Instalki.pl » Systemy » Fedora 38

Fedora

38
Systemy operacyjne
POBIERZ TERAZ
Rozmiar:
1.9 GB
Aktualizacja:
14.04.2023
Producent:
Licencja:
GNU GPL
System:
Linux
Kategoria:
Systemy operacyjne
Ocena:
4.3
Oceń:
Pobrano:
23415 (104 w tym miesiącu)
Opis Fedora 38
 
 

Fedora jest systemem operacyjnym opartym na Linuksie, cechującym się dużymi możliwościami, funkcjonalnością i powszechnością. Fedora tworzy innowacyjną platformę wolnego oprogramowania i open source dla komputerów, chmur i kontenerów, umożliwiającą programistom i społeczności budowanie rozwiązań dopasowanych do ich użytkowników.

Od teraz producent udostępnia kilka wersji systemu Fedora - Workstation, Server, IoT, CoreOS oraz Silverblue. Każda z nich skierowana jest do innej grupy odbiorców i posiada zestaw narzędzi, który najlepiej sprawdzi się w danym obszarze zastosowań.

Fedora Workstation to system zaprojektowany specjalnie z myślą o wielu zastosowaniach, zarówno domowych jak i profesjonalnych. Spełni swoje zadanie w rękach studentów, programistów, hobbystów i wielu innych grup użytkowników. Wersję dla stacji roboczych charakteryzuje interfejs użytkownika GNOME 3 oraz bogaty zestaw narzędzi open source. System dostarcza także hosting projektów i repozytoria COPR do tworzenia kodu i plików binarnych, które można szybko udostępnić całej społeczności. Testowanie kodu na innych platformach może dobywać się przy użyciu środowiska wirtualizacji GNOME Boxes. Nie zabrakło także technologii Docker pozwalającej na tworzenie kontenerów dla aplikacji.

Fedora Server, czyli środowisko integrujące w sobie technologie do zarządzania centrami danych oraz kontrolowania usług i całej infrastruktury. Wyposażone zostało w interfejs Cockpit, który wyświetla i monitoruje usługi oparte o kontenery. Nie ma również konieczności ustawiania serwera od zera bowiem można wykorzystać w tym celu role serwerowe. Dostarczają one narzędzia ułatwiające zarządzanie i wdrażanie ról. Wszystko to odbywa się przy pomocy narzędzia Rolekit. Tym, co wyróżnia Fedora Server jest także OpenLMI czyli ujednolicony zestaw narzędzi i skryptów Python upraszczających administrację systemem. Zarządzanie systemami, użytkownikami odbywa się natomiast przy zastosowaniu FreeIPA, który jest silnikiem pełniącym rolę kontenera domen Fedora Server.

Fedora IoT rozwijana z myślą o dostarczeniu uniwersalnego API do zabezpieczeń sprzętu i usług kryptograficznych w sposób niezależny od platformy.

Fedora CoreOS najnowszy, automatycznie aktualizowany, minimalistyczny system przeznaczony do sprawnego i bezpiecznego uruchamiania rozwiązań kontenerowych na dużą skalę.
Fedora SilverBlue system dla komputerów, mający na celu dobrą obsługę rozwiązań opartych o kontenery.

 

rozwiń opis
POKAŻ ()

Facebook