prosta obsługa.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.