Czwartek, 10 Kwiecień 2014 14:39, Wpisany przez Rafał Predko

retrro flatout logo

Grając w zamkniętą betę Age of Wonders III, miałem okazję zapoznać się wstępnie z całokształtem rozgrywki. Choć niektóre jej aspekty były wtedy jeszcze nie do końca dopracowane, to i tak czuło się moc drzemiącą w tej produkcji. Z niecierpliwością wyczekiwałem więc wersji finalnej, która gdy już ujrzała światło dzienne, wydarła „kilka” ładnych godzin z mojego życiorysu. O tym że nie był to czas stracony, spróbuję przekonać Was tą oto recenzją. Przeczytajcie...

Zanim przejdę do konkretów chciałbym zaznaczyć, że w poniższym tekście nie znajdziecie żadnych porównań do wersji beta. Tych, którzy chcieliby zaznajomić się z informacjami na temat zamkniętych testów, odsyłam pod ten adres. Poniżej znajdziecie zaś materiał wideo na którym zarejestrowaliśmy fragment rozgrywki.Wprowadzenie

No to zaczynamy. Age of Wonders III jest najnowszą odsłoną cyklu gier strategicznych, rozgrywanych w systemie turowym. Pod względem mechaniki rozgrywki nie różni się ona zbytnio od swoich poprzedniczek co z pewnością docenią wszyscy fani serii.

Wraz z rozpoczęciem zabawy przenosimy się do krainy fantasy, w której zamieszkujące ją rasy, toczą nieustanną wojnę. Gracz biorąc udział w starciach a także dbając o rozwój swojego imperium walczył będzie z rywalami o dominację.

Age of wonders1

Tryby rozgrywki

Do naszej dyspozycji oddano tu kilka trybów rozgrywki, z których najbardziej podstawowy to kampanie dla pojedynczego gracza.

Te w Age of Wonders III występują w liczbie dwóch - kampania elfów oraz kampania ludzi. Co ciekawe zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, pojawi się okazja by objąć dowództwo także nad wojskami i miastami innych ras.

Age of wonders2
W trakcie kampanii wcielamy się w postać przydzielonego nam odgórnie bohatera, kontrolując także herosów dodatkowych. Co ciekawe wraz z każdą kolejną misją kampanii zmienia się nasze alter ego, pozwalając wcielić się w bohatera, który dotychczas pełnił funkcję pomocniczą.

Kolejny tryb to pojedyncze scenariusze. Tutaj udostępniono nam szereg map z gotowymi zasadami rozgrywki. Gracz wybierając swoją postać (rasa oraz przynależność klasowa), będzie walczył z przeciwnikami, sterowanymi przez komputer bądź też przez innego gracza.

Age of wonders3
Następnym trybem jest rozgrywka na generowanych losowo mapach. Dzięki niemu, gdy znudzą nam się wszystkie gotowe scenariusze, będziemy mogli przystąpić do rozgrywki na niepowtarzalnych zasadach. Ostatni zaś z trybów to rozgrywka wieloosobowa, pozwalająca rozegrać partyjkę AoW III za pośrednictwem sieci LAN lub Internetu.

Zasady

Bez względu na to, który z trybów wybierzemy, to w efekcie i tak czeka nas dokładnie ten sam schemat rozgrywki - eksploracja mapy, rozbudowa miast, tworzenie armii, przeprowadzanie badań oraz walka.

Wędrówka po mapie odbywa się tu na zasadach zbliżonych do serii Heroes of Might and Magic. Dokładniej mówiąc, wskazujemy naszym jednostkom miejsce, do którego mają się przemieścić a po wykorzystaniu punktów ruchu kończymy turę lub też wykonujemy inne czynności.

Age of wonders5
«« Początek « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 2)