Test Zotac ZBOX nano XS PLUS AD13

MCSkomentuj
Test Zotac ZBOX nano XS PLUS AD13

Specyfikacja techniczna

Zotac ZBOX Plus nano XS AD13 Dane
Procesor AMD E2 1800 dual-core 1.7 GHz
Płyta główna wykorzystuje chipset AMD M3L
Dysk twardy 64GB SSD
Pamięć RAM 2GB DDR3-1333 SO-DIMM z możliwością rozszerzenia do 8 GB
Grafika AMD Radeon HD 7340
Sieć Gigabit LAN WiFi 802.11n
Złącza na obudowie HDMI, 2 x Audio, 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, RJ45, eSATA/USB
Dodatkowe wyjścia Czytnik kart SD/SDHC/MMC/MS/MS Pro/SDXC, pilot MCE, uchwyt Vesa 75/100, Kensington Lock
Wymiary 106 x 106 x 37mm

Opakowanie

Nasz testowy Zotac został zapakowany w niewielkie zielone pudełko, zawierające wiele informacji na temat specyfikacji technicznej oraz jego zawartości.
opakowanie

Akcesoria

– Pilot
– Antena
– Instrukcja obsługi
– Płyta CD ze sterownikami
– Zasilacz
– Odbiornik IR

accessories

 

 

Obudowa i jej zawartość

Testowany komputer mieści się w niewielkiej srebrno-czarnej obudowie o wymiarach 106 x106 x 37 mm. Płytka stanowiąca dolną pokrywę została wykonana z metalu, natomiast pozostałe części obudowy to aluminium. Producent zadbał by ZBOX posiadał wiele funkcji, stąd w bocznych ściankach umieścił złącza eSATA, audio, karty pamięci oraz odbiornik IR. Nie zabrakło oczywiście wyłącznika komputera. Oprócz tego będziemy mieli możliwość korzystania z 2 wejść USB 3.0 oraz takiej samej ilości USB 2.0. Ponadto Zotac wzbogacił swoje nowe dziecko w HDMI a także klasyczne RJ-45. Wszelkie dane gromadzone są na dysku SSD o pojemności 64GB. Urządzenie skrywa w sobie dwurdzeniowy procesor ze stajni AMD o oznaczeniu E2-1800. Serce ZBOXA wyposażono w zegar o taktowaniu 1.7 GHz. Jako, że w głównej mierze producent przewiduje zastosowanie sprzętu w multimediach, zainstalował zintegrowany układ graficzny AMD Radeon HD 7340, który pozwoli odtwarzać filmy w jakości FullHD czy też mało wymagające gry komputerowe. Oprócz niewielkich gabarytów, nasz maluch cechuje bardzo małym poborem prądu.

AkcesoriaZotaca

instrukacja

 

Wydajność

Niewielkie rozmiary i niezbyt duża moc procesora nie nastrajały optymistycznie do testów. Po uruchomieniu instalacji systemu Windows 7 Ultimate na naszym egzemplarzu testowym, odniosłem wrażenie, że obawy okazały się bezpodstawne. Proces wgrywania Windowsa okazał się bardzo sprawny, obyło się bez żadnych spowolnień i innych zgrzytów. Nieco później postanowiłem sprawdzić, czy rzeczywiście ZBOX może stanowić alternatywę dla konsol czy też laptopów pod kątem obsługi multimediów. Wydaje się, że pod pojęciem multimedia rozumiemy nie tylko filmy czy muzykę, ale także gry. Okazało się, że komputer bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem filmów w jakości FullHD, jednak nie jest to produkt, który umożliwi interaktywną rozrywkę w świecie rozbudowanych gier. W tym momencie warto zadać sobie pytanie, do kogo skierowany jest ten niewielki komputerek. Z pewnością do tych, którzy chcą rozszerzyć możliwości swojego domowego centrum multimedialnego o więcej niż to co oferuje telewizor. Moją nieskrywaną ciekawość budził przede wszystkim dysk SSD, a zwłaszcza to, jak poradzi on sobie w konfiguracji z procesorem o zegarze 1.7 GHz. Po raz kolejny ZBOX mnie pozytywnie zaskoczył. Responsywność systemu operacyjnego okazała się bardzo wysoka, aplikacje z pakietu Microsoft Office 2013 czy programy graficzne uruchamiały się błyskawicznie. Duży niedosyt pozostawia jednak mocno ograniczona pojemność dysku, na którym zmieści się jedynie system i niezbyt wiele podstawowych aplikacji. Odniosłem wrażenie, że to właśnie napęd SSD jest głównym sprawcą stosunkowo dobrej wydajności, co potwierdziły testy w programach HDTune Pro oraz Sandra. Mimo, że dysk nie jest demonem prędkości, to krótkie czasy dostępu do danych na poziomie 0.544ms bardzo dobrze spełniają swoje zadanie podczas pracy.

 

HD Tune Pro 5.50

SSDbenchZotac

Sandra 2013 Benchmark

discBenchZot

W przeciwieństwie do dysku, procesor oraz karta graficzna już tak nie zachwycają. Test wydajności procesora oraz grafiki przeprowadziliśmy w programie 3DMark Vantage.
3dvantageZotac

Podsumowanie

Zotac ZBOX Plus nano XS AD13 wywołał bardzo pozytywne wrażenia podczas testów łamiąc tym samym stereotyp o braku zastosowań dla urządzeń niecodziennie pojawiających się na naszych biurkach. Oczywiście, decydując się na taki zakup trzeba mieć świadomość ograniczeń tego typu sprzętu. Nie jest on skierowany do profesjonalistów ani nie poradzi sobie z wymagającymi zadaniami, jakich oczekują chociażby gracze czy graficy. Z powodzeniem znajdzie jednak szerokie zastosowanie w domowym zaciszu na przykład podczas oglądania filmów FullHD. Osoby, którym zależy na mobilności i chcące nieco zmniejszyć rachunki za prąd powinny być w pełni usatysfakcjonowane. Niewielką pojemność dysku SSD rekompensują dwa porty USB 3.0, do których możemy podłączyć dysk zewnętrzny.

Cena: ok 1100zł

Zalety Wady
Dysk SSD Głośny system chłodzenia
Niewielkie rozmiary Brak złącza VGA/DVI
Bogate wyposażenie Mała pojemność dysku SSD
Niski pobór prądu

Udostępnij

MC